folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Türkiyenin Kredi Notu Yükseldi. Döviz Düştü. Döviz Almayın!

Türkiyenin Kredi Notu Yükseldi. Döviz Düştü. Döviz Almayın!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    pcdoktor636 bunu yazdı
    kaanstain bunu yazdı
    pcdoktor636 bunu yazdı

Türkiye dünyanın en çok büyüyen 2. ekonomisi oldu. Doktor adamla konuşuyorum yalan o rakamlar diyo. Ulan beynini siktiğimin salağı neyine yalan? Tüm dünya kabul ediyo ekonomik veri lan bu neyinde yalan olacak. Gelmiş türkiyedeki kıçıyla düşünen bi kesim yalan diyo.

Yaranılmaz bu vatandaşa.

Şimdi bu yorumumu alıntılayıp 3-5 tane iflas etmiş esnafın videosunu koyacaklar.

Sana benzin diyorum, başka da birşey demiyorum.

Eee? Birçok ülkedede türkiyedekinden kat kat fazla fiyata yiyecek alınıyor. 

Olaya o açıdan bakılmıyor. 

o bahsettiğin kat kat fazla fiyata yiyecek alınan ülkelerdeki maaş koşullarını ve paranın alım gücündende haberin var mıpeki hocam.?

.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

benim için iyi oldu, euro ve dolar ile alıp TL ile stıyordum.

ulan her ay euro ve doların zamlanması normal geliyor millete şimdi tl değer kazanınca felaket senaryoları yazılmış.

bence euro gibi tek bir para birimine geçsek daha rahat olacak alışverişlerde.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    Free_Mans bunu yazdı
    kaygusuz bunu yazdı
    pcdoktor636 bunu yazdı
    kaanstain bunu yazdı
    pcdoktor636 bunu yazdı

Türkiye dünyanın en çok büyüyen 2. ekonomisi oldu. Doktor adamla konuşuyorum yalan o rakamlar diyo. Ulan beynini siktiğimin salağı neyine yalan? Tüm dünya kabul ediyo ekonomik veri lan bu neyinde yalan olacak. Gelmiş türkiyedeki kıçıyla düşünen bi kesim yalan diyo.

Yaranılmaz bu vatandaşa.

Şimdi bu yorumumu alıntılayıp 3-5 tane iflas etmiş esnafın videosunu koyacaklar.

Olaya o açıdan bakılmıyor. 2002 senesinde asgari ücret ile kaç litre benzin alınıyordu ona bakıyorsun,şimdi kaç litre alınıyor ona bakıyorsun.

Ben sana kalkmış dünyanın en çok büyüyen 2. ekonomisi diyorum,sen kalkıp fiyatların yüksek olduğu birşeyi söylüyorsun.

Ülkede benzin çıkmıyo arkadaş,sebebinide herkes biliyo daha niye bunu böyle uzattıkça uzatıyosunuz elinizde karşı çıkacak başka argüman yokmu?

Şimdi bana tutup bopun eş başkanlığı gibi saçma şeylerle gelmeyin,lütfen rica ediyorum.

Türkiye 10 sene önce ekonomide ne durumdaydı bakalım. Enflasyon kaç haneliydi bakalım. Asgari ücretle kaç kilo ekmek,kaç litre benzin alınıyordu bakalım. Geçen sene dünyanın en hızlı büyüyen kaçıncı ekonomisi oldu bakalım.

İtirazınız varmı?

açlık sınırı 958 tl

asgari ücret 730 tl :)

yoksulluk sınırı 3.121 tl:)

1 yılda elektriğe zamın alayı doğalgaza zammın alayın suya zam herşeye zam asgari ücrete 30 liracık zam :)

yesinler 2. ekonominizi borçlu yaşamayan aile varmı lan zam yaparak ülkeyi refah tuttuğuna halkı inandıran tek ülkeyiz :) üstelik dış borc habire arttıkca memleketim insanlarına yalan söyleyip onları köleleştirip muhtac ettirmeyin baska bisey istemez. insanlarımızın parası varsa özgür parası varsa demokrasi var ülkesinde yaşatılmasından mutlu değil kimse...

sen ingilterede bir sandiviç in fiyatını biliyormusun? yada sigaraya zam yapılınca isyan edenler bir sigara paketinin fiyatını? ki ben burada sömürgeciliğin kitabını yazmış bir ülkeden bahsediyorum. hocam bazı şeyler ülkemizde çok ucuz. sen bu ülkenin değerini avrupaya gitmeden anlayamazsın. 

hocam ingiltereye gittinde sandiviç in fiyatını öğrenirken, maaşını niye hesaba katmıyosun? ben şahsen karpuz su ve ev kiraları dışında bana pahalı gelen bişey görmedim.. kişi başı 750 euro aylıkla, 2 kişi ev tutup hem gezip(2-3 mahalledende bahsetmiyorum 4 farklı ülke 10 şehir) hem yaşayabiliniyoken(burdaki herşeyden kısan öğrenci evi mantığıyla değil), 1500 Tl ile Türkiyede bunu rahatça yapabiliyo musun?

bi sigara bi karpuz bi su tutturmuşsunuz pahalı diye :) evimde akan suyu içtim, 1 euro dapara ödemedim kaç ay boyunca su ücretsizdi,devlet hizmeti :)  inatla şu önrekleride vericem her bu tarz konu açıldığında, 2 euroya bissürü tişört alıp aynı mağazanın ankara gordiondaki şubesinde o tişörtleri 15 liraya gördükten sonra bana TR daha ucuz olayını inandıramıyo kimse. 4euroluk tşiörtü 25Tletiketiyle görmekte var :) kimse demiyoki aga ulaşıma ben her binişte 2 lira veriyorum, 2 vesaitle biyere gidip geliyo olsam günlük 8 liradan ayda 200-220 lira yapıyo. ben ayda 16 euro ya sınırsız öğrenci bileti aldım her ay o nolcak? 16 euro ya, TL ye felan çevirsen bile güncel kurla 37 lira yapar.. ki TL ye çevirmek kadar sçma bişi yok , orda da ona göre gelirin var.. adamlara 16 liraymış gibi düşün. ha öğrenci değilsen 72 euro idi. adam 2bin euro maaş alsa ayda 72 liraya metro otobüs vs kullanıyo.. bunlardanda bahseden yok işte :)  bilmyiorum Türkiye de hiç sırt çantanı alıp 5-10 liraya uçağa bindin mi ama adamlar planlarını erken yapıp 5-10 euro ya uçakla seyahat ediyo, biz pegasus kampanya yaparsa 40-50 ye uçunca seviniyoz :D vs vs.. pahalı olanlara örnek verdiğiniz sürece bende veririm sıkıntı yok :d  2.el transporter ı şahin fiyatına alıp biniyo adamlar var mı ötesi :D

artı kısım : ayda 70 euro elektrik ödedim her ay a bölersek.. ama bunun içinde ısınmasından ocağıan fırınına sıcak suyuna herşeyi vardı. ayrı bi doğalgaz hede hüdesi yoktu..  e şimdi bakıyorum eve gelen faturalara 100-150 elektrik ödüyorz, güzelce bi su faturası ödüyoruz.. maşallah 300-400 doğalgaz ödüyoruz kışın.. ee orda ayda ortalama 70 euro ya bunların hepsini hallediyoduk, gene bize patladı fiyatlar. 

MaviGozluDev tarafından 07/Kas/12 00:15 tarihinde düzenlenmiştir

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ferriere
    ferriere's avatar
    Erkek

MaviGozluDev haklı bizde avrupadaki fiyatları hep Tl ye çevirme düşüncesi var.ama adamlar euro kazanıp euro harcıyolar ve aldıkları maaşa göre fiyatlar normal .Birde bizde gitmeden kulaktan dolma bilgiler çok adama arkadaşı anlatıyor aşk çeşmesinden bi küçük şişe su aldım 15 euro diye yavas gel 15 euroya 7 küçük şişe su alırsın 1 euro para üstü verir adam :D 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkafkaf
    kafkafkaf's avatar
    Erkek
    pcdoktor636 bunu yazdı

Yaranılmaz bu vatandaşa.

Herkes ekonomist amk, 

Cahil ve partizanca yorumlarını severek okuyoruz :) 2012 büyüme tahminlerine bir göz at veya 2011 gerçekleşen oranlara, bana büyüme miktarında 2. olduğumuz tek bir kaynak göstersene :) hani sallıyorsunda biraz destekli salla, son zamlarından sonra en iyimser tahmin 0.2 küçüleceğimizi gösteriyor.

--------

Ayrıca kurların yükselip düşmesinin tek başına hiçbir manası yoktur, üretimin büyük bölümünün ara mallarını ithal eden ülkemizde kurun düşmesi ithalatı arttırıp, bir sonraki dönemde konjektürel dalgaların yüksek değişkenliklere sebep olmasına yol açacaktır, buda ekonomik çalkantılara ve mini ekonomik krizlere sebep olacaktır.

Kredi notunu yükselmesi: eğer fırsat iyi değerlendirilir, etkin mali politikalarla desteklenirse üretimin arttırılması ekonominin zuzn dönem raya oturması için güzel fırsat,

Şimdiye kadar Bu tip fırsatlar çokkez elimize geçmesine rağmen hepsini negatif geri döndürdük. Bundan sonrası içinde bu hükümetten hiç bir umudum yok...

kafkafkaf tarafından 07/Kas/12 00:46 tarihinde düzenlenmiştir

http://emorcraft.blogspot.com.tr/
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Juliet
    Juliet's avatar
    Erkek

Katma değer yaratacak uzun vadeli yatırımlar gelicekse iyi güzel. Yoksa ülkeye gelen sıcak para imkbye girip 3 5 bankanın hisse senedini alıcaksa isterse aaa+ yapsın. Bir gecede gelen para bir gecede çıkar. Sıcak para sadece rakamları düzgün gösterir. Düşünmeyi bırakan kendi yerine düşünen birilerini secen adamların işine yarar.

Ayrıca dünyada büyüyen 2. en büyük ekonomisi olmuşuz ooo hersey harika. 2008 büyüme 0,7 2009 -4,9 bunlarıda kıcından düşünen doktor arkadaslarınıza söyleyiverinde azıcıkda o övünsün. Ayrıca cok fazla döviz girmeye başlarsa merkez bankası müdahale eder döviz satın alır olayı dengeler. Çünkü yabancının parasını koruması lazım

011100110110000101111010011000010110111000101110011000010111011001101001
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    ferriere bunu yazdı

MaviGozluDev haklı bizde avrupadaki fiyatları hep Tl ye çevirme düşüncesi var.ama adamlar euro kazanıp euro harcıyolar ve aldıkları maaşa göre fiyatlar normal .Birde bizde gitmeden kulaktan dolma bilgiler çok adama arkadaşı anlatıyor aşk çeşmesinden bi küçük şişe su aldım 15 euro diye yavas gel 15 euroya 7 küçük şişe su alırsın 1 euro para üstü verir adam :D 

konunun o kısmını geçtim suyu gidip aşk çeşmesidne satan tiplerden 15 euro ya almasıda çok normal :) 
    5 liralık bayrak 30 liraya satılıyodu 29 ekimde ulus ta :D neyin kafasıymış o öle:D

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZyreX
    ZyreX's avatar
    Erkek

Tam aksi döviz düştü ise dövizi alın.Cari açık probleminin üstüne düşen hükümet dövizin ucuzlamasına izin veremez.Kredi notunun yükselmesi gayet iyi bir şey belki farkında değiliz ama Fitch sayesinde devlet borçlanma maliyetlerini düşürecek.Yani ileride gelmesi muhtemel vergilerin gelmeyeceği anlamına geliyor(daha ne vergi dayayacaklarsa zaten)

TR bu yıl %0,2 küçülmesi değil tam aksine %3 civarı büyümesi bekleniyor.Cari açıkta makas daralıyor ve Bütçe açığını da son vergilerle hükümet dengeledi.Ekonominin gidişatı güzel,hükümetin yürüttüğü kimi yanlış politlakaların millete ödettirilmesi pahasına tabi.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esrardede
    esrardede's avatar
    Erkek
    Free_Mans bunu yazdı
    kaygusuz bunu yazdı
    pcdoktor636 bunu yazdı
    kaanstain bunu yazdı
    pcdoktor636 bunu yazdı

Yaranılmaz bu vatandaşa.

Olaya o açıdan bakılmıyor. 2002 senesinde asgari ücret ile kaç litre benzin alınıyordu ona bakıyorsun,şimdi kaç litre alınıyor ona bakıyorsun.

Ben sana kalkmış dünyanın en çok büyüyen 2. ekonomisi diyorum,sen kalkıp fiyatların yüksek olduğu birşeyi söylüyorsun.

Ülkede benzin çıkmıyo arkadaş,sebebinide herkes biliyo daha niye bunu böyle uzattıkça uzatıyosunuz elinizde karşı çıkacak başka argüman yokmu?

Şimdi bana tutup bopun eş başkanlığı gibi saçma şeylerle gelmeyin,lütfen rica ediyorum.

Türkiye 10 sene önce ekonomide ne durumdaydı bakalım. Enflasyon kaç haneliydi bakalım. Asgari ücretle kaç kilo ekmek,kaç litre benzin alınıyordu bakalım. Geçen sene dünyanın en hızlı büyüyen kaçıncı ekonomisi oldu bakalım.

İtirazınız varmı?

açlık sınırı 958 tl

asgari ücret 730 tl :)

yoksulluk sınırı 3.121 tl:)

1 yılda elektriğe zamın alayı doğalgaza zammın alayın suya zam herşeye zam asgari ücrete 30 liracık zam :)

yesinler 2. ekonominizi borçlu yaşamayan aile varmı lan zam yaparak ülkeyi refah tuttuğuna halkı inandıran tek ülkeyiz :) üstelik dış borc habire arttıkca memleketim insanlarına yalan söyleyip onları köleleştirip muhtac ettirmeyin baska bisey istemez. insanlarımızın parası varsa özgür parası varsa demokrasi var ülkesinde yaşatılmasından mutlu değil kimse...

sen ingilterede bir sandiviç in fiyatını biliyormusun? yada sigaraya zam yapılınca isyan edenler bir sigara paketinin fiyatını? ki ben burada sömürgeciliğin kitabını yazmış bir ülkeden bahsediyorum. hocam bazı şeyler ülkemizde çok ucuz. sen bu ülkenin değerini avrupaya gitmeden anlayamazsın. 

Hocam öncelikle beni yaşadığım ülkenin şartları ilgilendiriyor,Avrupa'daki X ülkenin şartları değil.Ülkede insanlar geçinemiyorsa,bu duruma sık rastlıyorsanız ve bu durumu siz de yaşıyorsanız bir yerde aksama var demektir.Olaya iktisadi yaklaşmak sadece kağıt üstünde bir çözümden başka bir şey getirmez.

Yakınınızdan geçerken tıslayan kaç şey sayabilirsiniz?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WALLACEs
    WALLACEs's avatar
    Erkek

bu zenginleşme vatandaşa gayet iyi yansıyor.(tabana yansımıyor diyenlere)

kurban bayramı 1. günü hayvan pazarındaki satıcılarla konuştum. bu sene kimsede hayvan kalmadı herkes iyi sattı maaşallah dedi. gözümle de gördüm o gün küçükbaş arayanlar tıfıllarla yetindi.

benzin olayına gelince. bp benzin istasyonu sahibi bir abimiz zamların bizim satışlara zararı olmuyor. aksine hafif hafif artış oluyor dedi. bunun kanıtıda trafikteki tek başına arabayla gezen insanların çoğalması. 

TBT'ye Mescit istiyoruz.
Toplam Hit: 6241 Toplam Mesaj: 68