folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Yanan (Yakılan) Ormanlara Nasıl Çare Bulabiliriz.

Yanan (Yakılan) Ormanlara Nasıl Çare Bulabiliriz.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gamahawk
    gamahawk's avatar
    Erkek

http://www.kokpit.aero/yangina-bomba-ile-mudahele

Guzel bir çözüm ancak maliyet cok fazla F16 nin 1 saatlik maliyeti milyon dolar,keske hurkuslar envatere girseydi kullanilirdi bu isler icin ayrica hurkuslar İzmir'de konuslanacak lokasyon icin mukkemmel olurdu

hawk
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Deniz suyunu taşıyacak pompa siatemi ile iş çözülür.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Atıyorum:

1 Adet kare orman olsun 1000Metreye X 1000Metre X 1000Metreye X 1000Metre. 

X adet drone olsun. 1 Drone kamerasının görüş açısı  uygun yükseklikte 250(heryöne) metre olsun.

Gerekli yazılım da yazıldıkdan sonra drone görüntülerinden yangın algılanıp ekiplere haber verilecek. Daha gelişmiş bişi olacaksa spring yangın söndürme sisteminin yeraltı versiyonu yapılır, ör: drone 8 de yangın alarmı var ise ekipler drone 8 görüntüsüne bakar yangın var ise gerekli komutu verir ve drone 8 in gösterdiği alandan yer altı spring sisteminden ilgili vana açılır local söndürme işlemi gerçekleşir. 

Projeye gel asşdlkjşasklj Çok güzel masrafı çıkar bunun. Bazıları bilerek yakıp bina dikip oksijeni öldürene kadar çıkacak maliyet göze gelmez o da ayrı mevzu

edit: mk paintine katman olayı gelse harika çizim yapıyorum da bu biraz eğri olmus asjşfdlajkaslf

dcpromo tarafından 22/Ağu/19 13:08 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    holederma
    holederma's avatar
    Erkek
    yNsr bunu yazdı
    Megalados bunu yazdı

Çözüm basit. Yanan orman her ne olursa olsun imara açılmayacak, tekrar ağaçlandırılacak. Yasayı çıkart olay bitsin.

zaten var. hem de anayasa koruyor

Anayasa’nın 169. maddesi
    Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. Bütün ormanların gözetimi Devlete aittir.

İmar ile ilgili bişey demiyo hocam sanırım yasa. Bazı ülkelerde yasa var yanan ormanlık 50 yıllığına hiçbir şekilde imara açılmıyo isterse orası çöl olarak kalsın bizede böyle yasa lazım ondan sonra götü yiyosa yakıp 50 sene beklesin otel dikmek için

İtten korkmam kemiksizim , s.kten korkmam deliksizim...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekkeli
    Tekkeli's avatar
    Erkek
    Seminerist bunu yazdı

Arkadaşlar bu ibneler Ülke'de orman bırakmayacak.En son bizim burda mudanya cayır cayır yandı arkasından teleferik tarafı yandı. Ben diyorum ki şu işe kafa patlatalım bi çözüm bulup proje olarak devlete mail atalım.Ailemizde her kafadan adam var. Forumda birbirimize nasıl laf sokarız diye kafayı çalıştırcağımıza şu işe çalıştıralım.Bu işi milli görev olarak da görebiliriz.Koca Google a "orman yangınlarına çözüm" yazıyorum 2 sayfa kaynak çıktı.Yangın çıktığı zaman helikopterle müdahele ediyorlar . Yangınları önlemek için uçağımız, jetimiz yok sanırım.

Not : Bulduğumuz çözümler hayvanlara zarar verebilir. Biz biraz daha işlemciyi çalıştırıp hayvanlara zarar vermeden çözümler bulabilirsek iyi olur.

Bu hükümet değişmeden hiçbir şey değişmez.

Orman bakanının umrunda değil bu devletin ağaçları biz ne yapabliriz.

Umudum çok yok.

Köpeklerin kardeşliği aralarına kemik atılana kadardır. Mevlana Celaleddin-i Rumi
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kapil
    kapil's avatar
    Erkek

Arkadaşlar Orman Muhendisiyim bu işlerin içinde olan birisi olarak konuşayım 

Bilende bilmeyende konuşuyor bu konu hakkında birilerine cevap yetiştirip polemiğe girecek değilim, genel müdürlüğün yanlışları var elbette ama yangın konusunda özellikle hassasiyeti olağanüstü 

Yangına müdahale hızı konusunda dünyada ilk siralardayiz, helikopterler şu anda en doğru tercih emin olun neyse konu hakkında anlatacak çok şey var burada kesiyorum.

Orman Mühendisi //
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaKBeNaDaM
    RaKBeNaDaM's avatar
    Erkek

ne konuşursak konuşalım ilk akla gelen oraya herhangi bir alet edevat koyulduğu takdirde halkımızın çalacağı durumu. üzücü ama gerçek. görünen o ki yapılabilecek tek şey yandıktan sonra müdahale(helikopter vs.). yanmadan önce yapılabilecek aklıma gelen orman alanlarında rüzgarın hangi yönde olduğunun hesaplanıp aksi istikametinde esen rüzgar güllerinin belli bir uzaklığa konuşlandırılması. artısı hiç olmazsa elektrik üretir eksisi görüntü kirliliği. tabi işe yarayıp yaramayacağı konusunda da bilgi sahibi biri değilim. birden çok yönde esiyorsa bu düşüncede yatar.

Mutlu bir yüz takın...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=p8Ael-OQjrI&feature=youtu.be

yakanlara gelsin.

RockZs tarafından 22/Ağu/19 20:18 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaKBeNaDaM
    RaKBeNaDaM's avatar
    Erkek

mükemmel.

Mutlu bir yüz takın...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seminerist
    Seminerist's avatar
    Erkek

3 sene önce açtım konusunu

https://www.tahribat.com/forum/yanan-yakilan-ormanlara-nasil-care-bulabiliriz-237543

Her sene biyeri yakıyolar. Kudurmuşlar Allahları para olmuş