folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Nufus Artmamasına Rağmen Ev Yapımı Ve Satışının Sürekli Artması.

Nufus Artmamasına Rağmen Ev Yapımı Ve Satışının Sürekli Artması.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    logas
    logas's avatar
    Erkek
    essan bunu yazdı

Arsa karşılığında daire veriyorlar.. İnşaat firması olsun veya olmasın emlak dükkanı olan ve inşaat işlerinden anlayan kişiler boş bulduğu arsanın sahibine 1 adet daire (en az 100 metrekare) karşılığı veya 2 apart daire (55-60 metrekare daire olanlardan 2 adet) karşılığı anlaşma yapıyorlar.
    Arsayı satan kişi ile noter olmadan kendi aralarında sözleşme imzalıyorlar. Arsayı alan kişi binanın planını ıvır zıvır reklamını yapıyor. Evi veya apartı alacak müşteri ile de sözleşme imzalıyorlar. %40 peşin ve kalanı 72 ay vadeye kadar elden her ay taksit yapıyorlar. Bu işte senet, banka falan araya girmiyor. Tamamen kendi aralarında anlaşıp taksitleri elden ödüyorlar.

Bankaya ödemeler yapılsa zaten devlet farkedecek bu kadar yüksek miktarda para girişinin kaynağını araştıracak :) Bu yüzden inşaatı yapıp daireyi satan kişiler hiç bankaya bulaşmıyorlar her şeyi elden yapıyorlar.

Mesela; 200 metrekare arsaya 6 katlı 150'er metrekareden ev yapılabilir kalanda bahçe v.s. olur. Veya daire yerine 2-3'er den apart daire yapabiliyor. Dairelerden 1 tanesi veya 2-3 apart daire arsa sahibine veriliyor. İnşaat malzemelerinin (inşaat, tuğla, demir, çimento v.s.) ödemelerine gelince zaten taksitle anlaştığı firmalar ile alışveriş yapıyorlar. Onlarada aylık taksitlerle ödeme yapıyorlar.

Burada sadece %40 peşin aldığı parayla inşaat çilerine ve planı çizen inşaat mühendislerine elden para ödeniyor :)

İnşaatı yapan kişiler firmada olmasına gerek yok, mutfak dolapları satan, su işleriyle, elektrik işiyle uğraşan kişi bile inşaat işleri yapabiliyor yani. Daire başına çok deli para dönüyor. Mesela 160.000 TL sıfır fiyatlı ve peşin olan daireyi, %40 peşin alarak kalanı 72 ay vade ile 230.000-240.000 TL.ye satıyorlar.

hocam tamamen ezbere yazmışsın resmen hiçbiri dedigin gibi olmuyor öyle tek daireye tamam diyen toprak sahibini rüyanda bile göremezsin genel olarak şöyledir tapulu yer için %50 tapusuz yer için yerine göre degişkenlik gösterir ortalama 1 daire eksik verilir daha sonra proje çizim ve takibi için normal bir 10 daireli apartman için mesela 25 bin civarı para verilir belediyeye verilen paraların haddi hesabı zaten yok ama evet kazandıran bir normal bir 10 daireli apartman için ortalama 1 milyon civarı gider ama 1,8 olarak geri döner ama kolay degil çok riski var

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

daire olayı emlakın yerine göre değişir

istanbulun bir yerinde yüzde elli ise bir yeri yüzde atmış yada kırk olabiliyor tamamen mahallenin emlak fiyatları ile alakalı 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek
    logas bunu yazdı
    essan bunu yazdı

Arsa karşılığında daire veriyorlar.. İnşaat firması olsun veya olmasın emlak dükkanı olan ve inşaat işlerinden anlayan kişiler boş bulduğu arsanın sahibine 1 adet daire (en az 100 metrekare) karşılığı veya 2 apart daire (55-60 metrekare daire olanlardan 2 adet) karşılığı anlaşma yapıyorlar.
    Arsayı satan kişi ile noter olmadan kendi aralarında sözleşme imzalıyorlar. Arsayı alan kişi binanın planını ıvır zıvır reklamını yapıyor. Evi veya apartı alacak müşteri ile de sözleşme imzalıyorlar. %40 peşin ve kalanı 72 ay vadeye kadar elden her ay taksit yapıyorlar. Bu işte senet, banka falan araya girmiyor. Tamamen kendi aralarında anlaşıp taksitleri elden ödüyorlar.

Bankaya ödemeler yapılsa zaten devlet farkedecek bu kadar yüksek miktarda para girişinin kaynağını araştıracak :) Bu yüzden inşaatı yapıp daireyi satan kişiler hiç bankaya bulaşmıyorlar her şeyi elden yapıyorlar.

Mesela; 200 metrekare arsaya 6 katlı 150'er metrekareden ev yapılabilir kalanda bahçe v.s. olur. Veya daire yerine 2-3'er den apart daire yapabiliyor. Dairelerden 1 tanesi veya 2-3 apart daire arsa sahibine veriliyor. İnşaat malzemelerinin (inşaat, tuğla, demir, çimento v.s.) ödemelerine gelince zaten taksitle anlaştığı firmalar ile alışveriş yapıyorlar. Onlarada aylık taksitlerle ödeme yapıyorlar.

Burada sadece %40 peşin aldığı parayla inşaat çilerine ve planı çizen inşaat mühendislerine elden para ödeniyor :)

İnşaatı yapan kişiler firmada olmasına gerek yok, mutfak dolapları satan, su işleriyle, elektrik işiyle uğraşan kişi bile inşaat işleri yapabiliyor yani. Daire başına çok deli para dönüyor. Mesela 160.000 TL sıfır fiyatlı ve peşin olan daireyi, %40 peşin alarak kalanı 72 ay vade ile 230.000-240.000 TL.ye satıyorlar.

hocam tamamen ezbere yazmışsın resmen hiçbiri dedigin gibi olmuyor öyle tek daireye tamam diyen toprak sahibini rüyanda bile göremezsin genel olarak şöyledir tapulu yer için %50 tapusuz yer için yerine göre degişkenlik gösterir ortalama 1 daire eksik verilir daha sonra proje çizim ve takibi için normal bir 10 daireli apartman için mesela 25 bin civarı para verilir belediyeye verilen paraların haddi hesabı zaten yok ama evet kazandıran bir normal bir 10 daireli apartman için ortalama 1 milyon civarı gider ama 1,8 olarak geri döner ama kolay degil çok riski var

Ben kütahya için konuştum. Diğer şehirleri bilmem hocam.. Bu işi yapanda benim yakın tanıdıklar. Arsa sahipleri ile imzaladıkları satış sözleşmelerini de hepsini okudum. Son 3 senedir yaklaşık 350 daire yapacak kadar arsa topladılar. Yaklaşık 1,5 ay önce çok eski 2 katlı ve bahçeli olan evide 2 apart daire karşığı anlaştı ve sözleşmede imzalandı.. Onun imzaladıkları sözleşmeyi de okudum. O evide yıkıp 6 adet apart daire yapacak ve hepsi de satıldı. İster inan ister inanma.. Sana sözleşmeleri burdan atarım ama gizli olduğu için atamıyorum. Benimle sözleşmeleri paylaşanda yakın tanıdık olduğu için bir adet fotoğraf paylaşacam. Aşağıdaki fotoğraf gördüğünüz kırmızı çerçeve ile işaretlediğim bina yıkılacak ve yerine 6 adet apart daire yapılacak her biri 55-60 metrekare olacakmış. :) Daha fazla fotoğraf ve belge paylaşırdımda çamur atacağınızı bildiğim için neyse gerek yok.

essan tarafından 21/Eki/17 20:14 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Hocam ailemleyim. 22 yıldır aynı hanede yaşıyorum. Ama 5 yıl sonra yeni eve çıkma ihtiyacım olacak. Kaba bir hesapla artış oranına 25 yıl öncesine göre bakmalısın.

Bunun dışında morgıç, kredi kolaylığı gibi etkenleri de göz önünde bulundurmalısın.

Diğer faktörleri es geçtiğinde bile bence kafandaki soruya az da olsa cevap bulmuş olursun

(Not: işin ehli değilim, boş muhabbet yaptım)

iyibu! yeniden..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Moustafa
    Moustafa's avatar
    Erkek

Ön Uyarı: Sorunun cevabı son paragrafta, öncesi kendi yaşantı deneyimlerim.

Ailem İstanbula geleli 23 yıl kadar olmuş. Sürekli kirada oturduk, evden eve gezdik, çivi çakmak için bile izin istediğimiz ve izin alamadığımız oldu. Taşınmalar esnasında o kadar eşyamız telef oldu. 7 ay önce dünya kadar kredi çekip kendi evimizi aldık (kutu kadar ama sevimli). Çektiğimiz miktarın iki katı kadar olarak geri ödeyeceğiz ama pişman mısın derseniz hayır hiç pişman değilim. Beğene beğene aspiratör aldık eve, buzdolabı aldık sırf bu bile o kadar mutluluk veriyor ki anlatamam. Yarın taşınmayacağımızı bildiğimiz için olmayan eşyalarımızı rahatça tamamlayabiliyoruz, kapı menteşeleri dayanıksızmış yeni menteşeler aldım güle güle değiştiriyorum bu bile çok ayrı mutluluk veriyor.

Özetle durumunuz varsa borca da girin ama kendi evinizi alın belki borç bitinceye kadar zorlanacaksınız ama kendi evinin verdiği huzur kesinlikle paha biçilemez. Evimin değeri genel kanıya göre normal veya ucuz ancak benim bütçemi fazlasıyla aşıyor ailemle birlikte ödüyoruz şu an için. Umarım hiçbirimiz işimizden olmayız da şu evin sahibi olabiliriz. 23 yıl boyunca kira ödedik durduk hiçbir ev sahibi de al evin %1'i sizin olsun veyahut bir kira da benden olsun çocuklarına bir şeyler al demedi. Demelerini de beklemedik tabiki.

Bu evin borcu biter bitmez birikim yapıp kendi evimi de almak istiyorum. Mevcutta bir ev olduğu için birdahaki evi alıncaya dek ayrılmayı düşünmüyorum kira ödemek veya tekrar faize girmek istemiyorum. Elbette ailemle yaşadığım için yapmak istediğim birçok şeyi yapamıyorum. O yüzden kendi evimi alıp ayrılmak istiyorum.

Nüfus sabit kalmasına rağmen bu yüzden (herkesin kendi evine ayrılma isteğinden) sürekli ev satışı oluyor. Külütürümüzde geri dönüş olup da geniş geniş aileler tekrar oluşmadığı sürece de nüfus sabit kalsa bile onlarca yıl daha konut sayısı da satışı da devam edecektir. Sadece bu hızla artması pek mümkün gözükmüyor, kısa süre sonra emlak balonunun patlamasını ve ev fiyatlarının diplere vurmasını bekleyenlerdenim. Ancak bu düşüş uzun sürmeyecektir. Talepten dolayı fiyatlar tekrar hızla yükselecektir elimizi hızlı tutmamız gerek. Umarım hiç büyük deprem olmaz da hiç canlar yanmadan standart arz talep ilişkisiyle fiyatlar dibe vurur.

Mustafa
Toplam Hit: 3323 Toplam Mesaj: 26
ev konut para güç