folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Kod Yazmanın Mantığı, Giriş

Kod Yazmanın Mantığı, Giriş

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Şeyh zaten yazmış birini onun lafının üstüne haşa laf olmaz.

Eklemek istediğim ikinci husus syntax hususu. Aga çirkin syntax i olan dil kullanma eğer başlangıç seviyesinde isen. Algoritma kurmakta zorlanan bir insanın gidip C ile örnek vermesini ben anlamıyorum ki bence C çok tatlı bir syntaxa sahip ama yeni başlayan için zor.

Mis gibi Python var onunla başka ne gardasim. Ulan bi tane noktalı virgül unuttuk bi yerde ama nerde diye düşünmez direkt algoritma üzerine düşünürsün.

Bir diğer husus dili acaba ne ki hele dur yazam da öğrenem demek yerine bir kitaptan örneklerle öğren. Dilin kendi dokümantasyonunu okursan yine bi bok anlamazsın zira onlar bile belli bir birikimi olanlara yönelik olan şeyler.

Bu bağlamda eğer bilgi sıfır ise bir kitaptan ya da youtube benzeri yerden, syntaxi güzel ve basit olan mümkünse compile edilmeyen bir dille çalışmak bence en mantıklı olandır. Yani şimdi gidip hiçbirsey bilmeyen adama hadi ASM ile ya da C++ ile algoritma öğreniyoruz demek resmen gel seni skicem demek.

Mesela arkadaşıma üniversitede algoritma dersini c++ ile verdiler adam bişey yapıyor ama ne yaptığını bilmiyor. ya sen adama bişeyler include ettiriyon ama adam bu ne ise yarıyor bilmiyor ki.. Onlar daha sonra ayrıca anlatılması gereken şeyler sen niye direkt ordan giriyorsun hele adama ufaktan bi yazı yazdirt ne bileyim silindir hacmi filan hesaplat değil mi bunlar önemli. Önemli olan hedefe yönelik hareket etmek, detaylar sonraki iş.

Ama biz ne yapıyoruz, aga ben C ile. algoritma öğrencem C çok iyi dilmis. Şu an int bişey misey yazdım ama iyi birşeydir herhalde dur bakalım.

Ek:

Ha bu arada şu özlü sözü eklemeden edemiyiciğim.

Her programlama dili aslında bir frameworkdür.

Caliber tarafından 22/May/20 13:42 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    NeverLand , bunu yazdı;

Veri Tip'leri  vardır. Integer, String, Float, Double vs. vs. vs. mesela Perl dilinde Veri Tipi yok'tur.

$i = 1 der, geçersin. $i = "hello" dersin falan.

Her Veri Tipi'nin, ram'de tutulduğu Bir Alan vardır. int- 2bytes, char 1-byte gibi. Bu da senin kod'un Derlen'meden, memory'e, ne kadarlık bir Alana ihtiyacın olduğunu Söyleme Biçimi'ndir. Yani ,Daha az Memory kullanarak, yazılım yapabilirsin.

örneğin; C senden bir Array tanımlarken boyutunu ister ki, memory'de o kadarlık alan açayım diye ,ama javascript'te "Array Size" vermeden direk Array tanımlayabilirsin. tabi C'de de Dynamic Array tanımlama yöntemi mevcut. Ama temel olarak basit şekilde bunu yapmana izin vermiyor.

misal; C'de int arr[10]; dersin ,ama javascript'de arr= []; dersin ,ve arr.push diyerek istediğin kadar içerisine Veri girebilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam, C'de Pointer'lardan yararlanabiliyordun, ve Malloc ile, Memory'de kendine alan açıyordun falan.

diğer konu da şu işe yarıyor: iki tane İnteger Sayı'yı böldüğünde, bazen Float elde edebilirsin. Ama sen bunu, bir İnteger Değişkene atarsan ,sana doğru sonucu vermez. Ya da bir String ile İnteger'ı topladığında, saçma sonuçlar al'mamana engel olur.

Ayrıca "+" ,bazı dillerde Birleştirme Operator'ü olarak kullanılır. Örneğin sen i'yi, İnteger yerine String olarak tanımlasaydın, senin "yeni i değeri" "01" olacaktı. Ama sen burada Toplama yapmak istiyordun, fakat Veri Tipi'n hatalı olduğu için, bilgisayar bunu Yanlış yorumla'dı, ve yanlış bir sonuç elde ettin vs.

Diğer yazdığın ise, çoğu programlama dilinde "=" ,assign (yani atama,) görevi görür. Bir eşitlik belirtmez. Sağdaki değeri, soldakine atayacağında, "=" kullanırsın. Fakat istisnai olarak delphi'de atama belirteçi ":=" budur. 

Eşitlik için kullanılan "==", denklik için kullanılan "===" dir. Tabi yine Delphi'de "=", eşitlik belirtir.

İşin özü bütün bunlar, yazılım dilinin Syntax'ına(YazımDili yada SözDizimKurallarına) göre değişir. O syntax'ı öğrenmek için de, o dili öğrenmen gerekir. Yabancı dil gibi düşün. Biz ambulans dememize rağmen, ingilizler ve amerikalılar ambulance diyor. 

özellikle şu, 2 italik(eğimli,yatık) Paragraf çok hoşuma gitti. ^^D` (Tipi'ni sevdiğim. ^^` )

~@~

@Akrepkral53, ^^D`

@Caliber , "her Programlama Dili, aslında bir FrameWork'dür." o.O,}  ^^`}     

RitmFarbRacourci tarafından 22/May/20 18:44 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek

unutmadan project euler sitesine bakabilirsin ama bir tık ağırda gelebilir ama bir süre sonra aşırı faydası olacaktır

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Zor degil.

Makinaya konusup ne yapmasi gerektigini anlatiyorsun iste, makina Türkçe ögrenemeyecegine göre, sen SS onun dilini ogreneceksin.

Bu koyuyor adama tabi, ama alinganlik yapma, suyuna git, yavas yavas anlasacaksiniz.

anca gidersin...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Wort bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı
    italyan bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı
    italyan bunu yazdı

int i;
    i=0;
    while(i<20)
    i=i+1;

Şu kod'u okurken kafası senin dediğin şekilde karışan kişi, disleksi'dir.

:) yapma beh, matematiğim zayıf, hep ilgisiz hocalara denk geldim, serserilik yaptık, ben matematik ile ilgili zannediyorum.

Matematiğinin zayıf olmasının sebebi bile Disleksi olabilir. Online bi test yap.Türkiye'de bizim jenerasyon'da bi ton Disleksi var, ve kimse farkedememiş. çırpına çırpına nerelere geldik amkydklarım ( <- @KorKarabatak ^^D`)... 

Türkçe bir Site'de yaptım, sorular basit geldi, ama yine de %27 çıktı.. olabilir falan diyor. fırsat bulunca detaylı olanlara da bakacağım.

Bircok dâhi disleksi'ymiş, Bill Gates de bunlardan.

şu Post'u görünce aklıma bir film geldi. Bulunca ekleyeyim. Seyrederken ne gülmüştüm, o portre  çizim'lerine. ^^D`

~@~

ahanda buldum : 

• Taare Zameen Par  (Her{par,gibi} Çocuk{zaamen,YerKüre} Özel'dir(Yıldız'dır{taare})) @@,}

" .. kitabı her açtığında; kelimeler, sanki Dans ediyor, gibi gelir ona. .. " o.@, )

alexia, ismi nereden geliyor acaba?

RitmFarbRacourci tarafından 23/May/20 16:53 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 5291 Toplam Mesaj: 46
programlama temeli mantığı