folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Muhabbet Kuşum Hastalandı Mı?

Muhabbet Kuşum Hastalandı Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı
    pcdoktor636 bunu yazdı

Bilgili müridler varmış ben de 1-2 şey sorayım.

Bende Zebra İspinozu var müridler. Ama ben bu hayvana bakamıyorum galiba, yani kafesinden dışarı çıkarıyorum nerdeyse hiç uçmuyo zaten, ele falan da gelmiyor çok ürkek. Kafesinde 2 tane dal var ( bir kaç yerde gördüm de bu hayvanın en çok keyif aldığı şey buymuş, 2-3 dal koyun ondan ona atlasın diyolar ) ama ben bu hayvana böyle eziyet ediyormuşum gibi hissediyorum. Eşi falan da yok, dışarı çıkmıyor zaten çıkarınca da uçmuyor. Sizce ne yapmalıyım bu hayvanla ? Yalnız kalması sıkıntı olur mu, depresyona falan giriyor mu bu hayvanlar ?

Ufak bir not: Daha önce 2 tane muhabbet kuşu, 1 tane de kedi besledim. Hayvanları çok severim, ama bu hayvana bakamıyorum gibi hissediyorum ondan sorma gereği duydum.

Hocam seni tebrik ederim, önce hint bülbülü demediğin için :|

Kafeste çoğu hayvan keyifsizdir bu bir.

Eşsiz hayvanın keyifsiz olması normaldir, zaten hayvanların çiftleşme dönemleri çok ateşli geçer, ne yapsın koyduğun dalda oyuk mu açsın hayvan :D

Yani eziyet zaten hayvan beslemek her türlüsü hemde.

Bir söz var.

"Hayvan seven hayvan besler, hayvanları anlayan hayvan beslemez"

Yani doğal ortamları tırt.

Hocam zaten doğal ortamından ayırmaya kıyamadığım için alamadığım çok hayvan var, yoksa ev hayvanat bahçesi gibi olurdu :P Bana kalsa eve 5-6 tane kedi, 1-2 tane köpek, 1-2 tane koala falan alırdım :D

Ben sadece bu arkadaşla ne yapacağımı bilmiyorum, yani ele de alışmıyor zaten biraz baktım kendine alıştırması falan çok zormuş, en ürkek cinslerdenmiş. Arada salıyorum hayvan kafesine geri dönmeye çalışıyor :D Alıp kafesine yaklaştırıyorum deli gibi içine girmeye çalışıyor :D

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    pcdoktor636 bunu yazdı
    Zeytun-i bunu yazdı
    pcdoktor636 bunu yazdı

Bilgili müridler varmış ben de 1-2 şey sorayım.

Bende Zebra İspinozu var müridler. Ama ben bu hayvana bakamıyorum galiba, yani kafesinden dışarı çıkarıyorum nerdeyse hiç uçmuyo zaten, ele falan da gelmiyor çok ürkek. Kafesinde 2 tane dal var ( bir kaç yerde gördüm de bu hayvanın en çok keyif aldığı şey buymuş, 2-3 dal koyun ondan ona atlasın diyolar ) ama ben bu hayvana böyle eziyet ediyormuşum gibi hissediyorum. Eşi falan da yok, dışarı çıkmıyor zaten çıkarınca da uçmuyor. Sizce ne yapmalıyım bu hayvanla ? Yalnız kalması sıkıntı olur mu, depresyona falan giriyor mu bu hayvanlar ?

Ufak bir not: Daha önce 2 tane muhabbet kuşu, 1 tane de kedi besledim. Hayvanları çok severim, ama bu hayvana bakamıyorum gibi hissediyorum ondan sorma gereği duydum.

Hocam seni tebrik ederim, önce hint bülbülü demediğin için :|

Kafeste çoğu hayvan keyifsizdir bu bir.

Eşsiz hayvanın keyifsiz olması normaldir, zaten hayvanların çiftleşme dönemleri çok ateşli geçer, ne yapsın koyduğun dalda oyuk mu açsın hayvan :D

Yani eziyet zaten hayvan beslemek her türlüsü hemde.

Bir söz var.

"Hayvan seven hayvan besler, hayvanları anlayan hayvan beslemez"

Yani doğal ortamları tırt.

Hocam zaten doğal ortamından ayırmaya kıyamadığım için alamadığım çok hayvan var, yoksa ev hayvanat bahçesi gibi olurdu :P Bana kalsa eve 5-6 tane kedi, 1-2 tane köpek, 1-2 tane koala falan alırdım :D

Ben sadece bu arkadaşla ne yapacağımı bilmiyorum, yani ele de alışmıyor zaten biraz baktım kendine alıştırması falan çok zormuş, en ürkek cinslerdenmiş. Arada salıyorum hayvan kafesine geri dönmeye çalışıyor :D Alıp kafesine yaklaştırıyorum deli gibi içine girmeye çalışıyor :D

İspinozgiller, kanarya türleri, bunların ele alışması tamamen çok üstün niteliktir hocam zaten.

Muhabbet kuşu bile niteliğine göre bazen alışıyor, 10 muhabbet'ten 3'ü belki.

Benim bir muhabbet kuşum vardı eğittiğim, akdeniz akşamlarını çalardı ıslıkla, odaya girdiğimde kimin omuzunda olursa olsun bana gelirdi, konuşurdu, ama bu beslediğim 30 muhabbet kuşundan 1 tanesinde oldu, yani hepsi özel ilgi istiyor.

Ona bakarsan bende çok severim, savannah'tan tut, kartalına kadar, kaplan bile beslemek istiyorum yani ama olacak iş değil hocam taş yerinde ağır.

Acımasam ilk besleyeceğim hayvanlardan biri bu bak ;

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı

İspinozgiller, kanarya türleri, bunların ele alışması tamamen çok üstün niteliktir hocam zaten.

Muhabbet kuşu bile niteliğine göre bazen alışıyor, 10 muhabbet'ten 3'ü belki.

Benim bir muhabbet kuşum vardı eğittiğim, akdeniz akşamlarını çalardı ıslıkla, odaya girdiğimde kimin omuzunda olursa olsun bana gelirdi, konuşurdu, ama bu beslediğim 30 muhabbet kuşundan 1 tanesinde oldu, yani hepsi özel ilgi istiyor.

Ona bakarsan bende çok severim, savannah'tan tut, kartalına kadar, kaplan bile beslemek istiyorum yani ama olacak iş değil hocam taş yerinde ağır.

Acımasam ilk besleyeceğim hayvanlardan biri bu bak ;

Bu ispinozların rengide süper tanesi 125 tl falan her halde yada 150 tl falandır çok güzel ve rengarenk.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

Hocam nazikçe kuşu yıkayabilirsin ama evde elektrikli soba falan varsa kuşu kafese koyduktan sonra yanına yanaştırabilirsin sobayı. Kuş öyle bezle falan kurulanmaz. Kuşu yıkadıktan sonra kendi haline bırakacaksın üşümemesi içinde elektrikli sobayı falan yanına yaklaştırabilirsin tabi sıcaklığı fazla ayarlamamak kaydıyla. Bizim kuş beyaz renkliydi zaten evdekiler şampuanla yıkıyordu, daha sonra kendi haline bırakıyordu kendini korumak için köşelere kaçıyor, oturduğun yerde arkana saklanıyor bu yüzden üşütmemesi için elinle kafese koyup elektrikli sobanın yanına koyacaksın bir sıkıntı olmaz.. Kuş satılan yerlere durumu anlatırsan sana damlalık ilaç verirler kuşun suyuna damlatıp iyileşmesini bekleyeceksin..

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek
    essan bunu yazdı

Hocam nazikçe kuşu yıkayabilirsin ama evde elektrikli soba falan varsa kuşu kafese koyduktan sonra yanına yanaştırabilirsin sobayı. Kuş öyle bezle falan kurulanmaz. Kuşu yıkadıktan sonra kendi haline bırakacaksın üşümemesi içinde elektrikli sobayı falan yanına yaklaştırabilirsin tabi sıcaklığı fazla ayarlamamak kaydıyla. Bizim kuş beyaz renkliydi zaten evdekiler şampuanla yıkıyordu, daha sonra kendi haline bırakıyordu kendini korumak için köşelere kaçıyor, oturduğun yerde arkana saklanıyor bu yüzden üşütmemesi için elinle kafese koyup elektrikli sobanın yanına koyacaksın bir sıkıntı olmaz.. Kuş satılan yerlere durumu anlatırsan sana damlalık ilaç verirler kuşun suyuna damlatıp iyileşmesini bekleyeceksin..

yarın bi veterinere gidip durumu anlatıyım de inş bi çağre bulunur çok alıştım şerefsize

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

bir tane yuksek wattli lamba al kafesin ustunden ona tut sabaha kadar o isikla beklesin.sabah veterinere gidersin

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek
    gokcan bunu yazdı

bir tane yuksek wattli lamba al kafesin ustunden ona tut sabaha kadar o isikla beklesin.sabah veterinere gidersin

neden lamba hocam? elektro şok falanmı ^^

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archille
    archille's avatar
    Erkek

ArduouS hocam kuş 5 aylık galiba.bu yaşlarda kanatları kuyruğu çok çabuk kirlenir öyle durup dururken.bende bizim ufaklık 5-6 aylıkken hatta 1,5 yaşına kadar elime alıp musluğun altına sokardım yıkardım.kuş aynı bu durumda kıyıya köşeye battaniyenin sıcak biyerine kıvrılıp uyurdu.2.5 yaşından sonra alıştı şimdi musluktan su akarken gelir atlar elime gagasıyla sıcaklıgına bakar sonra kendi kendine banyo yapar.şimdi 4,5 yaşında.maşallah sapasağlam.yani korkma.vitaminli yemler al.yemleri kabuklu olsun kabuksuz yemlerde tembel oluyorlar.suyuna vitamin kat.ilgisizliktende uyurlar bu arada.

Bırakın artık kendi haline yeter...edit:Artık kendi halinde...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek
    ArduouS bunu yazdı
    essan bunu yazdı

yarın bi veterinere gidip durumu anlatıyım de inş bi çağre bulunur çok alıştım şerefsize

geçmiş olsun hocam bir dahakine yıkayacak olursan bez yerine bu sefer saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışma.. Ortam soğuk olmasında ıslak haliyle kendi haline bırak yeter bu şekilde kurulanmayı seviyorlar.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

Hayir gunes etkisi gibi dusun isinir hayvan. Ve kendini toparlamaya baslar.  Ben bunu koyde ogrendim.ciftlikler catlayip civciv olmayan yumurtalari topluca cope atar ugrasmaz. Biz gider yumurtalari kirar icinden civcivi cikarir civcivleri bir kutuya koyar ustune lamba koyardik.bir hafta sonra civcivler yurumeye baslardi. Seneler sonra bir gun muhabbet kusum hasta oldu ona uyguladim. Bizim burada yasli bir veteriner vardi bunu kimse bilmez aferin ama iyilestirmisin dedi. Ki bir kac arkadasin hastalanan kuslarinada(guvercin) denedik.daha olumsuz sonuc gormedim.

Toplam Hit: 5962 Toplam Mesaj: 59