folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Türkçe"Nin Unutulmuş Sözcükleri

Türkçe"Nin Unutulmuş Sözcükleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RuzgaR
    RuzgaR's avatar
    Erkek

Günümüzde kültürlerin birbirlerini en yoğun etkilediği yol teknik alandaki gelişmelerdir.Bu alanda ilerleyen bir toplum diğer toplumları sadece ekonomik olarak nüfuzu altına alıyor gibi görünse de aslında gelişmiş toplumdan alt toplumlara kültürel,sosyal,siyasal ve hatta dinsel bir akım oluşur.Bunun en güzel örneği geçmiş dönemlerde teknolojik anlamda ilerde olan Orta Doğu Milletleri'nin Asya ve Avrupa toplumlarına Farsça sözcükleri farkında olmadan yerleştirmiş olmasıdır.

Özel emeklerle ancak kısmî olarak bu akımın etkileri önlenebilir.

Aşk,Tanrı"nın Nefesini Hissetmektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamgibi
    adamgibi's avatar
    Erkek
    ya arkadaslar  o degılde  bu face  de  türkçe yazmaya  calısan gerızekalılar  dıyorum bakın ınsalara fazla hakaret  etmem  ama  bunlar harbıden gerızekalı o nasıl bı turkcedır ya 

kontra bisiklet
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

evet bu kelimeler de Türkçe ama adı üstünde unutulmuş. şimdi ben bunları öğrensem bu kelimeleri günlük konuşmalarımda kullanmaya başlasam kimse bişey anlamıyacak. ne diyosun sen diye soracaklar. iki saat açıklama yap. yani artık pek kullanılmaz bu sözcükler. ama yabancı dilden geçmiş ve Türkçe'de karşılığı olan bi kelimeyi kullanmamalıyız tabii ki.

http://www.turkcetopluluklari.net/turkcesinibulTTB/

g2k[et]tahribat[dat]com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hkfull61
    hkfull61's avatar
    Erkek

walla kelimelerin en tanıdığı "cozurtmak"..

ayrıca

@kuytul 

öm dense ölür müyüz?),

kısmında ki tavsiye ettiğin öm'nin  "Ö"lür "M"üyüz de tevafuk etmesi hoşuma gitti..

üşüyoruz steve reizzz..! =(
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hkfull61
    hkfull61's avatar
    Erkek

g2k bunu yazdı:
    -----------------------------

evet bu kelimeler de Türkçe ama adı üstünde unutulmuş. şimdi ben bunları öğrensem bu kelimeleri günlük konuşmalarımda kullanmaya başlasam kimse bişey anlamıyacak. ne diyosun sen diye soracaklar. iki saat açıklama yap. yani artık pek kullanılmaz bu sözcükler. ama yabancı dilden geçmiş ve Türkçe'de karşılığı olan bi kelimeyi kullanmamalıyız tabii ki.

hocam güzel bi adres vermişsin.. ama baktım futbola biş bulamamışlar..:d

üşüyoruz steve reizzz..! =(
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

hkfull61 bunu yazdı:

hocam güzel bi adres vermişsin.. ama baktım futbola biş bulamamışlar..:d

Türkçe karşılığı yok çünkü ayaktopu denilebilir ama tutmaz. futbol oturmuş artık. televizyon ve telefonun da yok çünkü onlar da oturmuş Türkçe'ye girmişler.

g2k[et]tahribat[dat]com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

bunlar değil de daha kullanılabilir şeylerin kısa bi listesi olsa daha faydalı olurdu

hangilerini kullanabilirim diye girdim baktım şahsen 

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    boyfromsmyrna
    boyfromsmyrna's avatar
    Erkek
    Moonchild bunu yazdı:
    kuytul bunu yazdı:

Teşekkürler, güzel bir paylaşım. Türkilizce istilası olan ülkemizde eminim faydası dokunacaktır. Müridler de Türkçe'yi önemsemeden konuşabiliyor. Örnek: post(mesaj dese gene iyi aslı iletidir.), pm (private mesaj ne var yani öm dense ölür müyüz?), ok (malesef yurdumun her yerinde kullanılır hale geldi, yazık) vs... bir sürü şey. Burada yazılımla ilgilene gençler var. (Afedersiniz, scriptlerle uğraşan gençler mi demeliydim yoksa?) Bu sebepten bazı durumlarda programlama dillerinde sıkça kullanılan ifadeleri kullanabliyorlar site yöneticileri dahil (adminisitratordan gelme admin mi demeliydim yoksa?) Bunlara da örnek verelim: submit ettim, editledim, changelog, user vs ... bir sürü şey sadece bu açıdan dikkatli olursanız çok örnekler de çıkar. Bu dilleri kullanma karizma(!) seöbolü olmaktadır. Yani "olum biz de bi şeyler biliyoruz ha, boş değiliz" iletiini etrafa yaymak içindir. Ben derim ki karizmayı Türkçe'yi düzgün kullanan nadir kişiller olarak kullanalım. Hem Türkçe'miz kazansın. Hem de saygınlığı sağlıklı bir yolla kazanın. Umarım bu yazdıklarımı okuyanlar olur :) 

hepsini okudum da önüne geçebiliriz inş. ama bi kişi düzeliyosa 3-4 kişi belki bu şekilde konuşmaya başlıyordur buna eminim...

Ben ezberledim bir kaçını.. Maksat gösteriş değil ama kullanınca cümleleri o eski halinden(Türkilizceden) arınıp çok daha güzel olmaya başladı..

bu gün biri bana 67. yorumumu yapçak.... :p çok klasik adamım.. kalsın böle.. en az bi yıldır bu deişmedi:).. yapıver sende şu yorumu:p..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

ya anlamadınız siz beni. bilgisayar varken computer kullanın demek istemedim ben.

ama bazen öyle özel kelimeler oluyoki, Türkçe'si çok abes kaçıyor mecbur kullanmak zorunda kalıyorsun.

Mesela overlock. Bunu bir cümle içinde kullanmak, biyolojiyle uğraşan bir insanın latinceyi kullanmasının zorunlu olduğu kadar doğal geliyor bana.

Sonuçta ingilizce evrensel dil kimse bunu yadsıyamaz. Bilimin abc'si latince ise teknolojide yeni çıkan şeylerin dili ise ingilizce.

Tamamen yanlış anlaşılıyorum. Türkçe'si varken bir kelimenin ingilizcesini konuşmaktan bahsetmiyorum.

İnşallah anlatabilmişimdir.  

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    Daft bunu yazdı:

ya anlamadınız siz beni. bilgisayar varken computer kullanın demek istemedim ben.

ama bazen öyle özel kelimeler oluyoki, Türkçe'si çok abes kaçıyor mecbur kullanmak zorunda kalıyorsun.

Mesela overlock. Bunu bir cümle içinde kullanmak, biyolojiyle uğraşan bir insanın latinceyi kullanmasının zorunlu olduğu kadar doğal geliyor bana.

Sonuçta ingilizce evrensel dil kimse bunu yadsıyamaz. Bilimin abc'si latince ise teknolojide yeni çıkan şeylerin dili ise ingilizce.

Tamamen yanlış anlaşılıyorum. Türkçe'si varken bir kelimenin ingilizcesini konuşmaktan bahsetmiyorum.

İnşallah anlatabilmişimdir.  

madolyonun ikinci yüznü söylemişsin haklısın. fakat olabildiğince temiz bir dil kullanma niyetinde olursak Türkçe'miz yeterince korunacaktır. Overlock'a gelene kadar çok basit yerlerden başlamak lazım. Mesela düzenlemek ,düzeltmek anlamında editledim diyoruz. Hiç bir gereği yok bunun.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
Toplam Hit: 4630 Toplam Mesaj: 33