folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Quadrotor Yapmaya Hevesli Bilgili Kişiler

Quadrotor Yapmaya Hevesli Bilgili Kişiler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar,

şimdi mutfakta otururken baktım balkondan yukarı ışıklı bi şey çıkıyor yukarı anladım quadrotor olduğunu :) çıktım baktım alttaki elemanlar oynuyor, ledler falan yanıyor güzel bir şey.. tabi kendileri mi yapmış hazır mı bilmiyorum..

şimdi ben bitirme projesi için bir şeyler arıyorum ama ne yapacağıma doğru dürüst karar veremedim.. 

@sandman arkadaşımızın bu tarz şeylerle uğraştığını biliiyorum ama onun projesi baya farklı.. 

bi arkadaş giyilebilir mouse tarzı bir şey yapmıştı.. ben de o tarz bir şeyle quadrotor kontorlü yapabilirm diye düşünüyorum.. ortada bir tane raspberry pi olacak onunla iletişim kuracak..

bazı teknolojilere hakimim bazılarına yeniyim.. yazın çalışabileceğim bir arkadaş arıyorum aslında :) ama geçici olarak bir çalışma yeri v.s. gerekiyor.. Y.dışına gelme imkanı olan arkadaş varsa yanıma da gelebilir yaz için ama malzemeleri türkiye den almamız gerek çünkü burada acayip pahalı her şey..

Şimdi bunu kendi bitirme projem için düşünmüyorum, bu quadrotor u piyasada satılabilecek bir ürün oluşturmak istiyorum ama tam olarak nasıl olur çok fikrim yok.. Güzel önerisi ve bilgisi olan ve bu işe girmeye hevesli olan arkadaş varsa birlikte çalışmak isterim..

Ama öncelikle satılabilecek bir proje olması lazım, yoksa sırf bitirme projesi için bu işi yapma niyetinde değilim. Madem uğraşacağız düzgün bir şey çıkaralım derdindeyim..

Elektronik, bilgisayar yazılımı konusunda sıkıntım yok, raspberry hakkında pek bilgim yok ama öğrenirim sorun olmaz o..  

Neyse durum bu, varsa böyle bir arkadaş bir şeyler yapmak isterim.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

bende quadrotor-quadcopter olaylarında büyük gelecek görüyorum. amazon, internet.org bu konuda çalışmalar yapıyor. ayrıca geçenlerde NSA yada başka bir USA hükümeti için çalışan başka bir kurum, quadcopter için bir çalışma başlatmıştı. ben daha çok tubitak desteği ile savunma sanayii için quadcopter çalışması yapmayı düşünüyorum.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@terror, hocam benim asıl hedefim ülkemin savunma sanaayisinde çalışmaktı, öyle güzel planlarım hayallerim vardı ki.. ama gördüm ki bu adamlardan adam olmaz.. umarım sen başarırsın istediğini.. quadcopter i uzun mezillerde kullanamazsın ama geliştirilirse olabilir bir IHA çeşidi daha.. stratejik yerlerde kullanabilir bir çok şeyler yapılabilir ama artık benim öyle hizmet gibi bi derdim yok

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

ben onun sitenilen şekilde hareket ettiğini sanıyordum. bunuda öğrenmiş oldum.çok şirin birşey.

hangi dili bilmek gerekiyor böyle birşey yapabilmek için

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

htp://m.youtube.com/watch?v=SNPJMk2fgJU 

Budur arkadaşlar. 

Sende savunma sanayine yönelebilirsin.

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

ben savunma sanayisi ve bazı inşaat projeleri için zeplin işine girmeyi düşündüm

http://tahribat.com/Forum-Zeplin-Projesi-197796/

konu burda helyum la ilgili sıkıntılar var. Her neyse quadrator güzel iş ama batarya problemi var piyasadaki bataryaların çoğunda mah/ağırlık 12-13 civarinda oluyor buda max 20 dk lık bir uçuş sağlıyor

daha iyi bataryalar bulablir yada üretebilirseniz geri kalanında bir numara yok

önemli olan uzun süre uçmasını sağlamak bu yüzden hibrit projelere yönelmek daha iyi hem kanat hem pervane daha uzun uçuş sağlıyor. Biraz ilgilenmişliğim var soru olursa elimden geldiğince cevaplarım

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@futurist, uzaktan kumanda ile yönetebiliyorsun.. kullanacağın sensörlere bağlı mesafesi v.s. dil olarak ne olacağı önemli değil fazla, hangisi uygunsa o kullanılır bu işler böyle.. pic microcontroller için ccs c kullanıyordum.. 

@heza, hocam destek olmadan öyle kafana göre bir şey yapsan da satamazsın devlete.. ancak tubitk gibi bi şey desteklemesi lazım ama yine zor.. yani bunları zaten devlet istese kendisi çok rahat geliştirir. Aslında güzel işler çıkartıyorlar tai/tusaş ve roketsan ama çok fazla bilinmiyor yine de desteklenmesi gerekiyor. Ama benim bu devlet desteklerinden ağzım yandı, 4 ay uğraşıp bir proje hazırladık, mal gibi adamları önüme çıkardılar bilir kişi diye.. neyse

@keyr00t, o konuya ben de yazdım hocam, ben bu zeplin işini üniversite 1. sınıftayken (2 de olabilir) düşünüyordum :) ama helyum olayına takılıp bıraktım.. zeplin bana göre değil, daha hızlı bir şey olması gerekiyor.. gönül isterdi ki uçak yapayım ama çok eksiğim var onun için özellikle mekanik-aerodinamik de.. bunlar takım işi aslında ama türkiye de bilgisayar mühendisliğinden mezun olup 2 satır kod yazamayan yığınla adam olduğu için çok da fazla bir şeyler yapılamıyor.. 

batarya olayında haklısın, çünkü kullanılan rotorların torku iyi ve çok akım çekiyorlar tahminimce bu da bataryayı çabuk tüketir. Alternatif yakıtlardan mesela güneş paneli konsa gerekli enerjiyi üretebilir mi? (muhtemelen hayır), sıvı yakıt da konması mantıksız.. mesela bazı küçük model uçaklada adamlar benzin türevi bir şey kullanıyor (benzin de olabilir, jet yakıtından bahsetmiyorum) ama bunlar maliyeti arttıran şeyler.. güneş panelleri aslında daha iyi olabilseydi kullanılabilirdi. bunların hepsinin aslında test edilmesi gerek ama onun için ne ekip ne ekipman ne fazla bütçe var.. kısıtlı imkanlarla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

konuya yazdığını unutmuşum hocam orda konuşmuştuk şimdi hatırladım :)

güneş paneli işini zeplinlere düşündüm araştırdım koymaya değmez :) sıvı yakıt işi çözebilir ama bu seferde motor bulman sıkıntı oluyor hem pahalı hemde o sistemi yapmak biraz meşekkatli

burda olsan iyi bir takım olabilirdik kod vs. işlernde bendede sıkıntı yok bütçe kısıtlı aynen :) ama zeplin olayını hala araştırıyorum bence önemli olan haftalarda gökyüzünde bir cihazının olabilmesi ve 3g ile yönetebilmendir 

istediğin yere götür görüntü al kişisel uydu gibi bişe :)) bu aralar deniz altı meselesinede bakıyorum oda güzel bi işe benziyor eski bilgisayarımda uçuş hesapları için bir python kodu yazmıştım batarya ağırlığı motor gücü vs. yazıyorsun uçuş süresini hesaplıyordu bulabilirsem burdan paylaşırım 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

zoruma gidiyor hocam bi çok şey, bugün standt açmışlardı bilgisayar falan tanıtıyorlardı yanında da iki masada iki öğrenci "isviçre" yapımı şeyleri gösteriyorlar zoruma gitti, bazı şeyler tasarlamışlar falan .. ulan gavur yapıyor diyorlar kimse destek olmuyor arkadaş.. bu adamlara üniversiteler çok iyi bütçeler veriyor 50 bin tl 100 bin tl gibi.. elbette bunlar geliştirir bir sürü şey.. mesela türkiye de sürekli bilmem neyle çalışan araba yarışmaları düzenleniyor ama ben hiç gerçek hayatta görmedim, ama burada 2 kere denk geldi öyle arabaların gündelik yaşamda kullanıldığına..

adamların sadece bir derste yaptığı projeleri gösterecektim de linki bulamadım.. hepsi akıllı masalar yapmış, kimi poker tarzı oyun oynatabiliyor kimi başka başka şeyler yapmış.. bir alanda uzmanlaşmışlar..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

http://www.instructables.com/howto/Quadrotor/

h
    ep hayalimdir. piller çok pahalı

küçük bişeyle başlanıp büyütülebilinir.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bu konuda takdir ettiğim bi kişi var barış samancı adında.. gerçekten iyi iş çıkarmış bir eleman ama bir türlü kendisine ulaşamamıştım 3-4 sene önce.. zaten artık sitesindede yazmıypr. incelemek isteyenler için güzel bir site

http://www.barissamanci.net/Makale/29/quadrotor/

http://www.barissamanci.net/Makale/30/androimu-androquad/

Toplam Hit: 1910 Toplam Mesaj: 25