folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Kan Değerleri Hakkında Bilgisi Olan?

Kan Değerleri Hakkında Bilgisi Olan?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

beyler bayanlar selamlar.

kızılay'a gönülden bağışçı birisiyim.. kaza geçirdiğim tarihten bu yana ( 2011 ) 2 ay'da bir max 2.5 ayda kan vermeye gidiyorum.. 3 ayı doldurmadan. 

sebebi 

; kan değerlerim çok yüksek.. taaa ilk günden beridir.

18,2 baslangıctı yanılmıyorsam, bugün 18,7'yi gördük.

abiler doktorumun bana dediği şu, kanın protein bakımından zengin ve aşırı koyu.. pıhtılaşma oranı cok yüksek dedi. beyin kanaması ve kalp krizi geçirme olasılığım yüksekmiş.

rahmetli valide de pulmoner emboli ( akciğere giden pıhtıdan.. rahmetli olmuştu ) acaba bu kanda ki koyuluk zamazingosu geçici bişiymi?

neyse,

epey araştdım normal mental sınıra bakıyorum 13 ila 18 diyo :|

la benim kafam karıştı, bi kaç gün içinde hastaneye gidicem ihmal etmeyeceğim ama.

bilgisi olan var mı :|

içki yok 1.5 senedir.

sigara fort fort gidiyo :| ( en büyük tetikleyicisi bu, sanıyorum :| .. )

la :/ yok mu bunu kan vermeyle beraber + düşürecek bişi.

acaba uzun süre hastanede kaldım ondan mı :| bilmiyorum keske kazadan önceleri verseymişim :/

davsiye alınır, ama doktor'a soracağım .| 

göt tutuş :/

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seagate189
    seagate189's avatar
    Erkek

geçmiş olsun hoca

Safir T-14 -- Sarsılmaz Kılınç 2000 light -- Browning Hp Mk3-- Derya Mk-12 --------
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek
    seagate189 bunu yazdı

geçmiş olsun hoca

sağolasın kardesim :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

hocam bilemiyorum ama kan düzeltmez sanırım çünkü yoğunluk değişmiyor temel olarak bence su en iyisi bu konuda sürekli su iç çoğunu böbreklerden atıcan ama belki bi nebze düzeltir 

I am Jack's inflamed sense of rejection
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nobel
    Nobel's avatar
    Erkek

günde 1 tablet aspirin iç birşey olmaz

http://goo.gl/0i2Fv
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek
    asiminnesli bunu yazdı

hocam bilemiyorum ama kan düzeltmez sanırım çünkü yoğunluk değişmiyor temel olarak bence su en iyisi bu konuda sürekli su iç çoğunu böbreklerden atıcan ama belki bi nebze düzeltir 

hocam günde 2/2.5 litre normal tüketimim var.

sürekli su içiyorum yani, hiç aksatmıyorum.

@nobel

hocam, kan sulandırıcı hastanede cok vermislerdi o yüzden dolayı istemiyorum :|

Amd-x tarafından 04/Eyl/13 01:36 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nobel
    Nobel's avatar
    Erkek
    Amd-x bunu yazdı
    asiminnesli bunu yazdı

@nobel

ne sıklıkla kırmızı et yiyorsun?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek
    Amd-x bunu yazdı
    asiminnesli bunu yazdı

@nobel

2 az be ocam  ben 2 litre ile susuzluktan ölürüm min 4 litre içiyorum ben 

I am Jack's inflamed sense of rejection
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nobel
    Nobel's avatar
    Erkek
    asiminnesli bunu yazdı
    Amd-x bunu yazdı
    asiminnesli bunu yazdı

@nobel

2 az be ocam  ben 2 litre ile susuzluktan ölürüm min 4 litre içiyorum ben 

az değil normal ne kadar su içersen böbreklerin o kadar fazla çalışıyor. Çok su içmek sağlığa zararlı ama 4 litreden çok sıkıntı olmaz yaş boy kilo değerleride önemli tabi

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mrkps
    mrkps's avatar
    Erkek

hoca merakımdan soruyorum sıcak su ile banyo yapınca kaşıntın felan oluyomu...

senin hastalık polisitemia vera.

Polisitemia Vera (PV)

Polisitemia vera (PV) nedir?

Kemik iliğinde eritrositlerin aşırı yapılması ile karekterize hemopoyetik kök hücre hastalıktır. Dalak büyüklüğü,  lökositoz, trombositoz  görülebilir. Önceleri hastalığın gelişmesinde  hemopoyetik kök hücrelerin  kan yapımını sağlayan ve normalde vücutta bulunan çeşitli faktörlere karşı (eritropoyetin gibi) aşırı hassasiyet göstermesi sorumlu tutulmuştur. Ancak yakın zamanda JAK2 adı verilen bir genetik bozukluğun hastalığın oluşmasına neden olduğu saptanmıştır. 

Hangi yaşta sık görülür?

Elli yaşından sonra daha sık görülür. Görülme sıklığı normal populasyonda milyonda 1 oranındadır.

Sekonder polisitemi nedir?

Sekonder eritrositoz ; yüksek yerlerde yaşayanlarda, bazı kalp hastalıklarında, obezlerde ve akciğer hastalarında kandaki oksijen basıncındaki düşmeye bağlı olarak eritrositlerin yapımının  artmasıdır. Ancak bu normal bir mekanizma olup eritrosit yapımı kontrol altındadır. Hastalığı oluşturan neden ortadan kalkınca eritrositoz düzelir.

PV ‘da hangi şikayetler oluşur?

Aşırı kan yapımı, kanın akışkanlığını bozduğu için baş ağrısı, baş dönmesi, başta dolgunluk hissi, kulak çınlaması ve anjina pektoris (kalp ağrısı) görülebilir. Hastalarda özellikle banyodan sonra kaşıntı oluşur. Bazı hastalarda ise , ürik asit fazlalığına bağlı olarak Gut artriti görülür.
    Hastaların önemli bir kısmında pıhtılaşmaya meyil  arttığı için damar tıkanıklığı (bacak, beyin damarları gibi) oluşabilir. Ancak hastaların daha az bir kısmında   kanamaya meyil arttığı için diş eti, burun, mide ve cilt kanamaları görülebilir.
    Hastalarda eritrositlerin fazla yapılmasına bağlı olarak kırmızı canlı bir yüz görünümü vardır.  Dalak büyüklüğü %75, karaciğer büyüklüğü ise %30 oranında saptanır. Hipertansiyon hastalarda rastlanan diğer bir bulgudur.

PV tanı kriterleri nelerdir?

Polisitemia Vera tanısı için kullanılan eskiden çok sayıda tanı kriteri olmasına rağmen en son kullanılan WHO kriterleri aşağıdaki gibidir.

Majör kriterler:
    1-Hb'in erkeklerde  18,5gr/dl nin,kadınlarda 16,5 gr/dl nin  üstünde olması.

2-JAK2 V617F mutasyonu saptanması

Minör kriterler:
    1-Kemik iliği biyopsisinde her üç seride artış,
    2-Serum eritropoyetin düzeyinin normalin altında olması
    3-endojen eritroid koloni oluşumu

2 MAJÖR+1 MİNÖR VEYA İLK MAJÖR KRİTER İLE BERABER 2 MİNÖR KRİTER VARLIĞI PV TANISI İÇİN YETERLİDİR. 

PV nasıl teşhis edilir?

Hastalığın teşhis edilmesi için, kemik iliği aspirasyon biyopsisi, tam kan, periferik yayma, rutin biyokimya, kan gazı testi, akciğer filmi, batın ultrasonu gibi testlerden faydalanılır. Son yıllarda hastalığın tanısı için değişik tanı kriterleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu tanı kriterleri arasında serum eritropoyetin düzeyi, hücre kültürlerinde kendiliğinden eritrosit kolonilerinin oluşumu ve JAK2 adı verilen genetik anormalliğin tespiti vardır. JAK2 onkogeni PV hastalarında %90 oranında saptanır . Tanı konulması ve hastalığın nasıl oluştuğunun anlaşılmasında değerli bir testtir. İleride PV tedavisinde muhtemelen bu onkogene karşı geliştirelecek ilaçlar kullanılacaktır.

Tedavi:

Hastalığın tedavisindeki temel yaklaşım artmış eritrosit kitlesini azalmaktır. Bunun için flebotomi denilen işlemle hastadan kan alınır. Kan bağışında olduğu gibi hastadan belli aralıklarla kan alınır. Sık kan alınması gerekenlerde veya damar tıkanlığı geçirenlerde flebotomi yerine eritrosit yapımını baskılamak için ilaçlar kullanılır. Hastanın yaşına göre interferon veya hidroksiurea (hydrea) veya  anegrelide  en sık tercih edilen ilaçlardır.
    Bacak, kalp veya beyin damarlarında  tıkanıklık  daha sık görüldüğünden kan sulandırıcı olarak aspirin son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

@mrkps

hocam nettin sen :D

kendi kendine tanı koymuşsun :D

abi ben düzenli spora yatkın bir adamım.

2. 3 günde 1 10 km günlük yürüyüşlerim 1.5 km yakın parmak koşularım var.

aşırı su tüketimi iyi değil nobel :| 3 litreye kadar doktordan onay var zaten.

acaba benim bu kırıklardan sonra kemiklerde bi sıkıntı mı oldu da böyle olduk biz ya :|

vay amk noldu bana böyle anlayamadım ki..

Amd-x tarafından 04/Eyl/13 01:46 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 4758 Toplam Mesaj: 26