folder Tahribat.com Forumları
linefolder Tahribat.Com - Açık Kapılar Önünde
linefolder Tahribatt Profilindeki Cinsiyet Kimliği Hakkında

Tahribatt Profilindeki Cinsiyet Kimliği Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bu olay aslında avrupa'nın kültürünü almaya çalıştığımız sıralardan başlıyor.. txt nickli arkadaş ifade etmiş biraz, mr. xxx,  miss/mrs yyy  (herr, frau gibi )mantığını bize oturtmak için bay xxx, bayan yyy tarzında hitaplar kullanılmaya başlandı. Daha önce erkekler için beyefendi, kadınlar için de hanımefendi hitabı kullanılırdı. Çocuklar için bile xxx bey evladım, yyy hanımkızım şeklindeydi.. kültür asimilasyonu sebebiyle olmuş bir olay.. han hükümdar, hanım ise kraliçedir türkçe'de (kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Han_(unvan) ). kadınlara hanım diye hitap edilirken şimdi baymak kelimesinden türeyen bayan kullanılıyor :) kadınların karşı çıkması gereken mesele aslında.. 

unbalanced tarafından 20/Eki/14 14:22 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Olmasi gerekende kadindir. Fakat memlekette Kadin ve Kiz kavramlarinin ici bakirelik üzerine dolduruldugu icin feminen cinsiyette cinsel iliski oncesi ve sonrasi olarak kiz veya kadin denmektedir.

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

şimdiye kadarki en ilginç konulardan biridir sanıyorum. aslında çok üstünde düşünmediğim bir mevzuydu.

üstelik verdiğiniz linkteki yazı biraz garip bence. gerçi biraz hızlı geçtim ama yazıyı yazan 2 zıt düşünceyi bir yazıda savunmuş.

tutarsız geldi. ama alttaki yorumlar daha güzel.

aslında nerden başlanır nasıl anlatılır bilemiyorum. çünkü çok kapsamlı bir konu açmışsın.

Ben genelde denk gelmişsinizdir bayan kelimesini çok kullanırım.

bana daha kibar ve geneleyici geliyor.

benim tek başıma değiştirebileceğim bir şey olsaydı size kesinlikle katılırdım ama toplum değerlerini göz ardı edemiyoruz çoğu zaman .

yeniliklere açık ve mantıkla haraket eden bir millet değiliz. bazı şeyler maalesef kemikleşmiş.

ona başkaldırı olsa bile değişmesi 10 yıllar alır gibime geliyor. çok toplu bir hareket yapmak lazım. kanun çerçevesinde.

durum böyle olunca,   biraz sen de yanlış anlaşılmamak için toplumun anladığını onlara vermek durmunda kalıyorsun.

erkek doğduğu andan itibaren rahat ve utanma duygusu olmadan yetiştiriliyor.

namus zaten yok. namus kadınlara ait birşeymiş gibi öğretiliyor.

erkeğin çıplak fotoğrafları albümlerdeyken kızlarınki saklanıyor. bence bu durum her ikisi için geçerli.

ben ahlakın sadece kadınlar değil erkekler tarafındanda benimsenmesini isterdim.

erkek kadını aldattığı zaman kadının onu affetmesi beklenir. ama aynı şeyi kadın yaptığında durum böyle olmaz.

ben zaten bir kadına böyle birşeyi asla yakıştırmam orası ayrı.

üstelik sizlerinde çok yakından bildiği icloud saldırısında burada konu açıldı. orada sadece kadın değil erkeklerinde çıplak fotoğrafları vardı.

ama saldırı sadece kadınlara yapılmış gibi oldu kimse erkeğin haklarından bahsetmedi. bence o saldırı erkek içinde geçerli.

erkek diye mahremiyeti yok diye düşünülmesi çok yanlış.

erkek ergenken de erkek,

evlendiğindede boşandığındada

ama kız-kadın ve dul diye ayrım yapılıyor. insanları cinsellikleriiyle sınıflandırılıyor.

sanırım konuyu açan kişide bunu kaldırmak için konu açmış. ben böyle anladım,

böyle birşey sonuna kadar savunsamda şöyle küçük bir nuans var:

toplum dediğim gibi çok alışmış. mesela ben 5 yaşındakine kadın dersem hiç yakışı kalmaz.

ben küçük bir kız çocuğuna kadın derken arkada ne gibi ard niyet olabilir

ama ben bunu bir erkeğin ona söylediğini duysam şahsen o kişiyi sapıkmı diye markaja alırım. hemen yargılamam ama dikketimi çeker.

çünkü onun sizler gibi ayrımcılığı kaldırmak için böyle dedi diye düşünemem. böyle düşünen insan  100 de 1 dir.

genelde başka bir gözle bakmış gibi gelir.

aslında "bayan"  kelimesine karşı çıkıyorsunuz ama bayan kelimesi bu ayrımı kaldırmak için kullnılıyor tamda.

ben hem kibar olması hemde gerçekten böyle bir ayrımcılık omasından dolayı kullanıyorum.

daha kibarı hanımefendi,hanım beyfendi, bey şeklinde

bazılarıda çok muhafazakar kesim özellikle kız kadın diye  üsütne basarak kullanıyor. çünkü bunun ayrımının silinip gitmesini istemiyor.

Bende kadın erkek ilişkilerinde namusa çok önem veriyorum

evliik nişan gibi durumlar önemli bir durumdur. ama namus kavramıda bir bu kadar daha yazacağım bir konu.

sadece kısaca özetlemek isterim. çok açıkça yazamayacağım ama anlayacağınız sanıyorum: namusu sadece fiziksel olarak görmeye karşıyım.

çünkü namus kavramı benim için fizksel olduğu kadar ruhsalda birşeydir.konuyuda çook dağıttım ama şunuda söyleyim iyi anlaşılsın:

birkeresinde bir program iziliyorum.

18 yaşında bir erkek , dedi ki şimdiye kadar 100 e yakın kız arkadaşım oldu ve hepsinide birbirleriyle aldattım.

bu şahıs cinsellik yaşamasa bile namus açısında benim için sorunlu biridir.

ama birkaç kişiyi sevmiş ama işler yolunda gitmemiş samimi hatta bir kerede evlenmiş bir erkek yukarıda verdiğim kişiye göre

cinselik yaşamışta olsa daha namusludur.

konuyu mahvetmeeycek olsam kadınların erkelleri nasıl kandırdığını ve size nasıl kendini "argo kelimeyle " yamadığınıda anlatırdım ama .

bayandan nerelere geldim yahu.

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

@futurist

dogru seyle yazmis fakat bi noktada farkli bir bakis acisini getirmek istiyorum. Kadin haklari savunuculari özellikle bayan kelimesi yerine kadin kelimesinin kullanilmasindan yana tavir kullaniyo. Kagit uzerinde kadinlara dair birsey tanimlanirken bayan yerine kadin kelimesi de kullanilmakta.

Esitlik konusuna gelirsende sana %100 katiliyorum. Uzatmadan söylemem gerekirse toplumun böyle hareket etmesinin, ettirilmesinin ve cinsiyetler arasi varolan esitsizligin en büyük nedeni Islamiyettir. Islamiyetle toplum kurallari ne kadar cok düzenlemek istenirse kadin haklari bir o kadarda göz ardi edilecektir.

not: Ateist degilim.

Florenzi tarafından 20/Eki/14 15:52 tarihinde düzenlenmiştir

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek

bizim toplum yüzünden o.

kadın deyince aklı sikine kayanlar olduğu müddetçe de bu tarz sıkıntılar devam eder

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Yapay karakter sorunları bunlar..

bayan bay'dan türemiş diye saygısızlık,aşağılayıcı görenler var bunların %95 i kadın zaten diğer böyle görenlerde anlayışlı olmak için extra kasan insanlar zorlama yapmacık insanlar yani. Simitçi de simitten türeme bir kelimedir biri cansız,hamurdan bir madde iken diğeri bir mesleği icra eden kişiye verilen addır bu extra kasıntılı insancıklar bu kelimeyi neden saygısızlık olarak görmüyor ? Başka sorum yok hakim bey.

Troubles'll come & they'll pass
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı

bayan bay'dan türemiş diye saygısızlık,aşağılayıcı görenler var bunların %95 i kadın zaten diğer böyle görenlerde anlayışlı olmak için extra kasan insanlar zorlama yapmacık insanlar yani. Simitçi de simitten türeme bir kelimedir biri cansız,hamurdan bir madde iken diğeri bir mesleği icra eden kişiye verilen addır bu extra kasıntılı insancıklar bu kelimeyi neden saygısızlık olarak görmüyor ? Başka sorum yok hakim bey.

bayan baydan türemiş diye saygısızlık olduğunu nerden çıkartın :)

bence yazıyı filan hiç okumadan konuya kabaca gözatmışsın sadece yüzde 95 diye verdiğin verinin dayanağı nedir net 95 demişsin onuda kaynak gösterirsen süper olur bence. zorlama kasan insancıklarada yapmacık diye yapıştırmışsın keşke ben yapmacık olduklaırnı düşünüyorum deseydin. 

çünkü bende şu an seni hiç okumadan etmeden yorum yapan kalıpcı cahil cühela görüyorum ( öyle olmadığını biliyorum)

https://t.me/pump_upp
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek

Bayan mı? Ne bayanı?

Feminizm.

Kadın benlik içinde iyidir, hitap ederken hanfendi iyidir, ya da siz biz takılmak iyidir.

Bayan dediğimi hiç hatırlamam.

2. Ağızdan konuşurken kadınlar ya da kızlar diye söylerim, bayanlar iğreti durur.

"Pardon bayan" Lafına da ifrit olurum.

Afedersiniz Hanfendi, büyükse (abla) teyze - Eğer resmi konuşmayacaksam.

Bu kadar yani.

Bayan ve bay kelimesi nereden geldiyse oraya gitsin ağa :D

Ben bayı bir tek,  vedalaşırken kullanıyorum den den atar gibi - bye bye :|

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    patates bunu yazdı
    Nikoteen bunu yazdı

bayan baydan türemiş diye saygısızlık olduğunu nerden çıkartın :)

bence yazıyı filan hiç okumadan konuya kabaca gözatmışsın sadece yüzde 95 diye verdiğin verinin dayanağı nedir net 95 demişsin onuda kaynak gösterirsen süper olur bence. zorlama kasan insancıklarada yapmacık diye yapıştırmışsın keşke ben yapmacık olduklaırnı düşünüyorum deseydin. 

çünkü bende şu an seni hiç okumadan etmeden yorum yapan kalıpcı cahil cühela görüyorum ( öyle olmadığını biliyorum)

beyler şu yazıyı birinis okusun adam herkese okumadın diyor :D

ben hemsini okuyamadın beynim yandı birimiz çıksın okusun değişim olursa bizde okuruz :D

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

bayan hanfendinin kibirli söylenişi gibi

sanırım genelde otobüste veya caddede şöyle söylenio

bayan bayan bakarmısınız şeyinizi düşürdünüz minvalinden

Toplam Hit: 5562 Toplam Mesaj: 46