folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Opel Astra J Tork Konventörlü Otomatik Aracın Şanzıman Yağı Hakkında

Opel Astra J Tork Konventörlü Otomatik Aracın Şanzıman Yağı Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S-E-R-H-A-T
    S-E-R-H-A-T's avatar
    Erkek

aynı araçta şanzımanı eline almış ve 12 bin tl masrraf yapmış biri olarak tek tavsiyem mutlaka ama mutlaka 10 bin km de bir değiştir. 200 tl tutar ortalama.. 

opel servisinden usta eski yağı boşalttı sonra yeni yağ bıraktı sonra onu da boşalttı tertemiz oldu en son bi yağ daha bıraktı tertemiz oldu. istisnaız her 10 bin de bir otomatik vites araçlarımda şanzıman yağı değilşirim. kitapçıkta isterse 1 milyon km yazsın. orası avrupa burası tr.  araçlarımız en boktan yol ve iklim şartlarında yol alıyor.

S-E-R-H-A-T tarafından 03/Eyl/19 10:44 tarihinde düzenlenmiştir

şeyini şeyettiğimin şeyi
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackstone_tr
    blackstone_tr's avatar
    Erkek

EAT mi Çift kavramamı

ZT üretimimi

Şanzuman hangi firmanın hangi seri şanzıman ı

o firmadan veya onun web sitelerinden daha iyi bilgi alırsın detaylı araştır.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    salihgs
    salihgs's avatar
    Erkek
    blackstone_tr bunu yazdı

EAT mi Çift kavramamı

ZT üretimimi

Çift kavrama değil ama eat mı zt mi onu nerden öğreniyoruz 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mezantalac
    Mezantalac's avatar
    Erkek
    salihgs bunu yazdı
    blackstone_tr bunu yazdı

EAT mi Çift kavramamı

ZT üretimimi

Çift kavrama değil ama eat mı zt mi onu nerden öğreniyoruz 

Şanzıman TRANS AUTO 6SPD HMD X23F

"Bundan yirmi yıl sonra, yapmadığın şeylerden,yaptıklarından daha fazla pişmanlık duyacaksın.Bu yüzden, halatlarını söküp at. Güvende olduğun limandan ayrıl. Yelkenlerini rüzgarla doldur. Araştır. Hayal et. Keşfet." (Mark Twain)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

vaybe, otomatik şanzıman yağının değişmeyeceğine inananlar = ) 

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    spybreak
    spybreak's avatar
    Erkek

hocam bu motor yağı gibi kısa sürede değişen bir yağ değil. eski tip araçlarda 100k km görenlerin değiştirilmesi önerilir ancak bu yine kullanıma bağlı bir şeydir. senin aracında şanzıman yağı değişimi gerekiyor mu gerekmiyor mu konusu yetkili serviste yapılacak kontrol sonrasında ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. yağın esvabı iyiyse sorunsuz bir şekilde kullanırsın. ek olarak tork konvertörlü şanzıman kadar sağlam bir otomatik şanzıman yok :)

REMEMBER! RESPECT IS EVERYTHING
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Aracım henüz 50 bin km ve manuel olmasına rağmen şanzıman yağını değiştirmiştim ve değişim esnasında mevcut yağın ne kadar kirli olduğunu gözümle gördüm bu nedenle değişimi kesinlikle tavsiye ederim.

Değişim öncesi manuel araç şanzıman yağı konusunu biraz araştırmıştım "ben değiştirdim uğultu yapıyor" "şanzıman yağı ömürlük olur gerek yok değişsen bile fabrikanın koyduğu yağ gibi olmaz" gibi yorumlar gördüm ve açıkcası biraz kafam karışmıştı ama değiştirmeye karar verdim aracıma uygun olan şanzıman yağını bulup satın aldım, yanında bor şanzıman katkısı hediye geldi ve bunu da ekleyerek şanzıman yağını komple değiştirdik. Araç şuan 76 bin km oldu ve herşey normal herhangi bir sorun yaşamadım, uğultu olur v.s gibi şeyler tamamen palavra yada o sorunları yaşayanlar yanlış yağ kullanmış olabilir v.s kısacası ben hiç bir sorun yaşamdım.

Edit: Ayrıca ustaları da anlamak çok güç, yağı alıp sanayiye gittim ama epey dolaştım 1 - 2 yer biz bakmıyoruz yapamayız falan dedi, kimi ise değiştirme diyerek beni ikna etmeye çalıştı, bildiğin komedi amk yağı alıp gelmişim paranı da vereceğim, sana ne amk değiş yada bilmiyosan konuşma.. Galiba bu iş için illa bir kaç yer gezmek lazımmış anca usta gibi usta buldum da nihayet değişimi yapabildik :)

LhaNeT tarafından 04/Eyl/19 01:00 tarihinde düzenlenmiştir

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

Bu konu ishalken osuruğunun gelmesi gibi bişey, osursan dona dert osurmasan sana dert. 

O yüzden ben hiç karışmıyorum sdkvmdsafgmadga

Çok sıkılıyom
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    Nautilus bunu yazdı

vaybe, otomatik şanzıman yağının değişmeyeceğine inananlar = ) 

Değişim ihtiyacı varsa tabiki değişecek fakat keyfi değişim yapılacak birşey değil. 

Kendi keyfin için istediğin herşeyi yaptırabilirsin. 

Bu arada şanzımanyağına Türklerin kafayı taktığı kadar hiç bir milletin taktığını sanmıyorum. Bu kadar kafa takmak yerine vitezsiz düz elektrikli araç yapsak hem şanzımandan kurtulursun hem yağından.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    salihgs
    salihgs's avatar
    Erkek

Arkadaş yine androidçi ioscu akpci chpci gsci fbci gibi bir muhabbete düştük opel servisini aradım şaşe nodan baktılar herhangi bir değişim periyodu belirtilmemiş. 

Yağ değiştirtecek olsam en iyi yağ hangisi olur buna aynı kasaDa şanzımanı eline almış arkadaş 

@S-E-R-H-A-T hocam

salihgs tarafından 04/Eyl/19 11:35 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2894 Toplam Mesaj: 25
şanzıman