folder Tahribat.com Forumları
linefolder Tahribat.Com - Açık Kapılar Önünde
linefolder Tahribatt Profilindeki Cinsiyet Kimliği Hakkında

Tahribatt Profilindeki Cinsiyet Kimliği Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    patates bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

Bayan deyince noluyo ben anlamadım?

Bide 15 yaşındaki müride bayan mı kadın mı oluyo.

Kadınmı dicez 15 yaşındaki mürideye?

En iyisi mürid müride demek.

Top da top olarak kalsın jargonumuz öyle tarikata çomak sokmayın bence gayet iyi böyle.

Yaziyi okusaydin sorularini bosa sordugunu anlardin.

Jargona gelince hatirladigim kadari ile girgir amacliydi fakat oyle degilse diye fikrimi paylastim.

tbt de uye olma suresi ile alakali hicbir sinirlama  ve soylemin hos karsilanmadigini bildigimi belirterek.

benim uye olma tarihimin 2007 olmasi fakat siteyi  siteyi 16 yasimdan beri takip eden biri olarak  bu 11 12 yil demek oluyor.

senin jargonumuz soylemin bana igreti geliyo. 

Tbt nasil ilk kuruldugu tadi ve amacini artik nasil degistirdiysek. Bu tarz soylemlerde bence degismesi olumlu. 10 yil once buralari daha cok testestoron kokardi. Erkek erkege takilanilan rahat bir yerde. Internet kullanimi yayildi ve hersey gibi siteyide evrimlestirdik. Eskiden kalan bir uygulamayida belirtim evrimlesebilir daha evrensel ve iyi olabilir diye sadece bir  mevcut durumu anlatmak istedim.

ve dikkate alinacagini bilmem bana yetti. Holyone in cvp yazmasi onemliydi. Yine kendi cvp yazip hyr bu boyle kalicak deseydide ok di. Cunku fikiri degerlendiricek olan tabiki oydu. Cvp almak onemliydi aldim.

Abi okudum valla anlamadım yani bize karşı bi öğreti bi fikir beyanı değilse neden desteğe mail atmadın da burdan konu açtın çok merak ettim ki amacım gerçekten birşey öğrenmekti

Neyse sen cevabını aldın ben alamadım

Bayanlar anlatır artık :)

iyibu! yeniden..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Bide benim gibi çift kat erkek üyelerin profilinde erkek üye yazmasada delikanlı üye yazsa o dahada makbule geçer şeyhim.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erc
    erc's avatar
    Erkek

aha sonunda feminist bir insanla daha karşılaştım tebrikler bu tarz şeyleri bu forumda söyleyince çok tepki çekiyor genelde :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı
    patates bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

Bayan deyince noluyo ben anlamadım?

Bide 15 yaşındaki müride bayan mı kadın mı oluyo.

Kadınmı dicez 15 yaşındaki mürideye?

En iyisi mürid müride demek.

Top da top olarak kalsın jargonumuz öyle tarikata çomak sokmayın bence gayet iyi böyle.

Yaziyi okusaydin sorularini bosa sordugunu anlardin.

Jargona gelince hatirladigim kadari ile girgir amacliydi fakat oyle degilse diye fikrimi paylastim.

tbt de uye olma suresi ile alakali hicbir sinirlama  ve soylemin hos karsilanmadigini bildigimi belirterek.

benim uye olma tarihimin 2007 olmasi fakat siteyi  siteyi 16 yasimdan beri takip eden biri olarak  bu 11 12 yil demek oluyor.

senin jargonumuz soylemin bana igreti geliyo. 

Tbt nasil ilk kuruldugu tadi ve amacini artik nasil degistirdiysek. Bu tarz soylemlerde bence degismesi olumlu. 10 yil once buralari daha cok testestoron kokardi. Erkek erkege takilanilan rahat bir yerde. Internet kullanimi yayildi ve hersey gibi siteyide evrimlestirdik. Eskiden kalan bir uygulamayida belirtim evrimlesebilir daha evrensel ve iyi olabilir diye sadece bir  mevcut durumu anlatmak istedim.

ve dikkate alinacagini bilmem bana yetti. Holyone in cvp yazmasi onemliydi. Yine kendi cvp yazip hyr bu boyle kalicak deseydide ok di. Cunku fikiri degerlendiricek olan tabiki oydu. Cvp almak onemliydi aldim.

Abi okudum valla anlamadım yani bize karşı bi öğreti bi fikir beyanı değilse neden desteğe mail atmadın da burdan konu açtın çok merak ettim ki amacım gerçekten birşey öğrenmekti

Neyse sen cevabını aldın ben alamadım

Bayanlar anlatır artık :)

Herşeyden önce okuduysan ve aslında ben sen böyle jargon a çomak sokmayın filan dediğin için biraz köşeli yazmıştım ama sen o niyetle değil samimi öğrenmek isteğin için ben köşeli cümlelerim için özür diliyorum.

netten kadın yerine bayan demek vs yazıp muhakak birşeyler bulursun gibime geliyor. Bulamazsanda önemli olan cevabı bulmak değil . inatla kadın yerine bayan demek  kadın kelimesinin anlamını kız olmayan gibi tahlil etmek gibi bir fikire sahip olma . ve bu bayan kelimesinin çıkışının biraz bu olduğunu düşünürsen (yerine göre ama) yeterlidir. Bunlara cinsiyetçi yaklaşım denir ve hoş karşılanmaz.Kadını çoğu kişi kaba bulabilir mesela.

bak Nazım Abi ne kadar kaba bir adammış

http://www.youtube.com/watch?v=POFXDqEQtJs

halbükü bayan dese nasılda güzel kibar cici olurudu :)

https://t.me/pump_upp
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek
    erc bunu yazdı

aha sonunda feminist bir insanla daha karşılaştım tebrikler bu tarz şeyleri bu forumda söyleyince çok tepki çekiyor genelde :)

Feminst değilim. Tepki çektiği doğrudur sebeblerinide anlamak da güç değil. Bu arada aşırı feministlik durumdada erkleklerin savunucusu olurum bir anda.

Ezilenin yanındayız . :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Abi ben bi kız arkadaşıma kadın dedim tokat yedim şimdi sen kadın de diyosun :/

Samimiyim bak anlamıyorum şimdi hanımefendi diyelim en iyisi ozaman.

Ben hayatta kadın demem genç birine tokat yedim diyorum :D

De şimdi bi cinsiyet ayrımı yokmu genç hanımefendiyle yaşlı hanınefendi arasında (veya evli hanımefendi)

Okuduğumdan anladığım (araştırmamdan da) şu: bayan kelimesi kibarlıktan ziyade kız kadın ayrımının üstünü örtmek ikisini birleştirmek için kullanılıyor. Kız kadın ayrımı da halk arasında malum cinsel ilişkiye girmiş girmemiş bu anlama geliyor erkeklerdeki millilik mevzu gibi tam da bu noktaya karşı çıkılıyor galiba da 

Kadın ciddi manada kaba abi. Şiirde kaba gelmiyor eyvallah da sınıfta kadınlar bu taraftan kadınlar tuvaleti falan nebileyim tuhaf. Kadın hocalar erkek hocalar. Kadınlar bölümü. Kadın biraz daha olgun yaşlı kaçmıyor mu?

iyibu! yeniden..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

De şimdi bi cinsiyet ayrımı yokmu genç hanımefendiyle yaşlı hanınefendi arasında (veya evli hanımefendi)

Okuduğumdan anladığım (araştırmamdan da) şu: bayan kelimesi kibarlıktan ziyade kız kadın ayrımının üstünü örtmek ikisini birleştirmek için kullanılıyor. Kız kadın ayrımı da halk arasında malum cinsel ilişkiye girmiş girmemiş bu anlama geliyor erkeklerdeki millilik mevzu gibi tam da bu noktaya karşı çıkılıyor galiba da 

Kadın ciddi manada kaba abi. Şiirde kaba gelmiyor eyvallah da sınıfta kadınlar bu taraftan kadınlar tuvaleti falan nebileyim tuhaf. Kadın hocalar erkek hocalar. Kadınlar bölümü. Kadın biraz daha olgun yaşlı kaçmıyor mu?

Kadınlığından utanan cahil insanlara denk gelmişsin. Bir kadın kendisine kadın denmesinden nasıl utanır aslında anlamak zor. Aslında problem bunda değil. Milletçe sürekli bacak arasıyla düşündüğümüz için sex yaptı mı yapmadı mı mevzusuna kafa yoranlar genellikle kadın kız sıfatlarında sıkıntı yaşarlar. Sanki ona birisi kadın deyince tepki göstermezse herkes bak bu sex yapmış orospu olmuş diye düşünecekler zannediyor. İngilizcede bu sıfatlar evli olup olmamasına göre kullanılıyor diye biliyorum. Türkçe'nin azizliği. Kültürde yerleşmiş anlamlar da düzgün olmadığından sürekli çatışma yaşanması normal. Ataerkil hegemonyanın ürünleri.

Bence bir kadına bayan denmesi daha kaba. Bunun ötesinde hanım, hanımefendi hatta işi abartıp dişi diyenleri de gördüm. Ben genellikle hanımefendi sıfatını layık görüyorum. Eğer yaşıtımsa pek sıfat kullanmamaya özen gösteriyorum. Nezaket çerçevesinde bir sıfat kullanmadan da iletişim kurulabilir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Feminist arkadaşlarımın bir çok tanımı olmasına karşın bana mantıklı gelen açıklama budur. 

"Her ne kadar tdk sözlüğüne bile son yıllarda "kadın"ın karşılığı olarak da eklenmişse bile, bayan, öncelikle bir ismin önüne gelen hitap şeklidir. 

Kadın, bir cinsiyettir. Kadın denecek yerde bayan denmez. Bu kadar açık ve nettir. Dolayısıyla kadına bayan demek ifade hatasıdır, kibarlık değildir. İsmi bilinmiyorsa ve kibar olmak isteniyorsa hanımefendi kelimesi kullanılır.

Kadınlar tuvaleti, kadın kuaförü, kadın hamamı, kadın dergisi, kafeteryada oturan dört kadın, gibi kullanmak kesinlikle kabalık değildir."

Bazı ortamlarda bu konu uzun uzun tartışılır ve eğer zamanında yaptığım gibi "çok uzatılacak yada abartılacak bir konu" olmadığını dile getirirseniz ortamın gazıyla bazı kişiler ağzınıza kürekle vurmak isteyebilir. O yüzden kim kendisine nasıl hitap edilmesini istiyorsa öyle yapın kafanız rahat olsun. 

Fakat şöyle bir gerçek var ki daha önce pek dikkat etmediğim bu konuda bir şeyler okuduktan sonra ben de dikkat etmeye çalışıyorum.

TxT tarafından 20/Eki/14 13:20 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

şimdi işte liseden bahsediyorsun sanırım . Bilgi birikimle alakalı elbetteki o çevrelerde durumun idrakında sorunlar olabilir bunu bilmeyen kız arkdaşlarında tepkşi gösterebilir. olayı net şekilde sen anladıktan sonra onlara anlatırsan sana hak vericeklerdir (Muafazakarlardan bahsetmiyorum onlar biraz kapalı olabiliyorlar bu konuda) .

Onun haricinde kadın kelimesinin sana kaba gelmesi işte toplumdaki algıdan dolayı.

bir sunumda baylar bayanlar diyebilirsin çünkü bayın kadın için olanı bayandır.

ama erkekler tualeti bayanlar tuaelti kullanımı yanlıştır mesela.

ve erkek çocuk için oğlan milli olana erkek denilirken erkekler oğlanı kabul etmez gururla erkeğim derken. kızların gururla kadın diyememesi bu ataerkil liğin dil üzerindeki etkisinden bahsediyorum.

bilmiyorum şimdi karar mercii ben değilim fakat lisede okul da düşününce ben senin yaşlarındayken bende bir kadına atıyorum öğretmenime bayan demeyi nezaget sanırdım daha kibar gelirdi bana. Fakat bulunduğum siyasi parti kadın hakları ile filanda çok ilgili. Bu rarz toplantılar ve kadın hakları savunucuları ile yapılan sohbetlerde. Ve sosyoloji bölümünden aldığım seçmeli ders olarak "toplumsal cinsiyet eşitliği" adlı derste öğrendim bu tarz şeyleri.Sanırım zamanla oluşucak şeyler

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek
    TxT bunu yazdı

Feminist arkadaşlarımın bir çok tanımı olmasına karşın bana mantıklı gelen açıklama budur. 

"Her ne kadar tdk sözlüğüne bile son yıllarda "kadın"ın karşılığı olarak da eklenmişse bile, bayan, öncelikle bir ismin önüne gelen hitap şeklidir. 

Kadın, bir cinsiyettir. Kadın denecek yerde bayan denmez. Bu kadar açık ve nettir. Dolayısıyla kadına bayan demek ifade hatasıdır, kibarlık değildir. İsmi bilinmiyorsa ve kibar olmak isteniyorsa hanımefendi kelimesi kullanılır.

Kadınlar tuvaleti, kadın kuaförü, kadın hamamı, kadın dergisi, kafeteryada oturan dört kadın, gibi kullanmak kesinlikle kabalık değildir."

Bazı ortamlarda bu konu uzun uzun tartışılır ve eğer zamanında yaptığım gibi "çok uzatılacak yada abartılacak bir konu" olmadığını dile getirirseniz ortamın gazıyla bazı kişiler ağzınıza kürekle vurmak isteyebilir. O yüzden kim kendisine nasıl hitap edilmesini istiyorsa öyle yapın kafanız rahat olsun. 

Fakat şöyle bir gerçek var ki daha önce pek dikkat etmediğim bu konuda bir şeyler okuduktan sonra ben de dikkat etmeye çalışıyorum.

bu kızlara ne demeliyim diye samimiyetle soran kardeşiim şimdi nickini unuttumda bak bu yazı daha derli toplu işte bu yazıyı dikkate alman bence soruna cevap oluşturucaktır. aynı zamanda yediğin tokatında hesabını bu yazının çıktısını alıp sorabilirsin genç arkdaşından;)

Toplam Hit: 5554 Toplam Mesaj: 46