folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Programlama Ve Ana Diliniz

Programlama Ve Ana Diliniz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Tabiki ingilizce olacak her şeyi bulan icat eden onlar, 

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    unbalanced bunu yazdı

gereksiz bir öneri olmus. Programlama dilinin hangi dilde oldugunun önemi yok, yani türkce olsaydi biz dünya capinda programlar mi üretecektik sanki.. Suan hemen hemen tüm kaynaklar ingilizce asilli. Sifirdan üretilmis kac tane türkce kaynak var ki sen türkce yazilim dilini öneriyorsun. Görende cok basarili isler yapmisiz da bir türkce dilinde yazilimim dilimiz eksik. Birak onu, türkce bilen kac kisi var? Bu forum dahil yiginla gramer hatasi yapildigini görüyorum. Hala -de/-da larin nerede ayrildigini bilemeyen, soru eklerinin ayril yazildigini bilemeyen yiginla insan var. 500 kelime ile yasamini idame ettiriyor insanlar. Sözde spikerlerin bile yiginla telaffuz hatalari mevcut. Dil dil olmaktan cikmis, kelime eksiltmeyi marifet sayan bir zihniyetin elinde 100 yildir eziyet cekiyor.  Bir kelimeyi 10 yerde kullaniyoruz, dil zenginligi denilen bir sey birakmadilar. Bunlari düzeltmenin yolu da türkce yazilim dili gelistirmek degildir. Yazilimda iyi bir rol oynamak istiyorsak ülke olarak: AR-GE ye yönelmek lazim

...

sigara değil, balık olan.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

gereksiz bir öneri olmus. Programlama dilinin hangi dilde oldugunun önemi yok, yani türkce olsaydi biz dünya capinda programlar mi üretecektik sanki.. Suan hemen hemen tüm kaynaklar ingilizce asilli. Sifirdan üretilmis kac tane türkce kaynak var ki sen türkce yazilim dilini öneriyorsun. Görende cok basarili isler yapmisiz da bir türkce dilinde yazilimim dilimiz eksik. Birak onu, türkce bilen kac kisi var? Bu forum dahil yiginla gramer hatasi yapildigini görüyorum. Hala -de/-da larin nerede ayrildigini bilemeyen, soru eklerinin ayril yazildigini bilemeyen yiginla insan var. 500 kelime ile yasamini idame ettiriyor insanlar. Sözde spikerlerin bile yiginla telaffuz hatalari mevcut. Dil dil olmaktan cikmis, kelime eksiltmeyi marifet sayan bir zihniyetin elinde 100 yildir eziyet cekiyor.  Bir kelimeyi 10 yerde kullaniyoruz, dil zenginligi denilen bir sey birakmadilar. Bunlari düzeltmenin yolu da türkce yazilim dili gelistirmek degildir. Yazilimda iyi bir rol oynamak istiyorsak ülke olarak: AR-GE ye yönelmek lazim

...

Ben iyi türkce konustugumu iddia etmedim zaten. Elimden geldigince dikkat etmece calisiyorum, hatami arayip buldugun icin tesekkurler :) Ayrica ben de bu sistemin bir kurbani oldugum icin böyle eksikliklerle dolu oldugum kacinilmaz.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abizittin
    Abizittin's avatar
    Erkek

öncelikle şunu söyleyeyim konu bilişim sitesi için güzel hocam sağol açtığın için.
    bi takım fikirlerin, düşüncelerin işe yarar olması/olmaması bu tarz konulardaki beyin fırtınası ile daha somutlaşıyo.

tam olarak neyden bahsettiğini sanıyorum hızlı yazmandan dolayı tam anlayamadım.
    syntaxtaki keywordlerin türkçeleştirilmesinden, yerelleştirilmesinden bahsediyorsun sanırım.
    benim bu konudaki görüşüm bunun gereksiz olacağı yönünde.
    çünkü günümüzde kendini bu işte geliştirmek isteyen, biraz olsun işin mantığını anlamaya çalışmış olan hangi programcıya sorarsan sor sana yazılım üretmek için gereken şeyin salt programlama dili olmadığını söyleyecektir. o bahsettiğim programlama alanında kendini geliştirmiş kişilerin %90ı programlama dillerini yerelleştirmekten önce yazılım ile çözmeye çalışacağın problemin çözümünü yani sonuca giden yolu (ALGORİTMASINI) düşünmenin gerekliliğini ilk argüman olarak sana sunacaklardır.

yerelleştirme konusu ise bence insanların vakit kaybetmemesi gereken bi alan. dünyanın hemen her ülkesinden pek çok yazılım mühendisi kendilerini ortak bi paydada birleştirip çeşitli araştırmalar, çalışmalar yapıyorlar. şu yılda gelip biz yerli, milli şunu bunu üreteceğiz demek belirli başlı henüz inanılmaz ilerlemeler kaydedilmemiş uç alanlar dışında (savunma sanayi vs.) vakit ve kaynak israfı olarak geliyor bana. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

konuda yazılmış ama yinede  yazak istedim @firex yıllar önce adım attı birşeyler yaptı kim ilgilendi neredeyse hiç, tbt kaç kişi bi kaç bişi yaptı o tool ile ??  arkadaşlar bizim hatamız ir dili öğrenirken if nedir else nedir bilmiyoruz (((  algoritmayı katmıyorum şuanda ))  azıcık terimleri bilmke ne işe yaradığını bilmel gerek diye düşünüyorum ama algoritme yoksa hiç birşey olmaz bilirsin ama  komutları ama  tamamlayamazsın .

@firex  biraz daha ilerletseydin belki milli proje olurdu :) (( ciddiyim ))   ((hazır milli projeler aranıyorken neden devam ettimiyorsun ??)

belki firexe tbt de destek verilse  proje 1-2-3 adım ileri gderdi ama bakıyorum konusuda 6 sayfa mesaj var ama boktan konuya 50 sayfa mesaj oluyoru..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

Sümer kolçak yazısı sandım bir an

black implies white, self implies other, life implies death.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cevdet
    Cevdet's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

konuda yazılmış ama yinede  yazak istedim @firex yıllar önce adım attı birşeyler yaptı kim ilgilendi neredeyse hiç, tbt kaç kişi bi kaç bişi yaptı o tool ile ?? 

Hocam fIre x nerelerde hakkaten? En son Ankara'da ODTÜ TeknoKent'te görmüştüm onu

Cevdet tarafından 01/Eyl/17 16:53 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    Cevdet bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

konuda yazılmış ama yinede  yazak istedim @firex yıllar önce adım attı birşeyler yaptı kim ilgilendi neredeyse hiç, tbt kaç kişi bi kaç bişi yaptı o tool ile ?? 

Hocam fIre x nerelerde hakkaten? En son Ankara'da ODTÜ TeknoKent'te görmüştüm onu

20 gunluk uyenin firexin odtu teknokentte calistigini bilmesi?

sigara değil, balık olan.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patata
    patata's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

...

hohahaha vurdu gol oldu. Beyni yok fikri varcilar epic fail olmuş jsjsjsjsj

Tahtam eksik
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Dil zenginliği konusunda doğru bir değerlendirme yapmadığını düşünüyorum hocam, bu konudaki tek kıstas kelime hazinesi değildir. Türkçe'de tek kelimenin birçok anlama gelmesi de bir anlam yoğunluğu oluşturur, bu da başka bir zenginliktir; bunun etkisini edebiyatta da görürsün. Muhtemelen bu kıyaslamayı yaparken İngilizce ve Arapça gibi dilleri hesaba kattığını tahmin ediyorum, daha önce de bahsetmiştin sanırım ordan hatırladığım kadarıyla, bu diller kök bükünlü dillerdir. Türkçe gibi diller sondan eklemeli olduğu için morfolojik açıdan zengindirler yani İngilizce'de birbiriyle işlevsel ilişkisi olan iki nesneyi tamamen farklı sözcüklerle ifade edebiliyorken Türkçe gibi dillerde bunu eklerle halledebiliyorsun, bunun da sözcük varlığına etksini göz önünde bulundurmak gerekir şahsi kanaatimce.

Konuya gelirsek, programlama dilini yerelleştirmenin pratik hiçbir faydası olmadığını hatta @NmC nin dediği gibi işleri zorlaştıracağını düşünüyorum. Kimse de if yerine eğer yazıyor diye daha iyi anlamayacak veya daha iyi kod yazmayacak.

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
Toplam Hit: 8344 Toplam Mesaj: 61
programlama dili