Toki 250000 Konut Projesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

her projeyi farklı firmaya ihale ettikleri için projenin bitip bitmeyeceğini şuan kimse garanti edemez sana 

ben başvurdum inşallah çıkar diye bakıyorum 

şöyle düşünün her zaman 3-4 sene sonra ödediğiniz taksit o mahalledeki kiralara kıyasla devede kulak gibi kalacak.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KemikadaM
    KemikadaM's avatar
    Erkek

bende arsaya girdim ankara için sonuçları açıklanmadı sanırım onun. eve her türlü girmelisin bu şekilde devam ederse zaten iki seneye kira parasına ödemelerini devam ettirirsin.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    csabanci bunu yazdı

konuyu baltalamak gibi olacak ta bişey merak ediyorum. tvde nette orda burda bu devletin toki projesi için ödeme hesabı falan yapıyolar anlamadığım kısım zam oranları belli olacak ya mesela hesaba göre bikac sene sonra ( 3 yıl falan) asgari ücretin falan cok cok üstüne cıkmıs olmucak mı? nasıl ödenecek ki

Tam emin olmamakla birlikte en düşük memur maaşına endeksli diye biliyorum. O yüzden her zaman asgari ücretin üstünde olacak.

memur maaşına endeksli değilde memur maaş artıs ortalamasına endeksli diye birinden duydum.. en yüksek artısla en düşük artıs ortalamasında yani öyle anladım ben.. birkac sene memur maaş ortalamasında olacak ama faizleriyle beraber 3 4 seneden sonra yükselme eğrisi farklı devam edicek gibi duruyo

Evrim içi mürit..laugh is live..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı

Arsalar hadi neyse de bu ev konusu tam bir kara batak şahsi görüşüm.

Daha ev taksitleri ödemeye başlamadan evin fiyatı artıyor olarak hesaplanmıştım. 

Bir de devletten verdiğin parayı geri alabileceğini düşünenler var aramızda çok şükelasınız. 

Ben trafik cezası yedim itiraz ettim haklı bulundum yatırdığım paranın 1/3 ini zor aldım geriye. 

Neyse konumuz TOKİ ki çok bariz değil miydi bu TOKİ cekilislerinin seçim yatırımı olduğu?

Bu hükümet üretmek yerine bir şekilde vatandaşın cebindeki ile gecinmeyi farz bilmiş. Bunu şuan goremiyorsanız yaşayıp öğreneceksiniz..

Zaten ben bunu yazarken normali referans aldım. Sen alamadığın için kimse alamayacak zannetmen garip sadece....

Ayrıca şahısa kaptırırsan parayı üstüne soğuk su içersin. En azından devlet olunca muhattabın olur.

Burdaki sorun şu olur sadece paranı geri aldığında değeri o değer olmaz. Paranın alım gücü düşer. 

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    siberturq bunu yazdı
    rappermcs bunu yazdı

Arsalar hadi neyse de bu ev konusu tam bir kara batak şahsi görüşüm.

Daha ev taksitleri ödemeye başlamadan evin fiyatı artıyor olarak hesaplanmıştım. 

Bir de devletten verdiğin parayı geri alabileceğini düşünenler var aramızda çok şükelasınız. 

Ben trafik cezası yedim itiraz ettim haklı bulundum yatırdığım paranın 1/3 ini zor aldım geriye. 

Neyse konumuz TOKİ ki çok bariz değil miydi bu TOKİ cekilislerinin seçim yatırımı olduğu?

Bu hükümet üretmek yerine bir şekilde vatandaşın cebindeki ile gecinmeyi farz bilmiş. Bunu şuan goremiyorsanız yaşayıp öğreneceksiniz..

Zaten ben bunu yazarken normali referans aldım. Sen alamadığın için kimse alamayacak zannetmen garip sadece....

Ayrıca şahısa kaptırırsan parayı üstüne soğuk su içersin. En azından devlet olunca muhattabın olur.

Burdaki sorun şu olur sadece paranı geri aldığında değeri o değer olmaz. Paranın alım gücü düşer. 

Sen konuyu çok yanlış anlamışsın :) ilk taksit ödemeden evin değeri artıyor dediğim şey senin ödeyeceğin para artıyor. 

hesaplamıştık ev çıktı diyelim total borcun 600-700k civarında oluyordu ardından ilk taksit öedemesi geldiğinde borcun 1.200-1.300K civarı oluyor. bu nedemek biliyor musun elaleme kira ödeme gel bana öde diyor devlet. 

Tarihe not olsun bu evlerden alanlar ölene kadar ödeyecekler ve her geçen dönem ödeyecekleri toplam borç artacak. yetişemeyecek bitiremeyecekler. 

Bu tokinin vatandaşın faydasına olmadığını görmeyen gözlere selam olsun :)

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Toki'de tek seferde borcu kapatınca belli bir indirim oluyor sanırım. Başvuranların büyük çoğunluğunun kafasında ileride bankadan kredi falan çekip borcu kapatıp bankaya borçlanırım daha iyi düşüncesi var.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Şunu da şuraya koyayım da açar açar bakarız

Hani bir denyo yukarida sen alamıyorsun laf atıyorsun diyordu ya. Özellikle sen oku hocam. Yahu bunlar herkesi kendi gibi sanıyor arkadaş keşke bu ülkede herkes benden çok daha iyi şartlarda yaşasa. 

https://www.emlak365.com/toki/toki-sosyal-konut-taksitleri-zamlaniyor-21-ve-31-evler-icin-yeni-taksit-tutari-hesaplamasi-193769

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı

Şunu da şuraya koyayım da açar açar bakarız

Hani bir denyo yukarida sen alamıyorsun laf atıyorsun diyordu ya. Özellikle sen oku hocam. Yahu bunlar herkesi kendi gibi sanıyor arkadaş keşke bu ülkede herkes benden çok daha iyi şartlarda yaşasa. 

https://www.emlak365.com/toki/toki-sosyal-konut-taksitleri-zamlaniyor-21-ve-31-evler-icin-yeni-taksit-tutari-hesaplamasi-193769

Bir denyo olarak. Sana tane tane herşeyi anlatırımda. Sen evreni etrafına almış dönüyorsun. O yüzden  benim anlatımlarım sana yok hükmünde kalır.

Şurda bir iki şey yazayım diyorum birilerine faydamız olsun. Kimseye hakarette etmiyoruz.  Birileri çıkıyor durduk yere insanlara hakaret ediyor. 

Klavye başında yazmak ne kadar konforlu değilmi....

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Neyse konuyu baltalamyayım artık...

Ben gerekeni en başta yazdım. Biraz ekleme yapayım.

Normalde tokiden ev alınmaz. Fakat artık ülkede ev almak imkansıza yakın.

Tokiden alınan evi krediye çevirebildiğinde rahatlarsın.

Bir daha yazacağım etrafta dolaşan borç hesaplamaları olması gereken yani tahminen. Ama toki gerçek enflosyan farkını uygulamıyor. Tekrar yazıyorum çevremden biliyorum. Geçen artışta % 15 uyguladı.

Yukarıda birinini verdiği linkte de öyle yazıyor. 

Konuyu dağıttım biraz kusura bakma...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Toki'de tek seferde borcu kapatınca belli bir indirim oluyor sanırım. Başvuranların büyük çoğunluğunun kafasında ileride bankadan kredi falan çekip borcu kapatıp bankaya borçlanırım daha iyi düşüncesi var.

Tokinin kendi yapıyor kampanya, sözleşme imzaladığın bankadan kredi kullanabiliyorsun. Bir önceki kapmanya şu:

https://www.csb.gov.tr/toki-nin-yuzde-25-indirim-kampanyasi-basladi-bakanlik-faaliyetleri-36231

Toplam Hit: 3330 Toplam Mesaj: 35
toki ödeme kura