folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Linux Mint (Linux Kurayım Diyenler İçin )

Linux Mint (Linux Kurayım Diyenler İçin )

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Not
    Not's avatar
    Erkek

BlackApple hocamın mesajı ve güzel fikri üzerine bu konuyu açmak istedim. Herkes zaman zaman Windows'un kasmasından ve laptop kullanıyorsa tabiri caiz ise hayvan gibi ses çıkarmasından rahatsız olur veya yeni bir deneyim yaşamak ister. Burada genel linux üzerine ana konu gibi yapıp cevaplayalım diye düşünüyorum müritler sizce nasıl yapalım? 

1. Hangi Linux dağıtımını kurayım diye düşünen varsa Linux Mint Mate kurdum. Daha az kasar ve daha kullanışlı fakat benim sorunum sistemi başlattığımda masaüstü simgeleri görünmüyor.

Birinci vazifen,Türk istiklalini,Türk Cumhuriyetini,ilelebet,muhafaza ve müdafa etmektir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick üstü yazısı.
    uguraba
    uguraba's avatar
    Erkek

Windows kullanıcılarının Linux'e geçmeleri için en uygun dağıtım Linux Mint olduğu doğrudur. Mate yerine Cinnamon kurulursa alışmak konusunda daha kolaylık sağlanır.

Vir sapit qui pauca loquitur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamhakli
    adamhakli's avatar
    Erkek

Benim için kolay ve anlaşılır Xubuntu olmuştu. Hala kullandığım doğrudur. :)

Hayat savaştır, ölümden korkan YAŞAMASIN. https://www.tahribat.com/forum/cekilis-2020-bal-satisi-basladi---siparisler-ali-247037
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TOMBLACK
    TOMBLACK's avatar
    Erkek

elementary var destek nasıldır bilmem ama iyi çalışıyor verimli  mint cinnamon daha iyi özelleştirme konusunda

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    uguraba bunu yazdı

Windows kullanıcılarının Linux'e geçmeleri için en uygun dağıtım Linux Mint olduğu doğrudur. Mate yerine Cinnamon kurulursa alışmak konusunda daha kolaylık sağlanır.

Windows'dan linux'a geçenlerin yaşadığı en büyük sorun budur.Yabancılık meselesi.
    Şöyle düşünün sen bir desktop enviroment kuruyorsun Windows 7 ye benzesin diye 2-3 gün kullanıyorsun iyi hoş ama bundan sıkılıyorsun eksileri / artısı sana batmaya başlıyor ve linuxu siliyorsun.
    Ama yeni bir görünüm sana araştırma heyecanı verir ve araştırdıkça sevmeye başlarsın.Araştırdıkça ona alışırsın.

Benim eyyorlamam bu kadar.

Kasmasın diyorsanız xfce4 lü bir arayüz ideal haa daha da kasmasın derseniz lxde var var oğlu var.

En iyi görünüm sıralaması olarak : Deepin > Elementary > Ubuntu Unity+Gnome

Yukarıda ki sıralama bana göre ve default gelen ayarlara göre sıralanmıştır.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OttomanSlap
    OttomanSlap's avatar
    Erkek

Sürekli linux kullanmak isteyip karşılaştığı sorunlarla başa çıkamayan birisi olan ben için, güzel bir başlık olur takip ederim ben. Bu sabah yukarıda bahsedilen gürültü kasma ısınma sorunlarından dolayı ubuntu 14.04 kurdum, en basit örnek bu pc de ilk defa laptop şarjının 4 saat kaldığını yazarken gördüm. 

Boşta çalışırken bile ısınan windowsta şimdi ısınma yok, gürültü yok.

Ama, internete giremiyorum, ne yaptıysam wifi alıcısıyla modeme bağlanamadım. Laptopun kendi wifisi de çekmesine rağmen yavaş giriyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick üstü yazısı.
    uguraba
    uguraba's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı
    uguraba bunu yazdı

Windows'dan linux'a geçenlerin yaşadığı en büyük sorun budur.Yabancılık meselesi.
    Şöyle düşünün sen bir desktop enviroment kuruyorsun Windows 7 ye benzesin diye 2-3 gün kullanıyorsun iyi hoş ama bundan sıkılıyorsun eksileri / artısı sana batmaya başlıyor ve linuxu siliyorsun.
    Ama yeni bir görünüm sana araştırma heyecanı verir ve araştırdıkça sevmeye başlarsın.Araştırdıkça ona alışırsın.

Kasmasın diyorsanız xfce4 lü bir arayüz ideal haa daha da kasmasın derseniz lxde var var oğlu var.

Linux Mint ve Cinnamon masaüstü tavsiye etmemin sebebi, Masaüstü ortamı olarak windows'a daha yakın olması ve aşağı yukarı aynı mantık ile tasarlandıkları için yeni geçiş yapan kullanıcının afallamaması ve aslında "Linux'tan bu zamana kadar korkmama gerek yokmuş" cümlesini kurması. Linux ortamında eksi olup olmadığı kişiye göre değişiklik gösterebilir. 

İlk kez kurulum yapacak kişiler en azından 7 gün boyunca kendilerine, cihazlarına ve Linux'a şans vermesi gereklidir. Eğer sabit fikirli olunur ve önüne koyulan şeyi kabullenir değişikliğe gözlerini kapatırsa sonuç tabiki yıllardır dayatılan Windows işletim sistemine dönüşü olacaktır. Ancak kurulumu yapan kişi denemeye, araştıramya, bir bilenden, daha önce başına gelen birinden yardım istemeye hazırsa ve bir ekran kartı driver'ı yüklemek için 80 sayfa forumlarda incelemeleri, çözüm yollarını araştırırmanın ona birşeyler katacağının farkındaysa, hem kendini geliştirir hemde sonucunda ortaya güzel bir işletim sistemi çıkar.

Default gelen ayarlar haricinde, yeni kurulum yapan kişiler değil ancak biraz bu konuda tecrübe sahibi olmuş kişilere tavsiyem Arch Linux ve tercihen Xfc4 gibi bir masaüstü ortamı ile çok iyi bir sistem oluşturabilir.

uguraba tarafından 12/Nis/16 00:14 tarihinde düzenlenmiştir

Vir sapit qui pauca loquitur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Not
    Not's avatar
    Erkek
    uguraba bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı
    uguraba bunu yazdı

Linux Mint ve Cinnamon masaüstü tavsiye etmemin sebebi, Masaüstü ortamı olarak windows'a daha yakın olması ve aşağı yukarı aynı mantık ile tasarlandıkları için yeni geçiş yapan kullanıcının afallamaması ve aslında "Linux'tan bu zamana kadar korkmama gerek yokmuş" cümlesini kurması. Linux ortamında eksi olup olmadığı kişiye göre değişiklik gösterebilir. 

İlk kez kurulum yapacak kişiler en azından 7 gün boyunca kendilerine, cihazlarına ve Linux'a şans vermesi gereklidir. Eğer sabit fikirli olunur ve önüne koyulan şeyi kabullenir değişikliğe gözlerini kapatırsa sonuç tabiki yıllardır dayatılan Windows işletim sistemine dönüşü olacaktır. Ancak kurulumu yapan kişi denemeye, araştıramya, bir bilenden, daha önce başına gelen birinden yardım istemeye hazırsa ve bir ekran kartı driver'ı yüklemek için 80 sayfa forumlarda incelemeleri, çözüm yollarını araştırırmanın ona birşeyler katacağının farkındaysa, hem kendini geliştirir hemde sonucunda ortaya güzel bir işletim sistemi çıkar.

Default gelen ayarlar haricinde, yeni kurulum yapan kişiler değil ancak biraz bu konuda tecrübe sahibi olmuş kişilere tavsiyem Arch Linux ve tercihen Xfc4 gibi bir masaüstü ortamı ile çok iyi bir sistem oluşturabilir.

Arch Linux yeni başlayan hevesli kişileri küstürebilir diye düşünüyorum. Elbette araştırma ve geliştirme ruhunu seven kişiler için sorun olmayacaktır ama benim gibi yeni başlayan ve günlük işlerini oraya aktarmak isteyenler için adeta zulüm oluyor. Ubuntu'yu usb'den boot etmek daha kolay oluyor hata yaparsan sil veya düzenleme ama Linux Mint bu aşamada daha zor görülüyor. 

Birinci vazifen,Türk istiklalini,Türk Cumhuriyetini,ilelebet,muhafaza ve müdafa etmektir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nvidia
    Nvidia's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bir Süredir ubuntu  kullanıyorum temel linux  komutlarını öğrendim  yazdığım / yazacağım web projelerinin analizlerini yapabilmek  vs  güvenlik  kuonularında  deneyim kazanmak için kali linuxa geçmeyi planlıyorum  

bu  noktada @0x656e hocama danıştım arayüzü kullanıcı dostuı değil dedi maksat kendimi geliştirmek olduğu  için zorlanmanın iyi oldğunu düşünerek geçmeyi düşünüyorum belli bi zaman sonra (linux'ta az daha pişeyim öyle) Birde @0x656e hocamın geçenlerde bana söylediği o orospu çocuğu swap  olayını yapmayı unutmayın yedek ram görevi görüyor pc  nin kasmasını engelliyormuş eğer yanlış araştırmamışsam tabi. 

Not: Konu süper  oldu aklına sağlık ana konu yapalım....

Milyarlarca yıl ölüydüm dirildim ve tekrar dirilmemek üzere öleceğim günü bekliyorum!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    0x656e bunu yazdı
    uguraba bunu yazdı

deepini ilk defa duydum. merak ettim. deniyim.

remixos vardı noldu ona?

Prometheus tarafından 12/Nis/16 12:25 tarihinde düzenlenmiştir

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Yeni başlayanlar için Ubuntu/Debian/Manjaro. Hard Core işlere bulaşmak istiyorsanız Arch, Gentoo. Bunların dışında dağıtım kullanmayın, zamanınızı boşa harcamayın.

SkynetX tarafından 12/Nis/16 12:27 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 6578 Toplam Mesaj: 53
linux