folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Kodlama Oncesi Ve Sırasında Neler Yapıyorsunuz ?

Kodlama Oncesi Ve Sırasında Neler Yapıyorsunuz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar,

Genel web site yazıyorum. Bu işin okulunu falan okumadım fakat elimden geldiğince güncel makaleleri okuyor, podcastleri falan dinliyorum.

Mesela bir site yazağım. Oncesinde framework kullanacak mıyım bunu belirliyorum. Arayüz olayını hallediyorum. Hangi sayfalar olacaksa ona gore route yapısını oluşturuyorum. Veritabanı yapısını kuruyorum. Repository leri oluşturuyorum. İlgili trait sayfalarını falan oluşturuyorum.

Sonra kodlarımı yazmaya başlıyorum. Gayet güzel bir şekilde düzenli olarak yazıyorum. 2-3 gün sonra bazı kısımlarda kod kalabalığı vs olduğunu gorüp refactoring sürecine giriyorum. 2-3 gün daha geçiyor bir bakıyorum etraf allak bullak. Kodların ne işe yaradığını anlıyorum fakat 1-2 ay sonra kodlara baksam kafam donecek türe gelmiş. Onun için mümkün mertebe notlar alıyorum. Sınıf isimlendirmelerine dikkat ediyorum. Okunurluğa ve psr standartlarına vs uymaya ozel gosteriyorum.

Sonuç olarak proje bitiyor fakat donüp kodlara baktığımda kodlama içime sinmiyor. Daha düzenli, okunurluğu yüksek vs olabilirdi diyorum. 

Siz nasıl bir yol izliyorsunuz bu konuda ?

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Hangi dilleri yazıyorsun hocam?

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

bkz: solid principles

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Kaba taslak bir flowchart. Sonrasi bam bam bam. 

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WildWamqire
    WildWamqire's avatar
    Erkek

Php kodluyorum fw hiç kullanma ihtiyacı duymadım.

En başta projeyi a-4 kağıda döküyorum.

Kullanılacaksa veritabanı tasarımına start veriyorum. 

Sonra admin paneline girişiyorum. 

Benim en nefret ettiğim nokta hazır tasarımları proje formatına göre düzenlemek ıkına sıkına yapıyorum mecbur :/

Yazdığım her class, fonksiyon, if else yapısının altına not alıyorum. 1-2 ay sonra bakttıgımda hmm bu bunun içinmiş diyorum.

Diziler velinimetim neredeyse her şeyi dizilerde saklıyorum.  Config verileri,  bir özellik için bir den fazla değişken kullanılacaksa direk dizi oluşturuyorum.

En önemli şeyse kendime bir şeyler katmak. Yeni algoritmalar, çözüm yolları özellikler fonksiyolar vs.

Kodlama sırasında müzik, dizi, film o yüzden 3 ekran çalışıyorum :D

Abure cubure subure dubure re re re tey tey tey
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı

Hangi dilleri yazıyorsun hocam?

Php hocam (Js de var var ama çok az)

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    WildWamqire bunu yazdı

Php kodluyorum, fw'i hiç kullanma ihtiyacı duymadım.

En başta proje'yi A4 kağıda döküyorum.

Sonra admin panel'ine girişiyorum. 

Benim en nefret ettiğim nokta hazır tasarımları proje format'ına göre düzenlemek, ıkına sıkına yapıyorum mecbur :/

Yazdığım her class, fonksiyon, if-else yapısının altına not alıyorum. 1-2 ay sonra bakttıgımda, hmm bu bunun içinmiş diyorum.

Diziler velinimetim, neredeyse herşeyi dizilerde saklıyorum.  Config verileri,  bir özellik için bir den fazla değişken kullanılacaksa direk dizi oluşturuyorum.

En önemli şeyse kendime bir şeyler katmak. Yeni algoritmalar, çözüm yolları, özellikler, fonksiyolar vs.

Dizi ve filmleri hatırlıyor musun peki? yada yine aynı dizi ve filmleri ,tekrar izleyip yada dinliyor musun? (@MhmdAlmz (?) bak aynı anda dizi,film,müzik,ve kodlama yapıyor arkadaş. Beyni aynı anda çoklu işlemci gibi çalışıyor. Sıraya almadan, paralel çalışıyor.).

Verileri dizilerde tutmakla ilgili bir sorum daha olacaktı ama şeettiremedim şu an.

RitmFarbRacourci tarafından 27/Nis/19 10:47 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    WildWamqire bunu yazdı

Php kodluyorum, fw'i hiç kullanma ihtiyacı duymadım.

En başta proje'yi A4 kağıda döküyorum.

Sonra admin panel'ine girişiyorum. 

Benim en nefret ettiğim nokta hazır tasarımları proje format'ına göre düzenlemek, ıkına sıkına yapıyorum mecbur :/

Yazdığım her class, fonksiyon, if-else yapısının altına not alıyorum. 1-2 ay sonra bakttıgımda, hmm bu bunun içinmiş diyorum.

Diziler velinimetim, neredeyse herşeyi dizilerde saklıyorum.  Config verileri,  bir özellik için bir den fazla değişken kullanılacaksa direk dizi oluşturuyorum.

En önemli şeyse kendime bir şeyler katmak. Yeni algoritmalar, çözüm yolları, özellikler, fonksiyolar vs.

Dizi ve filmleri hatırlıyor musun peki? yada yine aynı dizi ve filmleri ,tekrar izleyip yada dinliyor musun? (@MhmdAlmz (?) bak aynı anda dizi,film,müzik,ve kodlama yapıyor arkadaş. Beyni aynı anda çoklu işlemci gibi çalışıyor. Sıraya almadan, paralel çalışıyor.).

Verileri dizilerde tutmakla ilgili bir sorum daha olacaktı ama şeettiremedim şu an.

Imkani yok odagini ikiye bolmesinin ya. Parellelism degil Concurrency olur olsa olsa. Anlık bakar diziye, o sıra kod yazmayı bırakır, sonra tekrar döner yazmaya ve düşünmeye, sonraki 3 dakika içinde dizi arkaplanda uğultu haline gelir. Dizi içinde dikkat katlayacak bir şey olur, (bilindik bir müzik, bağırışma, gidişatla ilgili bir kelime vb.) anlık tekrar döner diziye bu şekilde devam eder ama arada boşluklar olur mutlaka :D 

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Bilmediğim (aşina olmadığım) bir dil ise gerekli çalışma ortamını sağlamaya çalışmak en büyük önceliğim oluyor. Çalışma ortamı nedir, buildi nasıl, hangi editörler, debug var mı vs hepsini en ince noktasına kadar ayırırım.

Sonra boş bir sayfa, zihin dışarı kapanır, her şey en kötü senaryoya göre düşünülür, gerekirse kağıda dökülür yazılır.

Bu sırada tabi ayağa kalkıp arada yatağa yatıp hayal kurmak felan var ama bir şekilde devam ediyor, kendini kaptırınca :)

iyibu! yeniden..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

Bilmediğim (aşina olmadığım) bir dil ise gerekli çalışma ortamını sağlamaya çalışmak en büyük önceliğim oluyor. Çalışma ortamı nedir, buildi nasıl, hangi editörler, debug var mı vs hepsini en ince noktasına kadar ayırırım.

Sonra boş bir sayfa, zihin dışarı kapanır, her şey en kötü senaryoya göre düşünülür, gerekirse kağıda dökülür yazılır.

Bu sırada tabi ayağa kalkıp arada yatağa yatıp hayal kurmak felan var ama bir şekilde devam ediyor, kendini kaptırınca :)

^^D'

-0-

@End : ConCurrency, whaaet?  '^^"

Banada öyle geliyor gibi; 60-70 cm'lik mesafeden(?) aynı an'da 3 ayrı monitöre bakmak sıkıntı tabi de, yine de bir 'Ama' geçti nöronlarımdan. 

Tabii burada, @WildWamqire 'ıda okumak isterim. 

RitmFarbRacourci tarafından 27/Nis/19 15:42 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    WildWamqire bunu yazdı

Php kodluyorum fw hiç kullanma ihtiyacı duymadım.

En başta projeyi a-4 kağıda döküyorum.

Sonra admin paneline girişiyorum. 

Benim en nefret ettiğim nokta hazır tasarımları proje formatına göre düzenlemek ıkına sıkına yapıyorum mecbur :/

Yazdığım her class, fonksiyon, if else yapısının altına not alıyorum. 1-2 ay sonra bakttıgımda hmm bu bunun içinmiş diyorum.

Diziler velinimetim neredeyse her şeyi dizilerde saklıyorum.  Config verileri,  bir özellik için bir den fazla değişken kullanılacaksa direk dizi oluşturuyorum.

En önemli şeyse kendime bir şeyler katmak. Yeni algoritmalar, çözüm yolları özellikler fonksiyolar vs.

bende 

php kodluyorum 

yukarıdaki gibi

fonksiyona parametre gönderirken dizi ile gönder

böylece fonksiyonda bir değişiklik yaptığında dönüp fonksiyonu kullandığın her yerde kodunu değiştirmene gerek kalmaz

ben bunu farkettiğimde ufkum iki katına çıkmış gibi oldum :D

örnek 

<?php
    	function ekranaYazdir($parametreler){

for($i=0;$i<$parametreler['a'];$i++){

echo $i.' - '.$parametreler['b'].'<br/>';

}

}

$parametreler=array('a'=>10, 'b'=>'tahribat');

ekranaYazdir($parametreler);
    ?>

wert tarafından 27/Nis/19 18:10 tarihinde düzenlenmiştir