folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Programlamaya Başlamak İsteyen Birine Tavsiyeleriniz ?

Programlamaya Başlamak İsteyen Birine Tavsiyeleriniz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

chelishky bunu yazdı:
    -----------------------------

Hocam c ile java birbirine syntax olarak benzer ama java programlamaya yeni başlayacak birisini çok zorlayacaktır.

Hocam neresi benziyo ya :D Hani C++ ve Java desen, C#  ve Java desen anlarım da... C ile Java baya bi alaksız..

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

adam programlamaya baslayacam demiyor. mühendislige geçecek yakında diyor.

okulda 1. sınıfta ne veriyolar öğrenmen en mantıklısı

büyük ihtimal C dir diyorum ben.

paskalla baslayanlarda olabilir...

anca gidersin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Yeditepe de ilk dönem python 2. dönem c göreceksiniz. Eğer okulla gitmeyecem diyorsan c ile basla.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    chelishky
    chelishky's avatar
    Erkek

NmC bunu yazdı:

chelishky bunu yazdı:

Hocam c ile java birbirine syntax olarak benzer ama java programlamaya yeni başlayacak birisini çok zorlayacaktır.

Hocam neresi benziyo ya :D Hani C++ ve Java desen, C#  ve Java desen anlarım da... C ile Java baya bi alaksız..

http://javasyntax.com/

chelishky.wordpress.com|| Büyük devrimlere gereksinimin kalmayacak kadar devrimci kal yeter!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    napnapp
    napnapp's avatar
    Erkek

bak şimdi gecen yıl girdim dumlupınar uni bilgisayar programcılıgına ilk donemde algortiam ogretiyorlar ikinci donemde c++ giriş yapıyorlar ben liseden bilgisayar cıkıslı oldugum için anlıyordum uygulamada yapıyordum ancak sınvalar rezalet sınıfın ort 18 oldugunu hatırlıyorum dusun artık ancak geçebildim şimdi sana onerecegim bir set var onu al biraz bak c++ turkçe anlatım baştan sonra dogru gidiyor notebook olmadıgı için okulda iken bakamamıştım ben ilk senede sana lazım olsun bari 

ben suanda upload edemiyorum ama netten buldugum bu bende ki bu degil ancak buda imiş download edeceyim bende 

C++ Görsel Eğitim Seti Türkçe

C++ bilindiği gibi programlama dünyasında en çok ilgi gören C dilinden türemiştir. C++'ı klasik C dilinden farklı yapan yanı; Nesne Yönelimli Programlamayı da ( Object Oriented Programming) C'nin söz dizimi kurallarıyla birlikte desteklemesidir. Normalde C ile sadece yapısal programlama yaparken C++ dili ile hem yapısal hem de nesne yönelimli programlar yazabilirisiniz. Bu Görsel Eğitim Seti ile tam olarak öğrenebilirsiniz.

Bu Set Aşağıdaki Konuları İşlemektedir:

Program Nedir?Program Yazarken Kullanılan Araçlar Nelerdir
    01 – İlk Örnek Bölüm 1 
    02 – İlk Örnek Bölüm 2 
    03 – Program Çalıştırılması 
    04 – Genel Olarak Değişkenler Nedir.Ne Amaçla Kullanılır Türleri Nelerdir.
    05 – 01 Ders
    06 – 02 Ders

Değişkenler Üzerinde İşlemler Yürütmek
    07 – Değişkenler Üzerinde İşlemler Yürütmek Bölüm 1 
    08 – Değişkenler Üzerinde İşlemler Yürütmek Bölüm 2
    09 – Fonksiyonlar
    10 – İf Testi
    11– Döngüler
    12 – For Döngüsü
    13 – While-Do Döngüleri
    14 – Switch case testi 
    15– Pointer (İşaretci – Göstergeç )
    16 – Pointer (İşaretci – Göstergeç ) Bölüm 1
    17 – Pointer (İşaretci – Göstergeç ) Bölüm 2 
    18 – Const Değişken Tanımlama
    19 – Array Tanımlamaları ( Diziler )
    20 – Struct Tanımlama ( Yapılar )
    21 – Global ve Local ( Genel ve Yerel ) Değişkenler Arasındaki Farklar 
    22 – Global ve Local ( Genel ve Yerel ) Değişkenler Arasındaki Farklar Bölüm 1 
    23 – Global ve Local ( Genel ve Yerel ) Değişkenler Arasındaki Farklar Bölüm 2 
    24 – Ofstream ve İfstream İle Dosya Yazmak ve Okumak 
    25 – Override ( Fonksiyonlarının Aşırı Yüklenmesi ) Metodu 
    26 – Override ( Fonksiyonlarının Aşırı Yüklenmesi ) Metodu Bölüm 1 
    27 – Override ( Fonksiyonlarının Aşırı Yüklenmesi ) Metodu Bölüm 2 
    28 – New Delete ve Komutlarının Kullanımı 
    29 – New Delete ve Komutlarının Kullanımı Bölüm 1 
    30 – New Delete ve Komutlarının Kullanımı Bölüm 2 
    31 – Enum Tanımlamalar 
    32 – Label ( Etiket ) Tanımlamak ve goto komutu
    33 – Kısaca Nesnesel Programlama Sınıflar ve Özellikleri 
    34 – Basit Bir Sınıf Tanıtımı
    35 – Basit Bir Sınıf Tanıtımı Bölüm 1 
    36 – Basit Bir Sınıf Tanıtımı Bölüm 2 
    37 – İlk Sınıfın Tanımlanması ve Sınıfların Kullanımı 
    38 – İlk Sınıfın Tanımlanması ve Sınıfların Kullanımı Bölüm 1 
    39 – İlk Sınıfın Tanımlanması ve Sınıfların Kullanımı Bölüm 2 
    40 – İlk Sınıfın Tanımlanması ve Sınıfların Kullanımı Bölüm 3 
    41 – Warrings ( Uyarılar ) Farklı Türler Arasındaki Tip Dönüşümleri 
    42 – Warrings ( Uyarılar ) Farklı Türler Arasındaki Tip Dönüşümleri Bölüm 1 
    43 – Warrings ( Uyarılar ) Farklı Türler Arasındaki Tip Dönüşümleri Bölüm 2 
    44 – Para Sınıfının Tamamlanışı Paranın Yazısal Gösterimi 
    45 – Para Sınıfının Tamamlanışı Paranın Yazısal Gösterimi Bölüm 1 
    46 – Para Sınıfının Tamamlanışı Paranın Yazısal Gösterimi Bölüm 2 
    47 – Para Sınıfının Tamamlanışı Paranın Yazısal Gösterimi Bölüm 3
    48 – Para Sınıfının Tamamlanışı Paranın Yazısal Gösterimi Bölüm 4 
    49 – Para Sınıfının Tamamlanışı Paranın Yazısal Gösterimi Bölüm 5
    50 – Para Sınıfının Tamamlanışı Paranın Yazısal Gösterimi Bölüm 6 
    51 – Sınıflarda Katılım 
    52 – Pencere Sınıfı
    53 – Sınıflarda Friend ve Virtual Kullanımı
    54 – This ve Static Kullanımı
    55 – This ve Static Kullanımı Bölüm 1 
    56 – This ve Static Kullanımı Bölüm 2 
    57 – Sınıflarda dynamic_cast kullanımı
    58 – İstisna Sınıfı Tanımlama Kısaca İstisnalar Hakkında 
    59 – Assert İle Hata Denetimi 
    60 – Assert İle Hata Denetimi Bölüm 1 
    61 – Assert İle Hata Denetimi Bölüm 2 
    62 – Dosyalarda struct ( Yapı ) Kaydetmek ve Okumak Birden Fazla Kayıt Yönetimi
    63 – Dosyalarda struct ( Yapı ) Kaydetmek ve Okumak Birden Fazla Kayıt Yönetimi Bölüm 1 
    64 – Dosyalarda struct ( Yapı ) Kaydetmek ve Okumak Birden Fazla Kayıt Yönetimi Bölüm 2

download

http://hotfile.com/dl/34706852/f809dec/C_Egitim_Seti.part1.rar.html

http://hotfile.com/dl/34706850/dda8b9a/C_Egitim_Seti.part2.rar.html

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hezarfen
    hezarfen's avatar
    Erkek

Selamlar, bazı arkadaşlarımız çok yanlış bilgi vermişler.. Bu iş öyle kafadan sallanacak kadar önemsiz değil. Konu ile ilgisi olmayan insanlar kabak gibi ortaya çıkıyor

html ile php nin ne alakası var,yada pascal ile c nin?  Önüne gelen lafı koymuş, onu öğren bunu öğren.. 1 den 10 a kadar sayı sayı öğrenmiyor burda.Koskoca bir programlama

dili öğreniliyor.

Şimdi, üniversite sitesinden 1. sınıf ders içierğine baktım ve aşağıdaki dersleri gördüm...

CSE 101 Computer Engineering Concepts & Algorithms

Introduction to computer science and computer engineering concepts, department and faculty orientation, evolution of computers, software and hardware concepts, data storage and representation, operating systems, data communication and networks, application programs, introduction to algorithms and programming. 

Prerequisite: 

CSE 112 Computer Programming Practices

Introduction to basic programming using the C programming language. The algorithmic approach, declarations, input/output, control structures, functions, dynamic memory allocation, file processing. 

Prerequisite: CSE 101

Ayrıntılı bilgileri buradan alabilrsin

http://cse.yeditepe.edu.tr:8080/cse/index.jsp?page=316#101

CSE 101 kodlu dersten anladığım kadarıyla, sana temel bilgisayar terimleri öğretilecek. Nasıl geliştiği,programlar,donanım v.s. En son da algoritma ve programlama diline geçiş yapılacakmış

Muhtemelen bunu C tabanlı birşeyde gösterirler.Java yı 2. sınıfta görecekmişsiniz,nesneye yönelim büyük ihtimal java yada c# ile gösterilir.Bu yüzden 1.sınıf 1. dönem genel mantık verilecek

kod yazmazlar,yazsalar bile C tabanlı birşe olur.

2. dönem ise C diline girecekler, C de temel işlemleri öğretecekler,o kadar zorlanacağını sanmıyorum.. Kitap ile çalışmanı tavsiye ederim, ingilizce olarak genelde herkes deitel i tavsiye eder

evet güzel kitaptır ama çok kalın, pdf ile uğraşılmıyor valla :) 

Yöntem olarak, C ile yazılmış temel örnekleri bul ve onları incele. Sonra aynı işi,bildiğin farklı kodlarla yapmaya çalış,o örneği daha da geliştirmeyi dene, farklı şeyler deneyerek aynı sonucu

elde etmeye çalış. Programlama yazarak öğrenilir, gidip hocayı dinlersen,kitap okursan,video izlersen bu iş olmaz. Bunu pratiğe dökmek lazım. Eğer bire bir aynısı yaparsan da hiç bir anlamı olmaz

Algoritma mantığını geliştirmen lazım. Bunun için kendini zorlayacaksın, hiç bir kitap yoktur ki algoritma öğretebilsin. Bunu kendin keşfet. Algoritma,probleme gidiş yoludur. Milyonlarca problem olacağı için

tek bir gidiş yolu yoktur ve öyle bir kitap da yoktur.O yüzden algoritmayı önemseme, programlamayı bir problem gibi düşünüp sonuca ulaş. Yaptığın çözümün en iyisi olmadığını da bil.Çünkü yazdığın koddan daha kısa,daha hızlı,daha az zamanda

yazılmış kod elbet vardır, bunu bulmaya çalış, böyle yaptıkta profesyonelleşirsin..

3. sınıfta Computer Organization diye bir ders var. Hayatım boyunca karşılaştığı en zor ders diyebilirim :) Ders içeriğine baktığınızda kolay görünüyor ama adamın anasını ağlatan cinsten.Allah tan bize yüzeysel anlatmışlardı ama sizi

yakacaklar :) 

Çok güzel bir bölüm okuyorsun.Kıymetini iyi bil. Zorlanacaksın bazı yerlerde ama gerçekte zor olan birşey pek yok.Seversen halledersin diyebilrim. Hocaları pek takmanı önermem. Çünkü çok hoca insanları soğutuyor bu işten, çoğu kişi nefret ediyor yazılımdan..

Özellikle kızlar, programlamayı seven kız sayısı çok çok azdır (kafaları erkekler kadar çalışmaz mantıksal analiz ve sentez işlemlerine, ayrımcılık değil gerçek..) 

Benim yaptığım iş, kendi başıma halletmemdi ve bu beni çok yükseğe çıkardı.Birilerine bağlanmadım,aman hoca şunu anlatacak,şu dersi göreceğiz.. pek umrumda değildi.. Çünkü ben hocanın anlattığı konuyu kendim çalışarak daha çabuk ve daha sağlam anlayabiliyordum

Keşfederek öğrenmek baya güzel birşey, ama sabırlı olman lazım. Mesla < (küçüktür) karakterini fazla koyduğum için için 11 saat o hatayı aramıştım :)

Sürekli hata yapacağını unutma. Ne kadar tecürbeli olursan ol yine hata yapacaksın, insanız çünkü. Ama zamanla bu hatalar azalacak ama yine de bitmeyecek. Hatalar yıldırmasın seni. Yığınla hata yapacaksn,önemli olan onu bi an önce görüp müdahale edebilmendir

şimdilik benden bu kadar.. dilerim yazım bu işe hevesli olanlar için faydalı olur

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bilenyok
    bilenyok's avatar
    Erkek

yardımcı olan tüm hocalara teşekkürü bir borç bilirim..saolun :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jplusplus
    Jplusplus's avatar
    Erkek

Tabiki C, ancak turkce kaynaklara hic bulasma bana sorarsan. hemen kalk git Deitel in "C how to proram" isimli kitabini al (ingilizcesi en saglami.)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

DeaD_BY bunu yazdı:

yardımcı olan tüm hocalara teşekkürü bir borç bilirim..saolun :)

Yeditepe C/C++ agırlıklı veriyor dersleri ama inan bana bunlara kasman sana çok fayda etmicek çünkü ilk 2 yıl çok pis teorik dersler var ki Operation systems hala rüyalarıma girer.hocalar süper bir o kadar da acımasız geçmiş olsun şimdiden.Birşey lazım olursa ara beni:)

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    bu iş bukadar çelişkilimi yahu,girdim uzman arkadaşlar neler demiş ne tavsiye etmiş falan derken,her mesaj yazan farklı bi dil tavsiye etmiş.ama güzel iş ben iki satır yazamıyorum.yazamadıgım için kendimi bilgisayar işi yapıyorum diye avutamıyorum.devam arkadaşlar bende kasacam zamanı gelince :) Jawa hoşuma gidiyor sağlama benziyor.oracle+jawa yada oracle+delphi mükemmel olar.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
Toplam Hit: 6190 Toplam Mesaj: 46