folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptoplardaki Touchpad Lere Apple'lardaki Gibi Multitouch Desteği Kazandırma

Laptoplardaki Touchpad Lere Apple'lardaki Gibi Multitouch Desteği Kazandırma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fenerist07
    fenerist07's avatar
    Erkek

multitouch patentiyle ilgili ecnebi sitelerde bir arastırma yaparken şans eseri buldum.iphone'a sardığım bu aralarda baya bi merak saldım multitouch olayına :) multitouch apple patentinde bi olay, zor bi olay değil ama patent muhabbetine cogu firma bu desteği el altından veriyor, öğrendiğime göre Synaptics firmasına ait olan laptoplarımızdaki touchpad'lerde buna örnek.

Öncelikle şunu söliym, kendim denedim ve süper bi olay, touchpadiniz birden fazla parmak dokunusunu algılayabiliyor, şu an iphone'lardaki gibi parmaklarımı acıp kapatarak resimleri büyültebiliyorum.daha güzeliyse 2 parmak ve 3 parmak dokunusuna özellik atayabiliyorsunuz.en sevdiğim yanıda bu oldu, mesela firefoxta iki parmakla linke tıklayınca linki ayrı sekmede acabiliyoruz,yine sekmeye iki parmakla dokununca kapanıyor, 3parmaga vercek bişi bulamadım :)

apple yeni macbooklarında kullanıyor bunu.

peki nasıl yapılıyor?

http://www.mydigitallife.info/2009/05/31/enable-multi-touch-gesture-finger-scroll-momentum-and-chiralmotion-on-synaptics-touchpad-in-windows-7vistaxpserver/

http://www.mydigitallife.info/2009/06/01/hack-to-enable-two-fingers-scroll-gesture-to-replace-virtualing-on-synaptics-touchpad/

özetle..

öncelikle pc deki synaptics driver'ını program ekle kaldırdan siliyoruz

restart atıyoruz

http://depositfiles.com/en/files/0fanzebr4 bu modifiye driver'ı kuruyoruz vista için şu daha caiz diyolar: http://depositfiles.com/en/files/mudblvdbs

kurarken modifiye driver oldugu için imzasız uyarısı vercek ''he'' diyoruz ve yüklemeye devam ediyoruz.

bir restart daha

evet, bazı modellerde bu aşamada oluyor, driver ayarlarına baktıgınızda two tap fingering gibi zamazingolar için enable seçenegi acılıyor,

olmadıysa şu programı indiriyoruz: http://two-finger-scroll.googlecode.com/files/TwoFingerScroll_1_0_6.zip

aslında kurulum deil, sadece exe dosyası, tıklayınca saatin yanında el simgesi gözükecek, şu andan itibaren iki parmakla resim büyütme-kücültme dalgasını yapabiliyor olmanız lazım, el simgesindeki ayarlardan 2 parmaga orta tus görevi verirseniz linkleri ayrı sekmede acma muhabbetini yapabilirsiniz,gerisi size kalmıs.

Amphetamine Logic.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oksijen
    oksijen's avatar
    Erkek

süper de ben bu driverı sildimmi orjinaline dönme şansım varmı :D

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fenerist07
    fenerist07's avatar
    Erkek

oksijen bunu yazdı:
    -----------------------------

süper de ben bu driverı sildimmi orjinaline dönme şansım varmı :D

var tabi synapticsin sitesine girer indirir kurarsın

Amphetamine Logic.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    driveshaft
    driveshaft's avatar
    Erkek

peki tek parmağı sağ fare veya sol fare olarak kullanma imkanı varmı touchpad tuşlarını kullanmak zor oluyor

"Sen doğru dur, eğri belasını bulur"
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fenerist07
    fenerist07's avatar
    Erkek

driveshaft bunu yazdı:

peki tek parmağı sağ fare veya sol fare olarak kullanma imkanı varmı touchpad tuşlarını kullanmak zor oluyor

nası bişi kastettiğini anlamadım ama istersen tek parmagı sol tuş,iki parmağı sağ tuş yapabilirsin, sağ tıklamak yerine iki parmagınla dokunursun.

bide şimdi keşfettiğim bi özellik,2 parmakla dokunp alta yukarı hareket ettirerek scroll bar'ı kaydırabiliyoruz, bişi okurken kolaylık oluyor :)

Amphetamine Logic.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    driveshaft
    driveshaft's avatar
    Erkek

az sonra deniyorum... umarım virus yoktur bir virustotale gönderelim bakalım

"Sen doğru dur, eğri belasını bulur"
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fenerist07
    fenerist07's avatar
    Erkek

driveshaft bunu yazdı:

la havle..

Amphetamine Logic.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

windows 7 ile uyumluluğu nasıl ?

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Selanikli
    Selanikli's avatar
    Erkek

fenerist07 bunu yazdı:

driveshaft bunu yazdı:

la havle..

hacı takma amatör üye belli ;)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kanka bak bi de ne geldi aklıma bak acaba böyle bişey war mı ? Hani windows mobile telfonlarda warya böyle kalemle yazıyorsun onu normal yazıya çeviriyor ya işte diyorum onu da laptopdaki mouse padine şey ettirsek de pade parmakla yazdıklarımızı normal yazıya çevirse böyle bişey mümkünmüdür ?

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fenerist07
    fenerist07's avatar
    Erkek

en iyi win7 ile uyumlu oldugu söyleniyor, kendimde win7 kullanıyorum.

Amphetamine Logic.
Toplam Hit: 5344 Toplam Mesaj: 32