folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder İş Değiştirenlere Vergi Şoku

İş Değiştirenlere Vergi Şoku

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

Dostlar nette gezerken şöyle birşeye tanık oldum ve araştırdım konuda k iolay bir çok kişinin başına gelmiş

Bende geçen ay iş değiştirdim 2 ay kadar olucak ve şuan şok içindeyim. Yarın ilk iş muhasebeci ile görüşücem.

Başına bu olay gelen var mıdır? İş değiştiren var ise kesinlikle en hızlısından aksiyon almasını tavsiye ederim şayet çıkan vergi borçları akla ziyan rakamlar.

Edit: Kafam karıştı 2 farklı şirketten kazanç elde etmek falan diyolar. Burada aynı anda 2 farklı şirketde mi çalışmaktan bahsediliyor. Yoksa x şirketden y'ye  gittik durumunda da geçerli mi?

https://eksisozluk.com/is-degistirenlere-vergi-soku--6157485

Absolut tarafından 08/Eyl/19 23:36 tarihinde düzenlenmiştir

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

geçen bizim ik dan bilgilendirme için mail gelmişti bundan bahsediyordu

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    wert bunu yazdı

geçen bizim ik dan bilgilendirme için mail gelmişti bundan bahsediyordu

Detay nedir hocam. Bu olayla karşılaşan oldu mu? Ne yaptılar?

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuuruls
    tuuruls's avatar
    Erkek

Merak içerisinde takip ediyorum... 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Alla alla takipteyim bende, yeni duydum bunu, ülkede her gün yeni bir gariplik çıkıyor hayrolsun bakalım..

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı

Alla alla takipteyim bende, yeni duydum bunu, ülkede her gün yeni bir gariplik çıkıyor hayrolsun bakalım..

Twitterdan gördüm bende yazılımcı bir arkadaşa 40bin Tl vergi borcu çıkarmışlar ve 10 gün içerisinde yatırılmaması durumunda 2 katı ceza ile icra takibi falan demişler. Taksit vs de yapmıyorlarmış. Bu durum eğer böyleyse ve bir sıkıntı var ise vay halimize.

Ulan vergiyi ödeyen şirket, parayı alan sensin. ben çalışan elemanım ne aldığımı ne verdiğimi görüyorsun zaten. bir usülsüzlük var ise zaten sen sistemden bunu görürsün anında müdahale etmen gerekir. Etmiyorsun işverende doğru ödemiyor olan çalışana oluyor ben böyle birşey görmedim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

Takipdeyim 

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    Absolut bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

Twitterdan gördüm bende yazılımcı bir arkadaşa 40bin Tl vergi borcu çıkarmışlar ve 10 gün içerisinde yatırılmaması durumunda 2 katı ceza ile icra takibi falan demişler. Taksit vs de yapmıyorlarmış. Bu durum eğer böyleyse ve bir sıkıntı var ise vay halimize.

Ulan vergiyi ödeyen şirket, parayı alan sensin. ben çalışan elemanım ne aldığımı ne verdiğimi görüyorsun zaten. bir usülsüzlük var ise zaten sen sistemden bunu görürsün anında müdahale etmen gerekir. Etmiyorsun işverende doğru ödemiyor olan çalışana oluyor ben böyle birşey görmedim.

Vahim bir durum, öyle bir şey olursa eyvallah deme, bu normal bir olay değil bence.. Çalışana vergi borcu diye bir şey olamaz, maaşından zaten kesilen her ay kesiliyor.. Ve Avrupadaki işleyiş nedir bu konuda onada bakmak gerekiyor.. Tvitterde başına gelenler Liyakatsiz atanmış bir memurun hatasının kurbanı olabilirler. Son zamanlar devlet organları düzgün işlemiyor maalesef.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    husnuweb
    husnuweb's avatar
    Erkek

bizim şirketten birinin başına da geldi. 2018 yılında iş değişmiş; ancak yeni işe geçince kazanca göre belirlenen vergi dilimi sıfırdan başlamış. yani ilk şirketinden aldığı maaşlar vergi dilimine yansımamış, dolayısıyla daha az kazanmış gibi vergi vermiş.

bu yüzden 3000tl vergi borcu çıkarmışlar. onunla uğraşıyordu.

He is finding himself.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı
    Absolut bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

Vahim bir durum, öyle bir şey olursa eyvallah deme, bu normal bir olay değil bence.. Çalışana vergi borcu diye bir şey olamaz, maaşından zaten kesilen her ay kesiliyor.. Ve Avrupadaki işleyiş nedir bu konuda onada bakmak gerekiyor.. Tvitterde başına gelenler Liyakatsiz atanmış bir memurun hatasının kurbanı olabilirler. Son zamanlar devlet organları düzgün işlemiyor maalesef.

Hocam olayı açıkcası ben tam anlamadım. Ama yazılanlardan şunu çıkardım. Kanuna göre maaş bordron ile bunu bildirme mükellefi olan işçiymiş. Bu kanun 2016 da çıkmış ancak sistem entegre olmadığından uygulama yapılamamış. Şuanda vergi dairesi ssk ile entegre olarak çalışıyor hale gelmiş ve 2016 dan itibaren bu yasa işlemiş gibisine yapıştırıyorlarmış. yani bu olay sadece bu yılı değil 2016 ve sonrasını kapsıyor.

Ben yarın muhasebeye sorucam haberlerinin olduğunu sanmıyorum yada bizimkiler kanununa uygun yürütüorlar ve sorun etmiyorlar. Forumdan işin ehli bir kardeşimiz detaylandırırsa çok iyi olur. bende yarın detayları yazmaya çalışacağım.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    husnuweb bunu yazdı

bizim şirketten birinin başına da geldi. 2018 yılında iş değişmiş; ancak yeni işe geçince kazanca göre belirlenen vergi dilimi sıfırdan başlamış. yani ilk şirketinden aldığı maaşlar vergi dilimine yansımamış, dolayısıyla daha az kazanmış gibi vergi vermiş.

bu yüzden 3000tl vergi borcu çıkarmışlar. onunla uğraşıyordu.

Al işte olay cidden var demek ki. Hocam arkadaş ne yaptı çözebildi mi bilgin var mıdır yada sorma şansın? Burda başına gelecek yada gelebilecek arkadaşlar ona göre aksiyon alır.

Bu Vergi dilimi kaçtan ödenmiş görme şansımız yok mu e-devletden falan?

Toplam Hit: 5665 Toplam Mesaj: 37
adeletin bu mu dünya vergi