folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Tbt Her Hafta Bir Algoritma Etkinliği

Tbt Her Hafta Bir Algoritma Etkinliği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Bir iskambil destesini herhangi bir örüntü olmayacak şekilde en güzel nasıl karıştırırız ? 
    Aynı program aynı bilgisayarda aynı şartlar altında aynı anda çalıştırılmış olsa dahi farklı sonuç verecek.

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

Hattâ ve Hatta, konu neydi tam hatırlayamadım,; şans faktörünü azaltmak için, ortam sıcaklığı,nem,basınç Sistem saati gibi değerleri kullanarak, unique bir Sayı yada tekrarı olmayan Değer elde edilmeye mi ne çalışılmıştı. 

Kısacası, şahâne olur. 

https://blog.cloudflare.com/randomness-101-lavarand-in-production/ Random sayi uretmek icin guzel bi ornek :)

Eveeeet, cümlen ve link'le beraber hatırladım; Random(rastgele) sayı üretmek. Cryptography ile ilgiliydi,

tşkler. ^^, `)///

Şurayı ; " Let’s consider a simple example. Imagine that you and a friend are trying to go to a movie, but you don’t want your NEMESİS  to figure out which movie you’re going to go to (lest she show up and thwart your movie watching!). This week, it’s your turn to choose the movie. Once you’ve made your choice, you’re going to need to send a message to your friend telling him which movie you’ve chosen, but you’re going to need to ensure that even if your NEMESİS intercepts the message, she won’t be able to figure out what it says."    okurken, niye bilmiyorum, bana bir gülme geldi. ^^P`.

Unpredictable, Slowly. Predictable.

RitmFarbRacourci tarafından 17/Nis/19 09:49 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı

Bir iskambil destesini herhangi bir örüntü olmayacak şekilde en güzel nasıl karıştırırız ? 
    Aynı program aynı bilgisayarda aynı şartlar altında aynı anda çalıştırılmış olsa dahi farklı sonuç verecek.

Bilgisayarlar asla tahmin edilemez random sayı üretemezler. Eğer aynı durumda aynı şartta aynı bilgisayarda aynı anda çalıştırırsanız aynı algoritma aynı sayıyı verir. Eğer ki bir gün gerçek random sayı üretebilirsek o zaman yeni bir çağdayız demektir..

iyibu! yeniden..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

Hackerrank, codeforces gibi sitelerden problemleri alın. Burdan bi tarafınızdan soru uydurmayla olmaz o işler :D Rekabetçi programlama adı altında yıllardır algoritmayla uğraşan insanların hazırladığı içeriklerden faydalanın derim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    d3lete
    d3lete's avatar
    Erkek

+1

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek

https://www.tahribat.com/forum/project-euler-235043

Benzer bir sitenin konusunu açmıştım pek ipleyen olmadı burdaki soruları çözebiliriz topluca

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı
    italyan bunu yazdı

Bilgisayarlar asla tahmin edilemez random sayı üretemezler. Eğer aynı durumda aynı şartta aynı bilgisayarda aynı anda çalıştırırsanız aynı algoritma aynı sayıyı verir. Eğer ki bir gün gerçek random sayı üretebilirsek o zaman yeni bir çağdayız demektir..

Evet yeni bir çağdayız hem de bayadır :D 

Mesela aynı anda iki farklı linux bilgisayarda random sayılar üretirseniz çok yüksek ihtimalle farklı olacaktır çünkü seed olarak sistem saatini değil mouse hareketlerini kullanıyor. 

Tabi bu da gerçekten random değil, bu yüzden Intel atmosferik gürültüden yararlanarak random sayı üreten çipler geliştirdi. Pratikte yeterince random ama bunda da birebir aynı koşulları ayarlarsak belki seed olarak aldığı gürültü de aynı olabilir.

İşte "gerçek" rastgele sayılar üretmek için kuantum fenomenlerinden, parçacık bozunumlarından yararlanılıyor. Birebir aynı koşulları yaratsan bile her seferinde farklı sonuçlar verebilecek atomaltı olayları seed olarak kullandığında "gerçek" random sayılar üretebiliyorsun.

3 sene önce bu konu hakkında şöyle bir konu açmıştım, ilgilisinin göz atmasını tavsiye ederim çok verimli bir konuydu: https://www.tahribat.com/forum/gercek-bir-random-number-generator-mumkun-mu-215399

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    whopper bunu yazdı

Hackerrank, codeforces gibi sitelerden problemleri alın. Burdan bi tarafınızdan soru uydurmayla olmaz o işler :D Rekabetçi programlama adı altında yıllardır algoritmayla uğraşan insanların hazırladığı içeriklerden faydalanın derim.

Öncelikle soruyu götümden uydurdum doğrudur. Bu lafıda üstüme alındım ama gocunmadım. Sonra sana ve konuya yazan diğer eski,bilgi sahibi üyelere baya baya sövdüm.... Hatta ağzımı bozup bi kaç kere küfürlü mesaj yazdım - sildim. (Niyesi aşağıda)

Şimdi canım kardeşlerim @Https bi konu attı ortaya 24 saat olmuş piyasada yok.
    Fikirde gayet güzel , sitede ben dahil hevesli insanlarda var. 

Bilgi sahibi olanların toplanıp şöyle konuları çekip çevirmesi , bi içerik bi etkinlik oluşturması , haftada bir şuraya bi soru bi makale bişey sallaması çok mu zor.... Herkes topu başkasına atıyo. Ben götüme güvendim bi soru salladım. Bilgi sahibi olanlarda götüne güvensin şöyle güzel etkinliklere ön ayak olsun. (yine tetiklendim ama silmicem,kötü niyetle sövmüyorum alınmayın amk)

Vaktim yok demeyin. Hayatınızda nelere nelere vakit harcıyorsunuz. Tahribatta bi eğitim faaliyetine emek harcamışsınız çok mu ? 

(Benim elimde algortima öğrenmeye kaynakta - imkanda var. Ben etkileşim - sinerji seviyorum) @TheAvenqer 'ın Project Euler konusunuda hortlattım. 

-0-
    Özetlersek az çok demeyelim zaman ayıracak , emek verecek yiğitleri görelim.  

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Bir ara CTF tarzı birşey yapmıştı bir mürid. Nickini unuttum.

Böyle birşeyler de olabilir. Aramızda CTF hazırlamayı sevenler varsa..

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı
    italyan bunu yazdı

Atmosferik gürültü denmiş ama benzer şartlarda aynı gürültü yakalanabilir sanırım. Bir ara meteorolojik olaylardan yağmur damlalarından random üretme gibi bir model vardı.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
Toplam Hit: 3758 Toplam Mesaj: 26
algoritma