folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptopun Bataryasını Çıkarmadan Kullanmak Bataryanın Ömrünü Kısaltır Mı?

Laptopun Bataryasını Çıkarmadan Kullanmak Bataryanın Ömrünü Kısaltır Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkFall
    DarkFall's avatar
    Erkek

kısaltmaz. fazla kullanımdan dolayı ömrü biter. baterininde ömrü vardır ve elektrik akımı oldukça eskiyecektir, 3310 a benzetebiliriz.

bu işler makinanın kalitesiylede alakalıdır biraz.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

hacktorx bunu yazdı:
    -----------------------------

antivir-US bunu yazdı:

ben elektronikçiyim ve bu işe teknik açıdan bakmak lazım.

alemsin hocam :D

biraz komedi oldu ama gerçekten öyle :D

Pilin tipini ve üreticinin şarj yöntemini bilmek en iyisi olurdu.

piller şarj yöntemlerine değişiyor;

lityum tip piller her zaman şarj edilebilirler,hatta batarya yarıda iken şarj etmenin daha sağlıklı olduğu da söyleniyor ama voltaj belli seviyenin altına düştüyğü an ölüyor,

ni-cd: bunlar da şarjı bittikten sonra şarj edilmeli yoksa hatalı 1-2 şarjdan sonra bozuluyor.

ni-mh: fazla bilgim yok ama neredeyse ni-cd tipinde bişey,bu da pek iyi bişey değil

kurşun asit akü(araba aküleri özellikle) : Bunlar da kullanıldıktan hemen sonra bekletilmeden tam şarj edilmeli ve beklemede doluluk oranı %100' yakın seviyede tutulmalı,yoksa aküler de kolay bozuluyor.

Ayrıca bir pili yarım da şarj etsek tam da şarj etsek mutlaka 1 şarj ömrünü tüketmiş oluyoruz.

Ama en önemlisi de piller %100 doluluğa ulaştıktan sonra akımları kesilmeli yoksa aşırı şarj hem pili bozar hem de pilin patlama riski vardır.

Bilmemiz gereken nokta pil dolunca bilgisayar şarjı durudruyor mu yoksa durdurmuyor mu?

MCP73812 isimli malzeme lityum pil şarj edici bir entegre ama pil dolsa da şarjı kesmiyor.Yine aynı firmanın MCP72832 isimli aynı işi yapan diğer entegresi ise pil dolunca şarjı otomatik durduruyor,işte bilgisayarda kullanılan malzemeyi bilmek lazım.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    n3xt
    n3xt's avatar
    Erkek

http://tr.wikipedia.org/wiki/Lityum_iyon_pil

Lityum iyon piller sıcaklıktan kolayca etkilenir bu sebepten eger bilgisayarınızın ısısı bataya yı da etkiliyorsa tabiki etkiler. Ayrıca pilinizi cıkarıyorsanız %40 seviyesindeyken cıkartın ve olabildigince soguk ve nemsiz bir ortamda saklayın ozaman pilinizin omrunu uzatabilirsiniz.

İş kurma işi biraz uzun sürdü. ben askere gitmicem demedim ki lan.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SyspioniC
    SyspioniC's avatar
    Erkek

erbogan bunu yazdı:

wert bunu yazdı:

herkes birşey söylüyorda (eski konulara da baktım)

bunu yapın şunu yapın kesin sayısal değerler veren bile var

bari biride açıklasın

içindeki şu maddeden dalayı şunlarlar oluyor şarjda kalınca

şu olunca şu oluyor onun sonucundada şunlar olup pilin enerji tutrma kapasitesi azalıyor vsvsvs gibi açıklayacak biri yokmu

benim için yazılanlar hurafeden başka bişey değil :| 

Dostum ben biraz araştırdım, (fizikçi olarak) diyebilirim ki, her malzemenin kalitesi farklı, üreticiler çok iyi bataryalar eklemiyorlar, teknoloji sürekli geliştiği için malzemeleri ömürlük yapmıyorlar. Ki bir çok ürün garanti süresinden sonra bozuluyor.

Pillerde, özellikle Li-Ion piller daha bi farklı. En kullanışlı pil diye geçiyor. Üretimi diğerlerine göre daha karlı (alfabeden inceltme işaretini neden çıkardılarsa amg?!)
    (...)

hocam Türkçe den düzeltme işareti kalkmadı. sadece bazı kelimelerdeki kaldırıldı, lâstik, klâsik, plân, lâtin gibi. kâr, hâlâ vb kelimelerde hâlen kullanılıyor.

http://www.delinetciler.net/forum/turkce-dil-bilgisi/93274-duzeltme-isareti-kalktimi.html

konuyu böldüm ama yanlış bilen cok mürit vardır diye düşünüyorum :|

"Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme, Seni sorguya çeker bir Molla Kasım gelir."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bensiz_aglama
    bensiz_aglama's avatar
    Erkek

la benim samsun 3 yıldır manyak çalışıyor :D priz 24 saat takılı proğramı var %80 e kadar dolduruyo ondan sonra duruyo 3 yıldırda boyle kullanıyorum pil ilk günkü gibi çalışıyor prizden çıkarıncada 2 saat 42  dakika çalışıyor :D samsun seni sevirem :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TitanGolem
    TitanGolem's avatar
    Erkek

6-7 ay önce samsung r540 aldım, devamlı batarya takılı ve prizde durur. Şu samsung un %80 e kadar bataryayı doldurup sonra direk ac ye geçme zımbırtısı da hep açık. İlk aylarda arada bir prizden çıkartıp sadece batarya ile kullanıyordumşarjı 2 saatten biraz fazla gidiyordu (sonra gereksiz olduğunu düşünüp yapmadım, ki zaten gereksiz) ama şimdi batarya ya geçince en baba 15 dk sonra  %7 enerji kaldı diye uyarı. Niye böyle oldu anlamadım devamlı prizde takılı olduğundan diyecem ama samsung un programı da hep açık, ya o çalışmıyo beni yedi ya da çalışsa da bir halta yaramıyor. Sınavlar bitsin garantiye gönderecem makinayı, inşallah batarya garanti kapsamındadır tabi önce faturayı bulmam lazım... yani bozulacağı varsa bozuluyo batarya kendi haline bırakın derim...

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

erbogan bunu yazdı:

wert bunu yazdı:

herkes birşey söylüyorda (eski konulara da baktım)

bunu yapın şunu yapın kesin sayısal değerler veren bile var

bari biride açıklasın

içindeki şu maddeden dalayı şunlarlar oluyor şarjda kalınca

şu olunca şu oluyor onun sonucundada şunlar olup pilin enerji tutrma kapasitesi azalıyor vsvsvs gibi açıklayacak biri yokmu

benim için yazılanlar hurafeden başka bişey değil :| 

Dostum ben biraz araştırdım, (fizikçi olarak) diyebilirim ki, her malzemenin kalitesi farklı, üreticiler çok iyi bataryalar eklemiyorlar, teknoloji sürekli geliştiği için malzemeleri ömürlük yapmıyorlar. Ki bir çok ürün garanti süresinden sonra bozuluyor.

meslektaş :D

ama daha öğrencilik bitmedi :D

herkes bişey söylüyor ama kimse sebebini bilmiyor :|

birde kendinden okadar eminler ki ayar oluyom :|

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek

Hocam ben daha önce de yazmıştım bataryanın çıkarılması kanısındayım çünkü birkaç piyasada bulunan 12 volt 7 amperlik aküler için şarj kontol devreleri yaptım.Genellikle akülerin şarjı dolduktan sonra şarj kesici görevinin gören eleman aslıda tamammen elektrigi kesmiyor.Sadece gelen voltajı düşürüyor.Yani 12 volt 7 amper bir aküyü şarj etmek için 13,5 veya 13,8 volt gibi bir voltaj uygulamak gerekiyor.Eğer akü dolduysa devre voltajı atıyorum 10 volta çekiyor akülerin şarj olması engelleniyor.Sanıyorum notebooklarda da sistem böyle işliyor.Önemli olan voltaj düşsede sonuçta batarya ya elektrik gidiyor buda yavaştan ömrünün azalmasına neden oluyor diye düşünüyorum.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

musa-90 bunu yazdı:

Hocam ben daha önce de yazmıştım bataryanın çıkarılması kanısındayım çünkü birkaç piyasada bulunan 12 volt 7 amperlik aküler için şarj kontol devreleri yaptım.Genellikle akülerin şarjı dolduktan sonra şarj kesici görevinin gören eleman aslıda tamammen elektrigi kesmiyor.Sadece gelen voltajı düşürüyor.Yani 12 volt 7 amper bir aküyü şarj etmek için 13,5 veya 13,8 volt gibi bir voltaj uygulamak gerekiyor.Eğer akü dolduysa devre voltajı atıyorum 10 volta çekiyor akülerin şarj olması engelleniyor.Sanıyorum notebooklarda da sistem böyle işliyor.Önemli olan voltaj düşsede sonuçta batarya ya elektrik gidiyor buda yavaştan ömrünün azalmasına neden oluyor diye düşünüyorum.

10 volttan 12a volta elektrik gidermi?

bilgisayar için düşünelim 

24 volt olsun bilgisayarın çalışma gerilimi

pilde 24 volt olacak haliyle 

sen pil üzerindeki gelirilimi 23 volt yaptığında pili elektrik gitmez pilden elektirk alırsın :|

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdoganb
    erdoganb's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

n3xt bunu yazdı:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Lityum_iyon_pil

Lityum iyon piller sıcaklıktan kolayca etkilenir bu sebepten eger bilgisayarınızın ısısı bataya yı da etkiliyorsa tabiki etkiler. Ayrıca pilinizi cıkarıyorsanız %40 seviyesindeyken cıkartın ve olabildigince soguk ve nemsiz bir ortamda saklayın ozaman pilinizin omrunu uzatabilirsiniz.

Oha, ömrünü uzatamazsın abi, mümkün değil. Sadece çabuk ölmesini engellersin ki sen kullansan da kullanmasan da yavaş yavaş ölür pilin.

yardırmak bizim işimiz
Toplam Hit: 8814 Toplam Mesaj: 65