İnanç Vs.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakat-at
    sakat-at's avatar
    Erkek

Karmaşa, karmaşa, karmaşa....

Hayatım sadece karmaşadan ibaret bu aralar. Çok fazla düşündüğümü düşünerek bu düşüncelerin üstüne bir düşünce daha ekliyorum. Sıkılıyorum bir süre sonra fazla düşünmekten. Susuyorum. Uyuyorum ve haliyle rüyalar alemi ancak mutlu edebiliyor beni. Uçuyorum, yüzüyorum, sevişiyorum...

Esas mesele farklı.

İnanç meselesi bu gece takıntı yaptığım konu. Nedir inanç ?

İnanç dediğin şey, hiçtir aslında. Yani inanmak hiçtir. İnanırsın. İspat istemezsin. Sadece inanırsın. Bir de gerçek inançta, ispat beklemezsin. Şöyle olsun inanayım diye. Zaten o şey olduğunda inanmana gerek kalmaz, direk kabullenirsin.

Etrafımda vuku bulan olaylardan farkettiğim kadarıyla insanların işi gücü kalmamış. Siyaset falan da bitmiş. İnançlarımız üzerine tartışılıyor. Abi inanç dediğinde ispat istemiyorsan. Neyi tartışıyorsun ki ? Adı üstünde bu dogmatik bir durumdur. İnanırsın, çünkü inanırsın. Usüller üstüne tartışabilirsin. İbadetin usülü nedir nasıl olmalıdır gibisinden. Hani normaldir bu durumlar. Fikirler hakkında da tartışabilirsin. Ne bileyim bir ayetin yorumu üstüne de tartışabilirsin.

De , inanç üstüne nasıl tartışıyorsun. Yani artık inançlaşmış şeyler üstüne nasıl tartışırsın.

Mesala nasıl dersin ki, abdest niye böyle alınır, namaz açık saçla niye kılınmasın...

Yok arkadaş, bir de bir ton ateist türemiş etrafta. Adamlara anlata anlata yoruldum vallahi ya.

Hayır adamlar baştan ofsayt bi kere. İnanmayışlarına birşey dediğim yok. İnananlara karşı sürekli bir savaş içindeler sanki. Sordukları sorulara kaçtır dikkat ediyorum, cevabını aramak yok soruda. Soruyu seni yıldırmak için soruyor adam. "Bak nasıl kitlencek şimdi." olayı var işte.

Kur'an'ı Kerim ayetleri üstüne tartışmaya kalkıyor adam. Neden Kur'an arapça diyor. Niye ezan türkçe değil diyor.

Hocam mevzu ne yani ? Türkçe mi olsun ? Hadi Türkçe idi diyelim. Evrensel değil mi bu din. Yine çıkıp birisi diyecek niye Türkçe bu din diye.

Açıkca söyleyeyim arapları pek sevmem. Yani yaşayış tarzlarından, karakterlerine kadar pek hoşuma gitmeyen bir kavimdir kendileri. Lakin saygım var yine de. Böyle bir din onlar üstünden yayıldığından.

E tek dil yapacaksın madem, mutlaka milliyetçi birileri neden bizim dilimizde değil diyecektir. Her dile ayrı ayrıda çıkmayacağına göre ? O dönemde insanlığın en dip noktasındaki araplar seçilip onlara gönderilmiş, onları toparlamış önce sonra dünyaya yayılmış. Ondan dolayı arapça. Çevirelim diyen bazı akıllılar tanıdım. Meallerini niye kullanmıyoruz falan. Tek birşey derim. Hangi dilden hangisine %100 çeviri mümkündür ? Ki arapça dediğin dil en köklü dillerden, en sağlam dillerden biri. Onu hiç çeviremezsin. Ha sen mealleri çeviri sanıyorsan o senin hödüklüğün der geçerim.

Ayrıca bunu sadece ben demiyorum, en bilinen Kur'an'ı Kerim meallerinin yazarı Elmalılı Hamdi Yazır diyor. Tercüme ettim diyen yalan söyler diyor adam. Çünkü edemezsin, anca yorumlayabilirsin.

Bunun üstüne de kalkıp ne diye tartışıyorsun neden türkçe değil, neden öyle değil neden böyle değil. Çünkü değil arkadaş.

İnanç meselesinde de aynı mesele.  Sizler sadece inandırılmışlarsınız diyor bazıları. Ne güzel işte, inanmak için uğraşmamıza gerek kalmamış. Ha kalsaydı da adıma konuşuyorum yine bu dini tercih ederdim.

Yapılanlardan gördüğüm tek şey şu olaylaki kardeşlerden olma ihtimalimizin yüksek olduğu.

Bir gün Hz. Muhammed (S.a.v) mezarlıkta bir müddet durur ve ardından "Selam olsun size kardeşlerim" der. Sahabiden birisi sorar. "Efendimiz, kardeşleriniz kimlerdir ?" diye. Peygamberlerin en yücesi, insan ve diğer yaratılanların en yücesi : "Onlar imanın elde ateş olduğu devirde dünyaya geleceklerdir" der.

Ve sanırsam o dönemi yaşıyoruz. Sürekli birilerinde insanların inançlarını yıkma çabası.

Bırakın abi ya, inanıyorum işte. Yok bi sebebi. İnandığımdan inanıyorum.

http://blog.theylmz.com/2011/dusunum/inanc-vesaire.html

a.k.a. wyrus , kelle verilir kal-a verilmez!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

inanıyorsan inanıyorsundur hocam şimdi bunun için konu mu açılır.

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

sokoban bunu yazdı:
    -----------------------------

inanıyorsan inanıyorsundur hocam şimdi bunun için konu mu açılır.

+ senelerdir tartıştıkda ne oldu ne değişti hiç :) boşu boşuna kastık kendimizi

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsilKan
    AsilKan's avatar
    Erkek

"Bir ülke ki, camiinde Türkçe ezan okunur.
    Köylü anlar manasını namazdaki duanın
    Bir ülke ki, mektebinde Türkçe Kuran okunur
    Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Hüda'nın
    Ey Türk oğlu, işte senin orasıdır vatanın."

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1-618-GR
    1-618-GR's avatar
    Erkek

AsilKan bunu yazdı:

"Bir ülke ki, camiinde Türkçe ezan okunur.
    Köylü anlar manasını namazdaki duanın
    Bir ülke ki, mektebinde Türkçe Kuran okunur
    Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Hüda'nın
    Ey Türk oğlu, işte senin orasıdır vatanın."

Empatimi, yapmamız lazım bu cümleye yoksa olduğu gibimi ? :|  Türkçe ne ezân olur ne kur'an, meâl olarak olur.

Türkçe olsun diyen adam gitsin masal okusun, kafir olmasın boşu boşuna anlayacağım diye. arapça çok basit bir dildir abarattıkları kadar değil. Ömrünü her boka adamış sözde müslüman için 2  ayda rahatça anlayacağı birdildir...

Eğer inanıyorsa armut piş ağzıma düş olmaz biraz  çaba olur, kanıtlar eğer inanmıyorsa kendi bilir değiştirmesin eski köyün yeni adet olmaz..

Mevlâ zorlamamış kimseyi, isteyen kafir yaşar isteyen inanır, göz kapanınca öğrenilicek çok şey ama gerçek müslümanlar bu dünyadada gördü çok şey, ben kendimden bile biliyorum ama anlatılacak şeyler olmadığından ALLAH anlatmayı kimseye nasip etmiyor.. Gayb gayb gayb, ama onunda zikr'i var. Bunca tarikat'ın, mensupları istihareylemi, giriş yapıyor yoksa tombalamı çekiyorlar biraz araştırsınlar, rüyalaradadamı hile var ? Hı hı.

Bir domino taşıyım yıktığına sevinme....
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Yav paşam Kuarnı arapça okuyan araplar çok mu iyi anlamış? bin dörtyüz senedir...

Milleti ben mi yarattım, dili ben mi yarattım?

Dünya Arap Olsun

Mırra İçer cellaba Giyerim

Ben kendimden geçerim

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Eredanne
    Eredanne's avatar
    Erkek

ltcelik bunu yazdı:

Yav paşam Kuarnı arapça okuyan araplar çok mu iyi anlamış? bin dörtyüz senedir...

Milleti ben mi yarattım, dili ben mi yarattım?

Dünya Arap Olsun

Mırra İçer cellaba Giyerim

Ben kendimden geçerim

Bende kazıklara otururum sanırım.

http://194.71.107.80/ Thepiratebay.se'e burdan ulaşabilirsiniz
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YasamaK
    YasamaK's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Her 2 tarafada senmi yazdın bırak hacı herkez özgürce yaşamak istediğini yaşasın sen dinini empoze et oda dinsizliğini dinini 

SEVİŞİRKEN EN ZEVKLİ OLAN ŞEY.. tamam, dikkatinizi çektim. ne kadar meraklısınız böyle şeylere terbiyesizliğin lüzumu yok yani :D (, sessizce öldürüyor.)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UzatmaNaciye
    UzatmaNaciye's avatar
    Erkek

hayat bir imtahan bunu düşün neden müslüman olarak dogdun onu düşün cünkü sen farklısın bunu düşün .

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeco
    Yeco's avatar
    Homo

sakat-at bunu yazdı:

Hayır adamlar baştan ofsayt bi kere. İnanmayışlarına birşey dediğim yok. İnananlara karşı sürekli bir savaş içindeler sanki.

Sen bu yazınla inanmayanlara bişi demedin mi onlarla bir savaş içinde olmadın mı ?

holy! holy! the soul is holy! the nose is holy! the tongue and cock are holy and the hand and asshole holy!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Programmer
    Programmer's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

derin mevzular bunlar ama eğerki bilime inancın varsa ve birazda araştırma yaparsan karmaşadan kurtulabilirsin 

Ayet var, ayet
Toplam Hit: 4211 Toplam Mesaj: 23