Linux Dağıtımlarında Güvenlik?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih
    Fatih's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi envai çeşit linux dağıtımı var.  Mesela ubuntu var, ubuntunun değişik dağıtımları var. Bu dağıtımcıların içine kendilerinin trojan vs. açık kapı bırakmadığını nereden bilebiliriz?

Kısaca bir linux dağıtımının güvenilirliğinden nasıl emin olabiliriz?

Fatih tarafından 20/Mar/21 12:51 tarihinde düzenlenmiştir

enjoy i'm vaccinated
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

olamazsin.

az insan çok huzur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

kaç gündür ubuntu 18,04 ile kafayı yiyorum.

en son iptablestan sadece kendi vpn'ime özel izin verip diğer herşeyi kapatacağım kafam rahat olacak.

opensource olduğu için yüzlerce insan sürekli parmaklıyor orasını burasını o yüzden bir açık olsaydı şimdiye kadar başkaları bulurdu diye düşünebilrsn.

ama emin olamazsın :)

.net çi olarak ubuntuya kafa yormak bana baya zaman kaybettirdi. kaç gündür nginx te proxy ayarları yapmaya çalışıyorum şimdi ssller le uğraşıyorum sonraki aşama iptables veya ufw olacak. konulardan anlayan arkadaşlar olursa arada rahtsız edebilrm. kendim araştırarark aşırı zaman kaybediyorum. sonunda buluyorum evet ama 2 gün sadece nginx proxy ayarlarıyla uğraştım :)

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

ubuntu gibi artık kökleşmiş bir şirketin ürününde sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. olsun olsun windows kadar olur. abidik kubidik dağıtım yüklemedikçe sorun olacağını sanmam. yeter ki yıllardır bilinen ve tercih edilen dağıtımları kendi sitelerinden indir.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Fatih bunu yazdı

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi envai çeşit linux dağıtımı var.  Mesela ubuntu var, ubuntunun değişik dağıtımları var. Bu dağıtımcıların içine kendilerinin trojan vs. açık kapı bırakmadığını nereden bilebiliriz?

Kısaca bir linux dağıtımının güvenilirliğinden nasıl emin olabiliriz?

büyük ihtimal, uzun süre kendi yönetiminde bir FireWall altında giriş-çıkış'lara bakarak kontrol etmen gerekir diye düşünüyorum?

ama yine de sıkıntı. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    manglerman bunu yazdı

en son iptablestan sadece kendi vpn'ime özel izin verip diğer herşeyi kapatacağım kafam rahat olacak.

opensource olduğu için yüzlerce insan sürekli parmaklıyor orasını burasını o yüzden bir açık olsaydı şimdiye kadar başkaları bulurdu diye düşünebilrsn.

.net çi olarak ubuntuya kafa yormak bana baya zaman kaybettirdi. kaç gündür nginx te proxy ayarları yapmaya çalışıyorum şimdi ssller le uğraşıyorum sonraki aşama iptables veya ufw olacak. konulardan anlayan arkadaşlar olursa arada rahtsız edebilrm. kendim araştırarark aşırı zaman kaybediyorum. sonunda buluyorum evet ama 2 gün sadece nginx proxy ayarlarıyla uğraştım :)

Hocam scratch'den ilerleme, sitelerdeki rehberleri takip edip modifye et kullan; amerikayı baştan bulmaya gerek yok :D

Türkçe değil ingilizce araştırmanı tavsiye ederim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dalyKadir
    dalyKadir's avatar
    Erkek

Ayni olay windows da da var, sen güvenilir kaynaktan download edip. Güvenilir kaynaktan gelen dağıtımı kullanırsan içinde dediğin tarz birşey olma ihtimali yok gibi. Karşı tarafta ki dağıtımı hazırlayanlar bunun içini kontrol edip paketleri güvenli versionlari ile düzenliyerek dağitimi hazırlayacaktir. ubuntu için konuşacak sak mesela "https://ubuntu.com/download/desktop" bu sayfa dışından indirmemek gerek. Indirmek zorunda kalirsan bile hashlerini kıyaslıyıp üzerinde değişiklik yapilmadiğini kontrol etmek gerke. 

simdi centos ömrünün sonuna geliyor diye iso'larini hemen cloud storagelerime koyuyorum :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

bende bir soru sorarak konuyu açan kişinin de faydalanmasını istiyorum.

windowsta olsun linuxta olsun ağ trafiğini sıkboğaz edip trafiği tamamen kullanıcının tercihine brakan yazılımlar var.

kurduğunuz anda trafiği kesip hangi uygulamanın internete çıkıp çıkmayacağını kontrol eden firewalllerden.

gizlilik için bunlar nekadar fayda sağlar ?

windowsta telemetry güncellemelerini silmek yerine böyle bir programla herşeyi yönetmek en garanti yöntem değil mi.

ama şöylede bir sorun oluyor .

mesela firefox.exe internete çıkmak için svchost.exe ninde serbest brakılması gerekiyor.

svchost.exe nin ibnelik yapıp telemetry bilgilerini göndermediğini nereden bileceğiz ?

ancak program hangi exe nin hangi ip ye bağlandığını ayrıntılı gösterecek bizde karar verecez ama okadar şeyi takip etmek te sorun.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

bende bir soru sorarak konuyu açan kişinin de faydalanmasını istiyorum.

windowsta olsun linuxta olsun ağ trafiğini sıkboğaz edip trafiği tamamen kullanıcının tercihine brakan yazılımlar var.

kurduğunuz anda trafiği kesip hangi uygulamanın internete çıkıp çıkmayacağını kontrol eden firewalllerden.

gizlilik için bunlar nekadar fayda sağlar ?

windowsta telemetry güncellemelerini silmek yerine böyle bir programla herşeyi yönetmek en garanti yöntem değil mi.

ama şöylede bir sorun oluyor .

mesela firefox.exe internete çıkmak için svchost.exe ninde serbest brakılması gerekiyor.

svchost.exe nin ibnelik yapıp telemetry bilgilerini göndermediğini nereden bileceğiz ?

ancak program hangi exe nin hangi ip ye bağlandığını ayrıntılı gösterecek bizde karar verecez ama okadar şeyi takip etmek te sorun.

windows'ta çıkardığın paketleri wireshark ile dinleyebilirsin, paket şifreli çıktıysa şifreyi çözüp paketi okursun; bu işlem sadece windows değil tüm OS'ler için geçerli aslında :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    manglerman bunu yazdı

Hocam scratch'den ilerleme, sitelerdeki rehberleri takip edip modifye et kullan; amerikayı baştan bulmaya gerek yok :D

siteLER?

Kurtlar tasma takmaz....
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı
    manglerman bunu yazdı

siteLER?

her konunun farklı bir sitesi var; stack overflow, tecmint, vladan, cyberciti vb.

Google'da mesela NGINX .NET Reverse Proxy yazsa gerekli tüm dökümanlar karşısına çıkacak hocamın.

Önemli olan bilgi, amerikayı baştan bulmak değil :D

Toplam Hit: 2223 Toplam Mesaj: 15
linux güvenlik