folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Programlama Dillerinin Geleceği

Programlama Dillerinin Geleceği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı

Hocam bana kızmasın öngörüm için KURBAN kardeş

Amma

Şimdi bir sik kirigi Muhakkak gelir, yapay zeka sektörü TAMAMEN BİTİRECEK moruq. İşimiz bitti biz gg falan şişirir ortamı, moral siker gider.

Hatta kendi endişesini rahatlatmak için yapar bu kötücül tahminleri.

Hacı bazen hiçbir fikrin olmayan konularda yorum yapmaya çalışıyorsun, yapma  :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı
    LaNCeLoT bunu yazdı

Hocam bana kızmasın öngörüm için KURBAN kardeş

Amma

Şimdi bir sik kirigi Muhakkak gelir, yapay zeka sektörü TAMAMEN BİTİRECEK moruq. İşimiz bitti biz gg falan şişirir ortamı, moral siker gider.

Hatta kendi endişesini rahatlatmak için yapar bu kötücül tahminleri.

Hacı bazen hiçbir fikrin olmayan konularda yorum yapmaya çalışıyorsun, yapma  :)

Sana aykiri olunca fikirler , cahil mi oluyor insanlar?

Kurtlar tasma takmaz....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

cevap C# heralde ben pek kabul edemesemde :P

anca gidersin...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

Hocam sana şunu söyleyebilirim zamanında torna tesviye bölümü için cnc tezgahlar çıktı artık tornacılık öldü dediler ölen birşey yok. sadece ölçeklendirmeler değişir. 

Öncelikle yapay zeka vb LLM modelleri her işi yapıyor mu evet yapıyor. İleride daha iyisini yapacak mı tabiki yapacak. Bu gelişmeleri bitiremezsin, durduramazsın. 

Fakat ne olacak onu söyleyeylim. Yazılımı yazdırmak için bu işi analiz etmek gerekiyor. Bu analiz işindede sahadaki eleman her zaman ne istediğini bilmez yani sen gidip bir hastane otomasyonunu hastane müdürene, yada medikal muhasebeye yap dersen o da gidip yapay zekaya anlatırsa ortaya kullanışlı birşey çıkmaz çünkü işin teknik boyutunu bilmek gerekiyor. Önümüzdeki senelerde yazılımcıların çoğu tercüman olacak. Müşteri ile yapay zeka arasındaki konuşmaları sağlayan bir pozisyona gelicek. buda 10 yazılım personeli çalışan yerde 3-4 yazılım personeline düşecek.

Bunun dışında tabiki yazılım personeline ihtiyaç olacak. Yapay zekayı geliştiren yazılım personeli, Daha güvenlikli yerler, büyük projeler, insanla ilişkisi çok olan projeler gibi. Kısacası ileride neyi bilirsen bil önemli olan nokta çok iyi onu bilmen ve kendini geliştirmen. 

Zamanında flash vardı macromedia flash sonra adobe flash oldu bir sürü bununla site yapan animasyon yapan vardı sonra noldu ? Bitti gitti. Bu nedenle yazılım dilini öğrenirken ve bir dilin geleceğinin olup olmayacağını ön görmek istiyorsan arkasındaki sağlam güce odaklanmalısın. 

Şöyle izah edeyim C# dili oop tabanlı bir dildir. Peki ne iş yapar ? ne istersen onu yapar. web sitesi, masaüstü yazılımı, mobil yazılım, oyun, vb bir sürü platforma tek bir dil bilerek uygulama çıkarabilirsin. Yapay zeka bile yaparsın.  Peki sorun ne sorun şu web sitesi için belki java ile yazılan diller daha hızlı kolay sonuç verir sen daha çok uğraşırsın daha yavaş olur ama java teknolojilerinin şu iyi bu iyi bu desteği kesti şu oldu gibi dertlerin olmaz. zamanında asp.net webform vardı şimdi öldü peki yerine ne geldi .net core üzerine mvc yada blazor geldi. Sonuç ben yine c# yazıyorum. dil ölmedi sadece kullandığın ekipman değişti. 20 yıl gecsede hala aynı kodlarla site yapabiliyorsun az bişi kendini güncellemen yeter. Neden arkasında microsoft var adamlar bu dili bitirmez. Sana hertürlü desteği veriyor. 

bunlar tabiki benim nacizane tavsiyelerim. 

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    furkiak bunu yazdı

Hocam sana şunu söyleyebilirim zamanında torna tesviye bölümü için cnc tezgahlar çıktı artık tornacılık öldü dediler ölen birşey yok. sadece ölçeklendirmeler değişir. 

Öncelikle yapay zeka vb LLM modelleri her işi yapıyor mu evet yapıyor. İleride daha iyisini yapacak mı tabiki yapacak. Bu gelişmeleri bitiremezsin, durduramazsın. 

Fakat ne olacak onu söyleyeylim. Yazılımı yazdırmak için bu işi analiz etmek gerekiyor. Bu analiz işindede sahadaki eleman her zaman ne istediğini bilmez yani sen gidip bir hastane otomasyonunu hastane müdürene, yada medikal muhasebeye yap dersen o da gidip yapay zekaya anlatırsa ortaya kullanışlı birşey çıkmaz çünkü işin teknik boyutunu bilmek gerekiyor. Önümüzdeki senelerde yazılımcıların çoğu tercüman olacak. Müşteri ile yapay zeka arasındaki konuşmaları sağlayan bir pozisyona gelicek. buda 10 yazılım personeli çalışan yerde 3-4 yazılım personeline düşecek.

Bunun dışında tabiki yazılım personeline ihtiyaç olacak. Yapay zekayı geliştiren yazılım personeli, Daha güvenlikli yerler, büyük projeler, insanla ilişkisi çok olan projeler gibi. Kısacası ileride neyi bilirsen bil önemli olan nokta çok iyi onu bilmen ve kendini geliştirmen. 

Zamanında flash vardı macromedia flash sonra adobe flash oldu bir sürü bununla site yapan animasyon yapan vardı sonra noldu ? Bitti gitti. Bu nedenle yazılım dilini öğrenirken ve bir dilin geleceğinin olup olmayacağını ön görmek istiyorsan arkasındaki sağlam güce odaklanmalısın. 

Şöyle izah edeyim C# dili oop tabanlı bir dildir. Peki ne iş yapar ? ne istersen onu yapar. web sitesi, masaüstü yazılımı, mobil yazılım, oyun, vb bir sürü platforma tek bir dil bilerek uygulama çıkarabilirsin. Yapay zeka bile yaparsın.  Peki sorun ne sorun şu web sitesi için belki java ile yazılan diller daha hızlı kolay sonuç verir sen daha çok uğraşırsın daha yavaş olur ama java teknolojilerinin şu iyi bu iyi bu desteği kesti şu oldu gibi dertlerin olmaz. zamanında asp.net webform vardı şimdi öldü peki yerine ne geldi .net core üzerine mvc yada blazor geldi. Sonuç ben yine c# yazıyorum. dil ölmedi sadece kullandığın ekipman değişti. 20 yıl gecsede hala aynı kodlarla site yapabiliyorsun az bişi kendini güncellemen yeter. Neden arkasında microsoft var adamlar bu dili bitirmez. Sana hertürlü desteği veriyor. 

bunlar tabiki benim nacizane tavsiyelerim. 

biten yok olan desteği kesilen dil mi oldu ki

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    fly_on_the_shit bunu yazdı
    Antikky bunu yazdı

Hoca konuyu goygoy yapmak icin actiysan bir sey demicem ama kariyerine yon vermesi acindan buradan gelecek cevaplari degerlendirceksen, tbt de oyle aman aman sektore yon veren firmada calisan adam falan yok. Hele hele sektore yon veren adam hic yok.

Bunu uzulerek soylemem gerek.

tabi siz yine tartisin...

ne salakca bir yorum amq

Ağla.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    furkiak bunu yazdı

Aslında oradaki bitenden kastım tam olarak bitmek deneyelim hocam lafın gelişi öyle dedim. Şöyle açıklayayım JavaScript temelinde olanlarda popülerlik biraz on planda bı anda vuejs popülerken bı anda başka bir dil popüler olabiliyor. Yada versiyon arası değişiklikler yapısal durumlar daha fazla olabiliyor. Sanki yeni bir dil öğreniyor gibi. Bu nedenle o örneği verdim. C# Java gibi dillerde aynı kaliplar var. bu nedenle çoğu şirket neredeyse aynı iş ilanı aynı standartlarda kişi arıyor. Fakat JavaScript Temelli işlerde bir şirket bir js dili istersen birisi başka bir js arıyor. Temel aynı olmasına rağmen farklı yapılar var oluyor. Birini öğreniyorsun 1 2 yıl içinde popülerlik gidiyor yerine başkası geliyor yada onu istiyorlar. 

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek

Yeni kosulara daha adabte olan bir dil gelişebilir.. Kulanici içi Python ciktiysa yapay zeka için de yeni bir dil çikabilir.

Baktığınız benim gördüğünüz sizsiniz
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
    furkiak bunu yazdı

Önümüzdeki senelerde yazılımcıların çoğu tercüman olacak. Müşteri ile yapay zeka arasındaki konuşmaları sağlayan bir pozisyona gelicek. buda 10 yazılım personeli çalışan yerde 3-4 yazılım personeline düşecek.

Hocam peki sence bu ne zaman gerçekleşecek? Kaç yıl sonra? 2 yıl? 5 yıl? 10 yıl? 20 yıl? 50 yıl?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    furkiak bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    furkiak bunu yazdı

Aslında oradaki bitenden kastım tam olarak bitmek deneyelim hocam lafın gelişi öyle dedim. Şöyle açıklayayım JavaScript temelinde olanlarda popülerlik biraz on planda bı anda vuejs popülerken bı anda başka bir dil popüler olabiliyor. Yada versiyon arası değişiklikler yapısal durumlar daha fazla olabiliyor. Sanki yeni bir dil öğreniyor gibi. Bu nedenle o örneği verdim. C# Java gibi dillerde aynı kaliplar var. bu nedenle çoğu şirket neredeyse aynı iş ilanı aynı standartlarda kişi arıyor. Fakat JavaScript Temelli işlerde bir şirket bir js dili istersen birisi başka bir js arıyor. Temel aynı olmasına rağmen farklı yapılar var oluyor. Birini öğreniyorsun 1 2 yıl içinde popülerlik gidiyor yerine başkası geliyor yada onu istiyorlar. 

Abi classic asp .net 2-3...8 derken arada ben yine c# kullanıyorum deyip geçmişsin. Kurum sebepli java 6 yazan adam 16 yazanla neredeyse hiçbir ortak paydada değil aynı demişsin

Ama vuejsi framework olduğu halde dil olarak görmüşsün. Asıl arkasında şirket ve kar amacı bulunan diller sürekli değişmek zorunda ama js gibi daha özgür dillerde böyle bir durum yok

Fakat framework veya araç konusunda ise haklısın.

Özetle sanırım delphi fortran f# vb hariç çok ölen dil yok artık. Tabi Ruby rust golang gibi 2737. Nesil diller ne olur orasını hiç bilmiyorum

Konuya da dönersek, tıpkı yorumunu yaptığım dil karmaşası gibi yapay zeka da aynı karmaşaya sahip. Ben daha çetrefilli daha komplike yazılımcılığın oluşacağını düşünüyorum. Ameleliğin ortadan kalktığı bir dünyada neler yapardık düşünsenize

Mesela tahribattan örnek vereyim. Yapay zeka bu foruma neler katabilir ki? Ama yapay zekayı en doğru şekilde yönlendirecek şeyh mycityi 3 harften anlayacak bir otomatik ban sistemi yazabilir. Siksen yapay zekanın aklına gelemeyecek bu durumu yönlendirecek olanlar da yine yazılımcılardır.

Yazılımı amele kodlama olarak görmeyin. Yahu insanlar karta karta delik açıp kod yazıyordu, memoryi aklından tutup bir artırıyordu, pointer ile çizimler yaptırıyordu. Bunların hepsi standartlaştı ne oldu yazılım mı öldü? Üstelik hala sike sike birileri pointer kullanıyor, benim şirkette hala cobol yazılıyor felan. Daha iyisi olur

)Sektör şişti para azalıyor kaygılı yeni yetme savar yorumumu bırakayım): Yapay zeka yüzünden yazılım bitecek. Bilgisayar zaten bitecek. İnsanlık bitmese bari. Tanrıya ibadet eden robotlar varken ne yapsınlar insanı

iyibu! yeniden..
Toplam Hit: 1682 Toplam Mesaj: 29
windows web programlama dili yazilım