ORUÇ HAKKINDA

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nemaproblema
    nemaproblema's avatar
    Erkek
    Arkadaşlar hiçbiriniz yanlış anlamasın , sadece kendi düşüncemi söylüyorum.İftar saatinde köpekler gibi yemek yiyeceğini bile bile aç kalmanın mantığı nedir???Sadece bunu merak ediyorum.Ha bu arada hiçkimsenin müslümanlık hakkındaki görüşünü yadırgamıyorum.Cevaplarınızı ona göre yazın lütfen...

Sözüm imzamdır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakaleyn
    sakaleyn's avatar
    Erkek

orucun nedenini düşünmen çok güzel

ama aç kalmaktan ibaret diye sınırlaman yanlış

orucun hakikatini bilen arkadaşlarım cevap yazsın

-
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cerrah
    cerrah's avatar
    Erkek

Kimse Allahı kandıramaz bu olsa olsa kendini kandırmak olur.

Birkaç sefer yazdım ve yine yazıyorum. Oruç sadece aç kalmak, yemeden içmeden kesilmek değildir. Oruç tutan insan sadece midesini değil eline gözüne hatta kalbine oruç tutturmaladır.(Yalan söylememek, günaha bakmamak, kötü şeyler düşünmemek vs.) Oruç insan nefsinin terbiyesidir. Oruçlu iken helale bile dokunmayan nefis harama yaklaşmama terbiyesini alır. Mevzuyu uzatmayacam...

İnsan 11 ay sefalette gezdi her haltı yedi sonra tövbe edip ibadetini yerine getirebilir. Yok kardeşim sen dün içki içiyodun artık ibadet yapamazsın diyemezsiniz. Bizim dinimiz en güzel din olduğundan bize insanların kusurlarını görmeyi değil başkalarının kusurlarını gizlemeyi öğretir. Ancak ramazan bitti ibadet bitti hadi bara pavyona diyen insan o oruçtan, o namazdan hiç ama hiç nasibini almamıştır. Kuran ölülere okunmak için indirilmediği gibi namazda sadece ramazan ayında kılınması için emronulmamıştır. İnsan hata yapabilir ama insanların hatalarını konuşacak olursak değil birkaç satır belki sayfalar kitaplar dolusu yazı yazabiliriz. Yıkıcı değil yapıcı olalım. Eleştirebilmemiz için veya önerebilmemiz için yaşamamız lazımdır. Yoksa sigara içip kaşsısındakine sakın içme demek gibi birşey yapmış oluruz. Ben kendi adıma eksik yaptığım ibadetler ile orantılı olarak onların kıldığı 1 rekat namazı tuttukları 1 gün orucu çok büyük görüyor ve taktir ediyorum.

Zarara rızasıyla girene Merhamet edilmez ve Layık Değildir!...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kabus
    kabus's avatar
    Erkek

Arkadaslar hic tartismaya gerek yok

Islamin sartlari var sayi olarak belliler bu sartlarin icinde ORUC tutmak ta var,islamin sarti diyorum en önde gelen sartlari yani,düsününki bu sartlari yaptiginiz icin ben müslümanim diyebiliyorsunuz

ORUC ´un önemini biraz daha olsun belirtmek istedim.

Laaaaaan.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakaleyn
    sakaleyn's avatar
    Erkek

tartışmıyoz be kabus dışardan öylemi gözüküye

Fikir alış verişi:Allah herkesi farklı yaratmış dolayısıyla herkesten öğrenceğimiz yeni

şeyler var

ŞEYTAN dan bile alacağımız ders var  tabi almıcaklarımız onda kalıcak  

-
Toplam Hit: 5635 Toplam Mesaj: 26