İyi Karpuz Nasıl Seçilir

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cia
    Cia's avatar
    Erkek

malum yaz ayı geliyor karpuzlar tezgahlarda karpuz seçme işini bi kahramanlık gösterisine dönüştürebilirsiniz neticede  erkek işidir. bu alanda nam bile yapmak sizin elinizde nasıl mı ?

öncelikle bu aylarda çıkan karpuz almayın kabak aşısı karpuzdur kabak tadı verir seçme kriterleri sizi yanıltır

1-karpuzu iki eline alıp vurdun mu diğer eline bi titreşim gelecek tok ekolu dıpdıp sesi duyacaksın hacı bekir lokumu

2-sapı ince olsun hafif yeşile çalan kurumuş bi görüntüsü olsun topraga gelen kısımdaki sarılık abartı olmasın  kurabiye

3-sapsız olan diğer tarafın merkezinde bulunan halkanın ufak olsun  bal

4-renginin parlak sarımsı bi yeşil,damarlarında beyaza çalması elinimi kestin be adam

önemli : sapın dibinin yuvarlak olması aşısız yıldız olması aşılı karpuzdur

..savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,zaman ki sana hasta olmuş,incelikli haytasın,raksederken mahallenin maşallahı-eyvallahı,güzelleş be oğlumm.!şimdilik,ölümüne kadar hayattasın..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yemillie
    yemillie's avatar
    Erkek

ooo bonzai kokuyor bu başlık

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

hocam bu bilgiler hangisine dahil :D

a

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı

a

eğitim

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek

Bide cok kisinin bilmedigi bi yontem  soylim bu konuda iyiyimdir . :) 

Bi kere trakya karpuzu oldugunu bildiginiz karpuzu secmeye bile gerek yoktur.

Hepsi bal gibidir ama en gec cikan karuzdur temmuzu bulur cikmasi.

Onun disinda olan karpuzu ilk once iki eline alicaksin  ellerinin iciyle karpuzun iki sapindan yani sivri olan tarafindan 

Hafifce veya biraz daha bastiricaksin tabi o esnada kulagina yakin tutman lazim yani omuz hizasina kaldirman lazim 

Iki elinle sikinca karpuzun icinden çitir çitir ses geliyorsa oyle cok olmsada bi iki çitirti duydunmu iste o karpuzu aliniz 

Ve afiyetle yiyiniz :) 

Ama tabi yinede elle bi kac kere tokatlatyip tokluguna bakin :) 

Nev-i Şahsına Münhasır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

YAMUK İYİ DEĞİLDİR

Önce karpuza genel bir bakış atın. İyi bir karpuz, şekli simetrik olandır. Bir tarafı yamuk, düz ya da küçük kalmış olmamalı. Karpuzun gelişmemiş, daralmış kısımları susuz kalmış demekmiş. Tabii ki kesik, delik olan karpuzları zaten kimse almaz... Ayrıca karpuzun rengi de ne aşırı parlak ne de aşırı donuk olacak.
    Görüldüğü gibi bizim Egelilerin “Karpuzun yamuğu iyidir” gibi düşüncesi de pek doğru değil. Yani karpuzun iyisine “basketbol topu” demek de yalan oldu. Ayrıca karpuzun sapının yaş mı, kuru mu olduğunun da pek önemi yok. Bir de “tırnakla kazındığında yeşil kısmı kolayca çıkan” gibi yöntemler başınıza iş açabilir aman dikkat!
    Yine görüldüğü gibi “karpuzun sağına soluna şaplak vurup ses ahenkli geliyorsa budur” gibi ya da “iyi bir karpuz Diyarbakırlı olur, sesi de Diyarbekirli gibi tok çıkar” demiyoruz artık. Bir tık darbesiyle karpuza ses dalgası gönderip kulağımızı alıcı olarak kullanmadan önce bu konuyu bir jeofizikçiye sormalı. Bu arada dikkat; ses dalgası renkkörü olabilir!
    İkinci kural karpuzu yerinden kaldırıp elinizle bir tartın. Ağırlığı mutlaka büyüklüğüyle orantılı olmalı. Yani büyük bir karpuz çok hafif ise içe geçmiş; küçük bir karpuz beklenenden daha ağırsa kabak olma ihtimali yüksek. Bu arada unutmayın karpuzun ağırlığının yüzde 92'si sudur.

GÖBEĞİ ÖNEMLİ

Üçüncü kural ise karpuzu ters çevirip altındaki göbeğine bakın: Güneşin altında olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için karpuzun toprağa temas ettiği yeri inceleyin. Burada insanlarda olduğu gibi yuvarlak lekeye bazıları karpuzun göbeği diyor. Burası kremsi ya da soluk sarı renkli bir nokta şeklinde olmalı; beyaz ya da açık yeşil renkte olmamalı. Eğer karpuzda bu işaret yoksa, karpuz erken hasat edilmiş olabilir. Bu da karpuzun tat, doku ve sululuk durumunu olumsuz etkileyecektir.
    Sonuç olarak artık markette ve pazarda “hiç anlamam seçmekten, siz bana en iyilerinden birini seçer misiniz” demekten kurtuldunuz. Artık bu işleri hep manavın insafına bırakmayacaksınız. Unutmadan, kesme yüzeyi ve kullandığınız bıçak ile beraber (her meyve ve sebze gibi) karpuzu da kesmeden önce yıkamak gerekiyor.
    Bizimkiler dizisinde Katil Yavuz rolündeki Aykut Oray'ın dediği gibi: “Karpuz Kan”, yani insan sağlığı için yararlı. Rahmetli bunu kafama öyle bir kazımış ki hiç unutmuyorum.

le le le sakine
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    antivirus bunu yazdı

Bide cok kisinin bilmedigi bi yontem  soylim bu konuda iyiyimdir . :) 

Bi kere trakya karpuzu oldugunu bildiginiz karpuzu secmeye bile gerek yoktur.

Hepsi bal gibidir ama en gec cikan karuzdur temmuzu bulur cikmasi.

Onun disinda olan karpuzu ilk once iki eline alicaksin  ellerinin iciyle karpuzun iki sapindan yani sivri olan tarafindan 

Hafifce veya biraz daha bastiricaksin tabi o esnada kulagina yakin tutman lazim yani omuz hizasina kaldirman lazim 

Iki elinle sikinca karpuzun icinden çitir çitir ses geliyorsa oyle cok olmsada bi iki çitirti duydunmu iste o karpuzu aliniz 

Ve afiyetle yiyiniz :) 

Ama tabi yinede elle bi kac kere tokatlatyip tokluguna bakin :) 

mantığını anladım harbi güzel başlık.
    Tşk,ler→ _→

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    golgi
    golgi's avatar
    Erkek
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek
    ArduouS bunu yazdı
    antivir-US bunu yazdı

a

eğitim

Ahaha :D egitim sart :D

Guzel konu ama bilmiyrm sahsen ben, her aldigim kelek cikardi.

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tolgaStain
    tolgaStain's avatar
    Erkek

Abi hiç uğraşmıyorum ben adama bi dilim kestirip tadına bakıyorum ona göre alıyorum :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

Ele avuça gelmeli :)

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
Toplam Hit: 3987 Toplam Mesaj: 30