Uzayda Sürtünme Yoksa ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    garga bunu yazdı

Hizlanamazsin, cikis hizinla ayni hizda devam (sonsuza dek)....

ÖRNEK: Uzaya çıktım. Hava iticim var. beni 5 km hızla itti. benim hızım 5kmye çıktı devam ediyorum (bu arada itici kapatıldı. bi kere pırt yaptı kapattım). bir süre ilerledikten sonra. beni 5 km hızla daha itti kapattı. durumum ne olur ?

5+5=10 km mi olur? yoksa hızımla eşdeğer güç uygulandığı için aynıı hızda mı devam ederim.

--ÖRNEK2: kendi kendimizi itsek hızlanırmıyız acaba ? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLsanCaK
    aLsanCaK's avatar
    Erkek

Ek olarak eğer ışık hızı evrensel limit hız ise, kara delikteki çekim gücü ışık hızını bükebiliyorsa yani ışık kendi hızından daha büyük bir hızla geri çekilmiş olmuyormu?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek
    aLsanCaK bunu yazdı

Ek olarak eğer ışık hızı evrensel limit hız ise, kara delikteki çekim gücü ışık hızını bükebiliyorsa yani ışık kendi hızından daha büyük bir hızla geri çekilmiş olmuyormu?

Sadece karadelik degil tum kutleler isigi buker, bunun ilk deneysel ispatinda kullanilan kutle gunesin kendisiydi.

Isik hizi limit olmasinin yaninda, boslukta daima sabittir, isigin enerjisi ne olursa olsun. Maddenin aksine isik icin genel kural su, eger isiga bir sekilde enerji verirsek frekansi artar dalgaboyu azalir, enerjisini azaltirsak frekansi azalir dalgaboyu artar.

Ornegin bir isik fotonu buyuk bir kutleye dogru giderse, kutle surekli isigi kendine cekecegi icin enerjisi artar yani rengi maviye calar, eger tam tersi buyuk bir kutleden uzaklasirsa enerjisi azalir ve rengi kirmiziya calar (kutlecekimsel kizila kayma)

isigin (kisa bir tayf icin) enerjisi azdan coga dogru soyle, kizil otesi < kirmizi < mavi < mor otesi. mum isiginin dibinde mavi en tepesinde kirmizi olmasinin sebebi de budur. asagidaki resim daha iyi acikliyor.

Gravitational_red-shifting2.png (480&times;640)

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı
    garga bunu yazdı

ÖRNEK: Uzaya çıktım. Hava iticim var. beni 5 km hızla itti. benim hızım 5kmye çıktı devam ediyorum (bu arada itici kapatıldı. bi kere pırt yaptı kapattım). bir süre ilerledikten sonra. beni 5 km hızla daha itti kapattı. durumum ne olur ?

5+5=10 km mi olur? yoksa hızımla eşdeğer güç uygulandığı için aynıı hızda mı devam ederim.

hizlanamazsin hocam. zaten 5km hizla gidiyorsun. senin motorunda seni 5km itebilecek hizda. o hizda iken acmanin hicbir faydasi olmaz.

itis gucun ne kadar kuvvetli ise o kadar hizlanirsin. ust sinirin o olur.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    @AMpul " isik hizi limit olmasinin yaninda, boslukta daima sabittir, isigin enerjisi ne olursa olsun. Maddenin aksine isik icin genel kural su, eger isiga bir sekilde enerji verirsek frekansi artar dalgaboyu azalir, enerjisini azaltirsak frekansi azalir dalgaboyu artar.

Ornegin bir isik fotonu buyuk bir kutleye dogru giderse, kutle surekli isigi kendine cekecegi icin enerjisi artar yani rengi maviye calar, eger tam tersi buyuk bir kutleden uzaklasirsa enerjisi azalir ve rengi kirmiziya calar (kutlecekimsel kizila kayma) "

demişsin.

meraktan soruyorum. bu ışığın kütlesi var mi? elektron proton nötron gibi.

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı
    garga bunu yazdı

Soru 1: Zaten senin mevcut hızın 5km/sa olduğu için yine 5km/sa ile itmesi birşey değiştirmeyecektir. Yine 5km/sa ile gitmeye devam edersin.

Arabayla ayağını sabit tutup 100 km/sa ile giderken arkandan birisi tamponuna kadar yanaşıp yine tam olarak aynı hız 100km/sa ile seni ittirebilir mi? Onun seni 200km/sa hıza çıkarması için 200km/sa ile gitmesi gerekir.

Soru 2: Kendi kendini nasıl itmeyi düşünüyorsun? Bir masanın üstüne çıkıp masayı kaldırabilir misin?

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek
    garga bunu yazdı

Yakıtını ve yanması için oksijenini yanında taşıyorsan neden hızlanmayasın, hızlanırsın.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aksata
    aksata's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı
    garga bunu yazdı

Yakıtını ve yanması için oksijenini yanında taşıyorsan neden hızlanmayasın, hızlanırsın.

Yakıt bitince hangi hızda isen o hızda sabit kalırsın. Teorik olarak sonsuza dek. Ama gök taşına çarpma veya başka bir çekim alanına girme olasılıkları da var tabi

Bazıları özgürlüğü sadece kendileri gibi düşünenlere reva görüyor...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek
    HarmOniYa bunu yazdı
    @AMpul " isik hizi limit olmasinin yaninda, boslukta daima sabittir, isigin enerjisi ne olursa olsun. Maddenin aksine isik icin genel kural su, eger isiga bir sekilde enerji verirsek frekansi artar dalgaboyu azalir, enerjisini azaltirsak frekansi azalir dalgaboyu artar.

Ornegin bir isik fotonu buyuk bir kutleye dogru giderse, kutle surekli isigi kendine cekecegi icin enerjisi artar yani rengi maviye calar, eger tam tersi buyuk bir kutleden uzaklasirsa enerjisi azalir ve rengi kirmiziya calar (kutlecekimsel kizila kayma) "

demişsin.

meraktan soruyorum. bu ışığın kütlesi var mi? elektron proton nötron gibi.

Isigin kutlesi yok, ancak kutlecekimden etkileniyor, ayrica madde uzerinde basinc uygulayabiliyor. Kutlesi olan hicbir sey isik hizinda hareket edemez (bkz: relativistic mass).

Kutlesi yoksa kutlecekimden nasil etkileniyor diye sorabilirsin, soyle ki iki kutle birbirini kutleleri oldugu icin cekmez, tum kutleler uzay-zaman i belli olcude bukerler, bunun yan etkisi olarak kutleler birbirini cekiyor izlenimi elde ederiz. 

Bunu anlatmak icin verilen ornek genelde gergin bir carsaf uzerine birakilan bilyelerdir. Bilyeler gergin carsafi belli bir miktarda bukerler, eger iki bilye birbirine yaklasirsa buktukleri alanlar birlesecek bilyeler birbirine yapisacaktir.

Iste isik aslinda kutleden etkilenmez, yoluna devam ederken uzayda, kutle nedeniyle uzay bukulmus oldugu icin, aslinda kendisine gore dogru bir yol izler, ancak biz bukulen uzayda (uzay-zaman da) onun egri bir yol izledigini, yani kutlecekimden etkilendigini goruruz.

1-earth-and-moon-space-time-warp-artwork-victor-de-schwanberg.jpg (882&times;900)  

AMpul tarafından 30/Mar/16 11:37 tarihinde düzenlenmiştir

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Hepsini okuyamadım birazdan okuyacağım vakit ayırıp, lakin benim aklıma da şu takıldı. Madem sürtünme yok, neden çıkış hızıyla devam edilebiliyor, ivmeli çıkış yapılsa aynı ivmeyle artış devam etmez mi?

...said addicted.
Toplam Hit: 6225 Toplam Mesaj: 49
uzay sürtünme ışıkhızı