folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder İş Değiştirenlere Vergi Şoku

İş Değiştirenlere Vergi Şoku

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asi
    Asi's avatar
    Dişi

İş değiştirmedende bu vergiyi alıyorlar diye biliyorum. Geçen ay mimar yada mühendis olan arkadaşların hemen hepsine vergi cezası geldi.

Mimar yada mühendisler üzerlerine 5 ayrı şantiyenin şantiye şefliğini alıyorlar ve şantiye şefliği yaptığı yerde sgk gösterilmesi mecburi işte devlet baba bunları aramış bulmuş kendi ofisinde kendi işini yapmış para kazanmışsın üstüne 5 ayrı yerden gelir elde etmişsin diye vergi çıkarmış ha birde bu vergilerin cezası ve faizi var.

Şantiye şefliğinin dışında kurum ihalelerinde teknik eleman olarakta sgk olanlar var onlara bile vergi çıkarıp bir dünya borç çıkarmışlar. İşin kötü yanı bu arkadaşların bir çoğu para almadan hatıra şantiye şefliği yaptığı yerlerin bile cezasını ödeyecek.

Bir devlet kendi halkını nasıl sömürür adlı çalışma önümüzdeki günlerde daha çok can yakar

Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

Şantiye şefliği konusunda devlet yerden göğe kadar metre kare hesabı yapıp 145 metre karesi için 3 milyar para alıyorlardı.ama inşaat nerde bilmezler ugramazlar 1 yıllığına şantiye güvenliği eksiklikleri bunlardan sorulur ama parayı alıp inşaata gitmemek bunlarda kusura bakma de bir şantiye al insan gibi al hakkını git şantiyeyi dolaş 5 -10 kişiden iş alıp uğramamak ne demek

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blood_rhyme
    blood_rhyme's avatar
    Erkek

Benide aradı vergi dairesi 2016-2017 yıllarında 3 farklı firmada çalışmışım. 

Vergi dairesindeki memur Gelir vergisi hesabı kümilatif hesaplanır ve mükellef çalışan diyor takip etmeniz lazım diyor. İşe girdiğim her firma geliri sıgırdan başlatarak devam etmiş. 

Örneğin X firmasında 50 bin lira kazanmışsın bu %17 gelir vergisine tabi diyor. Y firmasında 70 bin lira kazanmışsın bu %20 gelir vergisine tabi diyor. Z firmasında 30 bin lira kazanmışsın buda %17 lik dilimde diyor. 

Fakat kümilatif gitseydi senin kazancın 50+70+30 150 bin olacaktı buda %27 lik dilime denk gelicekti deniyor. 

O yüzden gelir vergisi borcunuz var diyor, kaç para borcum var diye sorunca benden bordroları istiyor. 

Ya aklımızla dalga geçiyorlar yada bir zamanlar çıkan gss borçları gibi şanslarını deniyorlar. 

İşin tersi çalıştığım firmalardan biri battı bordroyu nerden alıcaksak artık. 

Diğer firmalardan bordro istiyorum ne karıştırıyon diyorlar ters ters cevaplar. Hakkımızda hayırlısı

EY YARALI KÜKREYEN ASLAN, SENİN GEZDİĞİN GÜZEL SAHRALAR ZULMÜN KÖPEKLERİNE KALDI, ARTIK GAFLET UYKUSUNDAN UYAN ! ...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo
    blood_rhyme bunu yazdı

Vergi dairesindeki memur Gelir vergisi hesabı kümilatif hesaplanır ve mükellef çalışan diyor takip etmeniz lazım diyor. İşe girdiğim her firma geliri sıgırdan başlatarak devam etmiş. 

Örneğin X firmasında 50 bin lira kazanmışsın bu %17 gelir vergisine tabi diyor. Y firmasında 70 bin lira kazanmışsın bu %20 gelir vergisine tabi diyor. Z firmasında 30 bin lira kazanmışsın buda %17 lik dilimde diyor. 

Fakat kümilatif gitseydi senin kazancın 50+70+30 150 bin olacaktı buda %27 lik dilime denk gelicekti deniyor. 

O yüzden gelir vergisi borcunuz var diyor, kaç para borcum var diye sorunca benden bordroları istiyor. 

Ya aklımızla dalga geçiyorlar yada bir zamanlar çıkan gss borçları gibi şanslarını deniyorlar. 

Diğer firmalardan bordro istiyorum ne karıştırıyon diyorlar ters ters cevaplar. Hakkımızda hayırlısı

Bordroyu edevletinden 4a hizmet listesinden çıkaracaksın. Karar doğru. Şuan çok uykum var. Sorunuz varsa sorun yarın cevaplarım.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blood_rhyme
    blood_rhyme's avatar
    Erkek
    blood_rhyme bunu yazdı

4517 lira haşırttı blekbord yaptılar. 

EY YARALI KÜKREYEN ASLAN, SENİN GEZDİĞİN GÜZEL SAHRALAR ZULMÜN KÖPEKLERİNE KALDI, ARTIK GAFLET UYKUSUNDAN UYAN ! ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SoloTurk
    SoloTurk's avatar
    Erkek

Buraya çizik atıyorum. İleride lazım olabilir.

Oksijen, belki de yavaş yavaş öldüren bir zehirdir...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek
    Asi bunu yazdı

İş değiştirmedende bu vergiyi alıyorlar diye biliyorum. Geçen ay mimar yada mühendis olan arkadaşların hemen hepsine vergi cezası geldi.

Mimar yada mühendisler üzerlerine 5 ayrı şantiyenin şantiye şefliğini alıyorlar ve şantiye şefliği yaptığı yerde sgk gösterilmesi mecburi işte devlet baba bunları aramış bulmuş kendi ofisinde kendi işini yapmış para kazanmışsın üstüne 5 ayrı yerden gelir elde etmişsin diye vergi çıkarmış ha birde bu vergilerin cezası ve faizi var.

Şantiye şefliğinin dışında kurum ihalelerinde teknik eleman olarakta sgk olanlar var onlara bile vergi çıkarıp bir dünya borç çıkarmışlar. İşin kötü yanı bu arkadaşların bir çoğu para almadan hatıra şantiye şefliği yaptığı yerlerin bile cezasını ödeyecek.

Bir devlet kendi halkını nasıl sömürür adlı çalışma önümüzdeki günlerde daha çok can yakar

Hatır işi ile yapılacak iş değil hocam bunlar.

o kadar işin altına imza atılıyor.

Salak mı adam hatır işi için şef oluyor. bi kaza olsa ve açığı olsa işverenin sikerler adamı.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek

Devlet böyle özel sektörün sırtına binmeye devam ederse bu eşek bu yükü çekmez.

Benim de arabanin trafik cezalari vardi enparada ki hesabima haciz gelmiş gesap bloke.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo
    Tayga bunu yazdı

Benim de arabanin trafik cezalari vardi enparada ki hesabima haciz gelmiş gesap bloke.

burda yük işverende değil işçide

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek
    xylgn_ bunu yazdı
    Tayga bunu yazdı

burda yük işverende değil işçide

Evet hocam ben genel olarak özel sektörün sorununu kasdetmiştim .Elbette işçilerin yükü daha ağır hem asgari ücrete çalış hem patronu besle hem vergi öde bu düzen baştan bozuk.

Toplam Hit: 5659 Toplam Mesaj: 37
adeletin bu mu dünya vergi