folder Tahribat.com Forumları
linefolder Grafik - Animasyon - Flash - 3D Modelleme
linefolder Tasarımcılık Doğuştan Gelen Bir Yetenekmidir Yoksa Öğrenilir Mi?

Tasarımcılık Doğuştan Gelen Bir Yetenekmidir Yoksa Öğrenilir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    warlife
    warlife's avatar
    Erkek

cok fazla bu işte bilgi sahibi olmasamda insanların kişisel zevkleri farklı yani göreceli bi olay su tasarimi sevdim sevmedim hani renk acısından söylüyorum renklerin uyumuna mı dikkat ediyoruz su renk gözüme hoş geldi sevdim burayı falan.. bir bütün olarak beğenilmesi gerekiyo sanırım

diyalektik için kesin, mutlak hiç bir şey yoktur..Her şeyin bir geçmişi vardir ve bir geleceği olacaktır. Her şey bir kez bulunduğu yerde her zaman icin kesin olarak bulunmaz, ve o bugünki o,kesin ve son değildir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek

biraz değişik bir bakış açısı olacak ama bayanlar küçüklükten beri bu renk elbiseye nasıl çanta uyar gibi kafa yormalardan çoğu zaman ev dekorasyon olsun resim olsun, bahçe düzenlemesi olsun çok daha başarılıdır :W

bana göre yani...

yani diyorum ki sanırım doğuştan gelen yetenek ile hayatın öğrettiği bir kaç şey harmanlanmalı :|

kırmızı gök yüzü ile mavi deniz birbirine ne de güzel yakışıyor, güneş batarken gibi saçma ötesi bir örnekte veririm :P

birazcık eğitim ile giderilir diyorum, bu eğitimi hayatta verebilir diyorum aynı zamanda :|

çok feci saçmaladım gibi :|

neyse falan filan :W

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    stillalive
    stillalive's avatar
    Erkek

hocalar, size bu renk cetvelini sunmak istiyorum, üstte istediğiniz rengi ayarladığınızda, alt taraftaki 6 karede, o seçtiğiniz renge uyumlu renkler oluşmaktadır.

Renk Cetveli

Bu uygulama kullanacağınız renklerin uyumlu olmasına yardımcı olacaktır.
    Seçtiğiniz renkle uyumlu 6 rengi aşağıda görebilirsiniz.
    Ve kod değerleride altlarında yazmaktadır.

firefox ile çalışmaz, internet explorer ile girmeniz tercihendir.

http://www.semgoksu.com/RenkUyumCetveli.htm

Geçenlerde kumpircide otururken, salataları, kaşarlı kumpirleri ve kısırları gördüm, o sırada şöyle düşündüm: Kısırlaştırılmış Siyaseti, Kaşar Siyasetçilerden Alırsak, Önümüze Amerikan Salatası Olarak Gelir Ve Biz de Onu Yeriz, Ama Orada Unutulan Birşey Var, O da Çoban Salatası.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Bu gerçekten güzel birşeye benziyor.

Çalışmazsa Internet explorerla açın, güzel renkler veriyor gerçekten.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Ilkokuldan beri resim dersim kotuydu.Hic tasarima yonelmedim.En son universitede aspx+C# ile online web tabanli bir ajanda projesi verdi hoca.Projeyi tamamlayip hocaya goturdugumde , begendi , kodlari acip inceledi performans icin yaptiklarimdan memnun kaldi.Ama tasarim 0 :) , Sonra hoca sadece renklerin uyumu ve basitlik en iyi tasarimdir,dedi.Sonra renk uyumlarina falan dikkat  etmeyebasladim , genelde windowsapplication gelistiriyorum tasarima cok onem vermem gerekmiyor ama yinede basitlik + renk uyumu ile goze daha guzel gorunuyor...Ayrica suna inaniyorum kod yazmakla , tasarim arasinda ters oranti var:)

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    legendary
    legendary's avatar
    Erkek

Bence içinden gelen bişey.Birazda tecrübe özelliklede web tasarımında.Süper ps bilen biri web tasarım yaparken zorlanabilir.Bikere başlamadan önce program yazar gibi analiz çalışması vb yapılır.Örneğin müşterinin birine yapıcaksan bu adamın sitesinde neler olucak ?,adamın kartvizitine beğendiği sitelere göz atman gerek.En azından oradan adama uygun renk alabilesin.Mesela adamın kartiviziti siyah,bikaçtane örnek site verdi gri ; siteyi gri - siyah - beyaz üçgeninde hazırlaman gerek.Ama göze güzel gözükmesi için aralara canlı renklerden atarsan can evinden vurmuş olursun.adam en iğrenç renkte bile bi tasarım istese sen onu güzelleştirebilirsin.

Analiz vb ye gelince; sitede kullanıcağın başlıkları daha önceden seçersen tasarımın ilerleyen zamanlarında rahat edersin.Mesela sitede insan kaynakları bölümü çok önemli bunun için kaliteli image lar hazırlaman gerekli.bazen 230x100 lük bi alan için 6/7 fotoğrafı birleştirdiğim oluyo.

yaratıcılık uçmak değil konmaktır...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    legendary
    legendary's avatar
    Erkek

http://www.semgoksu.com/RenkUyumCetveli.htm

bence bu sitedeki olay hiçbi işe yaramaz.Çünkü her renk için banko grinin tonundan siyaha kadar birtane renk seçiyo.ok Siyah ve gri genelde tüm renklerde uyumludur.

ama örneğin mavi seçtiniz mavinin tonlarıyla oynayıp size renk veriyo.Tasarımı bu renklere göre yaparsanız sayfa boğulur.

tezatlığı şunda deneyebilirsiniz . fıstık yeşilini maviyle birleştirin arka fon açık renk olsun.çizgi çizmeniz gerekirse çizgide kesik kesik tüm renkleri kullanın.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Renk üreten programdaki mantığı anlayan varmı? tasarım üretemiyorum ama calisma mantigini anlarsam tasarım üreten program yazarim :)

Program sadece son iki renkte gri tonlarından birşey seçiyor ayrıca ürettiği renklerde fıstık yeşilini mavi yazının arkasında kullanmak zorunda değilsin, Arkaplan beyaz olur h1 mavi tepede ise fistik yeşili tonlu bir resim olur mesela bence borderlari da yuvarlarsak bu reknlerle iyi bir tasarım çıkar.

Kodları çok karışık değişken isimleri fln belli değil şunu az kurcalayıp otomatik css üreten birşey deneyelim derim.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    legendary
    legendary's avatar
    Erkek

Holy mavi ve fıstık yeşilini ben iyi ornek olarak vermiştim.Yani tezat iki renk.O sitedeki uyumlu renk muhabbetinde böyle bi olay yok.

eğer maviyi seçersen içine yeşil ve kırmızı katarak mavinin tonunda 4 renk veriyor ve 2 renkte siyahın tonundan (mavinin tonuna göre koyu veya açık )

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

aga benimde grafikle ilgilendiğimi bilenbilir benimde en büyük sıkıntım yaratıcılık olmuştur bende bunu piskoloji okuyon bir arka söledim oda hocasına sormuştu yaratıcılık nasıl geliştirilebilir

sonuç doğuştan gelen yetenek ama gene geliştirilebilir ama o kadar etkili olacağını zannetmiyorum

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
Toplam Hit: 5183 Toplam Mesaj: 40