folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Yaşam Şeklimizi Sorguluyoruz

Yaşam Şeklimizi Sorguluyoruz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek
    evime bir adet kova lazım oldu. ev eşyası satan yere gidip kova sordum. kovalarımız buradadır hangisini tercih edersiniz diye sordu. mavi renk, kırmızı renk, yeşil renk, sarı renk, kahve rengi, beyaz ve diğer tonlar. ben yeşil olanını tercih ettim. telefon almaya gittim renk seçeneği tek: siyah. beyazı yada başka rengi yokmu dedim. aldığım cevap: abi bu telefonun malesef beyazı yok. beyaz renkli telefon nadiren bulunur. peki turuncu renk ? asla olmaz abi. öyleyse mavi olsun ? dalga mı geçiyorsun abi ! ne demek istediğimi anlıyormusunuz. bazı şeyleri illede böyle kullacaksınız diye bize dikte ediyorlar. biraz düşünün ne demek istediğimi. edit: kimse telefonlar ilk çıktığında telelefonlar siyah üretilsin diye görüş belirtmedi. kimse aman ha kırmızı telefon üretilmesin demedi. buna onlar karar verdi. biz zorunlu seçim yaptık.

Ben yüzmeyi ördeklerden öğrendim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dertli
    dertli's avatar
    Erkek

balik_ bunu yazdı:
    -----------------------------
    evime bir adet kova lazım oldu. ev eşyası satan yere gidip kova sordum. kovalarımız buradadır hangisini tercih edersiniz diye sordu. mavi renk, kırmızı renk, yeşil renk, sarı renk, kahve rengi, beyaz ve diğer tonlar. ben yeşil olanını tercih ettim. telefon almaya gittim renk seçeneği tek: siyah. beyazı yada başka rengi yokmu dedim. aldığım cevap: abi bu telefonun malesef beyazı yok. beyaz renkli telefon nadiren bulunur. peki turuncu renk ? asla olmaz abi. öyleyse mavi olsun ? dalga mı geçiyorsun abi ! ne demek istediğimi anlıyormusunuz. bazı şeyleri illede böyle kullacaksınız diye bize dikte ediyorlar. biraz düşünün ne demek istediğimi. edit: kimse telefonlar ilk çıktığında telelefonlar siyah üretilsin diye görüş belirtmedi. kimse aman ha kırmızı telefon üretilmesin demedi. buna onlar karar verdi. biz zorunlu seçim yaptık.
    bunu için bir çözüm varmı_?

ne yapılablirde bu durum ortadan kalkar. adamlar belli bir güce hakim ve bu olacak diyorlar. engellemek ne derece mümkün.

imzayı bıraktım basıyorum artık
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek
    mail gönderip protesto etmekten başka yapabileceğimiz birşey varmı bilmiyorum. birde satıcılara sürekli farklı renk sorarsak belki belki fayadası olur.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Smirnoff
    Smirnoff's avatar
    Erkek

En büyük derdin buzdolabının rengiyle , gömleğin cebi olsun başkan.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

bu dediklerin hep sahip oldugun paraya endeksli hoca.

Eger paran varsa evde tabak kullanmazsin Japon kizin gobeginden gogusunden yemek yersin.Sushi yersin.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mukavim_
    Mukavim_'s avatar
    Erkek

sakat-at bunu yazdı:
    sorgulamak güzel şeydir. farkında yaşarsın durumları. lakin senin yaptığın biraz abzürt kaçmış. herşeyin bir açıklaması vardır. sen demek ki medya bunu bize nakşetmiş diyorsun. medya dediğin kim ? diğer insanlar. bu insanlar ne yapar. üretileni sunarlar. yani birisi çıkıpta illa beyaz olsun. beyazın psikolojik etkisi şudur budur tarzı bir girişimde bulunmamıştır. sanmıyorum. ha sorgulamak iyi güzel de. bokunu çıkarmadan yap sorgulama işini. adalet sistemini sorgula, siyasi durumu sorgula, eğitim sistemini sorgula. da, artık adetleşmiş şeyleri sorgulayarak bir yere varamazsın. neden ? çünkü zamanında bunlar kabul görmüştür. pembe yapayım reklam yapayım, yedirebilir miyim ? yediremem. ajdar çıktı çok güzel sesim var dedi. medya onca destekledi. yedirebildi mi ? yediremedi. demek ki bu yedirdikleri şeyler akla yatkın şeyler. yani sorgulancak şey var, sorgulanmayacak şey var. mesala sorabilirsin neden türkiyede sigaralardaki nikotin oranı, zifir oranı daha fazla. anlarım. çünkü ortada bi tezat mevcut diğer ülkelere göre. ama neden beyaz ? saçma be? ha ? değil mi sence de ?

Hocam bu çok küçük bir örnek sadece farklı bir bakış açısı kazandırır bence faydalı noktası sadece bu. Yoksa s*kerim böyle adaleti neden beyaz ulan neden başka renk değil de beyaz diye yakınmak pek anlamlı gelmiyo bana da. Toplumda kabul görmüş her türlü düzenin karşısında duran,herşeye asilik eden birisi değilim. Sadece müridin bakış açısını beğendim. Hiç düşünmeden,sorgulamadan herşeyi kabul eden tipler değiliz en azından burdan bunu görüyorum.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek
    Hack_Fat_Hakkinen bunu yazdı:

sakat-at bunu yazdı:
    sorgulamak güzel şeydir. farkında yaşarsın durumları. lakin senin yaptığın biraz abzürt kaçmış. herşeyin bir açıklaması vardır. sen demek ki medya bunu bize nakşetmiş diyorsun. medya dediğin kim ? diğer insanlar. bu insanlar ne yapar. üretileni sunarlar. yani birisi çıkıpta illa beyaz olsun. beyazın psikolojik etkisi şudur budur tarzı bir girişimde bulunmamıştır. sanmıyorum. ha sorgulamak iyi güzel de. bokunu çıkarmadan yap sorgulama işini. adalet sistemini sorgula, siyasi durumu sorgula, eğitim sistemini sorgula. da, artık adetleşmiş şeyleri sorgulayarak bir yere varamazsın. neden ? çünkü zamanında bunlar kabul görmüştür. pembe yapayım reklam yapayım, yedirebilir miyim ? yediremem. ajdar çıktı çok güzel sesim var dedi. medya onca destekledi. yedirebildi mi ? yediremedi. demek ki bu yedirdikleri şeyler akla yatkın şeyler. yani sorgulancak şey var, sorgulanmayacak şey var. mesala sorabilirsin neden türkiyede sigaralardaki nikotin oranı, zifir oranı daha fazla. anlarım. çünkü ortada bi tezat mevcut diğer ülkelere göre. ama neden beyaz ? saçma be? ha ? değil mi sence de ?

Hocam bu çok küçük bir örnek sadece farklı bir bakış açısı kazandırır bence faydalı noktası sadece bu. Yoksa s*kerim böyle adaleti neden beyaz ulan neden başka renk değil de beyaz diye yakınmak pek anlamlı gelmiyo bana da. Toplumda kabul görmüş her türlü düzenin karşısında duran,herşeye asilik eden birisi değilim. Sadece müridin bakış açısını beğendim. Hiç düşünmeden,sorgulamadan herşeyi kabul eden tipler değiliz en azından burdan bunu görüyorum.

adamımsın Hack_ Fat _Hakkinen. ne demek istediğimi kelimesi kelimesine anlıyorsun. buzdolabımın beyaz renk olması benim için sorun değil. gömleğimde göğsümün üzerinde cep olması da fazla sorun değil. vermek istediğim mesaj kullandığımız herşeyi başkalarının tarif ettiği şekilde kabul ediyoruz. kimse atletinin donunun bile şeklini sorgulamıyor. toplam 2-3 çeşit atlet varsa 4. tipin nasıl olması gerektiğini düşünmüyor. şöyle bir atlet olsa demiyor. yaban tv izliyorum, adamlar avcılar için gömlek satıyorlar. gömleğin koltuk altında kuş gözü denilen ayakkabılamızın ipliğini geçirdiğimiz minik halka şeklinde delik var. adamlar daha üretirken gömleğin koltuk altına bundan koymuşlar. koltukaltı terleme yapmasın hava alsın diye. yanl adamlar sorgulamışlar neden farklı olmasın demişler. bazı kimseler var ki örneğin telefon satıcısı, mavi renkli telefon sorunca benimle dalga mı geçiyorsun diyor. telefonun siyah olması gerektiğine dini gibi inanmış. farklı renk söyleyince adam ters ters yada alaycı şekilde bakıyor. şimdi gitseniz bir ekmek bıçağı almak isteyip bıçakçıya gidip sapı kırmızı olan bir ekmek bıçağı verirmisiniz deseniz size ya alay ederek gülecektir yada kırmızı renk istediğiniz için şaşıracaktır veya abi ekmek bıçağı ya siyah yada en fazla kahve rengi olabilir diyecektir. belki dalga geçiyorsun sanacaktır. ne kadar basit görünüyor ama en küçük şeylerde bile kimse alternatif kabul etmiyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek
    Smirnoff bunu yazdı:

En büyük derdin buzdolabının rengiyle , gömleğin cebi olsun başkan.

teşekkür ederim kardeşim :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Aslında sorun olarak algıladığın şeylerin mantıklı cevaplarını gördün, cevaplamışlar gayet güzel bir şekilde. 

Sana yeni sorunlar yaratayım, onları sor;

1- Toplumun geldiği bu çağda insanların %95 i fiyat performans oranını kaçırmıştır. Fiyat yüksekse performansta yüksektir mantığı hakimdir.

a- Nasıl ?
         Örnek olarak A markasının B telefonunun fiyatı 5 çarmelondur. C markasının D telefonunun fiyatıda 2 Çermelondur. B telefonu D telefonundan % 50 daha iyidir.

Ancak fiyata yansıttığımızda %150 lik bir fark söz konusu ve %100 lük gereksiz bir kazanç vardır. Mantıklı düşündüğünde olmaması gerekir.

b- Neden ?

A markası bu telefonu bu şekilde satışa sunabilir. Kimse hayır yapamassın diyemez. Buna bir şey demiyorum. Ancak toplumun hayvani bir baskıyla B telefonu dünyanın en iyi telefonudur diyemez. Toplumda bu mantık hakimdir. Çok para çok kalite. Ama basit mantıkla düşündük ve gördük ki fiyat peformans olarak D telefonu aşırı derecede baskındır. Mantıklı hareket o olacaktır.

c- Antitez ?

Şunu diyebilirsiniz; iyi hoş güzelde adamın kişisel zevki almış napalım, olamaz mı? Olabilir, ancak bunun her alanda uygulanmaya çalışılması bireyin toplam geliri ve bu gelirle sağlayabileceği toplam faydayı göz önüne alın. Elinde ki ücretle daha çok ihtiyacını kapatabilecekken '' bu pahalı en iyisi bu telefon bunu alayım'' demesi ona o ay kirasının tamamını ödeyememe gibi birşey çıkartır.

Toplum bunu anlayamıyor bence. 

2- Paranın sabit olduğu anlayışı!..

Hayatını kendi başına idame etmek isteyen her insan çalışmak zorundadır. Çalışmasının karşılığında emeğini satın alanlar tarafından bir ücrete sahip olur. Bu ücret çoğu zaman yıllarca aynı düzeye yakın seyreder. İnsan şunu fark edemez, alım gücü gittikçe düşer. Rakam aynıdır. 600 çarmelon alır her ay. Ancak her yıl 1 çarmelonun alın gücü %10 düşer. Yani 2 yıl aynı işte çalıştığında alım gücü 486 çarmelona düşecektir. Toplum bunu siklemez, sikinde de değildir. Umursamaz.

* 2. seçenek enflasyondur.

Neyse bunlar çoğaltılabilinir. 

Çarmelonlarınızı mantıklı kullanın!... :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seref45
    seref45's avatar
    Erkek

hocam paronayak gördüm seni;elbisenin şöyle veya böyle giyilmesini kim bize dikte edebilirki;

biliyormusunuz bundan 300000 yıl öncesine ait bir mumya bulunuyor ve üzerinde ekoseli rengarenk pantolon var.(National Geographic gibi ciddi bir kanalda izledim yanlış olmasın.) şimdi bu adam nasıl bu pantolonu giydi nerden esinlenip yaptı kim dikte etti kafam karıştı.))

Toplam Hit: 4405 Toplam Mesaj: 41