folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Tahribat Amatör Telsizcilik Grubu Nasıl Olur?

Tahribat Amatör Telsizcilik Grubu Nasıl Olur?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek

Amatör telsizcilik online sınavına girdik, parayı yatırdık ve kart basımda bekliyor.

Ancak telsizin T'sini bilmiyorum. Ne işe yarar nedir bu meret. Afet gibi durumlarda evet işe yarıyor AMD-x hocamın yazdıklarını okuyunca onu anladım.

Ailemden biri ormancı ve telsizi var oyuncak gibi kullandım ama ciddi anlamda hiç kullanmadım.  Öğrenip, alıp dağ evine ne olur ne olmaz diye koymak mı lazım.. Malum Lübnan/Suriye'ye dönme ihtimaline karşı.

Ciddi öğrenebileceğim bir kaynak var mıdır?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    zone bunu yazdı

Amatör telsizcilik online sınavına girdik, parayı yatırdık ve kart basımda bekliyor.

Ancak telsizin T'sini bilmiyorum. Ne işe yarar nedir bu meret. Afet gibi durumlarda evet işe yarıyor AMD-x hocamın yazdıklarını okuyunca onu anladım.

Ailemden biri ormancı ve telsizi var oyuncak gibi kullandım ama ciddi anlamda hiç kullanmadım.  Öğrenip, alıp dağ evine ne olur ne olmaz diye koymak mı lazım.. Malum Lübnan/Suriye'ye dönme ihtimaline karşı.

Ciddi öğrenebileceğim bir kaynak var mıdır?

Bu konuda bölgendeki amatör telsizcilerin takıldığı derneklere takılmanı öneririm. Genelde her ilde hatta bazen ilçede olabiliyor.

Bazıları:
    https://www.trac.org.tr/

https://antrak.org.tr/

Üzülme...!!! İstediğin Bir Şey Olmuyorsa, ya Daha İyisi Olacağı İçin yada, Gerçekten de Olmaması Gerektiği için Olmuyordur. (Hz Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Catapat
    Catapat's avatar
    Erkek
    Amd-x bunu yazdı
    TheAvenqer bunu yazdı
    Amd-x bunu yazdı

Hocam pahalı değil.. içinde olsan hobinin böyle demezdin. Ama en azından bu afet senin uyanmanı sağlamış. 

Aslında katılıyorum... Son zamanda $ kur'u sebebiyle cihaz ekipman kablo filtre vs.. çok arttı. Lisansınızı aldığınız vakit ulaşın. İhtiyaca ve bütçenize göre birlikte cihaz bakalım. Sadece benim dediğim yönlendirmem ile değil birlikte göz atalım. Diyorum ya aç, gözü doymaz çok adam var piyasada.

Hep birlikte göz atıp, cihaz sahibi olmanızda yardımcı olabilir, elimizde ki ekipmanı fiyata/teknik donanıma göre mukayese ederiz.

Önce eğitim, 

Sonra cihaz, 

Daha sonra muhabere takibi (röle üzerinden) bölgeden bölgeye değişir. TR'de röleler sus vaziyette. Eskidendi o herkes cıvıl cıvıl hem sohbet hem teknik muhabbet.. Şimdi mandal atıp haa tamam el telsizi röleye giriyor (bağlanıyor /çekiyor) gibi duruma döndü. Tabii konuşanlar var ama çok nadir. 

En son ise bu muhabere dilini öğrendikten sonra artık çağrı yapma yani QSO kısmı.. Havaya çıkar seslenir, dilediğini mevcut ahlak ve konuşma adabı içinde yapabilirsiniz. 

Hacı abi Tyt TH-UV88 şundan almayı düşünüyorum nerden alacaz bildiğin uygun yer varsa yardımcı olur musun ve yanımızda taşımamızda bir sıkıntı yok dimi yanlış bilmiyorum örneğin çantada avm ye girebiliriz

TA8LBT

Selam. 

Dostum PM'den bilgi veriyorum. Ayrıca senden ricam yine de piyasa araştırması yapman. 

Hocam aynı telsiz için ben de pm alabilir miyim?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Webci58
    Webci58's avatar
    Erkek

Selamlar, ben ve 4 arkadaşım da başvurumuzu yaptık bu ay sınava gireceğiz, 2. bölgedeyiz. Telsiz konusunda çok bilgili bi arkadaşımız önderliğinde öğrenmeye başladık :) deprem sonrası trac toplantısına katıldım ve gerçekten amatör telsizciliğin ne kadar önemli olduğunu orada tekrar anladım.

TYT UV-8000D almayı düşünüyorum UV88'e göre bataryası çok daha iyi, dual band, gücü daha iyi ve uzun anteni de var.

internette en ucuz baofengtelsiz .com sitesinde var, burayı kullanan oldu mu güvenilir bi site mi acaba?

grup vs. var ise katılmak isterim 

Frontend Dev.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mkyyldrm
    mkyyldrm's avatar
    Erkek

Herkese Merhaba,

Burası TA5MKY, operatör mehmet kaan. İskenderunda ikamet ediyorum. Bölgede olan amatör telsiz ve görüşme kuralları ile ilgili bilgi almak isteyen arkadaşla uygun zamanlarda buluşabiliriz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sir
    sir's avatar
    Erkek

el telsizleri için, havacılık deniz gibi ayrı bandlar mı var kullanımda? hepsini kapsayan tek cihaz yok mu? 

Sporty’s SP-400 Handheld NAV/COM Aviation Radio (sportys.com) gibi gibi

Aman, kendini asmış yüz kiloluk bir zenci, Üstelik gece inmiş, ses gelmiyor kümesten; Ben olsam utanırım, bu ne biçim öğrenci? Hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten. İyi nişan alırdı kendini asan zenci, Bira içmez ağlardı, babası değirmenci, Sizden iyi olmasın, boşanmada birinci... Çok canım sıkılıyor, kuş vuralım istersen.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

Selamlar. 

Akşam birşeyler kaleme alacağım. En azından kafanızdaki soru işaretlerini çözmüş oluruz. Sağlıcakla. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sir
    sir's avatar
    Erkek
    Amd-x bunu yazdı

Selamlar. 

Akşam birşeyler kaleme alacağım. En azından kafanızdaki soru işaretlerini çözmüş oluruz. Sağlıcakla. 

Bekliyoruz :) 

Aman, kendini asmış yüz kiloluk bir zenci, Üstelik gece inmiş, ses gelmiyor kümesten; Ben olsam utanırım, bu ne biçim öğrenci? Hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten. İyi nişan alırdı kendini asan zenci, Bira içmez ağlardı, babası değirmenci, Sizden iyi olmasın, boşanmada birinci... Çok canım sıkılıyor, kuş vuralım istersen.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Catapat
    Catapat's avatar
    Erkek

Var mı yakın zamanda telsiz alan?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek

baş vuruyu yaptım M.E.B üzerinden şu kaynaktan sınava çalış diyeceğiniz bir yer varmı ?

Yav he he
Toplam Hit: 6614 Toplam Mesaj: 85
telsiz deprem amator telsizcilik telsiz