Nokia 5800 XM (Express Music) Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

Yakın zamanda şu an kullandığım Nokia 6600'ı değiştirebilitem var ve biraz girdim baktım cep telefonlarına ne göreyim, bu 5800XM'in fiyatı KDV dahil 530 Liraya düşmüş(Yanılmıyorsam 800 Lira falandı). Belki düşeli baya oluyodur da ben yeni gördüm her neyse bu 5800 ile ilgili internette biraz araştırma yapim dedim nedir ne değildir diye kağıt üzerinde özellikleri benim için mükemmel görünüyor ama gelin görün ki kullananların bi kısmı şikayetçi.

Her şeyden önce ekranın sağ üstünde kasayla birleştiği yerde olan açıklıktan bahsetmiş insanlar, ama 2. seri diye nitelendirilen 5800'larda o açıklık probleminin olmadığını da söylemişler. Her ne kadar kullanımda bi sıkıntı oluşturmasa da uzun vadede toz girmesi vb. gibi sebeplerden eksi bi faktör her neyse...  Biraz da yazılımsal eksiklerinden şikayet edenler vardı tam ne olduğunu bile hatırlamıyorum ama onun için de firmware update çıkmış çoğu sorun çözülmüş deniliyor. Ayrıca dokunmatik ekranının iPhone'daki gibi "capacitive" değil de "resistive" olması da insanlar tarafından baya bi kötü yorum almasına sebep olmuş.

Gel gelelim telefondaki kanaatimce olan artılara:

- kutuyla gelen 8GB'lık MicroSD(max. 16GB) ki 8GB'ı mp3 ile doldurmam mümkün değil
    - 3.2 MP arka kamera(vasat olduğu söyleniyor bunun için de ama bi sitede adamın biri çektiği bi resmi koymuş bence yeterli kalitede çekiyor)
    - mp3 çalabiliyo olması (takdir eersiniz ki 6600 program yüklemeden mp3 çalmıyor, program yükleseniz demono kulaklık çıkışı olduğundan mp3 player gibi iş görmüyor sadece çalabiliyor :|, o yüzden bu da bi artı )
    - Wireless ağlara bağlanabilmesi ve 3.2"lik 640x360(16:9) ekranı

Şimdi son maddede 2 şeyi birden belirttim çünkü kanaatimce bi telefonda wireless olması tek başına yeterli değil. ekranı bunun yarısı kadar olan telefonlarda da wireless özelliği oluyor ama neye yarar...

Touchscreeni de artı olarak görmüyorum yukarı yazmadım. Ha iPhone'daki tocuhscreen bundakinden iyidir, bu resistive diye beğenmeyen olur ama benim derdim sağlam çalışması yoksa hassas olsun ekrana osurup menü açayım, 4 parmakla 4 ayrı işlem yapayım gibi derdim yok sorunsuz çalışsın yeter.

Özetle bu 5800 dediğim gibi kağıt üzerinde mükemmel ama internette o kadar çok olumsuz yorum gördüm ki dedim harbiden sorunlu bi cihaz mı yoksa o yorumların bir çoğu çılgın iPhone fanatikleri tarafından mı yazılıyor :D sizlerden kullananlar varsa yorumlarınızı bekliyorum.

*** lütfen iPhone ile kıyaslamayın iPhone fiyat olarak bunun 2 katı, 2.el iPhone al aynı paraya gelir falan de demeyin, her neyse özetle iPhone demeyin aefuhaefh ***

Metallica Rules
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

merak edenler için aha da link:

http://www.nokia.com.tr/cep-telefonlari/tum-modeller/nokia-5800-xpressmusic

Metallica Rules
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

7-19 bunu yazdı:
    -----------------------------

sallayinca degisik birsey oluyor o telefona

sallama :D

Yapay zeka, zeka değildir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

he bi de benim arkadaş aldı o telden geçenlerde

kamerayı açınca siyah ekran geliyodu sonra yeniden başlatıyodun düzeliyodu

ama bi kaç saat sonra kamerayı yine aç yine siyah ekran geliyodu

serviste şimdi :\

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

telefonda ivmeölçer var sanırım telefonu yan çevirdiğinde algılayıp ekranı yan döndürebilmesi için, içinde bi şey oynuyo dediğin o olabilir

Metallica Rules
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    abdullahozcan
    abdullahozcan's avatar
    Erkek

izmir medya markette ilk üç gün 490 tl di şimdi 520 tl yaptılar bende almayı düşünüyordum acaba nasıl

yorumları bekliyom kullanan varmı

Çoğu insan ömrünün en güzel yıllarını, bir apartman dairesinin odasında, televizyon seyrederek geçirir. Çoğu insan yirmi yaşında ölür ve seksen yaşında da gömülür
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek
    bi de bu var hocam bu telefonu da bi değerlendir derim fiyat olarakta daha ucuzdur ve özellikleri de aynıdır 

http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=86586&ad=SAMSUNG-S5233-Wi-Fi-NOBLE-BLACK-Cep-Telefonlari

Özgürlüğü anladıkça ona daha az sahip olursun.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

Quetzalcoatl bunu yazdı:
    bi de bu var hocam bu telefonu da bi değerlendir derim fiyat olarakta daha ucuzdur ve özellikleri de aynıdır 

http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=86586&ad=SAMSUNG-S5233-Wi-Fi-NOBLE-BLACK-Cep-Telefonlari

ekran çözünürlüğü 5800'dan düşük, 3G yok, ayrıca işletim sistemi hakkında bilgim olmamasına rağmen Nokia'da bulunan Symbian S60 kadar çeşitlilik suacağını da sanmıyorum, bu farklar için de 60-70 lira 500 liralık bi telefon için fazla bir miktar değil. o yüzden ikisi arasında 5800 diyorum :) ilgilendiğin için ve önerin için sağol

Metallica Rules
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

ben telefonu bayaa baya kullandım gerçekten güzel arkadaşlarımda var öneririm yani

sorunsuzuna denk gelirseniz ne ala

içinde axelometre mi ne öyle bişey var

içinde bi oyun var araba yarışı sağa sola eğerek oynanıyor hatta :D

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek
    arkmda var her allahın günü elime değiyor yani dokunmatiği iphone ile kıyaslanamaz zaten ama sorunu felan yok rahat işlem yapabiliosn  telefon kabı felan çok güzel elde durunca insanın hoşuna gidio boyutu felan fiyatına oranlarsak özelliklerini al derim heralde o fiyata o kalitede telefon nadir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo

5800 nokianın 3-4 nesil sonra çıkartacağı bütün telefonlarla aynı özelliği taşımaktadır. bu fiyata çok büyük bir avantaj sağlıyor. dokunmatiğini ben denedim sevmedim neden diyeceksin? telefon dokunmatik değil basmatik gibi düşün. diğer telefonlarla kıyaslanmasının nedenide bu dokununca algılamıyor bildiğin tuş varmış gibi basmalısın ekrana. kamerası hava güneşli değilse maalesef çok kötü performans veriyor nokia bunu x6 modeli ile düzeltecek. bu telefonun değeri 450tl filan bakma tutuldu diye bu fiyattan veriyorlar. bu paraya alabileceğin iyi bir telefon. iphone la tabiki kıyaslanmaz çünkü iphone 2milyar şölede yapabilirsin o paraya 2. el iphone 3g de alabilirsin.

Toplam Hit: 7446 Toplam Mesaj: 32