folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Programlama Ve Ana Diliniz

Programlama Ve Ana Diliniz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ran
    ran's avatar
    Erkek
    krypt bunu yazdı

Bir ara gerizekalı profesörün (!) birisi "Bilim dili neden Latince? Türkçe de olabilirdi!" demişti.

neden olmasaın bugün diline ve eğitimine bilimine önem verirsin ve yarın Türklçe olur.

ran tarafından 31/Ağu/17 23:25 tarihinde düzenlenmiştir

Bilmem kaçıncı galaksiden gelen gama ışınlarına maruz kalmak için Pipimizi açıkta tutup UFO konmasını bekledik
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

makine dili öğrenebilirsiniz. kelime melime yok, bam bam bam..

assembly de olur.

Dil bilimci değiliz ama bi ara baya kafa yormuştum..

çoğu zaman, neden Türkce bir programla dili yok deriz.

Türkçe'nin eksikliğini hissedip de (ki bu durumda Türkçe'ye çok hakim biri olmalı) gerçekten bunu diyen bir yazılımcı var mı? Bence pek yoktur..

Bir sorun var diyeceksiniz:  peki başkalrının başka dünya dili ile yazlmış bir programla kodalrını nazıl anlayacağız?

Basit; programın ide'si üzerinde bir dil seçimi olur , kodları yapıştırırsınız o size kütüpane ve ana kelimeleri çevirir "kodu hiç bozmadan.

kelimeyi çevirmekle dil çevrilseydi google translate in işi çok kolay olmaz mıydı?

Ve kahrolası ingilizcenin Programlama üzerindeki Dil hakimiyeti kalkmış olur.

Yemek yediğimiz kabı pislemeyelim.

İşte bunu başaran Programa Dili hep hayatta kalır.

Kalmaz. Kelime değiştirmek birşey ifade etmez. Bilgisayarı konuşma diline uydurmanın bir kazancı olmaz. Sanki Türkçe ile düşünebiliyoruz da programlama dertmiş gibi..

Fikrin ileride şöyle geçerli olabilir: Yapay zeka (AI) gelişir ve kodlamaları insanların yerine yapmaya başlar. Ne hikmetse uygulama geliştirmeleri için yine insana ihtiyaçları olur, ya da insanların AI nin kod yazması için yine insana ihtiyacı olur da diyebiliriz, o zaman AI 'nin insanı iyi anlaması, insanın da AI ye kendini iyi anlatması lazım gelir.. Böyle bir durumda insan kendini, düşüncelerini en iyi kendi dilinde AI ye aktarabilir. Tabi AI'nin de önce Türkçe'yi yalayıp yutması lazım.. Türkçeyi yalayıp yutan AI bence kendi programını yazar, yine insana gerek kalmaz gibi.. Bilemiyorum..

RockZs tarafından 31/Ağu/17 23:47 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ran
    ran's avatar
    Erkek

Her ülke bu konuda muzdarip.

eyer benim önerdğim gibi bir Programa diline eklemeler yapılırsa büyük bir sorunu özmüş olur.

ve rusların Programla Dilleri ile ilgili:

http://arszona.ru/publ/nauka_i_sovremennye_tekhnologii/jazyki_programirovanija/rjap/6-1-0-10

Bilmem kaçıncı galaksiden gelen gama ışınlarına maruz kalmak için Pipimizi açıkta tutup UFO konmasını bekledik
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    ran bunu yazdı
    NmC bunu yazdı

Hocam ben boyle sacma bir arguman gormedim. En okkali programlama dilinde bile toplasan 200-300 kelime var. Hatta al bak sana listesi

https://stackoverflow.com/questions/4980766/reserved-keywords-count-by-programming-language

300 kelime ogrenemedigin icin mi programlamayi anlamiyorsun? Kaldi ki 300 kelimelik bir dile ingilizce diyor olman bile sacma. O apayri bir dil artik. Sadece kelimelerinin bir kismini ingilizceden almis. Gramer yapisi farkli, yazim kurallari farkli.

Cok gereksiz bir milliyetcilik yapiyorsun su an.

Bu arada Java,C# ve C++ gibi piyasayi domine etmis dillerde kelime sayisi 80 tane falan. Cok komik ya :))

İnan derdim milliyet değil, derdim daha iyi örenebilmek

Program yazıyorsan bir örnek program yaz: kısa olsun ve birde türkç taz. sen türkce yazdığığında yazdığın programı, programla bilende bilmeyende program içinde ne demek ve ne yapmak istediğini anlaycak.

bu dakadar basit.

Hocam hic programlama dili bilmeyen birkac insan 10 satirlik kodu anlayabilsin diye dunya uzerinde standartlasmis birseyi lokallestirmeye calisiyorsun. Programlama dedigin bir derya, ve azicik icine girdigin zaman bu bahsettigin kelimelerin cok bir anlami olmadigini farkediyorsun. Bi polymorphism veya recursionin hangi dille yazarsan yaz mantigini bilmeyen adam anlamayacaktir.

Onu da gectim sisteme getirecegi yuku dusunebiliyor musun? Giriyorsun stackoverflowa adam ispanyolca kod yapistirmis. Onu kopyala, turkceye cevir sonra anlamaya calis. Zibille dert. Gun sonunda biriler patlayacak ve buna ortak bi dil gelistirelim olmuyor boyle demeye baslayacak.

Senin ongorun, aslinda bir ongoru degil, mantiksiz oldugu anlasilmis ve vazgecilmis birsey.

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

İki dakikada adamı gömdünüz.

Şoktayım. Aradaki tartışmalardan o dogru bu yanlış diyemem.

Ama kendince bir doğrusu var ve söylüyor niye bu kadar tepki anlamıyorum. 

Zamanında biri ingilizce yazmiş ve hepiniz tıpış tıpış o kuralı kullaniyorsunuz. Sıkıysa kullanma :)

Ama eğer ilk dili biz yazsaydik o zamanda bütün dünya Türkçe yazacakti. 

Burada aslinda mesele Türkçe İngilizce meselesi değil, adam özgün birsey yapmak istiyor.

Bazi noktalar hatayliysa bilgili olanlar yol gösterir. Olmaz abi dersin. Senin canin mevcut dili kullanmak istiyor diye farkli birşey yapmak isteyeni niye asagiliyorsunuz. 

Fikirlere takoz koymayin. Birakin zaten yapamazsa vazgeçecek. 

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ran
    ran's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı
    ran bunu yazdı
    NmC bunu yazdı

Hocam ben boyle sacma bir arguman gormedim. En okkali programlama dilinde bile toplasan 200-300 kelime var. Hatta al bak sana listesi

https://stackoverflow.com/questions/4980766/reserved-keywords-count-by-programming-language

300 kelime ogrenemedigin icin mi programlamayi anlamiyorsun? Kaldi ki 300 kelimelik bir dile ingilizce diyor olman bile sacma. O apayri bir dil artik. Sadece kelimelerinin bir kismini ingilizceden almis. Gramer yapisi farkli, yazim kurallari farkli.

Cok gereksiz bir milliyetcilik yapiyorsun su an.

Bu arada Java,C# ve C++ gibi piyasayi domine etmis dillerde kelime sayisi 80 tane falan. Cok komik ya :))

İnan derdim milliyet değil, derdim daha iyi örenebilmek

Program yazıyorsan bir örnek program yaz: kısa olsun ve birde türkç taz. sen türkce yazdığığında yazdığın programı, programla bilende bilmeyende program içinde ne demek ve ne yapmak istediğini anlaycak.

bu dakadar basit.

Hocam hic programlama dili bilmeyen birkac insan 10 satirlik kodu anlayabilsin diye dunya uzerinde standartlasmis birseyi lokallestirmeye calisiyorsun. Programlama dedigin bir derya, ve azicik icine girdigin zaman bu bahsettigin kelimelerin cok bir anlami olmadigini farkediyorsun. Bi polymorphism veya recursionin hangi dille yazarsan yaz mantigini bilmeyen adam anlamayacaktir.

Onu da gectim sisteme getirecegi yuku dusunebiliyor musun? Giriyorsun stackoverflowa adam ispanyolca kod yapistirmis. Onu kopyala, turkceye cevir sonra anlamaya calis. Zibille dert. Gun sonunda biriler patlayacak ve buna ortak bi dil gelistirelim olmuyor boyle demeye baslayacak.

Senin ongorun, aslinda bir ongoru degil, mantiksiz oldugu anlasilmis ve vazgecilmis birsey.

Kimse özünden vazgeçmez. Python rahat okunan  bir dilldir, ve türkçe okunur

yeni bir dil  değil dile dünya dili eklentisi 

ran tarafından 31/Ağu/17 23:38 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

DSLler için olabilir hatta iyi olur, genel amaçlı diller için gerekliliği tartışılır. C, lisp gibi diller oldukça sembolik. Neredeyse hiç sözcük yok. Bu saatten sonra COBOL'a da gerek yok herhalde.

Olaylara karışmayın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    ran bunu yazdı

eyer benim önerdğim gibi bir Programa diline eklemeler yapılırsa büyük bir sorunu özmüş olur.

http://arszona.ru/publ/nauka_i_sovremennye_tekhnologii/jazyki_programirovanija/rjap/6-1-0-10

Ben daha ne diyeyim ki sana hocam :)

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ran
    ran's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı
    ran bunu yazdı

Ben daha ne diyeyim ki sana hocam :)

NmC dur bir şey deme :)

sen de rusca öğrenip programlamayı rusca yapmak istiyorsun, senin terçiğin tabi. Tabi beyaz tenli hanımların cazibesi beni çekti diyeceksin, eh hepimizin dikatini cezbetmekteler , rusyaya mı yerleşelim

ran tarafından 31/Ağu/17 23:59 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ran
    ran's avatar
    Erkek

Rus ata sözü:

Самые красивые женщины — блондинки, самые страстные — брюнетки, а самые верные — седые.

ran tarafından 01/Eyl/17 00:04 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 8340 Toplam Mesaj: 61
programlama dili