folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Güvenliğine Giriş
linefolder Tartışma: Antivirüssüz Bilgisayar.

Tartışma: Antivirüssüz Bilgisayar.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

anti değil firewall kullanıyorum sadece. ara ara wireshark ile olan bitene bakıyorum.

dışarıya bişe göndermediği sürece pc yerinde takla atsada umrumda değil.

en son windows xp nin ilk zamanlarında bilgisayar açılırken mavi ekran almayı başarabildim.

önemli dosyalarımı sık sık dvd ye çekiyorum. kafam her türlü rahat yani.

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

senede 1 bile olsa virüs buluyor ya şu mered. o yeter.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı

Elektrik prizine takılı bir PC'ye antivirüs kurmamak, bir rusla kondomsuz ilişkiye girmekten daha aptalca bir cesaret...

Virüslerin girmeyeceği tek bilgisayar, fişe takılı olmayan bilgisayar...

Günümüzde google üzerinde 2 satır yazı arayan her kullanıcının kullandığı pc potansiyel virüs konağıdır.

Arkadaşlarından okul için olsun, ödev için olsun bir flash bile alan her kullanıcının kullandığı pc potansiyel virüs konağıdır.

Onun haricinde ben neyin ne olduğu biliyorum demekle bu iş olmaz, yanlış yaparsınız...

Günümüzde flash yüklü her bilgisayar ile girdiğiniz siteden virüs bulaşma ihtimali var. Java yüklü her bilgisayarın tarayıcı ile girdiği her siteden virüs bulaşma ihtimali var...

Ben güvenilir siteye giriyorum demek accayip cahilce bir cümle.

Bundan 5 sene önce www.asus.com'un anasayfasına yüklü iframe'i asusun temizlemesi 4 gün almış, o süre zarfında zero day exploit yüzünden driver indirmek için www.asus.com a giren ve botnet zombiesi olan pc sayısı yüzbinlerle ifade edilmişti.

Heryerde iframe virüsleri kol geziyor, hatta pcde yüklü olan winscp'nin filezillanın username passwordlerini çalan envayi çeşit virüs var.

Girdiğiniz sitenin ftpsine sahip bir kullancının pcsine bulaşan virüs yüzünden o güvenilir dediğiniz site iframe virüsü yemiş olabilir, bu yüzden sizin "güvenli, virüs girmez" dediğiniz pcniz belkide aylardır zombi olmuş olabilir...

Çok basit bir olay söyleyim.

bu gün ben virüs yiyip, tahribatın ftpsinin kaptırsam, virüs tahribatın index.asp sine zero day bi iframe koysa, ruhunuz duymayacak :)

Cahillik yapmayın, güvenlik en zayıf halka kadardır.

Hacı bırak allasen :) eğer o kadar abartacak olursak fişe takılı olmayan bilgisayara da virüs girebilir, şuanki kablosuz teknoloji ile böyle birşey yapılamaz mı yani? hayır yapılamaz diyemiyorum şahsen.

İşletim sistemi 10 sene öncesinden kalma, hiç güncelleme yapmayan ve internet explorer gibi yaygın bir yamalı bohça ile nette gezinen java applet yükleyip okey oynayan adamın makinesi zombi olur, internet explorer sayesinde zero day de yer her boku da yer, şaşırılacak birşey değil, ama ne yaptığını bilip de antivirüs denilen zımbırtıyı kullanmayana cahil demek de mantıksız bence, sanki sıfır toleransla mu çalışıyor bu zımbırtı?..

Eğer mevzu anlattığın kadar büyükse antivirüsün de bir halta yaramayacağını düşünüyorum, elektrik hattından pcye ulaşacak kadar sağlam adamların/firmaların önünü antivirüsün kesebileceğini düşünmek komik. Eğer öyle bir kuruluş benim pcme yada herhangi bir yurdum garibanının pcsine girecekse de buyursun yapabilecek birşey yok zaten. 

Fantaziyi bir kenara bırakırsak da güncel sistem ve güncel tarayıcı (internet explorer hariç) ile herhangi bir Türk sitesinden kimseye birşey bulaşmaz diyorum abartmamak lazım, 12 yıllık tecrübemle bunu söyleyebiliyorum.

Dediğim gibi güncel bir işletim sistemine karşı bir tehditle karşı karşıya kalıyorsak eğer, zaten antivirüsün bir boka yaramayacağını düşünüyorum o noktada.

Yani napıyoruz? babamızın bilgisayarından internet explorer ı kaldırıyoruz, ve hatta mümkünse ubuntu kuruyoruz.

Ehl-i Byte
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    trampfd bunu yazdı
    renegadealien bunu yazdı

Elektrik prizine takılı bir PC'ye antivirüs kurmamak, bir rusla kondomsuz ilişkiye girmekten daha aptalca bir cesaret...

Virüslerin girmeyeceği tek bilgisayar, fişe takılı olmayan bilgisayar...

Günümüzde google üzerinde 2 satır yazı arayan her kullanıcının kullandığı pc potansiyel virüs konağıdır.

Arkadaşlarından okul için olsun, ödev için olsun bir flash bile alan her kullanıcının kullandığı pc potansiyel virüs konağıdır.

Onun haricinde ben neyin ne olduğu biliyorum demekle bu iş olmaz, yanlış yaparsınız...

Günümüzde flash yüklü her bilgisayar ile girdiğiniz siteden virüs bulaşma ihtimali var. Java yüklü her bilgisayarın tarayıcı ile girdiği her siteden virüs bulaşma ihtimali var...

Ben güvenilir siteye giriyorum demek accayip cahilce bir cümle.

Bundan 5 sene önce www.asus.com'un anasayfasına yüklü iframe'i asusun temizlemesi 4 gün almış, o süre zarfında zero day exploit yüzünden driver indirmek için www.asus.com a giren ve botnet zombiesi olan pc sayısı yüzbinlerle ifade edilmişti.

Heryerde iframe virüsleri kol geziyor, hatta pcde yüklü olan winscp'nin filezillanın username passwordlerini çalan envayi çeşit virüs var.

Girdiğiniz sitenin ftpsine sahip bir kullancının pcsine bulaşan virüs yüzünden o güvenilir dediğiniz site iframe virüsü yemiş olabilir, bu yüzden sizin "güvenli, virüs girmez" dediğiniz pcniz belkide aylardır zombi olmuş olabilir...

Çok basit bir olay söyleyim.

bu gün ben virüs yiyip, tahribatın ftpsinin kaptırsam, virüs tahribatın index.asp sine zero day bi iframe koysa, ruhunuz duymayacak :)

Cahillik yapmayın, güvenlik en zayıf halka kadardır.

Hacı bırak allasen :) eğer o kadar abartacak olursak fişe takılı olmayan bilgisayara da virüs girebilir, şuanki kablosuz teknoloji ile böyle birşey yapılamaz mı yani? hayır yapılamaz diyemiyorum şahsen.

İşletim sistemi 10 sene öncesinden kalma, hiç güncelleme yapmayan ve internet explorer gibi yaygın bir yamalı bohça ile nette gezinen java applet yükleyip okey oynayan adamın makinesi zombi olur, internet explorer sayesinde zero day de yer her boku da yer, şaşırılacak birşey değil, ama ne yaptığını bilip de antivirüs denilen zımbırtıyı kullanmayana cahil demek de mantıksız bence, sanki sıfır toleransla mu çalışıyor bu zımbırtı?..

Eğer mevzu anlattığın kadar büyükse antivirüsün de bir halta yaramayacağını düşünüyorum, elektrik hattından pcye ulaşacak kadar sağlam adamların/firmaların önünü antivirüsün kesebileceğini düşünmek komik. Eğer öyle bir kuruluş benim pcme yada herhangi bir yurdum garibanının pcsine girecekse de buyursun yapabilecek birşey yok zaten. 

Fantaziyi bir kenara bırakırsak da güncel sistem ve güncel tarayıcı (internet explorer hariç) ile herhangi bir Türk sitesinden kimseye birşey bulaşmaz diyorum abartmamak lazım, 12 yıllık tecrübemle bunu söyleyebiliyorum.

Dediğim gibi güncel bir işletim sistemine karşı bir tehditle karşı karşıya kalıyorsak eğer, zaten antivirüsün bir boka yaramayacağını düşünüyorum o noktada.

Yani napıyoruz? babamızın bilgisayarından internet explorer ı kaldırıyoruz, ve hatta mümkünse ubuntu kuruyoruz.

Hocam çok iyimsersin, en basitinden bir örnek vereyim yanlış bilmiyorsam geçen sene utorrent'in ftp sine sızıp orjinal exeyi değiştirdiler. Koskoca utorrent diyip kimse virüs olduğunu düşünmedi tabi. Bildiğim kadarıyla milyon civarında insan o exe yi indirip çalıştırdı. Her zaman hata bizden olacak diye bişi yok, başkasının hatasının da ceremesini çekebiliriz :) Son öneri çözüm olabilir o ayrı konu :))

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

paylaşmadan duramıcam :D

https://www.youtube.com/watch?v=fIiSaqw_8r0

samaccc tarafından 13/Eki/12 19:30 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı
    Hocam çok iyimsersin, en basitinden bir örnek vereyim yanlış bilmiyorsam geçen sene utorrent'in ftp sine sızıp orjinal exeyi değiştirdiler. Koskoca utorrent diyip kimse virüs olduğunu düşünmedi tabi. Bildiğim kadarıyla milyon civarında insan o exe yi indirip çalıştırdı. Her zaman hata bizden olacak diye bişi yok, başkasının hatasının da ceremesini çekebiliriz :) Son öneri çözüm olabilir o ayrı konu :))

Söylediklerim yine geçerli hocam, exe indiriyorsan önce taratman lazım, nereden ne geleceği belli olmaz.

Ama hiçbirşey indirmiyorken 24/7 makinede işlerimi aksatacak kadar kasa kasa dosya tarayan bir antivirüs zımbırtısına da tahammül edemem. Virüs bulaşsın ondan iyi hem o kadar da kasmaz yani! :D

Ehl-i Byte
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uzaylioglan
    uzaylioglan's avatar
    Erkek

Bence antivürüs şart.

Java Dowloadderlar büyük sıkıntı yaratabiliyor.

Javayı iptal et rahatla diyen olabilir ama Javasız yahoo mailime bile giremiyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReeX
    ReeX's avatar
    Erkek
    uzaylioglan bunu yazdı

Bence antivürüs şart.

Java Dowloadderlar büyük sıkıntı yaratabiliyor.

Javayı iptal et rahatla diyen olabilir ama Javasız yahoo mailime bile giremiyorum.

Tarayıcıdan iptal ettiğin java script öyle yaptığında sitelere girerken problem yapıyor ama pc den javayı kaldırırsan problem ortadan kalkıyor 

Sorgusuz java downloaderlar piyasada var şuan için

Gimme Some Tits
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek

Bu virüsleri yazan o. çocukları, antivirüs firmalarının ellerini oğuşturup göbeklerini kaşıyarak seyrettikleri kişiler değil mi? Aynı zamanda bir çok virüs yazan pzv de bu firmalar adına çalışmıyor mu? Şimdi burda bi mantık kurmak gerek. Adam önce derdi veriyor sonra da derman bende diyor. Peki bu dert nerden geliyor? İnsanların en zayıf oldukları noktalardan. Mesela çocuklarda oyun sitelerinden, yetişkinlerde de adult sitelerden falan. demek ki bu noktalar kontrol altına alınacak.

Ancak yazıldığı gibi güvenilir olarak bilinen sitelerden bi şekilde virüs yemek konusunda haklısınız. Bu durumda da şöyle bir soru geliyor insanın aklına. Bilgisayara kuracağınız ortalama ya  da üst sayılacak değerdeki herhangi bir antivirüs programı %100 koruma sağlıyor mu? 2000'li yılların en başlarında Norton nortonken, nortonlu bilgisayarımın virüsler yüzünden çöktüğünü hatırlıyorum. Buradaki kusur sadece nortonda değil, olmayacak sitelere girip duran bendeydi ama, sonuçta av olan bir pc virüsler yüzünden göçmüştü.

Özetle, profesyonel çalışanlar için gerekli olabilir. Ancak orta sınıf kullanıcı, genel anlamda kendisini koryabilir ve korumalıdır da.. Alt sınıf kullanıcılar için söylenecek çok söz yok. Zira 2. paragraftaki ben de öyleydim işte :)

Huzur islamda... Yok, yanlış. Para islamda. Net...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek

şahsi düşüncem antivirüsler gereksiz.

bu zemana comodo gibi sezgisel sistemlerin gideri var ama onlarda x64 de patchguard yüzünden çalışamıyorlar. bende x64 kullanıyorum.

şimid tutupta utorrentin ftpsine trojan sokan eleman onu fudlamadan upload etmicektir dimi?, antiler uyanana kadarda utorrent uyanır zaten.

Toplam Hit: 12065 Toplam Mesaj: 50