folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder KKTC'den Çarpıcı Rakamlar

KKTC'den Çarpıcı Rakamlar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

kasarim.

ben bu forumda bir tek kibris konusuna bu kadar kasarim.

senin icin cok onemli olmayan bir konu baskalari icin asiri hassas olabilir...

ne rumdan bozmaligim kaldi, ne avrupa yalakaliligim ne abd yalakaliligim, aileme halkima bana edilen hakaretin kufrun haddi hesabi yok farkindaysan.

ama yinede kasarim, cunku anlatilmasi gerekenleri ben anlatmadigim surece nereye gittigimiz belli.

merak etme, ben burda bu tartismalari yaparken,

kibristada tam tersini yapmak zorundayim, rum sevdalisi dedigin, ordu disari, tc isgalci diye bagiranlarada, neden ordunun kibrisa cikarma yaptigini, yunan darbesini akritas planini anlatiyorum... neden turkiyesiz olmayacagini, turk kimligini kaybettigimiz zaman elimizde hicbirseyin kalmayacagini anlatiyorum...

ne yazikki insanlar sig, herseyi ogrenmek eziyet... gavurlar 74 ten sonrasini, bizimkiler 63 ten oncesini elestirir, o onu suclar bu bunu... ama kimse esas kazananin esas somurulenin kim oldugunu gormez.

o yuzden, olsemde gebersemde, konu kibrissa, kasarim.

kusura bakma.

anca gidersin...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

Kas arkadaşım kas, Tc ye laf etme neye kasıyorsan kas, Birazda Türk vatandaşlarının gözünden baksan olaya herşey daha kolay anlaşılır olacak senin için...

Rum yandaşlığı yapan insan üstüne alınsın... Yalnız sen bize  sömüren diyorsan orada yine tartışırız...

Kaşınana cevap vermekte bizim boynumuzun borcu kusura bakmayasın ancak yazdığın ipe sapa gelmez şeylerden dolayı kırıldıysan kusurumuza da bakma...

Kıbrıstan çok olaya beni karıştırdığın için sorun bu kadar uzadı... bel altı vurdun ne adamlığımız kaldı ne kim olduğumuz...

Foruma yeni üyeyim diye konuşma hakkım bile olmadığını ima ettin rahatsızlığımı tartışmaya alet ettin bir de üstüne çok dokunduysa gibisinden aşağılayıcı tavırlarda bulundun vesaire... Kıbrıslıdan başka kıbrıs konusunda konuşanın olmamasını istemen tamamiyle mantıksız bir hareket Konu kıbrıs ve Tc ve sen bana bilgisizsin kıbrıslı olmayan o kadarda bilemez imajı çizdin...

Ben hepsini geçtim arkadaşım...

Bize para kazandırtmanızı beklemiyoruz... Saygı duyun kötülemeyin yeter...

Sizse hala memnuniyetsizlikten dem vuruyorsunuz ayıp arkadaşım gel Tr ye bak durum ne halde gel bi gez karadenizi doğuyu anadoluyu bir bak ondan sonra şikayet et...

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

yemin ettim bak bu son mesajim bu konuya. bir sonraki mesajinda umarim bana cevap olarak bisey yazmazsinki benda yine dayanamayip sana cevap vermem.

bu yazdiklarimda sana karsilik yazilan bisey deil, cevap vermek istemezsen vermeye bilirsin.

ama kibris konusunda turkiye vatandaslarinin gozuyle bakma mecburiyetim yok. esas tam tersi olmali turkiye vatandaslari kibrisli gozuyle bakmak zorunda bence. yanlis anlasilmasin ama mantikli olan bu olmali. deil mi ?

somuruluyor demeyin diyorsun ama somuruluyor diyeceksin sende eger 5 dakika objectif bakarsan. sen somuruyorsun demiyorum ama kktc tc tarafindan somuruluyor diyeceksin 2 dakka dinle.

sen diyorsunki anadoluya bak, doguya bak. bende diyorum ki neden bakayim ? sen beni turkiyenin bir parcasi mi yaptin? hayir sen buraya gelip bir cumhuriyet kurdun ve bagimsizdir bu dedin kktc. o zaman ben niye kendimi dogu ile yada tiurkiyenin baska bir yeriyle bir tutayim??? beni turkiyeye baglasaydin, bana verseydin tc pasaportunu benimde adim turkiye vatandasi olsaydi 74ten sonra amenna ama yapmadin.

YAPAMADIN.

simdi bu ulkede devlet memurlarinin maaslari nasil odeniyor? gabare vergileri (gece kulubu kari satilan yer), kumarhane vergileri, bet ofis vergileri ile... bunlarin sermayesi nerden, turkiyeden, mecliste secilen adamlari kim belirliyor, ben oy veriyorum ok amenna ben seciyorum ama zaten biri olmazsa oburunu seciyorum farketmez adaylari belirleyen turkiye bu kktcnin kurulusundan beri boyle zamaninda denktasti sonra talat sonra eroglu farketmez sistem ayni... ondan ayri olarak kurdan bile uretmiyorum, cukulatadan ickiye sigaraya tavuk yemine kadar hersey turkiyeden geliyor... da baska yerden gelebilirmi sanki ?

TANINMIYORUZ! bir yerden mal alamayacagimiz gibi satamiyoruzda, bankalar para transferini bile turkiye ustunden, telefon hatlarimiz (sabit ve gms dahil) hepsi turkiye ustunden, postamiz bile MERSIN 10 TURKEY...

simdi gorunurde bunlarin hicbiri somuru deil, hepsi yardim, insanca yasamamis icin anavatan turkiyenin bize sagladigi inanilmaz yardimlar... benim icin oyle... ama ozellikle 1990lardan sonrasini bir incelemelisin dostum :)

hemde kisa sure deil 1-2 gununu ayirip inceleyin. butun oteller el degistirip tc is adamlariyla ortakli, yada direk tcli is adamlarina geciyor... o donemlerde kumarhaneleri kapatan turkiye, kibrisi kumar cenneti haline getiriyor... dostum dusun, burdaki kumarhanelere kktclinin girmesi yasak, turkiyedeki para babalari her hafta sonu gelip karilariyla kizlariyla kumar sefasi yapsin diye kurulan bir duzen, otel sahipleri tcli, para bir cepten obur cebe. kumarhanelerde calisanlar otellerde calisanlar zaten turkiyeden geliyor... kibrisli adamin kumarhabneyle isi yokki, yemin billah olsunki onunden bile gecmiyoruz. kibrislilar icin ayri duzen var cunku :) bet officeler... hepsinin mutlaka tcli ortagi var, zaten en cok para kaldiran bet ofisler otellerle baglantili, yine bir cepten obur cebe. devam ediyorum, butun herseyimizi turkiye sagliyor tuvalet kagidindan tut, kadin pedine kadar, bunlari toptan getiren adamlar hicbir bok yapmadan kibrista kral hayati yasiyor, ama adamin yaptigi ise bakin lutfen? turkiyeye gidiyor, ordaki toptanciyla anlasiyor para yi veriyor mali aliyor kibrisa getirip satiyor...

ama burdaki esas sorunu kimse gormuyor, turkiyedeki adam gibi adam, adam gibi is yapan, ona buna bulasmayan adamin, kibrista ne isi var arkadaslar? yoookkk, hemde hic yok... peki o zaman kimler kibrisa gelecek sizce??? cakallar ve cakal oglu cakallar. iddia ediyorum, su anda turkiyeye giris yapan eroin, esrar ve kayit disi silahlarin hepsi kuzey iraktan giriyor saniliyor ama kalibimi basarim en az %70 i kktcden giriyor. bu isleri yapanlar rusyadan karilari kacirip kktc gabare acip milyonlarca vergi verip kktc meclisini bile susturuyorlar ve benim ana vatanim dedigim turkiyede bu cakallari kendi icinden uzaklastirmak icin buna goz yumuyor...

anlatamadigim bu, benim kimseye git, gel yaptigim yok, ab gelsin bizi siksin, abd gelsin gotumu verecem, tc gelsin agzima alacam dedigimde yok. o ada o kktc dediginiz ulke cakma bir ulke, CAKMA, hak hukuk hepsi yalan, guclu olanin ezdigi parasi olanin siktigi bir memleket ve sistem kuruldu ve oyuncularin en buyugude gelmis gecmis tc hukumetleri... benim dedigim bu.

daha uzar ama uzatmiyorum yukarda yazdiklarimi esas en can alici noktaya gelmek istiyorum. bu zaten boyleydi uzun zamandir, turkiyenin her temmuzda yuklu bir yardim yaptigi 500 milyon, 1 trilyon farketmez, ve o senede bir yapilan yardimla kktcnin donduruldugu zaten biliniyordu.

peki simdi ne oldu ?

tayyip annan planiyla rumlara ve abye golu atti, tum dengeler alt us oldu. cakallarin kurdugu duzen bozuldu. tayyip simdi maaslari artik kismak icin, ekmek elden su golden sistemine son vermek icin artik musluklari kismaya basladi, haa bu sistemden yiyenler kibris turkunu turkiyeye karsi kiskirtmaya basladi. o yuzden taraflasma tamamen yanlis oldu. yani su anda yada yakin gelecekte kibrista rum yalakasi, ab yanlısı gorunenler aslinda turkiyenin kibris uzerinde kurdugu cakal sistemin yıllardır semeresini yiyenler olacak. tcden gelmesin avrupadan gelsin biz yine yiyelim. ve kurulan çakal sisteminin yanlış olduğunu anlatmaya çalışanlar ise türklüğünü savunmak zorunda kalıyor bu şerefsizler yüzünden. ve yakıştırma hazır, rum bozmasi.

neyse yeter. yemin ettim konuya bir daha msj atmayacagim.

anca gidersin...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

yeni konu acmak istemedim.

lutfen usenmeyin okuyun; (kaynagini yazinin en altinda verdim, ben biraz kirptim orjinalini ordan okuyabilirsiniz, yazan Nazım Beratlı kendisini tanimam, ama neredeyse benim dediklerimin aynisini baska bir dille soylemis sasirdim...)

ayrica yeminimi bozdum allah beni kahretsin, bu son vallahi...

KIBRISLILAR TEMBEL!

Kıbrıslı Türk diye bir mahlûktan bahsedilmesi, adanın İngiltere’ye devri ile mümkündür. Ondan önce burada ya da Musul’da veya Kırşehir’de yaşayan herhangi bir Türkmen’in, birbirinden farkı yoktu. ll.Abdülhamit, elbette ki kimseye sormadan adayı İngiliz’e verdi ve buradaki vali ve ileri gelenlere de “Devlet-i Aliyye’nin çıkarları, İngiliz’e itaat etmenizi gerektirmektedir” diye bir mektup gönderdi. Garibim vali bile padişaha itaat etmek için, İngiliz’e boyun eğdi ve gidip altı aylık birikmiş maaşını, sömürgecilerden aldı... Yıl, 1878...Kıbrıslı Türkler, beklemeye geçtiler... Allah’ın yeryüzündeki temsilcisi koca padişahın emrine karşı mı geleceklerdi?

1892’de, İngiliz bir anayasa yaptı ve müslüman ahalinin ada yönetimindeki söz hakkını, %50’den, %30’lara indirdi... Önde gelenler, hemen itiraz ettiler, çünkü ada halâ Osmanlı’ya aitti. Seçimi ve meclisi boykot edeceklerini söylediler... Ama İstanbul’dan bir emir geldi: “İtaat ediniz!” Onlar da uydu... Nasılsa ada Osmanlı’ya geri verilecekti... Merkezdeki önde gelenler öyle söylüyorlardı, inanıp, geri Osmanlı idaresine dönecekleri günleri bekleyerek, padişahın da emri uyarınca, İngilize zaptiye yazıldılar...

Derken, Birinci Dünya Savaşı çıktı... İngiliz, adaya el koyduğunu açıkladı, Türkler’in adadan çıkışını ve hele Anadolu’ya gitmesini, yasakladı... Bizimkiler de burada bir isyan düzenlemeye giriştiler... Bütün önde gelen Kıbrıslı Türk’ler, Girne kalesine hapsedildiler... Ticaretle uğraşanlarının, tümü de battı... Dört yıl, hükümsüz yattılar...

Ardından, Kurtuluş Savaşı... Dedik ya adadan çıkış yasaktı... Millet burada atını ve hatta yumurtasını satıp, Donanma Cemiyeti’ne gönderdi... Önceden orada olanlarsa silaha sarıldı, bütün yurtseverlerle birlikte... Mustafa Kemal’in yanı başındaki Hikmet Bayur, Kıbrıslı idi... İlk TBMM Hükümeti’nin İktisad Bakanı Sırrı Benlioğlu da... Unutuldu...Söylenmedi...

Lozan’da, ada elden hepten çıkarıldı... Kıbrıslı Türkler’e, “isteyen Anadolu’ya gelsin” denildi... Hakk-ı Hıyar idi bunun adı... 5000 Kıbrıslı Türk, varını yoğunu satıp, gitti... Önemli bir kısmı, doğru dürüst iskân edilemediğinden geri geldi... Arada mülksüzleşmesi, cabasıydı... Adadakiler, gitmekle kalmak arasında denkleri çözemeden, beklemeye başladılar... 1934’te, Sırrı Benlioğlu adaya gelip, Ankara’nın isteğini iletti: “Burada kalın, Anadolu’ya göçmeyin, bekleyin...” Haydaa... Gidenlerden kalanlar da mülküzleşmeyi göze alıp, geri döndü, beklemeye, onlar da katıldı...

1939’da, İkinci Dünya Savaşı çıkmaz mı? Hadeee... Zaten yarı aç, yarı tok olan bütün üretici genç nüfus, İngiliz askeri oldu, darı tanesi gibi dünyaya yayıldı... 1946’ya kadar...

1946’da terhis olan gençler, daha köylerindeki nadasın tümünü süremeden, 1949/50 geldi... Rumlar’ın ENOSİS çığlıkları arasında, Plebisit yapıldı, Rumlar Yunanistan’a bağlanmaya kalktılar... Yardım istemek için Türkiye’ye giden heyetlere, Dışişleri Bakanları’nın ağzından “Bizim Kıbrıs diye bir meselemiz yoktur. İngiliz’e itaat edin, bekleyin” denildi... Onlar da geri gelip, İngiliz’e biat ettiler... Hoooop... Gençler bir defa daha İngiliz askeri oldular, 1955’e gelirken...EOKA ile kim mücadele edecekti? Üretim bir daha durdu... 1960’a kadar...

1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu...

Millet daha iskemlesini ısıtamadan, 1963 Olayları patlak verdi... Hürrraaaa... Sısamımızdan ufağımıza, hepimiz mücahid olduk... Ne çırak kaldı, ne usta... Ne de rençber...

Kızılay yardımları ile yaşamaya başladık, 103 köy de göçmen oldu... Tarım da öldü... Ekmeği, tuzu paylaştık... 1974’e kadar... Anavatan, “bekle” dedi, bekledik...

1974 oldu... İyi, ne güzel...

74’ten bugüne kadar da dünyadan izole bir mandrada, kendi yağımızla kendi ciğerimizi kavurmaya çalışıyoruz... Ürettiğini kimseye satamadığı için, Sanayii Holding battı... ABAD Kararı çıktı, narenciye dalında, yaş sebze elde kaldı... Rahmetli Özal geldi, “siz turizm yapın, biz sizi domatese boğarız, ne ekeceksiniz?” dedi... Tarımın tam canı çıktı ama, turist de otuz yılda direkt gelecek bir uçak bulamadığından, gelemedi... Anavatan, “herkesi memur alıp, uygun konjonkürü bekleyin” dedi...

İnandık, herkesi memur yazıp, bekledik...

Şimdi Türkiye’den gelen her baldırıçıplak kenar mahalle uyanığı, karşısına birkaç şerefsizle, biriki aptalı alıp, “Kıbrıslılar tembel” demeyi diline pelesenk ediyor ya, içimden “Ulan, yüzelli yıldır biz, savaşmaktan ne vakit çalışacak zaman bulduk da çalışmadık?” demek geliyor... Bölücülük olur diye dilimi tutup, söylemiyorum... Siz de söylemeyin...Ayıp olmasın... Dilinizi tutun... Bekleyin... Yukarıda beş kuşak “bekleyenin” resimleri var...

Beş kuşak daha bekleyin anasını sattığımın... Tohumunuza biri para mı verdi? O kadar soytarı sırtınızdan köşe oldu... Bekleyin, daha ensenizden para kazanacak, çok şaklaban var... Tembel herifler sizi...     

http://www.yeniduzen.com/detay.asp?a=22338&z=19

anca gidersin...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Knightkib
    Knightkib's avatar
    Erkek

Eline sağlık garga.. Kıbrıs meselesinin, Kıbrıslı türklerin yaşadıklarının sadece bir bölümü bu..

4 yıl öğrenci olarak okumaya gelen arkadaslar 2 yılda kıbrıs meselesi profesörü oluyorlar :) Kıbrıslılar Türkleri sevmiyorlar gibisinden sözler sarfederek, bilmeden etmeden hakkımızı yiyorlar..

Ne Mutlu Türküm Diyene..

I am a Gamer. Not because I dont have a life, but because I choose to have Many.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yalnizturk
    yalnizturk's avatar
    Erkek

PanxeR bunu yazdı:
    -----------------------------

2 ülke arasında uçurum gibi farklar var 

orası burdan daha pahalı olmasına ramen en basiti vergilerin düşük olması direk içki benzin araba elektronik (verginin tr de yüksek olduğu herşey)

orada ucuz oluyor  ancak ada ya ithal edilen et balık vb. her türlü gıda türkiye dekinden daha pahalı (türkiyede %1 ila %8 oranında vergiye sahip gıda maddeleri)

kumar geliri var , turizm geliri var (ki oradaki tatil fiyatları buradan daha pahalı)

türkiyenin her yıl adaya düzenli yardımı sözkonusu (malum bütçe açıgı)

eğitime birşey demeyeceğim herşey ortada belki bende orda okurum ama hem çalışıp hem okumam gerekecek

kktc lilerin istediği şey rum tarafında daha yüksek olan refah seviyesine ulaşmak türkiyeden zaten üstteler 

yine bir en basit türkiyenin yüklü gideri olan askeriyeye onların gideri 0 

sürekli yatırım alıyor yatırım yapmıyor. . . 

her evde 3 araba var toplu taşıma yok herkezin işine geliyor benzin ucuz  türkiye de benzin parası arabanın fiyatından pahalıya geliyor (%60+ vergi)

-----------------------------

ne refağı a.q daha dün yunanistandan geldim  buradaki rondoların benzeri bir biskivü 4 lira ( 2 euro ) içki sigara zaten uçmuş kızarmış tavuk 20 lira  ( 10 euro ) bi kaç kişiyle konuştum çok kötü durumdayız diyor  devlette halkta batmış gitmiş kktcliler refah seviyesinde değil ezikliğinden kaynaklanan sebeplerle böyle şeyler yapıyor valla çok kızıyorum onlara Allahtan bu sene seçimleri milliyetçi biri aldıda rahatladım bidaha talat seçilseydi sövmeye devam edecektik ne edelim

Ey Türk, Titre ve Kendine Dön! Üstte mavi gök çökmedikçe, Altta yağız yer delinmedikçe, Kim bozabilir senin ilini ve töreni!.. Bilge Kağan
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gfb_soldier
    gfb_soldier's avatar
    Erkek

kıbrısı elinden çıkarmaya çalışan hükümetin sevgili gazeteleri!

http://twitter.com/#!/yasiinergul
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

yine ben :) tekrar tekrar yeni konu acmak yerine, boyle yemin bozup bozup ekleme yapiyorum buraya.

bugun okudum bu yaziyi sasirdim, milliyetten Metin Münir yazmis, kendisini bilmiyorum ama olayi bu kadar iyi anlayabilmis olmasi beni gercekten sasirtti, lutfen okuyun.

hani demistim ya daha once, kibris konusuna kibrisli turklerden turkiyeli gibi bakmasini deil, turkiyelilerden kibrislilar gibi bakmalarini beklemek daha dogru deil mi ?

buyrun;

http://www.milliyet.com.tr/koloni-mi-devlet-mi-/metin-munir/ekonomi/yazardetay/04.08.2010/1272030/default.htm

KKTC Koloni mi devlet mi?

04 Ağustos 2010

LEFKOŞA
    Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) koloni midir, bağımsız bir devlet midir? Ne biridir, ne diğeri.
    KKTC bir miktar otonomiye sahip bir kolonidir.
    KKTC bağımsız devletlerin ve demokrasilerin sahip olduğu bütün organlara sahiptir. Ama bu organlar  Meclis, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Bakanlar  uzaktan veya yakından Türkiye’nin kumandasındadır.
    Kıbrıslılar KKTC’yi idare eder gibi görünür. KKTC’yi esas idare edenler Ankara veya Ankara’dan gelen, çoğu yüzü ve isimleri bilinmeyen Türkiye vatandaşlarıdır.
    KKTC’nin ilk döneminde, kabine toplantılarına TC büyük elçiliğinin ve askerin temsilcileri de katılırdı ve onaylamadıkları hiçbir şey yapılamazdı. Artık bu kuruluşların temsilcileri katılmıyor kabine toplantılarına, ama gene Türkiye’nin istemediği hiçbir şey yapılmıyor.

Türkiye etkisi...
    KKTC ordusunu Kıbrıslı değil, Türk generaller yönetiyor.
    Polis, İçişleri Bakanının değil, bir generalin emrindedir.
    Maliye Bakanı vardır, ama esas Maliye Bakanı Büyük Elçilikte oturan ve elçiliğin en büyük bölümünü teşkil eden Türkiye Yardım Heyeti’nin başkanıdır. Bu centilmenin onaylamadığı hiçbir ödeme yapılamaz.
    Kıbrıs Merkez Bankası’nı TC Merkez Bankası tarafından görevlendirilen bir memur yönetir.
    Toplumlararası görüşmeleri tamamı Kıbrıslı bir heyet yürütür, ama inisiyatif Ankara’daki Dışişleri Bakanlığı’ndadır ve askerler de her aşamadan haberdar edilir.
    KKTC’deki bütün büyük yatırımlar  ki bunların hemen hemen hepsi turizm sektöründedir  TC’li yatırımcılar tarafından, TC devlet bankaları tarafından sağlanan kredilerle yapılır. 

Hatırlatmak isterim...
    Bütün bunların üzerinde bir başka büyük olgu sallanmaktadır. Ankara Kıbrıslı Türkleri kendi vatanlarında azınlık haline getirdi. KKTC’nin nüfusu bir sırdır. Sırdır çünkü herkesin bildiği bir sayının resmen bilinmesi istenmiyor. Bu da Kıbrıslı Türklerin nüfusun üçte birinden biraz fazlasını teşkil ettiği, oransal olarak sürekli azaldığıdır.
    Eğer bütün bunlar KKTC için olumlu olsaydı, belki söylenecek pek fazla şey olmazdı. Ama, ne yazık ki, Türkiye’nin Kıbrıs üzerindeki ağır eli ekonomik ve yönetsel kaosu derinleştirmekten başka bir işe yaramıyor.
    Son zamanlarda İstanbul basınında bazı yazarlar Kıbrıslı Türkleri aşağılıyor  Erdoğan’ın bir süre önce TC’ye ilk ziyaretini yapan yeni KKTC Başbakanı İrsen Küçük’ü kalabalıkların ve televizyon kameralarının önünde aşağıladığı stilde.
    Bu gazetecilerin bazılarının Kıbrıs’a hiç gelmemiş olduğunu bir tarafa bırakarak onlara hatırlatmak istedim: KKTC’yi siz yönetiyorsunuz. Kıbrıslılar değil. Eleştirdiğiniz bizzat yarattığınızdır.
    Bize bakınca aslında bize bakmıyorsunuz, arkadaşlar. Aynaya bakıyorsunuz.
    KKTC bir ayıpsa, ortak bir ayıptır.

yarinki konu: KKTC nasıl böyle oldu?

yarinki yaziyida merakle bekliyorum, artik tum yaziyi c/p yapmam ama linki editleyip buraya koyarim.

saygilar.

anca gidersin...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Smirnoff
    Smirnoff's avatar
    Erkek

Şu T.C lafına sinir oluyorum aynı bdpliler gibi hissediyorum kendimi..

Toplam Hit: 9672 Toplam Mesaj: 60