folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Programlama Dillerinin Geleceği

Programlama Dillerinin Geleceği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek

S.a hocalar.

Konuyu dil kavgasindan ziyade. 

Tecrubelerinizi, gelecekte populer olacak teknolojileri, prog. Dillerini paylaşirmisiniz

Amaç hangi dili seçmeliyim degil. İşin nereye evrildiği.. 

( Örneğin sektörde php artik popiler degil ve kullanim oranlari çok düştü vs vs tarzinda ) dogru oldugundan degil,ornek verdim sadece

Web

Mobile

Gibi..

ReyiZ tarafından 11/Nis/24 18:20 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Hoca konuyu goygoy yapmak icin actiysan bir sey demicem ama kariyerine yon vermesi acindan buradan gelecek cevaplari degerlendirceksen, tbt de oyle aman aman sektore yon veren firmada calisan adam falan yok. Hele hele sektore yon veren adam hic yok.

Bunu uzulerek soylemem gerek.

tabi siz yine tartisin...

Antikky tarafından 11/Nis/24 18:15 tarihinde düzenlenmiştir

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek

Cümle fazla iddiaali olmus olabilir duzenleyeyim. Goygoydan ziyade fikir alisverisi icin hocam.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Chat GPT.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek

suana kadar denedigim hicbir LLM ai sifirdan algoritma yazabilecek seviyede degil ama bu demek degil ki isin en mesakkatli kisimlarini ai yapmayacak. LLM ai'larin mutfaginda degilim dolayisyla ne zaman nasil bir guncelleme gelecegi konusunda birsey soyleyemem fakat ciktilarin insan kontrolune suanda ihtiyaci var.

sunuda soylemek gerek, bunlar cozulmeyecek problemler degil, hele hele LLM'lerin kisa surede ne kadar gelistigine bakarsak.

bence su noktada sunu soylemek cok yanlis olmaz: hic bir programlama dili bu dinamik yapi icerisinde gelecek icin kursun gecirmez degil.

iQsuz tarafından 11/Nis/24 20:20 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kanakan
    Kanakan's avatar
    Erkek

Gaypdan haber alsak hangi dil popiler olacak ona göre ögrensek ne güzel olurdu.

Yokya o kim ugrasir o zaman Programa dili ile?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fly_on_the_shit
    fly_on_the_shit's avatar
    Erkek
    Antikky bunu yazdı

Hoca konuyu goygoy yapmak icin actiysan bir sey demicem ama kariyerine yon vermesi acindan buradan gelecek cevaplari degerlendirceksen, tbt de oyle aman aman sektore yon veren firmada calisan adam falan yok. Hele hele sektore yon veren adam hic yok.

Bunu uzulerek soylemem gerek.

tabi siz yine tartisin...

ne salakca bir yorum amq

Copyright (c) 2012
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

C# efsane popüler. Gelecekte bi 10 kat daha popüler olacak

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

bizim şirket copilotu içeri aldı. artık bütün datalarımızı inceliyor. haftaya başlarken soruyorum ne var ne yok diye anlatıyor emailleri anlatıyor toplantıları anlatıyor.

bazen biri bişi yazmıştı diyorum kimdi diyorum buluyor.

yazılım tarafında da güzel promt verirseniz güzel çözüm sağlıyor. ama halen mükemmel değil şimdilik. çok basit işler ai halledecek ama karışık işlerde insan devam eder. tabi bunlar olurken daha çok insan işsiz kalacak. ai herşeyi alacak içine. en son zanaat işleri kalıyor. boru döşeme, fayans, araba tamiri gibi işlerin ai devertmesi çok zor çok pahalı.

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Hocam bana kızmasın öngörüm için KURBAN kardeş

Amma

Şimdi bir sik kirigi Muhakkak gelir, yapay zeka sektörü TAMAMEN BİTİRECEK moruq. İşimiz bitti biz gg falan şişirir ortamı, moral siker gider.

Hatta kendi endişesini rahatlatmak için yapar bu kötücül tahminleri.

Kurtlar tasma takmaz....
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hangi teknolojilerin kullanılacağını youtube falan belirliyor artık bence, akıl mantık çerçevesinde karar alındığını düşünmüyorum.

ne popiyse şirketler onu kullanıyor. bu yüzden kimsenin bu konuda makul bi tahmin yürütebileceğini sanmam, coin tahmin etmek gibi bir şey

stackini asla değişmeyecek kurumlar var tabiki (bankalar vs) ama bunlar nüfus olarak çok fazla değildir diye düşünüyorum.

atıyorum yeni bi teknoloji çıksa, 3-5 tane büyük youtube kanalı(türkleri demiyorum) çıkıp bunu forslasa, şöyle güzel böyle güzel diye. bir aya herkes kullanmaya başlar. zaten türkolarda yabancı kanallardan içerik klonlamak dışında bişey yapmadığı için trye de yansır.

ama ben senin sorduğun soruyu anlamadım hocam. tam olarak neyi ve neden öğrenmek istediğini çözemedim.

amacın ilerde daha iyi para kazanabilmek için doğru dili öğrenmek mi ? eğer buysa odaklanacağın şey dil olmamalı. gördüğüm bireysel olarak yazılımdan çok para kazanan insanların hiç biri teknik olarak pek yeterli kişiler değil.

şu an çalıştığım bir adam var, codecanyondan 50-100 dolara aldığı şeyleri aylık bir kaç bin dolara şirketlere kiralıyor. bunun yapabilmesinin sebebi ihtiyacı anlayabilmesi, yeterli iletişim kurabilmesi vs .

benim de bi startupım var, büyük ölçekli firmalar müşterim. bu firmalara çok basit işler yapıp güzel paralar alıyoruz, bu işleri yapabilmemizin sebebi kendi ITlerinin götlük yapması, çok basit işleri uzatması vs.

ben 30dk da 100 satır kod yazıp crona atıyorum, adamların ciddi bi sorununu çözüyorum. bana diyolar ki : "bunu bizim IT den istesek 6 ayda yaparlardı,6 ay sonra 6 tane hata çıkardı". ben bu cron job için bir kaç yüz dolar aylık para alıyorum bu adamlardan. ama adamlar bu parayı vermekten mutlu, bana ulaşabilmekten mutlular. bi dertleri olunca teknik tarafta akıl veren biri olmasından mutlular vs vs .

IT leri ile bi şekil toplantıya giriyorum, bakıyorum haklılar. adamlara diyorum ki "bana verdiğiniz xml bozuk, her elementte açılıp kapatılmamış 7-8 tane tag var", tamam diyolar sprinte alalım 3 aya düzelticez vs :P sikerler diyorum regex le düzeltiyorum ben. bunların yaşandığı yerler esenyurtta 20 kişilik imalathane değil, milyar değilse bile milyon dolarlık şirketler.

sen gidip kendini deli gibi yetiştirsen mükemmel olsan bile bu bürokraside terfi alıp daha çok maaş almaya çalışacaksın. bana pek güzel bir hayat gibi gelmiyor uzaktan bakınca :P

elinizin altında tahribat gibi bi yer var, iyi kötü bilinmez ama gelip akıl alabiliyosunuz. seosundan tut lazer kesimine kadar insan var şurda.

kendi işinizi yapın. babanız abiniz ablanız anneniz ne iş yapıyosa gidin konuşun sizin sektörde ne eksik var. nası bi yazılım satabiliriz. ayda 100 dolara verebileceğiniz bişey bulun, 100 şirkete vermeye çalışın bunu.

sunucudur hosttur altyapıdır ölümüne ucuz zaten artık.

aklına gelen bişeyi yapmak istersen her şey için hazır bi kütüp var, lib var, opensource proje var.

chatgpt var, gidip sor böle böle bi iş yapıcam var mı hazırı diye

yolbulucu tarafından 12/Nis/24 13:06 tarihinde düzenlenmiştir

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 1677 Toplam Mesaj: 29
windows web programlama dili yazilım