folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Evrenin Yüksekliği Veya Derinliği

Evrenin Yüksekliği Veya Derinliği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    generous
    generous's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hacı ben biryerden alıntı yapmadan bilgilerim doğrultusunda hesapladım fakat verdiğin linkteki rakamla tutmadı.

900000000000000000000000000 km  ile benim hesabım arasında dağlar kadar fark var.

hiçbirşey ışık hızını aşamıyorsa ve evren 14 milyar yaşında ise bukadar büyük olmaması lazım =)

Senin hesabının neden yanlış çıktığı söyleyeyim. Sen uzay ufku (ya da ışık ufku da olabilir.) onun değerini hesaplamaya çalışmışssın. Görebildiğimiz yani şu an da bize ışığı ulaşmış evredeki son noktayı anlatmışssın. Ancak evren o kadar büyük  ki bizden o kadar uzaktaki henüz  ışıkları  bizim teleskoplarımıza ulaşmayan milyonlarca gökcismi olabilir.

Boş sayfaya imza atmam!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek

belgeselin 7.dksında anlatıyo onu dskf da history channel belgeselleri

ALIENS

"
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

Big bang olmadan önce tek bir noktadan patladığı söyleniyor peki enerji korunumuna göre şu an bulunan bütün enerjinin o noktada olması gerekiyor bu nokta ufak bi nokta mı yoksa atıyorum dünya güneş samanyolu vs şeklinde mi 

Si vis pacem para bellum.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

yanlış bilmiyosam evren ışık hızından çok daha hızlı genişliyor. bu yüzdendir ki evrenin başından beri bize ulaşamayan pek çok yıldız ışığı var. yani gökyüzünde gördüğümüz yıldızlar belki de sahilde bir kum tanesi bile değil. dünya da evrenin tam ortasında falan değildir öyle saçmalık mı olur :D

black implies white, self implies other, life implies death.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    SinusX bunu yazdı

Big bang olmadan önce tek bir noktadan patladığı söyleniyor peki enerji korunumuna göre şu an bulunan bütün enerjinin o noktada olması gerekiyor bu nokta ufak bi nokta mı yoksa atıyorum dünya güneş samanyolu vs şeklinde mi 

bilinmiyor sanıyorum. sıfır deniyor veya hemen hemen sıfır denecek kadar küçük. tabi bunu tek boyutlu değerlendirmemek lazım. burada belki de başka boyuttan sıçrayan bir madde veya enerjinin maddeleşmesi gibi birşey var. bu konuda da değişik görüşler mevcut. ancak sanıyorum ki henüz kanıtlanmış bişey veya evrenin ilk halinin boyutu şekli şemali hakkında kesin bilgi yok.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Ha bir de evrenin altı üstü yok o sebeple yüksekliği diye bir kavramdan bahsedilemez tabi=)

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı
    UzatmaNaciye bunu yazdı
    pcdoktor636 bunu yazdı

Prometheus güzel bir noktaya değinmiş. Genişleme hızı azalıyor gitgide.

Evren belli bir değeri aştıktan sonrada tekrar dürülmeye başlayacak ve tekrar big bangin oluştuğu ana geri döneceği tahmin ediliyor.

Tabi hala tamamen kanıtlanmış birşey değil. Ancak çok yüksek ihtimalli durumlar. Big bangin tekrarlanamaz olma durumuda var. Yani tek bir şans olması durumu.

ne zmn olcagı belli mi

bu bir tahmin sadece. ne zaman olacağını bırak olacağı bile belli değil. şu an daha genişleme devam ediyor. hemen şimdi durup geri küçülmeye başlasa bile bu yine milyarlarca yıl alacaktır. dünyanın bu şekilde yok olması da yine milyarlarca yıl fakat en kötümser tahminle milyonlarca yıl zaman gerektirecektir.

uzayın genişlemesinden dolayı, ileride durup geri küçülmeye başlayacağı üzerine tahmin yürütülmüştür. uzayın sonuna ilişkin birçok tahminden biridir ve bigbang'e aksi olarak herhangi bir delil ile desteklenmez. yani teori sıfatında değildir. buna rağmen islam dünyasında genel kabul görür. çünkü kutsal kitaplarındaki "dürmek" diye bir ifade olduğu ve evrenin sonunun bu şekilde anlatıldığını öne sürerler bunu da yukarıdaki geri küçülme iddiasıyla bağdaştırırlar.

bana sorarsanız geri küçülme için hiçbir sebep yoktur.sürekli büyüyüp etrafa saçılan birşey neden geri toplansın ki özellikle büyük bir patlama şeklinde (enerji saçılması da diyebiliriz) oluşmuş bi yapıyı geri toplamak da aynı miktarda enerji gerektirmez mi? ancak bu enerji zaten evrenimizin oluşumu sırasında kullanıldı ya da maddeye dönüştü. 

Bunun için elbetteki sebep var. Kimse yaptım olacak demiyor bunun için :) Evrenin genişlemeside bir sınıra bağlı.  Bu değer 1.6 idi ancak değerin nelere bağlı olduğunu tam hatırlayamıyorum şuan kafam çok dolu.

Bu değere geldiği an evren tekrar içine çökmeye yani big bangteki ilk oluşum anına geri dönecek. Bu ihtimal neredeyse kesin.

Kaynak olarak bakacağım kitap yanımda olmadığından detaylı bilgi veremiyorum maalesef.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Doğmamış Çocuğa Don Biçebilirsin,

Ama Büyüklüğü Sonsuz Olarak Nitelenen Evren Gibi Bir Büyüklüğe Ölçü Biçemezsin. :)

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
Toplam Hit: 6207 Toplam Mesaj: 49