folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Yazılımcının Hakkını Savunan Hocası Olmaması

Yazılımcının Hakkını Savunan Hocası Olmaması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Tıp eğitimi alanlara bakıyorum.

Hocası, üst dönemi, tecrübeli arkadaşı alttan gelen öğrensine sosyal medyadan yada çeşitli kongrelerde filan destek olduğunu görüyorum/düşünüyorum. 

Öğrenci derdimi yazıyor, hocası sosyal medyadan bi duyuru geçiyor hemen sorunu çözülmeye çalışılıyor. (Mobbing olsun, bi ihtiyacı olsun)

Benim gördüğüm büyük bi birlik var dışarıya karşı. 

Bizim yazılımcı tarafında böyle danışacağımız bir büyük var mı bilemedim.

Arkadan gelene destek olup elinden tutulduğunu çok görmedim sanırım. Belki vardır diye sormak istedim.

Genelde ortalıkta bir sorun varsa “a.na kodumun p*çi bu sorunu google a sordun mu pezevenq geber lan it” dışında tepki veren sektörde öncü kimseler var mıdır bildiğiniz? :)

zeybekustasi tarafından 21/Nis/20 14:31 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek

Tıp ve hukuk öyle geri kalan meslek sınıflarından çok daha önce toplumsal yapılar üzerinde baskı kurabilecek konuma geldiklerinden bugün de kavga sürüyor. Ötekiler genelde kurtlar sofrası.

tahribat.com a can feda
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

MMO güzeldi Makineciler için , ta ki pkklı piçler ve sol ızdırap kesim içine sıçana kadar

italyan tarafından 21/Nis/20 06:26 tarihinde düzenlenmiştir

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Hocam yildiz teknikten bir ekip yazilimci ile calisiyorum cidden kaliteli iş cikariyorlar ve senin dediğin gibi bir birlerine destek veren bir ekip var. Ama kimse de gidip bir birine xxx nasil yapilir diye sormaz. xxx yaparken su noktaya geldim  burada tıkandım diye soruyor. yardim ediyorlar.

Benzer sekilde istanbul üniversitesinden de bir yazılım ekibi ile calisiyorum :) bildiğin curcuna. bir meslek lisesinin 2. sınıfı gibi ortam. bir ses encoding'i ile ilgili sorun var google da cozumu yok diyor ekiplideri. Google'dan bakip yapacak olsam ben yaparim sen niye varsin (diyemiyorsun saygıdan) tamam diyip bir  daha calismiyim diyorsun ancak.

Mesleğe veya Okul kalitesine değil kişilik ile ilgilidir bu dediğin. Malumunuz sektoru kendini satmak ile alakalı konuma da getirdiler. Konuştuklarının %10'unu yapamayan developerlar ve öğrenciler. Anlattıklarının mantiğini bilmeyen  öğretim görevlileri. sonuç Ego kasmantan öte gidemeyen bir sektor e gidiyor ama herkes boyle değil bunu bilmek insana moral veriyor.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Bu konuda cok doluyum. Google da arama yaptın mı  sorusunun da altında arama yapmayı bilmeyen kişiler geliyor. Adam Ms SQL de işlem yapicak googlede Oracle ile ilgili bir PL-SQL  scripti bulmuş onu deniyor. O çalışmayınca da bu boyle olmaz - çalışmaz diye gelip tatava  yapiyor.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Tıp ve Hukuk baya localaşmış meslekler ondan onlarda usta çırak ilişkiside gelişmiştir. Mesela Tıp uzmanlığında bir hocayla beraber belki 3 yıl geçiriyorsun.

mühendislikte biraz kişisel ilişkiyle alakalı gördüğüm kadarıyla İntegral alabilen herkes kendini yarı tanrı ilan ettiğinden doğru düzgün bir ilişki geliştiremiyorsun.

benim meslek hayatımda yardımcı olduğum mentorluk yaptığım 3 kişi oldu hepsi de gayet iyi yerlere geldi ama daha çok onlarla kariyer/eğitim konularında konuştuk.

arada linkedin üzerinden bir şey sormaya gelenler oluyor, cevap veriyorum teknik dertlerine de tüm projeyi yaptırmak isteyenler var.

özetle ne tür yardım istediğin ve ilişkilerine göre birazda bu tür şeyler oluşur. 

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

T...

Genelde ortalıkta bir sorun varsa “a.na kodumun p*çi ,bu sorunu google a sordun mu ?pezevenq geber lan it” ,dışında tepki veren ,sektörde öncü kimseler var mıdır bildiğiniz? :)

tırnak işaretlerinin arasındaki tepkiyi burada da verenler var. ^^D` neyseki cevap verebilen, fikir öne sürebilenler de var.

(Konu dışı; Easx@ uzaklaştırıllır mı laaaa ..)

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

Hocam yildiz teknikten bir ekip yazilimci ile calisiyorum cidden kaliteli iş cikariyorlar ve senin dediğin gibi bir birlerine destek veren bir ekip var. Ama kimse de gidip bir birine xxx nasil yapilir diye sormaz. xxx yaparken su noktaya geldim  burada tıkandım diye soruyor. yardim ediyorlar.

Benzer sekilde istanbul üniversitesinden de bir yazılım ekibi ile calisiyorum :) bildiğin curcuna. bir meslek lisesinin 2. sınıfı gibi ortam. bir ses encoding'i ile ilgili sorun var google da cozumu yok diyor ekiplideri. Google'dan bakip yapacak olsam ben yaparim sen niye varsin (diyemiyorsun saygıdan) tamam diyip bir  daha calismiyim diyorsun ancak.

Mesleğe veya Okul kalitesine değil kişilik ile ilgilidir bu dediğin. Malumunuz sektoru kendini satmak ile alakalı konuma da getirdiler. Konuştuklarının %10'unu yapamayan developerlar ve öğrenciler. Anlattıklarının mantiğini bilmeyen  öğretim görevlileri. sonuç Ego kasmantan öte gidemeyen bir sektor e gidiyor ama herkes boyle değil bunu bilmek insana moral veriyor.

Google a sorma uzmana sor gibi değil demek istediğim.

Malum tıpçılarında kitabı atlası var konu mesleki bilgi değil de, dışarda birlik olma meslektaşını ezmeme ve ezdirmeme. Onu doğru yönlendirme, hakkını savunma yönünde giden hocalarımız yok sanki.

Şuana kadar mobbinge uğrayıp doğru yönlendirilmeyen  başarısız görünen deprosyona girip işinden olan/atılan insanlar gördükçe bizim hiç danışanımız yok gibi hissettim.

zeybekustasi tarafından 21/Nis/20 11:44 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosmic
    Cosmic's avatar
    Erkek

Yüce Şeyh Holü bu işe bi el atsın :)

Çoğu adam yurtdışına gitti zaten. Şuan Türkiyede yazılımcılık rockstarlığa dönüştü resmen. 1-2 grup görüyorum bu şekilde birbirilerini şişiriyorlar youtubeda belgesel çekip çok bilmişlik havaları yapmalar vs. Bu adamlardan bi bok olmaz zaten.

Genelde gördüğüm işini iyi yapan işinin ehli adam ben işimi yaparım etliye sütlüye karışmam alır paramı sakin sakin yaşarım modunda hiç bir tartışmaya vs girmeden.

Edit: Bir de hergün ayrı bir teknoloji vs bir şey çıkıyor sürekli teknoloji takibinde olmak lazım. Çok donanımlı bir hoca bile olsa yeni çıkan bir konu da geri kalmışsa bu az önce bahsettiğim dalyarak rockstarlar tarafından twitterda vs itin götüne sokulur muhtemelen prim yapmak için sen şunu bilmiyorsun daha ne konuşuyorsun gibisinden. Bu rockstarlara göre en iyisini onlar biliyor öyle hoca, üstad falan kabul etmez o dalyaraklar. Çıkar bi tane dalyarak sen kimsin der kesin

Cosmic tarafından 21/Nis/20 12:12 tarihinde düzenlenmiştir

Bittik biz bittik
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hiç kimse bi Aaron Swartz değil...

https://www.youtube.com/watch?v=jQk82bpUy1Y
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Yukarida guzelce aciklanmis, ayrica bir kac universite disinda aktif etkilesim surdurebilecegin topluluk-hoca iliskisi yok. Cogu universitede hocalar "okutman" mantigi ile dersleri dolduran tipler. Belki kendi alaninda yetkin adamlar ancak soz konusu bilgisayar bilimleri alani olunca hocalarin uzmanligi-calisma alanlari bu kapsamda olmuyor ve ogrenci-hoca-topluluk etkilesimi  yarida kaliyor.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
Toplam Hit: 1787 Toplam Mesaj: 15
sektör