folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder İnsanımızın Hiçbir Şey Bilmeden Her Şeyi Biliyor Oluşu

İnsanımızın Hiçbir Şey Bilmeden Her Şeyi Biliyor Oluşu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mahmuttuncer1
    mahmuttuncer1's avatar
    Erkek

Sosyal medyayı takip ettikçe beni çıldırtan durum. Hiç kimse "acaba bilgim doğru mu?" diye tereddüt etmeden sanki kendi bilgisi mutlak doğruymuş gibi yazıp çiziyor. Arkası bomboş iddialara dayanarak insanlar birbirlerine üstünlük taslıyor. Örneğin dün ABD ordusu tarafından bir muhtıra metni yayımlandı. Metnin başlığı "memorandum". Sosyal medyada bazı aklı evveller ise metnin başlığından yola çıkıp bu bildiriye muhtıra diyenlerle dalga geçiyor. Dayanak noktaları ise "memorandum" kelimesinin bilgi notu anlamına gelmesiymiş. Bu iddialarından yola çıkarak son derece özgüvenli bir şekilde milleti küçümsüyorlar. En ufak bir tereddüt yok. "Tamam 'memorandum' kelimesini biliyorum ama acaba 'muhtıra' kelimesinin anlamı ne? Bir kontrol edeyim" diye düşünmek yok. Bu aklı evvel arkadaşlarımız kendi zihinlerinde "muhtıra" kelimesine bir anlam yüklemişler, kelimenin gerçek anlamını bilmeden kendi bildikleri mutlak doğruymuş gibi millete saldırıyor. Halbuki TDK'ya göre muhtıra kelimesinin anlamı "Herhangi bir şeyi hatırlatmak, uyarmak amacıyla yazılan yazı". Direkt olarak "memorandum" kelimesinin karşılığı. Zaten kelimeleri incelediğimizde de "memo = htr" gerçeği çıkıyor karşımıza.

Şimdi güncel bir konu olduğu için bunu örnek verdim. Ama her konuda ben de dahil hepimiz neden böyleyiz? Neden kendi bildiklerimizin doğruluğundan hiç şüphe etmiyoruz?

mahmuttuncer1 tarafından 13/Oca/21 12:44 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    obie
    obie's avatar
    Erkek

Anlayana sivrisinek saz,anlamayana sazı soksan az...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Dunning-Kruger etkisi işte.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo

Bu sebeplerden dolayı sosyal medyayı tamamen bıraktım. Kafam o kadar rahat ki anlatamam. İlk başlarda alışması zor oluyor fakat sonrasında muhteşem bir rahatlık oluyor.
    Ne instagram, ne twitter ne facebook hiç birşey yok. Hiç birşeyden de geri kaldığımı düşünmüyorum :)

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Ben bu konuda olgunlaştığımı düşünüyorum kafa göz dalınacak, ibret olsun diye ata eşşeğe tecavüz ettirilecek adamları görünce kafamı çevirebiliyorum. Eskiden çok sinir olur yerimde kudururdum artık sallamıyorum. Sanırım belirli bir olgunluk gerektiriyor yoksa hakikaten zor bu cahillere direnmek...

İmzalamazsam ne olcak?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek

Siktir edin oğlum rahatlarsınız.

Adam beyaza siyah mı diyor, bırakın o öyle bilsin. He diyin, uzun yaşarsınız.

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

"herkes her şeyi biliyor, benim de bilmem lazım, öyle şey olmaz. her konuda bi fikrim olmalı."

"hayır kardeşim ne saçmalıyosun, bi konu hakkında bin tane teori olabilir ve hiç biri kesin olmayabilir ama benim ilk öğrendiğim teori doğrudur"

"benim amca oğlunun arkadaşının eski sevgilisi almanyada yaşıyo benden iyi mi bilcen amk"

"ben xx den bilgisayar aldım güzel değildi, xx den bilgisayar alan maldır"

"ben 3 gün almanyaya tatile gittim, sen oraya taşınmak için aylardır araştırıyor olabillirsin ben daha iyisini bilirim"

"absinte içtim ve halisünasyon gördük, sen sahtesini içmişsin yeşil peri maddesi olması lazım içinde, yoksa görmezsin"

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

bunun kocaman sitesi var eksisozluk.com hakkında bilgim olmayan konuları okuyunca diyorum ki adamlar ne kadar çok şey biliyor sonra bildiğim konuları okuyunca da diyorum ki bu ne cahil cahil yorumlar götten uydurma bilgiler böyle diye. 

düşün yani adamlar kendilerini senin söylediğim duruma o kadar bir kaptırmışlar ki amk inanıyorum gerçekten doğru bilgiler olduğuna. 

cahilce yorum diye belirttiklerimden bazılarını https://eksisozluk.com/javascript--34809 bu başlıkta bulabilirsiniz. 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    sLeymN bunu yazdı

bunun kocaman sitesi var eksisozluk.com hakkında bilgim olmayan konuları okuyunca diyorum ki adamlar ne kadar çok şey biliyor sonra bildiğim konuları okuyunca da diyorum ki bu ne cahil cahil yorumlar götten uydurma bilgiler böyle diye. 

düşün yani adamlar kendilerini senin söylediğim duruma o kadar bir kaptırmışlar ki amk inanıyorum gerçekten doğru bilgiler olduğuna. 

cahilce yorum diye belirttiklerimden bazılarını https://eksisozluk.com/javascript--34809 bu başlıkta bulabilirsiniz. 

bu adamlarda sürekli bir alakasız konularda havalı olduğunu düşündüğü şeyleri belirtme durumu var. atıyorum adam iphone hakkında yorum yapacak "geçen gün los angeles mağazasından aldım, ekranı çok güzelmiş" diye yazıyo. amına koyduğumun çocuğu nerden aldığının ne alakası var konuyla ? 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

ne var, yapsın yorumunu ya. ben de bunu anlamıyorum, ne zararı var. hâtâ yapmadan öğrenilemez bence.

muHTıRa  kelimesi, iHTaR'dan geliyor her'âlde. uyarı,ikaz anlamında. 

memor'andum da memory'den geliyor olabilir mi, hatırlama-hatırlatma   anlamında.

@LiquiD  , @CastAway , @sLeymN , @MyLitta  ^^`  

evet, ordu'nun uyarması. ama gerçek anlamda ordu mu. maxK. ^^D`

RitmFarbRacourci tarafından 13/Oca/21 14:03 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mahmuttuncer1
    mahmuttuncer1's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

ne var, yapsın yorumunu ya. ben de bunu anlamıyorum, ne zararı var. 

muHTıRa  kelimesi, iHTaR'dan geliyor her'âlde. uyarı,ikaz anlamında. 

memor'andum da memory'den geliyor olabilir mi, hatırlama-hatırlatma   anlamında.

@LiquiD  , @CastAway , @sLeymN ^^`  

İhtar ve hatırlatma aynı kökten gelen aynı anlamlardaki kelimelerdir zaten. Muhtıra da bir şeyi hatırlatmak, uyarmak amacıyla yazılan yazı anlamında. Memorandum'un da dediğin gibi bağlantıları var ve anlamı "bir şeyi hatırlatmak, uyarmak amacıyla yazılan yazı", kısaca "muhtıra".

Özetle: ABD ordusu muhtıra yayımlamıştır. İçimizdeki bazı kişiler bu durumu neden kabul etmiyor?

mahmuttuncer1 tarafından 13/Oca/21 13:29 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1848 Toplam Mesaj: 17
bilgi yanlış doğru nedir doğru