folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Sahur Üzerine Bilgi Paylaşımı

Sahur Üzerine Bilgi Paylaşımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

Sahurda ne yerseniz yiyin üstüne uyuduğunuzda her durumda problem olacaktır. Ayakta kalmanız kafi.

Bağzıları sahurda yemek yiyor bu ciddi bir problem. Haşlanmış yumurta, saltalık, abartılmayacak şekilde su, hurma vb hafif gıdalar iş görür.

Benim gibi reflü gibi ciddi bi problemi olanlar sahurdan yarım saat önce aç karnına lansor alırsa gün boyu rahat edecektir.

Allah tuttuğumuz oruçları kabul etsin.

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek
    Tahriford bunu yazdı

Açlık çekenler için haşlanmış yumurta, susuz kalanlar için de tahin tavsiyemdir. 

Tabi bunlar sağlıklı bunyeler için. Tersine yaşanan durumlar için bir Dr görünün kesin biryerde sorun vardır. 

MÜSLÜMAN olmayan arkadaş, madem değilsin Burada kafalarda soru bırakman çok da etik değil. Öğrensen Müslüman olursun senin işine gelmez, sorarsan belki yanına bir taraftar daha kazanma arzusundasin bu zafer de senin işine yaramaz.. 

Öğrenmek ayıp değil hocam. Ben biliyorsanız aydınlatın dedim. Kötü bir şey demedim. Kafalarda soru bırakmadım, benim kafamdaki soruyu sordum. Ben yanıma taraftar aramıyorum. Ama bilgi vermek yerine böyle yazman çok ilginç. 

@gusfring hocam teşekkür ederim. Afyonu patlamak sözünün nereden geldiğini öğrendiğim iyi oldu :) 

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

Abi sana hem hayranım çünkü milyar tane şey biliyorsun sanırım hemde sapık, manyak ,kafayı yemiş ,göbekli ,150 kilo birisi olduğunu düşünüyorum. Bir istanbul buluşması gibi birşey olursa sırf seni görmek 5 dakika muhabbet etmek için gelicem.

bence sapıksın :D

^^D')

Neyse, gaz'ın çıkmış, ama öle hatırı sayılır bi önemi yoktu. Sadece sâfî Merak; nelere kâdir.

Kısmen Tam olmasada dilinden yazayım o zaman ~; 'm so sad ,U`r totally wrong about m'. 'm so disappointed(?) of u. özellikle de yukarıda 2. italik olan kısmın tümü. 

1. italik  kısım için ise, yine yanıldın. Miktar ve mesafe olarak ( @@.) bu nasıl ölçü birimi) yakınlarında bile değilim ifade ettiğinin. Ki diğer nokta, Pâyitaht'daki buluşma ile ne alaka @.o,) Bi'de niye 5 dakka, biraz daha olsa olma mı. ^^D`

^^fD`} echel'liğin(?) hocasıyım ben ya. öğrenmeye çalışıyorum. Zor ama, imkansız değil. Seni de bir 2. kez @RetRet 'in profilindeki imza ile ekstra bilgilerini "dikkâtle" okumaya teşvik etmek istiyorum. 

Bak, meselâ bu konu da gâyet  güzel bir konu. @MyBlackWorldWeb şahâne bir soru sormuş, ben de merak ediyorum cevabını. 

@TahriFord, bir cevap vermiş ama bana da pek yeterli gelmedi; kezâ cümlesi de biraz öğeleri yönünden eksik, gibi. Eğrisini doğrusunu o Saat'in Malik'i mutlak's'ı bilir's diyorum. ^^P

Bu arada 47 olarak, boy ile Özellikle de kilo'nu merak ettim?

Oruç tutuyor muyum; kime ne de, yine de yazayım. Kimi zaman Tutuyorum, kimi zaman tutmuyorum. Sadece bu Ay'a özel de değil. Bi çeşit sınama benimki de. Kişisel huzur önemli. Bu mesaj için Son noktamı koyuyorum(gerçi bu da yanlış oldu ama olsun). senin için gelsin; ^^D`

RitmFarbRacourci tarafından 12/May/19 04:04 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek
    Tahriford bunu yazdı

Açlık çekenler için haşlanmış yumurta, susuz kalanlar için de tahin tavsiyemdir. 

Tabi bunlar sağlıklı bunyeler için. Tersine yaşanan durumlar için bir Dr görünün kesin biryerde sorun vardır. 

MÜSLÜMAN olmayan arkadaş, madem değilsin Burada kafalarda soru bırakman çok da etik değil. Öğrensen Müslüman olursun senin işine gelmez, sorarsan belki yanına bir taraftar daha kazanma arzusundasin bu zafer de senin işine yaramaz.. 

:) 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

Yillardir gece yer ve uyurum rahat ederim gecenlerde iki gun once sans eseri 2 bucuk gibi uyanmistim dur bir seyler yiyip yatayim dedim kalktim birniki sey yedik gun boyu beni perisan etti 

Su musluman degilim diyen arkadaslar dinlerini yada ateist se onuda belirtsin yahudi hristiyan budist bpa bla

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

bana salatalık acaip mide yanması yapıyor 

ayranda çok susatıyor ağzım kuruyor

Ufak boyutlu salatalıklar değil, daha büyük boyutlu salatalıkları yemelisin.

Küçük ufak boyutlu salatalıklar tam olgunlaşmadığı için içlerinde acılık olabiliyor.

Bir de salatalığın kabuğunu soyduktan sonra yemeyi dene.

Benim mide ekşimem oluyordu, sahurda salatalık yiyince midem rahat ediyor.

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    myblackworldweb bunu yazdı

Gençler Müslüman değilim. Ancak sormak istiyorum:

Televizyonlarda, oruç tutarken acıkılmaması ve su ihtiyacı hissedilmemesi için, tok tutan besinler, yemekler paylaşılıyor.

Sahurda şunu yersen gün boyu acıkmazsın, şunu içersen gün boyu daha az susarsın diyorlar.

Peki oruç tam anlamı ile neden tutuluyor? Yani o besinleri tüketirsen sen oruç tutarken açın halinden, susuzun halinden anlamayacaksın. O zaman ne anlamı kaldı?

Tüm TV'lerde görüyorum bu olayı... Aydınlatırsanız sevinirim. 

Yine acıkıyor ve susuyorsun merak etme. Bu 8  10 saat boyunca açı susuzu anlama eğitim çalışması değil. Öyle bir an olur durumu bizim gibi yaşamaya müsait olmayanların ne çektiğini anlarsın. Elindekinin kıymetini bilirsin. O bir anlık his çoğu insana bir ders verir.

Unutmaman gereken tek şey bu süreç seninle yaratanın arasındaki bir bağ. Başkasını bağlamaz. Sana görr kimisi üç kağıt yapar kimisi yapmıyor gibi görünebilir. Bazı kişiler sahurdan iftar vaktine kadar uyusa da birşey diyemeyiz. O ne en iyi müslümanı ne en koyu ateisti bağlar. Bize onu yargılamak düşmez. O aradaki bağın kutsallığına saygı gösteririz o kadar. Sana eziyet eden birine aşık olman gibi birşey. Dışarıdan başkasına saçma görünebilir ama aşk senin aşkındır. 

ftw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

Gece yatmadan 1-2 saat once yiyip guzelce uyumak en temizi ama sahura kalkmamak ramazanin olayina ters bi durum olustururmu bakmak lazim

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı

Gece yatmadan 1-2 saat once yiyip guzelce uyumak en temizi ama sahura kalkmamak ramazanin olayina ters bi durum olustururmu bakmak lazim

evet hocam. burda ben fetva verecek değilim öyle bi kapasitemde yok zaten (: ama şöyle söyleyim; ramazanın esprisi zaten sahura kalkmak öyle oruç tutmak. sahurunda hem dini olarak hemde fiziki olarak faydaları var diye biliyorum, neler olduğunu sorma (; internette bilgileri vardır.

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    myblackworldweb bunu yazdı

Gençler Müslüman değilim. Ancak sormak istiyorum:

Televizyonlarda, oruç tutarken acıkılmaması ve su ihtiyacı hissedilmemesi için, tok tutan besinler, yemekler paylaşılıyor.

Sahurda şunu yersen gün boyu acıkmazsın, şunu içersen gün boyu daha az susarsın diyorlar.

Peki oruç tam anlamı ile neden tutuluyor? Yani o besinleri tüketirsen sen oruç tutarken açın halinden, susuzun halinden anlamayacaksın. O zaman ne anlamı kaldı?

Tüm TV'lerde görüyorum bu olayı... Aydınlatırsanız sevinirim. 

Zaten eğer tam olarak açın susuzun halinden anlamak olsaydı olay sahurda olmazdı. Aç kalın aq geberin isterseniz denirdi.

Şu ramazan olayının neden sadece açlık ve susuzluk olduğunu anlamıyorum ben. Bilen bilmeyen herkes Oruç = Aç kalmak kafasında.

11 ay yoldan geçen kadına "uff parçaya bak bee" dersin sabah akşam kendini bir şekilde tatmin edersin ve eğer inancın varsa oruç tutuyorsan bunları yaptığının yanlış olduğunu beynine sokman için yaratan sana 30 günlük bir diyet yazmış.

Sokakda kısa etekli kadına bakmazsın, kendini tatmin etmeyi iftar-sahur arasında yapar ve en geç sahur bitene kadar gusül alırsın temizlenirsin, kalan 11 ay boyunca bünyene soktuğun cips kola şekerleme gibi ürünlerin gün içindeki açlığı susuzluğu arttırdığını bildiğin için tüketmezsin ve böylece bedeninden en azından 1 ayda olsa çöpleri uzak tutarsın.

Ramazan ayı ve özellikle oruç tutmak her yönden temizlik bence.

Birde "halden anlamak" demek "hmm demek sokaktaki insanlar aç kalınca böyle oluyormuş ağızları yapış yapış. hmmmm anladım" demek değil. Koca gün aç ve susuzsun akşam önüne bayat ekmek geldiği zaman "bu ne be tazesini ver şunun" demek yerine "bayatı versene çorbaya koyayım" demektir.

Ayrıca islamdaki ibadetlerde zorlama yada zora sokacak bir şartlılık söz konusu değil. Dizlerinde ağrı vardır namazını sandalyede kılarsın, doktorun bir rahatsızlığından dolayı oruç tutamazsın demiştir oruca karşılık gelen miktarda yardımını yaparsın, cebinde paran yoktur hac kurban zekat sana şart olmaktan çıkar.
    İslam bence gerçekten iy ibir din. Zina haram içip içip kafayı bulup şuandaki kız arkadaşına eski sevgilinden bahsetme ihtimalin olduğu için buda haram kısaca aklen, fikren ve fiziken seni çok kötü durumlara sokacak olan olaylar yasaklanmış seni yada çevreni korumak için.

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
Toplam Hit: 3663 Toplam Mesaj: 34
sahur ramazan