İnanç Meselesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HolySeclorum
    HolySeclorum's avatar
    Erkek

CasTeaL bunu yazdı:
    -----------------------------

Ateistlere niye laf atılır çünkü hala yüksek orandaki insanlarımızın gözündeki ateist portresi şu şekildedir.

-Ateist isen kötüsündür.

-Ateist isen küfürbazsındır.

-Ateist isen merhamet yoksunusundur.

-Ateist isen yetimi itip kakarsın.

-Ateist isen ..... vs. vs.

Oysa ki ateistliği kötülük ile bağdaştırmak buram buram yobazlık kokan,anti özgürlük kokan bir düşüncedir.

Kötü şeyler yapmanızı tek başına aklınızla engelleyemeyip, dini kurallara bağlı ipler sizi frenliyorsa, zaten 2. bir düşünce veyahut şahıs tarafından yönetilmeye açıksınız demektir.

Her Hakkım Saklıdır
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tantum
    tantum's avatar
    Erkek

ben müslümanım ama en sağlam arkadaşlarım ateist.ben muhafazakarım ama ülkücüden çok tkp üyesi adamlarla takılırım özetle kendinize beni örnek alın :P

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MUBARIZ
    TorNaVida
    TorNaVida's avatar
    Erkek

Madem sen inançlı bi insansın bunlarıda bilmen lazım ALLAH ın dinin yayman lazım senin gibi düşlünseydi ilk müslümanlar biz inanıyoruz gerisinden bizene deseydi şuan sende müslüman olmazdın.Eğer müslümansan dinini islamiyeti  güzel yolla anlatmalısın insanları teşvik etmelisin ama kimseyide zorla müslüman yapmazsın

47 ermeni köpeğini tek başına geberten KAHRAMAN TÜRK ŞEHİTİ MÜBARİZ İBRAHİMOV.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    olivetti
    olivetti's avatar
    Erkek

TorNaVida bunu yazdı:

Madem sen inançlı bi insansın bunlarıda bilmen lazım ALLAH ın dinin yayman lazım senin gibi düşlünseydi ilk müslümanlar biz inanıyoruz gerisinden bizene deseydi şuan sende müslüman olmazdın.Eğer müslümansan dinini islamiyeti  güzel yolla anlatmalısın insanları teşvik etmelisin ama kimseyide zorla müslüman yapmazsın

demek insanları dininden soğutmanın baş nedeni buymuş tabi güzel dille bokunu çıkarmadan düşünceli,mantıklı bir şekilde olursa bir sorun yaratmaz fakat islam'ın i'sini bilmeyen önüne gelen herkes bunu yapmaya kalkışınca...

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zatkaros
    zatkaros's avatar
    Erkek

emre_gss bunu yazdı:

Ya az önce okduğum bir konuda yine şu tartışma çıktı.İnanlar/inanmayanlar..Başlık açma gereği hissettim..
    Öncelikle bu başlık ve altında yazdığım cümleler..Bir tarafı savunma için yazdığım yazılar değildir.

Doğrudan konuya giriyorum..

Şu ateist arkadaşlara nie laf atıyorsunuz.Ben Allaha sonuna kadar inancı olan birisiyim..Ve varlığına çoğu kez şahit oldumki olanlar mucize değildi.

Herneyse.. Kısaca bırakın artık şu arkadaşlara sataşmayı..SİZENE YA SİZENE BEEE SİZENE diyesim geliyor (Her 2 tarafada)...bırakın insan özgürce biliği şeyi yaşasın..karışmayın..''öküz'' (birisi öküzle aramızdaki farkı anlatmaya çalşmış ya)  gibi olmuş herkez, neyi anlatmaya çalşiyorsunuz birbirinize.

Karışmayın kimseye isteyen ot'a da tapar Allaha'da..isteyen hiçbirşeye tapmaz..Allah (inananlar için)/ Evren (inanmayanlar için)  bir beyin yaratımış bizlere..Bunuda herkez kendi içinde doğru olanı bulsun diye..Dikkat EDİN kendi içinde..Dünyada 2 beyin yok ki..ya ona inanalım ya ona diye.

Sen inanıyosan inan..diğeri inanmıyorsa inanmasın..

Bakıyorum inanmayanlara karşı böyle bir öfke bir şey.Diğer taraftanda kucuk düşürücü şeyler sarfediliyor bu tarafa..Ama bir yandanda o kişiyle gülüp eğlenebiliyorsun..onun ateist olduğunu bilmediğin zamanlar..veya İnançlı olduğunu bilmediğin zamanlar..

Burası önemli:
    İnanç Herkezin içinde olan birşey..Sen tutup (biz inanlar olarak) ona doğru yolu göstercem diye bir hakkımız yok..''Doğru yol'' dediğimiz kavram sadece inancı olanların kendi aralarında gösterdiği şeylerdir..Onun dışında inanmayanların ''doğru yol'' kavramı faklıdır.Onun aklı yokmu..var ki ..araştırmış ve kendince doğru yolu bulmuş.

Bana birisi savunduğum fikri eleştircek..SANANE LAN s*kt*r git derim..o arkadşlarında bu çıkışına hak veriyorum.
    Kimsenin kimsenin üzerine gitmeye hakkı yok..Tam tersi diğer arkdaşlar içinde geçerli...Sizinde Hattiniz değil bu işler...

Beyninizin kullanabildiğiniz yüzde 6 sı 7 si ile..ve bu yüzdenin içinde yüzde 90 ınını boş işlere harcayan kişiler içinde kalan yüzde 10 luk akılla bazı şeylere çözüm üretmektende vaz geçin..

Bu lafım bende dahil olmak üzere herkez için..

Şu dünyada ortalama 50-80 YIL daha yaşıyacağız.yoksun ya 100 yıl sonra çürümüş toprak olucaksın.
    -Gözlüklü sende yoksun
    -Şişko sende
    -Ve sen karnı acıkmış olan
    -Ve sen saçını kestirmeye karar veren
    -Ve sen yeni site açmaya hazırlanan
    -Ve sen çok para kazanacağım görürsünüz diyen.
    -Ve sen az önce sevdiği arabanın Sadece resimlerne bakmış olan.Yoksunuz

Milyarlarca yıldır varolan bu oluşumda ne kadar kısa ömrümüz var..

Rahat bırakın HER insan Şu ŞANS ın tadını çıakrsın.

hadi eywallah. . .

Cok guzel anlatmısın emre  ama zaten bu metninin bir nevi özetini taaaa / since  /1400 küsür yıl önce Hz.Muhamed Veda Hutbesinde Beyan etmişti bunu .

Kolay gelsin .

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nirvana1912
    nirvana1912's avatar
    Erkek
    Arkadaş çok güzel yazmış,keyifle okudum bende. Ben ateist değilim çünkü Tanrı'nın varlığının veya yokluğunun kanıtlanamayacağını düşünenlerdenim.Yani Agnostikim.Tanrıyı reddetmem ancak kabulde etmem ama Dinleri ve Peygamberler için aynı şeyi düşünmüyorum. Şimdi asıl konu şu ben bu şekilde düşünüyorum diye,islama ve allaha inanan insanlarla alay etmiyorum,onları onların deyimiyle dinsiz,kitapsız,allahsız yapmaya çalışmıyorum.Ben aklımın el verdiğince okudum,araştırdım,öğrendim ve bu düşüncede karar kıldım.Kimse beni zorla Müslüman yapamaz.Aynı şeyide islamiyete inanan insanlardan bekliyorum,çevremde benim gibi düşünen çok insan var,düşünmeyenlerde var ancak sakin bi şekilde tartışıyoruz biz bu konuları aramızda.İnternet aleminde ise insanlara bi haller oluyor,herkes birilerini kendince doğru yola sokma peşinde.Arkadaşlar bırakın böyle şeylerle uğraşmayı herkesin inancı kendine.Herkes şu koca dünyada,kendi dünyasında yaşıyor zaten.

Anlayamazsınız...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

İnanç ve özgürlükler varsa kimse kimseden din telkini almamalıdır.kimsede kimsenin dinine yorum ya da eleştiri getiremez.toplumumuzda kritik geleneği yoktur.ama batı toplumunda bu yaygındır.orada yazılanlar güzel şeyler tekyönlü bakılırsa hiç bir şey anlaşılamaz.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emre_gss
    emre_gss's avatar
    Erkek

TorNaVida bunu yazdı:

Bak arkdaşım..O zmanla bu zman bir değil..O yıllarda insnalar cahildi..şuan öylemi..şu laf atan insnaların çoğu ..şurda şu teknolojiyi kullnıyor..Elinin altında internet..Ve sayamayacağı kadar çok kitap var..

Din o zmanlar insanlar aracaılığıyla neden yayılıyordu..

-internet mi vardı
    -kütüphane mi vardı

Ya Allah aşkına doğru düzgün kağıt yoktu ..Ayetler kürek kemklerine yazıldı..

Ama şu anda durum farklı..insanın belirli aralıklarla kulağına gelen ezan var...Tv lerde karşısına çıkıyor..Merak eden adam araştırır..Ki nitekim bu insanlar araştrmış ve böyle bir yolu seçmiş arkdaşlardır..

Ve bu laf anlatmaya çalıştığın kişiler kaç yaşlarında???.Engelliler hariç hepsinde düzgün çalışır beyinler var.Her insan seçim hakkını kullanmalı

Ben din güzelce anlatılmasın DA demiyorum dikkat edersen.. Karşlıklı kimsenin haddine olmayan satşmalar olmasın..

Bilmem anlatabildim mi..

yorgun senarist .]
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

" De ki: Ey kafirler, ben sizin tapmakta olduğunuz putlara tapmam. Siz de benim mâ'buduma tapanlardan değilsiniz. Ve ben sizin taptıklarınıza asla tapıcı olmadım. Siz de benim mâ'buduma tapıcılardan değilsiniz. Sizin dininiz size, benim dinim bana."

Yanlış anlaşılmasın kimseye kafir falan demiyorum ancak bizim milletimizde malesef reklam ruhu var dinciside reklam yapmayı seviyo ateistide...

İmzalara bakarsan görürsün zaten çoğu kişi bunu yansıtmayı seviyo. Dindara laf söylemek ne kadar yersizse (gerici olmadıktan sonra) ateistede laf söylemek yersiz...

Yalnız ateist arkadaşlar açık bekliyolar genelde yani bi dini aşağılamak için sürekli tetikteler bu durum yanlış bence...

Ateistsende dinciysende bunu reklam yapmanın anlamı yok neysen içinde yaşa dışarı taşıp milletide zorlama...

Son olarak övündüğünüz batıdaki kritik olayına ben pek katılmıyorum adamlar kendi peygamberleriyle dalga geçiyolar hee tamam inanmak zorunda değilsin ama saygı göstermek zorundasın arkadaş... Genelde insanların vicdanları rahat olmadığı için bunu yapıyorlar bence, vicdani sorumluluklarını millete sataşarak atmaya çalışıyolar ancak çırpınışları komediden öteye geçemiyorlar

Ramazan müslümanları,Cuma müslümanları da bu reklama örnektir bence. Adam 11 ay yapacanı yapar son 1 aydada gelir sana müslümanlığı öğretir. Din kalbte kalmalı inanç kalbte kalmalı, doğru olan bence budur reklam yapmaya gerek yoktur...

Kimseyi inancından dolayı yargılamıyorum yargılayamamda... Asıl eksiğimiz saygı bence sokağa çıkıp bakın, bazen düşünüyorum insanlar çıldırmış olmalı diye...

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    n2n2
    n2n2's avatar
    Erkek

Mesele ne biliyor musun? Dindarların tarafsızlıktan uzak, bencil, hayatı sadece kendi dünyalarından gören insanlar olması. İtirazı olan şu aşağıdakilere yanlış desin:

Bir ateiste gidip "Allah var" dediğinde kendisine hakaret edilmiş hissetmez, iyi abi inan o zaman sen, ben inanmıyorum şu şu sebeplerden dolayı der.

Ama bir müslümana gidip "Allah yok" dediğinde kıyamet kopar, çünkü ona göre bu bir hakarettir, saygısızlıktır, şirk koşmaktır, allaha isyandır vs vs vs.

Bu yüzden adama deliler gibi saldırmaya başlar bizim mücahitler, e adam da elin adamı iki kuruşluk bilgisiyle kendine hakaret etsin diye yetiştirmedi ya kendini, gerek akıl mantık ile, gerek bundan anlamadığını düşündüğünü andan itibaren eşdeğer saygısızlık-alay vs. ile cevabını verecektir.

Kısacası ateistlerin tüm hakaret, saygısızlık, dalgaya alma vs. olarak gördüğünüz şeyleri %100 "etkiye tepki"dir. Önce siz bu adamı "hayatı boşa geçen, cehennemde yanacak hayvandan daha aşağı pis kafir" olarak görmeyi kesin, ardından da inancınıza aykırı düşünceleri saygısızlık olarak gören duygusallığınızı ve bencilliğinizi bi kenara bırakın, bakın ondan sonra ne kadar iyi dostluklar kuruyorsunuz en hayat görüşünüze ters adamla bile.

Ateist şahıs gayet sakin kendi doğrularından bahsederken "Allah yok, Kuran değiştirildi, Muhammedin söyledikleri doğru değil" dediğinde bunu "vay ak dinsizi nasıl inancıma hakaret edersin" olarak anlamayacaksın.

Yoksa sen "Allah var, Kuran hak din, Muhammedin her dediği doğru" dediğinde de o hakaret olarak anlar. Sonra vay ortamın haline.

Toplam Hit: 5432 Toplam Mesaj: 37