folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Quadrotor Yapmaya Hevesli Bilgili Kişiler

Quadrotor Yapmaya Hevesli Bilgili Kişiler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

@terror, hocam benim asıl hedefim ülkemin savunma sanaayisinde çalışmaktı, öyle güzel planlarım hayallerim vardı ki.. ama gördüm ki bu adamlardan adam olmaz.. umarım sen başarırsın istediğini.. quadcopter i uzun mezillerde kullanamazsın ama geliştirilirse olabilir bir IHA çeşidi daha.. stratejik yerlerde kullanabilir bir çok şeyler yapılabilir ama artık benim öyle hizmet gibi bi derdim yok

amacım ülke savunmasından çok savunma sanayisindeki para :) yoksa koyayım ülke savunmasına.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mc Champion
    Flagellumdei
    Flagellumdei's avatar
    Erkek

http://www.bostondynamics.com/

Bu işlerin piri bu adamlar sanırım , benimde design ödevimdi sand flea adlı zıplayan tank. Hocayla konuştum bitirme tezi olarak verseniz hadi belki , 3 hafta süre veriyorsunuz ben bunu nasıl yapayım dedim değiştirmek zorunda kaldı.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

kanka sende benim gibi al x350 pro, ne uğraşıcan yapmayla :)

ama yok ben kendim toplayacam dersen hobbyking yardımcın olsun dostum :)

eğer gerçekten birşeyler yapmak istiyorsan önce rtr birşeyler alıp incelemende fayda var

DestinatioN tarafından 25/Eyl/14 06:23 tarihinde düzenlenmiştir

destination@tahribat.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

ben instructables takip ediyorum. orada guzel seyler cikiyor. onumuzdeki yaz hobi olarak baslamayi dusunuyorum bu quadrotor isine. kargo islemleri icin amazon kullaniyor bunlari. diger kargo sirketlerinin de kullanmaya baslamasi yakindir.

bu arada raspberry pi kullanmayi ben de bilmiyorum ama arduino kullaniyor genelde bu isle ugrasanlar sanirim. hem daha ucuz hem daha kolay ogreniliyor. raspberry pi biraz advanced kaciyor bu islere galiba.

All I need is a possibility.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Giyilebilir elektronikle quadrotor yapıldı :) bileklik yardımıyla kasların hareketlerinden kontrol ediyorlardı. Hatta bu tarz sensörleri artık sparkfunda bulabilirsin.

Benim tavsiyem opencv ile kas. Mesala laptopun başına oturduğunda yüzünü tanısın ve sana ait quadrotor çalışmaya başlasın ve belli el hareketlerine göre sağa sola gitsin felan.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek
    mizahi bunu yazdı

ben instructables takip ediyorum. orada guzel seyler cikiyor. onumuzdeki yaz hobi olarak baslamayi dusunuyorum bu quadrotor isine. kargo islemleri icin amazon kullaniyor bunlari. diger kargo sirketlerinin de kullanmaya baslamasi yakindir.

bu arada raspberry pi kullanmayi ben de bilmiyorum ama arduino kullaniyor genelde bu isle ugrasanlar sanirim. hem daha ucuz hem daha kolay ogreniliyor. raspberry pi biraz advanced kaciyor bu islere galiba.

amazon öyle bir iş için kullanmıyor bunları o sadece viral bir reklamdı :)

Bide dediğin gibi bu uçuş kontrol kartları genelde aurdino kullanıyor benim x350 yi bağlayınca pc aurdino olarak görüyor

destination@tahribat.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

hocam yazıların birkaçını okudum arkadaşlar çok örnek vermiş, gerçekten çok çok fazla uygulama alanı var daha önce bende bu işin ön fizibilitesini yapmıştım gördüm ki çok geç kalmışım 99/2000 yılından beri adamaların bunlarla oynadığının farkına vardım en son amazon bi kaç pizza şirketi teslimat yapıyordu... 

herkes 4 bacaklı küçücük bir helikoptere sahip olduğunun farkında rasperry pi yide herkes düşünüyor zaten ben en son bu kadar çeşitliliğin arasında sadece quadcopter için kullanılabilecek bir kütüphane ve bunlarla iletişime geçecek çevre birimleri tasarlamanın karlılık sağlayacağını düşünüyorum yani bir quadcopter için iş işletim sistemi ve çevri birimleri ilk düşündüğümde çok basit  kaçtı fakat uygulama alanlarını düşününce böyle bir platformun geleceği kaçınılmaz gibi gördüm... buna binaen android in bu alanla editlenebileceği kanaatına vardım fakat bu durumdada söz konusu işletim sistemi bir şekilde ayağa düşecekti... en son üzerinde bir istasyon barındıran ve editlenebilen bir quadcopter yapmanın karlı olacağı kanaatına vardım, yapıcaksan böyle birşey yap ama 1 yılda bitirebilirmisin bilmiyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

öncelikle cevaplar için teşekkürler arkadaşlar

@Flagellumdei, evet o hayvanımsı şeyi biliyorum ama gerçekten bir tasarım harikası ve çok hızlı.. Benim tek başıma yapabileceğim bir iş değil :) 

@DestinatioN, hobi olarak değil de hocam kendi tasarımım olarak sunmak isterim. ilk sayfada barış samancının sitesinin linkini verdim, o tarz bir şey tasarlamak istiyorum, hazır aldıktan sonra ne anladım o işten..

@mizahi, hocam arkadaş söylemiş gerçi o amazon un olayı reklam sadece.. öyle bi şey yapamazlar uzun süreler boyunca insanlık henüz o aşamaya gelmedi :) arduino yu hiç kullanmadım ama oldum olası ona ve msp430 a bir uyuzluğum var.. raspberry pi gelişmiş bir kart ve bir çok şey yapılabilecek bir sistem. O yüzden öğrendiğimde iyisini öğrenmek istiyorum, beaglebone da var ama bakmak lazım işte..

@sandman, hocam oldum olası bu resim işleme olaylarına uzağım. giyilebilir teknoloji iyi olabilirdi.. mesela bleach animesinde byakuya, senbonzakura yı elle kontrol ediyor ya, onu quadrotor olarak düşün ve o şekilde kontrol edildiğini hayal et :) baya güzel geliyor.. 

senin dediğin bilgisayar olayı da aslında benzer mantık, birisi kas hareketleri, diğeri de kameradan alınan veriye göre o işi yaptırması.. Ama arada bilgisayarın olması çok da iyi bir şey değil, ya da kullanım alanını kestiremedim..

@DestinatioN, dediğim gibi arduino pek kesecek bir şey değil hocam beni.. mesela lisans bitirme projesinde bile bazı hocalar arduino gibi hazır sistem kullan demişti, ben oturup kendi kartımı tasarlamıştım.. 

@akmarky, mantıklı söylemişsin hocam, madem bunlar yapılmış o zaman onların sistemini geliştirip sat.. hatta aksesuar yap :) bu iş daha ticari ve tutulur bir şey. Ama yine de kendim ana cihazı tasarlamak istiyorum .. :)  Ve benim tez sürem 1 yıl değil hocam 1 dönem sadece. Yüksek lisans yapıyorum, ve tez harici başka dersim olmayacak. O yüzden 1 dönem hatta ben hazirandan başlayarak 6 ay kadar sürem olacak eğer her şey yolunda giderse

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

@sandman, hocam oldum olası bu resim işleme olaylarına uzağım. giyilebilir teknoloji iyi olabilirdi.. mesela bleach animesinde byakuya, senbonzakura yı elle kontrol ediyor ya, onu quadrotor olarak düşün ve o şekilde kontrol edildiğini hayal et :) baya güzel geliyor.. 

Dediğin şey yapıldı bileklik,eldiven felan bulursam yollayacağım. Sensör olarak şunları kullanabilirsin muadillerini kullanmıştım çözünürlükleri fena degil https://www.sparkfun.com/products/11776

Bilgisayarla yapmanın artısı birden fazla konsepti birleştirip ucu acık bir proje yapabilmen eğer doktoraya devam etmek istiyorsan biraz iddalı bir tez lazım.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Dediğin şey yapıldı bileklik,eldiven felan bulursam yollayacağım. Sensör olarak şunları kullanabilirsin muadillerini kullanmıştım çözünürlükleri fena degil https://www.sparkfun.com/products/11776

Bilgisayarla yapmanın artısı birden fazla konsepti birleştirip ucu acık bir proje yapabilmen eğer doktoraya devam etmek istiyorsan biraz iddalı bir tez lazım.

bu sensör olayını sevdim adamlar her şeyi hazırlamışlar sana dijitale dönderip veriyorlar :)  doktorayı şimdilik düşünmüyorum ama güzel bir proje yapmak istiyorum. bu bilgisayar olayını düşüneyim biraz. sağolasın

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 1909 Toplam Mesaj: 25