folder Tahribat.com Forumları
linefolder Müzik & Sinema & Tiyatro & Kitap & Televizyon & Seminerler & Edebiyat
linefolder Rap Müziğin Sanat Olarak Görülmemesi , İlerleyememesi

Rap Müziğin Sanat Olarak Görülmemesi , İlerleyememesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

Underground&Protest rap dinliyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=2frJ3e0hxPE

https://www.youtube.com/watch?v=oewRadlyrHo

Şu 2 şarkıyı youtube'da türkçe altyazılıda dinleyebilirsiniz.

Sisteme karşı çıkabilen tek tür rap(R.i.p 2pac)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

http://www.youtube.com/watch?v=WPRd892li3g

Si vis pacem para bellum.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek
    Huerfanos bunu yazdı

konunun amına koymak zorundamıydınız ?

hafiz sen rapin sanat olabilecegini dusunuyorsan konunun amina konuldugunda mizmizlanmaman gerekir.

vivaldi mezarinda amuda kalkmistir

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    Nobel bunu yazdı

Rap biraz bana ergen kesimin hoşuna gidiyor gibi geliyor kendimden örnek vercek olursam ortaokul zamanları bolca dinledim ama şimdi para versen dinlemem hiç hoşuma gitmiyor fakat manga, linkin park gibi grupların dediğin gibi rock şarkılarının içine bomba oluyor oda ayrı konu. Bizim ülkemizdede bu işi ciddiye alan yada doğru yapan bi sagopa kajmer gibime geliyor

yaklaşım olarak yanlışsın hocam. şöyle ki ortaokul çağlarında dinlediğin parçalrı zaten şimdi dinlersen iğrenç gelir. ama rap müzik farklıdır 

kaliteli-orta-kötü gibi ayırım yapmazsan belirli kesimlerin haricinde bu da rap dinliyim dersen tiksindirir.

şu an piyasadaki 'arabesk rap' adı altında müzik yapanların hepsi dj akman'ın dölü.

adam bu tarzı türkiyeye soktu sonra ortadan kayboldu bunlar türedi.

aslına bakarsan dj akman şu an yapılan arabesk rap'in en kaliteli halini yapıyordu ama yine de çöp.

bunun dışında rock müzik içine rap olayı zaten başlı başına bir müzik türüdür. 'numetal' olarak geçer.

rap müziğin doğası farklıdır. yani tutup aşığım çok mutluyum yada sevgilimden ayrıldım kaşar çıktı gibi zırvalar üzerine rap yapılmaz.

rap her zaman bir isyan türü olmuştur. nefretini kusarsın sayfalara. toplumun gidişatını eleştirirsin, insanların zulum görmesine karşı çıkarsın, iyilerin dostu kötülerin düşmanı olursun bir yerde.

ama şunu her zaman söylerim rap müzik icra eden adam kesinlikle aydın kişidir. geniş bir bilgi ve birikim sahibi olması gerekir. sözleri ile anlamları çok farklı bir boyuta taşımak zorundadır. herşeyi açıkca ifade edip ahenkli söylemekle rap icra etmiş olmazlar.

sonuç olarak 6-7 sene öncesine kadar sürekli dinlerdim ama sonrasında tür bozulmaya başlayınca ve ergenlik çıkışı kişilik oturmaya başlayınca metal müziğe kaydık yavaş yavaş. ama aklımda bu aralar eski günlerin hatrına güzel bi arşiv yapacam dinlenir her daim rap :F

------

ayrıca şu dikkatimi çekti. 'rap - metal - rock' özellikle bu müzik türlerinde gençlerin bir çoğu özenti olup çıktı. yani face'de bakıyorsun elemana metallica paylaşıyor 'bööğğğ' filan yazıyor ama bi ortamda telefondan bir parça açınca 'bu ne ak kapat şunu kuru gürültü' diye tepki veriyor. 

işte bu tür insanlara sesleniyorum. müzik türlerini popularitenizi arttırmaya çalışmak için araç ettiğiniz ve bir çok insanı o müzik türlerinden ayırdığınız-soğuttuğunuz için alayınızın amk :W

@not

iyi oldu hocu epeydir aklımdaydı sayende içimi döktüm :F

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ulquiorra
    ulquiorra's avatar
    Erkek

neyin sanat olduğunu belirleyen bir kurum yok. sana göre sanatsa sanattır. sen şimdi arabesk repi kötülemişsin ama rap sanatsa arabesk rap de doğal olarak sanat oluyor. çünkü beğenmesen de ortada bir yaratıcılık var. bence sanat fayda beklenilmeden, yaratıcılık duygusu ve bilgi birikimi kullanılarak yapılan etkinliktir. buna uyan herşey benim beğenimden bağımsız olarak sanattır. 

ilerleyememesinin sebebinin türkiyede sanat olarak görülmemesi olduğunu düşünmüyorum. kültüre uymuyor olabilir, toplumun sanata bakış açısı boktan olabilir, ülkedeki ilk temsilcileri çok kötü bir imaj çizmiş olabilir. bilemiyorum. bana sözleri arka arkaya anlaşılmakta zorlanacak kadar hızlıca söylemek çok çekici gelmiyor. küçükken rap de dinliyordum oysa ki. bu küçüklükte rap dinleme olayı bizim nesilde epey fazla. nedeni çocukluğumuzun, cezanın patlayıp populer olma zamanlarına denk geliyor olması sanırım.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Benim şahsi fikrim rap müzik falan değil. Rap şiirin bir alt dalı olabilir.

Mesela nasıl bir şiirin arkasında basit bir müzük koyunca bu bir müzük dalı olmuyorsa, rapde de asıl sözler önemli olduğu ve müzikleri vasat olduğu için müzik sayılmaz. fakat şiir ne kadar sanatsa bu da okadar sanat sayılabilir.

Müzik sayılmaz diyorum çünkü çoğu rap müziği sözleri olmadan hiçbirimiz dinlemeyiz dolayısıyla repeata takilmiş beatlerin falan sanat değeri yoktur. bunları basit algoritmalarla random bile oluştursanız çoğu dinleyici farkına varmaz fakat bir rock parçada bunu denerseniz iğrenç bir çıktı alırsınız.

rap müzik değilse, diğerleri bok çukuru.

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Huerfanos mürid bir çok güzel tespitte bulunmuş.

Seversin ya da sevmezsin dinlersin ya da dinlemezsin ama şu bir gerçek ki "aynı kandan rock ve rap" Fuat ve çilekeşe selam olsun..

rappermcs tarafından 06/May/13 00:05 tarihinde düzenlenmiştir

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CodeInside
    CodeInside's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

edit

CodeInside tarafından 06/May/13 00:17 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Rap diyince bu adama bakacan, sonra orada durucan.. Türkiye'de bu işi en iyi icra eden sayılı kişilerden birisi. Üstelik protestliğin de amına koymuştur kendisi. Anarşik biraz.

http://www.youtube.com/watch?v=zhvnwTmcQMI

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unchain
    unchain's avatar
    Erkek

vallahi bravo ya :/  konunun amına koymuşlar.

Yaptığım onca iyiliğin tek yanlışta unutulduğunu gördüğümden beri kötü biriyim.
Toplam Hit: 10686 Toplam Mesaj: 105