folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptopun Bataryasını Çıkarmadan Kullanmak Bataryanın Ömrünü Kısaltır Mı?

Laptopun Bataryasını Çıkarmadan Kullanmak Bataryanın Ömrünü Kısaltır Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdoganb
    erdoganb's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

wert bunu yazdı:
    -----------------------------

erbogan bunu yazdı:

wert bunu yazdı:

herkes birşey söylüyorda (eski konulara da baktım)

bunu yapın şunu yapın kesin sayısal değerler veren bile var

bari biride açıklasın

içindeki şu maddeden dalayı şunlarlar oluyor şarjda kalınca

şu olunca şu oluyor onun sonucundada şunlar olup pilin enerji tutrma kapasitesi azalıyor vsvsvs gibi açıklayacak biri yokmu

benim için yazılanlar hurafeden başka bişey değil :| 

Dostum ben biraz araştırdım, (fizikçi olarak) diyebilirim ki, her malzemenin kalitesi farklı, üreticiler çok iyi bataryalar eklemiyorlar, teknoloji sürekli geliştiği için malzemeleri ömürlük yapmıyorlar. Ki bir çok ürün garanti süresinden sonra bozuluyor.

meslektaş :D

ama daha öğrencilik bitmedi :D

herkes bişey söylüyor ama kimse sebebini bilmiyor :|

birde kendinden okadar eminler ki ayar oluyom :|

He ya sorma, doktorasını vermiş insanlar blie mal olabiliyor. Yapacak bi şey yok, 'çalışıp' böylelerini barındırmamalıyız.

yardırmak bizim işimiz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdoganb
    erdoganb's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

SyspioniC bunu yazdı:

erbogan bunu yazdı:

wert bunu yazdı:

bari biride açıklasın

şu olunca şu oluyor onun sonucundada şunlar olup pilin enerji tutrma kapasitesi azalıyor vsvsvs gibi açıklayacak biri yokmu

Dostum ben biraz araştırdım, (fizikçi olarak) diyebilirim ki, her malzemenin kalitesi farklı, üreticiler çok iyi bataryalar eklemiyorlar, teknoloji sürekli geliştiği için malzemeleri ömürlük yapmıyorlar. Ki bir çok ürün garanti süresinden sonra bozuluyor.

Pillerde, özellikle Li-Ion piller daha bi farklı. En kullanışlı pil diye geçiyor. Üretimi diğerlerine göre daha karlı (alfabeden inceltme işaretini neden çıkardılarsa amg?!)
    (...)

hocam Türkçe den düzeltme işareti kalkmadı. sadece bazı kelimelerdeki kaldırıldı, lâstik, klâsik, plân, lâtin gibi. kâr, hâlâ vb kelimelerde hâlen kullanılıyor.

http://www.delinetciler.net/forum/turkce-dil-bilgisi/93274-duzeltme-isareti-kalktimi.html

konuyu böldüm ama yanlış bilen cok mürit vardır diye düşünüyorum :|

Kahramanım! Süper haber ya sabah sabah, çok sevindim lan :)

Bize neden öyle dedi hocalar anlamadım...

yardırmak bizim işimiz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efsane_212
    efsane_212's avatar
    Erkek

Gerçi artık yeni notebooklar, şarj işlemi tamamlandıktan sonra şarjı kesip, tamamen prizden besleniyor. Ancak şarj döngüsüne katılmasa dahi ilk kullanımdan itibaren bir ömür sayacı, batarya içindeki EEPROM'da işlemeye başlıyor ve ayarlanmış olan çalışma saati dolunca (ortalama 3000 saat kadar) batarya içindeki elektronik denetleyici, gücü tamamen kesiyor ve batarya kullanılmaz hale geliyor. Bu durumda prizden yine beslenmeye devam ediyor ama elektrik kesilince notebook kapanıyor. Hani böyle bir durum, bataryaları dahili bir UPS olarak pek de güvenilir kılmıyor

// Alıntıdır.

Önemli olan; hayatta "en çok şeye sahip olmak" değil, "en az şeye ihtiyaç duymaktır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

wert bunu yazdı:

bari biride açıklasın

Lanet olsun karizmatik metin editörü! tüm yazdıklarım gitti ya.. backspace de yemiyo niyeyse...

Neyse tekrardan başlıyorum kısaca; piller içerdikleri maddelerin reaksiyonları sonucu elektrik yani elektron üretirler, buna neden olan şey iki maddenin (yada duruma göre 20 farklı reaksiyon basamağının) birbirleri aralarında oluşturdukları fiziksel bağlardır..

buna en basit örnek olarak kuru pilleri (kalem, AA gibi adlarla adlandırdığınız piller de bir kuru pildir) örnek gösterebiliriz; basitçe anlatmıştım ama şansınıza küsün ki gitti neyse anlatmama yardımcı olan wiki kısayolu: http://tr.wikipedia.org/wiki/Elektrokimya#Pil

(sadece alttaki 7.pil sekmesine bakmanız ve ordaki reaksiyonları incelemeniz yeterli)

şimdi gelelim asıl konuya, Li-Ion piller.. ben şuradan yararlanıyorum bu açıklamalar için az önce ordaki bütün başlıklardan şöyle bi bahsettim ama şu anda gözüm yemiyor açıkçası.. : http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_battery

Bu lityum pillerinin genel pozitif(katyon) şarj aşaması basamağı: yok

negatif(anyon) tarafın şarj aşaması basamağı: nein

pilin şarjının kullanımla bitmesinin nedeni üstteki basamak, yani LiCOO2(LityumKobaltDioksit) parçalandıkça elektirik üretir, şarja bağlandığında ise eski haline geri döner...

Şimdi diyeceksiniz ki e bu basamaklar hiçbir zaman son bulmaz ne kadar şarj edersek edelim tam şarj tekrardan kullanabiliriz pili, hayır efenim ne yazık ki o şekilde işlemiyor bu basamaklar, her kimyasal olaylarda olduğu gibi bu basamaklarda da bir "yırtık dondan" çıkma vakası yaşanıyor.. Nasıl derseniz Lityumu zamanla bağlayan ve geri dönüşümü mümkün olmayan bir başka basamak daha var; asdw

Bu basamak zaman içerisinde gerçekleşiyor ve lityumu azaltıp ürünleri arttığı için pilin enerji kapasitesi azalıyor zaman içerisinde...

Bizim sorunumuz neydi peki? Şarjda tutsak mı tutmasak mı? Şahsen ben pili aldığımdan beri bilgisayardan yalnızca termal macun değiştirirken çıkarttım..

Peki Li-Ion pillere nasıl davranılmalı? Öncelikle bu pillerin bir son kullanma tarihi olduğunu bilmemiz gerekiyor... yani ister çok kullanılsın, ister hiç kullanılmasın bir süre sonra (çok fazla çeşidi olduğu için kesin zaman söylemek zor) piliniz ölecek... o yüzden ne kadar cimri davranırsanız davranın o pil ya çöpe gidecek, ya da dışarıdan birkaç tane hücre satın alıp en zayıflamış hücreleri değiştireceksiniz. Bu pillerin sıcaklığa karşı alerjileri var, yani ne kadar sıcakta kalırlarsa onların ömürleri de aynı oranda azalacaktır.. Ayrıca eğer dışarıda bekletmeyi düşünüyorsanız pili donmayacağı bir sıcaklıkta buzdolabına koyabilirsiniz. Bu arada daha önce burada değinen  biri vardı şarjı tam olunca fişten çekip bitmesine yakın tekrar takan.. O pilin ömrü fazla değil benden söylemesi...

herneyse fazlaca uzattım anlaşılan, benden bu kadar, yararlanıp yararlanmamak size kalmış.

Şarja taksanız da takmasanız da bol TBT'li günler :)

Çok sıkılıyom
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

SweetyVolty bunu yazdı:

wert bunu yazdı:

bari biride açıklasın

Lanet olsun karizmatik metin editörü! tüm yazdıklarım gitti ya.. backspace de yemiyo niyeyse...

Neyse tekrardan başlıyorum kısaca; piller içerdikleri maddelerin reaksiyonları sonucu elektrik yani elektron üretirler, buna neden olan şey iki maddenin (yada duruma göre 20 farklı reaksiyon basamağının) birbirleri aralarında oluşturdukları fiziksel bağlardır..

buna en basit örnek olarak kuru pilleri (kalem, AA gibi adlarla adlandırdığınız piller de bir kuru pildir) örnek gösterebiliriz; basitçe anlatmıştım ama şansınıza küsün ki gitti neyse anlatmama yardımcı olan wiki kısayolu: http://tr.wikipedia.org/wiki/Elektrokimya#Pil

(sadece alttaki 7.pil sekmesine bakmanız ve ordaki reaksiyonları incelemeniz yeterli)

şimdi gelelim asıl konuya, Li-Ion piller.. ben şuradan yararlanıyorum bu açıklamalar için az önce ordaki bütün başlıklardan şöyle bi bahsettim ama şu anda gözüm yemiyor açıkçası.. : http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_battery

Bu lityum pillerinin genel pozitif(katyon) şarj aşaması basamağı: yok

negatif(anyon) tarafın şarj aşaması basamağı: nein

pilin şarjının kullanımla bitmesinin nedeni üstteki basamak, yani LiCOO2(LityumKobaltDioksit) parçalandıkça elektirik üretir, şarja bağlandığında ise eski haline geri döner...

Şimdi diyeceksiniz ki e bu basamaklar hiçbir zaman son bulmaz ne kadar şarj edersek edelim tam şarj tekrardan kullanabiliriz pili, hayır efenim ne yazık ki o şekilde işlemiyor bu basamaklar, her kimyasal olaylarda olduğu gibi bu basamaklarda da bir "yırtık dondan" çıkma vakası yaşanıyor.. Nasıl derseniz Lityumu zamanla bağlayan ve geri dönüşümü mümkün olmayan bir başka basamak daha var; asdw

Bu basamak zaman içerisinde gerçekleşiyor ve lityumu azaltıp ürünleri arttığı için pilin enerji kapasitesi azalıyor zaman içerisinde...

Bizim sorunumuz neydi peki? Şarjda tutsak mı tutmasak mı? Şahsen ben pili aldığımdan beri bilgisayardan yalnızca termal macun değiştirirken çıkarttım..

Peki Li-Ion pillere nasıl davranılmalı? Öncelikle bu pillerin bir son kullanma tarihi olduğunu bilmemiz gerekiyor... yani ister çok kullanılsın, ister hiç kullanılmasın bir süre sonra (çok fazla çeşidi olduğu için kesin zaman söylemek zor) piliniz ölecek... o yüzden ne kadar cimri davranırsanız davranın o pil ya çöpe gidecek, ya da dışarıdan birkaç tane hücre satın alıp en zayıflamış hücreleri değiştireceksiniz. Bu pillerin sıcaklığa karşı alerjileri var, yani ne kadar sıcakta kalırlarsa onların ömürleri de aynı oranda azalacaktır.. Ayrıca eğer dışarıda bekletmeyi düşünüyorsanız pili donmayacağı bir sıcaklıkta buzdolabına koyabilirsiniz. Bu arada daha önce burada değinen  biri vardı şarjı tam olunca fişten çekip bitmesine yakın tekrar takan.. O pilin ömrü fazla değil benden söylemesi...

herneyse fazlaca uzattım anlaşılan, benden bu kadar, yararlanıp yararlanmamak size kalmış.

Şarja taksanız da takmasanız da bol TBT'li günler :)

asdw

bize sıkıntı veren denklem buysa

bizim etrafta tek başına lityum + iyonu ile elektron bırakmamız lazım 

lityum + ile elektronda pil deşarjdanken ortaya çıkıyor

yani pilimiz full doluyken LiCoO2 max  seviyede

lityum + ile elektronda min seviyede

yani pilin şarjı max seviyede olması bizim için faydalı değilmi :|

yok

şu denklem deşarj denklemi bizim

çıkanlar Li+ be e- var e ortam zaten bozulan   LiCoO2 var

yani bizim bataryamız düz mantıkla %75 ile %25 arası doluyken çok fazla bozuluyor

saklamak için ya 0 şarjda yada dolu şarjla saklamak lazım yanlışmı düşünüyorum

e ben bilgisayarı şarjda tutarsam %100 dolu oluyor bu yararına değilmi

çünkü ortamdaki Li+ ve e- minimum seviyede olacak

asdw

bu denklemin gerçekleşmeside min seviyede olacak

ama şöyle bişeyde var biri demişti konuda

sıcaklıktan etkileniyor diye bilgisayarda nekadar kalırsa okadar ısınacak

ne kadar ısınırsa okadar bozulacak :D

%0 şarjda buz dolabında tutsak olmazmı :D 

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Zaten bir laptopun ömrü ne kadar ki? Bari doya doya istediğiniz gibi kullanın. Bataryanın ömrünü uzatayım derken laptopun ömrü bitiyor ve elinizde bitik bir laptop ama harikulade bir pil kalıyor. Güle güle kullanın. :)

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

Wert gece gece beynime ettin hocam :D dur biraz düşüneyim derste de :D

Çok sıkılıyom
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

erbogan bunu yazdı:

n3xt bunu yazdı:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Lityum_iyon_pil

Lityum iyon piller sıcaklıktan kolayca etkilenir bu sebepten eger bilgisayarınızın ısısı bataya yı da etkiliyorsa tabiki etkiler. Ayrıca pilinizi cıkarıyorsanız %40 seviyesindeyken cıkartın ve olabildigince soguk ve nemsiz bir ortamda saklayın ozaman pilinizin omrunu uzatabilirsiniz.

Oha, ömrünü uzatamazsın abi, mümkün değil. Sadece çabuk ölmesini engellersin ki sen kullansan da kullanmasan da yavaş yavaş ölür pilin.

Pilin zaten öleceği zaman önceden belirlenmiş değiştiremen Allah ın işine karışılmaz.

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    n3xt
    n3xt's avatar
    Erkek

cnr437 bunu yazdı:

erbogan bunu yazdı:

n3xt bunu yazdı:

Lityum iyon piller sıcaklıktan kolayca etkilenir bu sebepten eger bilgisayarınızın ısısı bataya yı da etkiliyorsa tabiki etkiler. Ayrıca pilinizi cıkarıyorsanız %40 seviyesindeyken cıkartın ve olabildigince soguk ve nemsiz bir ortamda saklayın ozaman pilinizin omrunu uzatabilirsiniz.

Oha, ömrünü uzatamazsın abi, mümkün değil. Sadece çabuk ölmesini engellersin ki sen kullansan da kullanmasan da yavaş yavaş ölür pilin.

Pilin zaten öleceği zaman önceden belirlenmiş değiştiremen Allah ın işine karışılmaz.

Sen nediyon beeee?

İş kurma işi biraz uzun sürdü. ben askere gitmicem demedim ki lan.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

n3xt bunu yazdı:

cnr437 bunu yazdı:

erbogan bunu yazdı:

n3xt bunu yazdı:

Sen nediyon beeee?

Höh ....

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
Toplam Hit: 8813 Toplam Mesaj: 65