folder Tahribat.com Forumları
linefolder Müzik & Sinema & Tiyatro & Kitap & Televizyon & Seminerler & Edebiyat
linefolder Rap Müziğin Sanat Olarak Görülmemesi , İlerleyememesi

Rap Müziğin Sanat Olarak Görülmemesi , İlerleyememesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sherlock.
    r10aldinho
    r10aldinho's avatar
    Erkek
    iQsuz bunu yazdı
    r10aldinho bunu yazdı

anlatsam anlar mısın rap'ten

anlıyoruz keke çal

entry-nick

İlk batışını ben gördüm güneşin, Gün dönümüne sen yetiştin, Kaptanı benim bu geminin, En son ben çıkarım, Panik etmeyin ___________________________________________________________ iletisim: www.tahribat.com@gmail.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutikula
    Kutikula's avatar
    Erkek

http://www.youtube.com/watch?v=9ncnKjZzOPs

VURMAYIN LAN TAMAM!

insanın en önemli ayırt edici özelliklerinden biri iletişime açık bireyler olmasıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WebJas
    WebJas's avatar
    Erkek

Bence Türkiye'de rap demek Sagopa Kajmer demektir.

bilmediklerimi ayaklarımın altına alsam başım göğe ererdi..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek
    Edit. NoToLeRaNcE tarafından 06/May/13 12:17 tarihinde düzenlenmiştir

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek
    Hocu 10 yili askin dinliyorum

Silahsiz kuvvet ceza erci-e cartel ne ararsan dinledim. Meclisi ala, yeralti operasyonu vs.

Kasetten kasete cektigim albumler. Graffiti icin sokak sokak gezerdik elimdeki boya haftalarca kurur kalirdi.

O zamanlar harbi saf bi kulturdu bu is. Susup dinliyodun bol giyiniyodun b-boy'lar vardi vs. Icine isliyodu kafanda bi dunya oluyodu ne bilim bi dusunce sekilleniyodu sokakta bi hayatta harbiden..

Simdi oyle degil iste. Manitasindan boynuz yiyen gelip sikti rap'i amk. Dinleyecegim varsada dinlemiyorum artik.

Yanimdaki adama rap dinliyorum diyince guluyo sanki ebesini sikmisim gibi. Bol tsortu birakali 3 yil oldu. En son onu giydigimde insanlar uzayliymisim gibi bakiyodu.

Icim dolu yaz yaz roman olur da susucam. Takarim kulakligi acarim dinlerim kimseyede burun sokturtmam. Saygin varsa susarsin dinleyen dinler.

Edit olsun :

[Hayki]

Henüz onikiydim, elimde birkaç kaset
    Walkman ateş gibi ısınır ben zıplardım
    O zaman nedir bilmem hiphop ve Sugarhill Gang
    Yinede kafa sallar teybimi sırtlardım
    Sokakta toplandık önce break dance sonra freestyle
    Grandmaster Flash çalar Ghetto Blaster
    Check mike ve sonra graffiti
    Tüm harçlığını biriktirip siparişle plak getirt
    Ne demek öğrendim drum kit ve bassline
    Döner masa, Vestax ve 1200 Techniques
    Aç mikrofonu çabuk hazır acapella
    Çalarken b-boy'lar döner yerde kafasıyla
    Önce kalktı beş el, bizimdi her köşe
    Benzettiler keşe ama müzikti tek işim
    Beni sana getiren sokakta gelişen teknik
    Yaşıtlarım Tsubasa ben izlerdim Beat Street

[Da Poet]

Hiphop kimin elindesin?
    13'ümden beri deli gibi gündüzümde gecemdesin
    Eskisinden farklı şimdi sesim
    95-2005 şekillenen nesil
    Kasetten kasete çekilen hayaller
    Duvarlar, trenler aklımdaki renkler
    O vakit graffiti hayatımda denkken
    O vakit Turbo abi ve Blue Jean rehber
    Tanıman için açıp içindeki seni
    Bu yaşam stili oğlum değiştirir ekseni
    Eskisi gibi hala tag dolu defterim
    Hiphop devirsin saltanatı, hükümetleri
    2002'den beri yazar elim
    Break dance beceremem Blackbook'tu meskenim
    Çal kasetleri bozana dek müzik seti
    Haset için değil hiphop gerçeğin silüeti

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek
    Lotus bunu yazdı

nokta.

Öncelikle sanat ve sanatçı tanımlarının ne olduğunu geçek yönleri ile bilmek lazım..

iLLuMiNaTi tarafından 06/May/13 19:02 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

Rap müzik değildir sanat hiç değildir.İlla bir kategoriye dahil edilecekse sanat vasfıyla "hızlı konuşma sanatı" olabilir.Yoksa sağdan soldan araklama rifflerin melodilerin sampleların üstüne tırı vırı konuşmakla sanat icra edilmez.Rap'in müzik sanatı dahilinde görülebilmesi için "müzik üretmesi" gerekiyor.X şarkıcının Y şarkısının Z melodisini 50 kere replay edip üzerine söz yazmak müzik yapmak demek değil müzik "ARAKLAMAK" demektir.Rap'çiler iyi birer şair olabilir ama asla iyi birer müzisyen değillerdir.Müzik özel bir sanattır tırı vırı adamlara müzisyen diyip müziği aşağılamamak gerekir.

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    sokoban bunu yazdı

Rap müzik değildir sanat hiç değildir.İlla bir kategoriye dahil edilecekse sanat vasfıyla "hızlı konuşma sanatı" olabilir.Yoksa sağdan soldan araklama rifflerin melodilerin sampleların üstüne tırı vırı konuşmakla sanat icra edilmez.Rap'in müzik sanatı dahilinde görülebilmesi için "müzik üretmesi" gerekiyor.X şarkıcının Y şarkısının Z melodisini 50 kere replay edip üzerine söz yazmak müzik yapmak demek değil müzik "ARAKLAMAK" demektir.Rap'çiler iyi birer şair olabilir ama asla iyi birer müzisyen değillerdir.Müzik özel bir sanattır tırı vırı adamlara müzisyen diyip müziği aşağılamamak gerekir.

Aha işte bundan bahsediyorum. Burada geçen müzik ve sanat kelimelerinden çok tiksiniyorum. Bunlar gibi amaçsız olgulardan kurtulmuş janrların  bu yüzden "müzik" veya "sanat" çabasından uzak kalmasını arzu ediyorum. Şu yazıdaki kuralları, zincirleri görüyor musunuz? Peki ya komik entelektüel tavrı? 

Müzik insanın yansımasıdır. Sanat kisvesi altında koyulan bu aciz kurallara itimat etmeyin. Rap'i bu kavramların gölgesine taşımak asıl onu aşağılamaktır. Sanat ve sanatçı kavramları gibi basitleştirmeyin.

while (1<2)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek
    KrypT bunu yazdı
    sokoban bunu yazdı

Aha işte bundan bahsediyorum. Burada geçen müzik ve sanat kelimelerinden çok tiksiniyorum. Bunlar gibi amaçsız olgulardan kurtulmuş janrların  bu yüzden "müzik" veya "sanat" çabasından uzak kalmasını arzu ediyorum. Şu yazıdaki kuralları, zincirleri görüyor musunuz? Peki ya komik entelektüel tavrı? 

Müzik insanın yansımasıdır. Sanat kisvesi altında koyulan bu aciz kurallara itimat etmeyin. Rap'i bu kavramların gölgesine taşımak asıl onu aşağılamaktır. Sanat ve sanatçı kavramları gibi basitleştirmeyin.

Rap zaten bu kavramlara dahil olamayacak  sanat olmaya çalışıp olamamış garip bir ara modeldir.Sen geleneksel sanatın insanları ölçülendirip disipline etmeye çalıştığını iddia ediyorsun ama müzikle uğraşmadığın için müziğin disiplinlere bağlı bir sistem olduğunu anlayamamanı normal karşılıyorum.En uçuk blues'cular bile (bkz. jimi hendrix ) nota bilmemesine rağmen blues gamlarına sadık kalmıştır çünkü her müzik türünün kendi iç  disiplini vardır ve o tarzın şablonunu oluşturur.He şablonsuz müzik isterem ben gardaş diyorsan o zaman git bağa bahçeye doğayı dinle al sana doğal müzik.

.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RotKerim
    RotKerim's avatar
    Erkek

Rap dinlerdim lisede. sansar ceza sagopa şehinşah... yabancı rap ne bilmezdim. ünicersitede ingilizce rap dinlemeye başladım. aradaki farkı gördükten sonra artık eskisi dinlemiyorum. aradaki fark kapanmadığı sürece türkiyede hep ezik bi tarz olarak kalacak. tam toparlanacam 2pac olmedi cıkacak gelecek türkiyedeki rapi düzeltecek derken birde arabesk rap furyası cıktı. 2pac sikini dogrultup herbir arabesk rapçiyi sikse bile artık türkiyede rap ilerleyemeyecek. iyi yapanlar hep olacak ona lafım yok saian mesela.

rap sanatmı o konuya değinecek olursak bence sanat. bazı arkadaslarımız sanat olması için bir şeyler üretmek gerek demişler, tamam sample üzerine soylenen binlerce şarkı var ama oturup müzik yapanda insanlarda var.

bir başka konu her rap dinleyicisi gibi bende yapsam dedim yapar mıyım dedim, ama vazgeçtim EĞER BİRŞEYİ MUHTEŞEM YAPMAYACAKSAM YAPMAMAM gerektiğini öğrendim. ilk posttaki indigonun rap yapma demesi gibi beni gorse indigo madalya takar bana.

not: artık dubstep dinliyorum

Fuck Mobb Deep Fuck Biggie Fuck Bad Boy as a staff record label and as a mother fuckin crew. En büyük hayalimi sordu geçenlerde birisi Midtown metrosundan inip Broadwayde bir kaç tur attıktan sonra Union Square Park karşındaki Starbucksda bir kahve içmek.
Toplam Hit: 10688 Toplam Mesaj: 105