folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder Windows'ta Yazilim Uzerine Calisma Ortami?

Windows'ta Yazilim Uzerine Calisma Ortami?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

2-3 gune hp zbook 14u g7 makine gececek elime.

Yillardir linux kullanan birisi olarak, win 10 hede hodolerine adapte olmaya calisacagim.

Nasil calisiyorsunuz? Powershell'i birebir bash'e uyarlama sansimiz var mi? Program kurmak icin site site gezmek yerine sak diye kurulum saglayabilecegimiz bir cli tool var mi (pacman/yaourt tarzi)?

En kararli dagitimi nedir bu w10'un?

vm olarak bi linux kurup ssh ile akmaya kalksak bir sikinti yasar miyiz?

Global environment'lar / alias'lar icin pratik bir yordam var mi? Yoksa amele gibi bilgisayarima sag tiklayip ozelliklere basip oraya buraya sekip takla atip yuvarlanip mi ekleyebiliyoruz sadece.

Regedit denen zirvalik da ayri bir konu, dingonun ahiri gibi yaziliyor programlar falan :S

Defender falan da istemiyorum, sezgilerime asik bir insanim. Var midir tamamen kaldirmanin bir yolu?

Dual boot dusundum bir ara da, sacma sapan sorunlari kaldiracak durumda degilim; vazgectim.

Bilen varsa, i3wm tarzi bir yapiyi nasil toplariz windowsta? Klavye kisayollari olsun, workspace'ler olsun.

Ve en onemlisi, windows'un telemetry sacmaliklarini kokunden kazimak mumkun mu? Mumkunse nasil? 

Tesekkurler, dinimiz amin.

Duzenleme: italik ve dusuk puntolu kisimlar cevaplandirilmistir.

end tarafından 04/Oca/21 23:06 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı

Yillardir linux kullanan birisi olarak, win 10 hede hodolerine adapte olmaya calisacagim.

Nasil calisiyorsunuz? Powershell'i birebir bash'e uyarlama sansimiz var mi? Program kurmak icin site site gezmek yerine sak diye kurulum saglayabilecegimiz bir cli tool var mi (pacman/yaourt tarzi)?

En kararli dagitimi nedir bu w10'un?

vm olarak bi linux kurup ssh ile akmaya kalksak bir sikinti yasar miyiz?

Global environment'lar / alias'lar icin pratik bir yordam var mi? Yoksa amele gibi bilgisayarima sag tiklayip ozelliklere basip oraya buraya sekip takla atip yuvarlanip mi ekleyebiliyoruz sadece.

Regedit denen zirvalik da ayri bir konu, dingonun ahiri gibi yaziliyor programlar falan :S

Defender falan da istemiyorum, sezgilerime asik bir insanim. Var midir tamamen kaldirmanin bir yolu?

Dual boot dusundum bir ara da, sacma sapan sorunlari kaldiracak durumda degilim; vazgectim.

Bilen varsa, i3wm tarzi bir yapiyi nasil toplariz windowsta? Klavye kisayollari olsun, workspace'ler olsun.

Ve en onemlisi, windows'un telemetry sacmaliklarini kokunden kazimak mumkun mu? Mumkunse nasil? 

Mükemmel bir haberim var, WSL ile native bir şekilde GNU/Linux kullanabilirsin :) hem de Windows 10'da bir katmak gibi yani WINE gibi ama tam tersi. d 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    end bunu yazdı

Mükemmel bir haberim var, WSL ile native bir şekilde GNU/Linux kullanabilirsin :) hem de Windows 10'da bir katmak gibi yani WINE gibi ama tam tersi. d 

Ala!

Peki dizinsel olarak nerede saklaniyor buradaki data? /usr/bin'in C:\ben\salak\bir\isletim\sistemiyim benzeri karsiligi nedir ornegin?

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı
    end bunu yazdı

Ala!

https://github.com/microsoft/winget-cli

Sansima winget diye yeni bir arac daha cikartmis windox.

https://winget.run/

end tarafından 04/Oca/21 22:58 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    C:\>setx PATH "C:\myfolder;%PATH%"

SUCCESS: Specified value was saved.

C:\>set PATH=C:\myfolder;%PATH%	

Bu da takla atmadan environment variable assignment yoluymus.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    end bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı
    end bunu yazdı

Ala!

https://github.com/microsoft/winget-cli

Sansima winget diye yeni bir arac daha cikartmis windox.

https://winget.run/

Yalnız, benim dediğim yolla ubuntu da debian da centos da arch da çekilebiliyor ve bombaya hazır ol;

reboot vb. komutlar dışı tam uyum; ubuntuysa apt-get yapabilirsin vb., wsl kullan ve ntfs ile tam uyumlu bir linuxun olsun :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Sanki sokak ortasında sevgilisi olan herkes yiyişiyor da sap olduğum için uzaktan imrenerek izliyorum, öyle bir konu

...said addicted.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

- En kararli dagitimi nedir bu w10'un?

* Nalet gelsin. LTSC sürümleri, yüklendikleri zaman (yüklenebildikleri zaman) stabil(miş!). Geri kalan sürümlerde (PRO da dahil) güncelleme ile saçmalama ihtimali var. LTSC yüklenebilirse ne ala. Özellik olarak da eksiktir normal dağıtıma göre.

- vm olarak bi linux kurup ssh ile akmaya kalksak bir sikinti yasar miyiz?

* vmware ile sıkıntı yaşamadım. Fakat vmware playerda ihtiyaç duyduğumuz sanal network yapılandırması yoktu. O yüzden workstation sürümü ile devam etmenizi öneririm. oracle'ınki de ne bileyim bir tat alamadım.

- Regedit denen zirvalik da ayri bir konu, dingonun ahiri gibi yaziliyor programlar falan :S

* UAC bunun için önemli. Ben de linuxun etc'sine hastayım. Her dağıtımda her paketin conf dosyası farklı yerde olabiliyor.

- Defender falan da istemiyorum, sezgilerime asik bir insanim. Var midir tamamen kaldirmanin bir yolu?

* Yok. Sadece başka bir antivirüs yazılımı yüklenince devreden çıkıyor diye biliyorum.

- Bilen varsa, i3wm tarzi bir yapiyi nasil toplariz windowsta? Klavye kisayollari olsun, workspace'ler olsun.

* Windows 10 değil de cygwin ile zamanında xfce4 kullanmışlığum var. Şu linux toolslar belki işi kolaylaştırıyordur.

- Ve en onemlisi, windows'un telemetry sacmaliklarini kokunden kazimak mumkun mu? Mumkunse nasil? 

* Normal yollarla mümkün değil. Sistemi bozmadan yapılan işlemlerde bir şekilde güncellemeler de telemetry de açılıyor. Şöyle bir şey de var: https://ameliorated.info/ Güvenirsen tabi. Ben güvenemedim tam olarak. Ayrıca neyin çalışmadığı belli değil.

Olaylara karışmayın!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

- Ortam sürekli değişiyor. Visual studio code olsun notepad++ olsun genel olarak ide kullanıyorum. CMD açmak gibi bir isteğim pek olmuyor. Python bir tık eziyet oluyor belki bu sebepten ama nodejs hiç öyle değil mesela.

- Kararlı dağıtım nedir? Windows bir şeyi dağıtıyorsa kararlıdır abi

- VM olarak da sıkıntı yaşamazsın server olarak da. Daha hızlı iş görmek için örneğin direkt server üzerinde çalışıyorum. VScode aracı oluyor vs

- Bunu zaten yanıtlamışsın ama bu karın ağrısı genel olarak pythonda oluyor. Pythonla anlaşamıyor windows pek

- Regedit'in masaüstü programlarda çok fazla durum kurtarması var. İster cookie olarak kullan ister manager olarak. Aslında efektif kullanılsa ciddi manada güzel bir olay. Son kullanıcının görmediği ama çok iyi hissettiği bir hede

- Yukarıda bahsettiğim muhabbet gibi regediti biraz kurcalayarak şahaneler yaratabilirsin ama önceden zaten yazılmıştır. Basitten biraz daha karmaşığa ve en son (emin değilim) tweakera sırasıyla linkleri attım

https://www.windowscentral.com/how-permanently-disable-windows-defender-windows-10

https://www.ghacks.net/2015/10/25/how-to-disable-windows-defender-in-windows-10-permanently/

https://www.majorgeeks.com/files/details/destroy_windows_10_spying.html 

- Dual bootta windows-egemen bir kurulum yaparsan sorun yaşamazsın aslında

- i3wm de kullanmadım çok. Ama anlaşılan sen şöyle minik programları seviyorsun

https://github.com/microsoft/PowerToys

Bir dünya hede var bunlardan ama hiç ihtiyaç duymuyorum.

- Destroy windows 10 spying gibi bir sürü hede var. Destroy **** registry tweak gibi ararsan pek çok uygulama bulursun.

Eğer ciddi manada windows alışkanlıklarını unuttuysan aslında aklında bulunması gereken bir kaç şey var.

Klasör oluşturmak için terminal, cmd veya başka bir şeye ihtiyacın yok. Komut kullanıp da daha kolay yaptığın neredeyse hiçbir şey yok windowsta

Bir uygulamayı yüklemek, kullanmak için o uygulamanın hangi dilde yazıldığından tut nelere ihtiyaç duyduğuna kafa yormana gerek yok. exe dosyalarına çift tıklıyorsun ve çalışıyor.

Windowsu aslında istediğin her şekle sokabilirsin ama kullanırken son kullanıcı ol, kod yazarken tam bir canavar ol. Standart kullanım için derine derine girmeye gerek yok. Aynı şeyler kodlama ortamı için de geçerli

Bildiklerimi kendi düşüncelerimi yazdım. Aktif olarak vm'de sürekli olarak linux kullanıyorum. Fanboy ya da über mükemmel bir kullanıcı değilim. Bana yettiği kadarını anlattım. E malum yeni trend yatırım tavsiyesi değildir.

iyibu! yeniden..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Sanki sokak ortasında sevgilisi olan herkes yiyişiyor da sap olduğum için uzaktan imrenerek izliyorum, öyle bir konu

İşedim mq :D

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Helal olsun ne diyeyim :) Bana işkence gibi gelirdi masaüstünde linux kullanmak, alışkanlık meselesi sanırım. Securecrt, editplus, Photoshop, solid, VS, pycharm... ve dahası.

Öncelikle windows en kolay ve iyi  kullanıcı deneyimi hedefler. Komutlar veya ona bağlı argumanlar bilmen gerekmez. Karmaşık işler wizard'lar sayesinde basite indirgenir. Mouse çok fazla, klavyeyi en az kullanırsın.

end bunu yazdı

Yillardir linux kullanan birisi olarak, win 10 hede hodolerine adapte olmaya calisacagim. Kernel, shell mantığını unut.

Nasil calisiyorsunuz? Powershell'i birebir bash'e uyarlama sansimiz var mi? Program kurmak icin site site gezmek yerine sak diye kurulum saglayabilecegimiz bir cli tool var mi (pacman/yaourt tarzi)? Evet eğer illa cli kullanacağım dersen, powershell ile aklına gelen herşeyi yaparsın, ayrıca windows içinde bash yazılımlar mevcut.

En kararli dagitimi nedir bu w10'un? Windows sana versiyon şansı sunmaz. En güncel sürüm en kararlı sürümdür ve otomatik update eder. MS'dan indireceğin iso dosyası her zaman en güncel sürüm dur.

vm olarak bi linux kurup ssh ile akmaya kalksak bir sikinti yasar miyiz? Olur tabii, ayrıca WSL, WSL2 gibi güzelliklerde var. Ayrıca MS dan windows terminal indir, tanıdık bir cli deneyimi sunar sana.

Global environment'lar / alias'lar icin pratik bir yordam var mi? Yoksa amele gibi bilgisayarima sag tiklayip ozelliklere basip oraya buraya sekip takla atip yuvarlanip mi ekleyebiliyoruz sadece. Olmaz mı? Asıl olayı o zaten, Kısayollar... Ayrıca bir sürü free programda bulursun.

Regedit denen zirvalik da ayri bir konu, dingonun ahiri gibi yaziliyor programlar falan :S Eğer windows için desktop yazılımı yapmayacaksan, regedit ne olduğunu bilmen bile gerekmiyor.

Defender falan da istemiyorum, sezgilerime asik bir insanim. Var midir tamamen kaldirmanin bir yolu? Var,

Ve en onemlisi, windows'un telemetry sacmaliklarini kokunden kazimak mumkun mu? Mumkunse nasil? Evet kapatabilirsin, Windows da bir çok uygulama service olarak çalışır, bunları açıp kapatma yetkisi var. Ayrıca ücretsiz powertoys/powertool/twekar yazılımları sayesinde en gizli ayarlara kadar müdahale edebilirsin.

Duzenleme: italik ve dusuk puntolu kisimlar cevaplandirilmistir.

cukurova tarafından 05/Oca/21 00:53 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 5140 Toplam Mesaj: 47
adaptasyon linux to windoks zorunluluk