folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yeşil Tahribat Sigara İçmeme KampanyasıYeşil Tahribat Sigara İçmeme Kampanyası

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Ayro
  Ayro's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Ağustos/2005
  Erkek

  :D la baktım millet meraklı sigara içmeyen mrüid oalrak gazlaya bilirsem başlatırız.Ne dersiniz millet bu akşam son sigaralarınızı çekin için son paketlerinizi bitrin.10 paket için isterseniz.Yarın sabahtan itibaren sigara içmeyin.Sİgara istediğinizde su için (yetkililer diyor), sakız çiğneyin birşey yapın.

  Şu anda baba olmayanlar bardır.Fakat günün birnde baba olacaklar.Sevdikleri kişi ile hayatlarını birleştirecekler.Eğer sigara içmeye devam ederseniz ömrünüzün kısalacağı kesin birşey.Sevdiklerinizden erken yaşta mı ayrılmak istiyorsunuz?Düşünün babanızın, eşinizin, annenizin, çocuklarınızın, dostlarınızın halini.45-50 yaşında dünyaya veda edeceksiniz.NE hale gelecekler?

  Sakat kala bilirsiniz, kolunuz/bacağınız kesile bilir.NEden illaki kendinizi zehirlemek için para veriyorsunuz?MErdivenlerdne çıkarken şunu bunu yaparken boğluyorsunuz ki...10-15 yaşlarında sigaraya başladınız.Belki arkadaş çevresine girebilme amaçlı, belkide erkekliği kanıtlama.Peki ne faydası oldu?Senelerdir ne faydası oldu size paralarınızı yemekten başka.

  Bir sigara 3 ytl olsa her gün sigara içseniz yaklaşık 1.095 ytl civarında her sene para veriyorsunuz.Bu parayı biriktirip tatilinizi yapabilirsiniz.Evde -sokakta hem kendinizi zehirlemezsiniz hem çocuklarınızı.Çocuklarınızında hayatına mal oluyorsunuz.

  Sigara içerken vucuda giren oksijen miktarı azalıyor.Vucuda oksijen lazım belli bir dengeye göre yaratılmışız fakat bu oksijeni kısmak yetmezmiş gibi birde zehirleniyorsunuz.

  --------------------Bir kaç bilgi-------------------------

  Amerika ' da tüm kanser ölümlerinin % 30'u, kalp hastalıklarından ölümleri % 20'si, doğumsal hastalıklardan ölümlerin % 15'i, yanıklardan ölümlerin % 50'si, solunum hastalıklarından ölümlerin % 51'i sigaraya bağlanmıştır. Her yıl ülkemizde 120 000 kişi sigaraya bağlı nedenlerden ölmektedir. Bu sayı, trafik kazalarında 1 yılda yaşamını yitiren kişilerden yaklaşık 12 - 13 misli daha fazladır.

  Sigarayı bırakmakla sigaraya devam edenlere oranla ölüm riskinizi 15 yılda % 50 oranında düşürmeniz mümkündür.

  Günde 1 paket sigara içen bir kişide akciğer kanserine yakalanma riski hiç içmeyene oranla 20 kat fazladır.

  Yapılan bir araştırmaya göre 1950 - 1975 yılları arasında 10 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmüştür. 1975 - 2000 yılları arasında 50 milyon kişinin sigara nedeniyle ölmesi beklenmektedir.

  -------------------bıraktıktan sonra-------------

  Sigaranın bırakılması ile onun istenmiyen etkileri yavaş yavaş ortadan kalkar. Nikotin ve karbonmonoksidin etkisi 12 - 24 saat gibi kısa bir zamanda kaybolur. Balgam miktarı 2 haftada % 50 azalır, bağışıklığı baskılayıcı etkisi ise 6 haftada ortadan kaybolur. Sigaranın solunum yollarını döşeyen ve koruyucu fonksiyon gösteren titrek tüyleri felç edici etkisinden kurtulmak için sigarayı bıraktıktan sonra 3 ay gibi bir zamana ihtiyaç vardır.

  Sigarayı bırakmakla tad ve koku alma duygunuzda bir gelişme olduğunu hemen farkedeceksiniz. Öksürüğünüz ortadan kaybolacaktır. Sigarayı bırakmakla akciğer kanseri, diğer organ kanserleri, kalp hastalıkları, felç, müzmin bronşit, amfizem gibi risklerden kurtulacaksınız. Sigarayı bırakanların, halen içmekte olanlara nisbetle sağlık durumları çok daha iyidir.

  Kalp krizi riski, sigarayı bıraktıktan sonra 24 saat içerisinde % 50 oranında azalmaktadır. Sigaranın içerisindeki nikotin kanın pıhtılaşmasına yol açan hücrelerin damarlarda birikmesine ve koroner damarların tıkanmasına dolayısıyla kalp krizi geçirilmesine neden olur. Sigarayı bıraktıktan sonra kalp damar hastalığı riski hiç sigara içmeyenler düzeyine düşer.

  20 dakika sonra Tansiyon ve nabız normale iniyor.
  8 saat sonra Kandaki oksijen normal düzeye çıkıyor.
  24 saat sonra Kalp krizi tehlikesi azalıyor.
  48 saat sonra Sinir uçları yenilenmeye başlıyor.
  2 hafta – 3 ay sonra Kan dolaşımı dengeye giriyor. Akciğerlerin fonksiyonu %30 oranında iyileşiyor.
  1 – 9 ay sonra Öksürük krizleri, bitkinlik, kısa kısa nefes almalar azalıyor. Akciğerler temizleniyor ve enfeksiyon tehlikesi azalıyor.
  1 yıl sonra Koroner yetmezliği tehlikesi sigara içenlere oranla yarı yarıya azalıyor.
  5 yıl sonra Akciğer kanserinden ölme tehlikesi yarı yarıya azalıyor.
  10 yıl sonra Akciğer kanseri tehlikesi, içmeyenlerin düzeyine geliyor.
  15 yıl sonra Koroner yetmezliği tehlikesi sigara içmeyenlerin seviyesine iniyor.

  Sigaranın İçindeki Zehirler
  Bunlar kanserojen maddelerdir ve en tehlikelileri arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikoldur. Örneğin; siyanid kesinlikle öldürücü bir zehirdir.
  Genel olarak bilinen maddelerden bir kaçı;
  Polonyum - 210 (kanserojen),
  Radon (radyosyon),
  Metanol (füzeyakıtı),
  Toluen (tiner),
  Kadmiyum (akü metali),
  Bütan (tüpgaz),
  DDT (böcek öldürücü),
  Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
  Aseton (oje sökücü),
  Naftalin (güve kovucu),
  Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
  Arsenik (fare zehiri),
  Amonyak (tuvalet temizleyicisi) ,
  Karbon (eksoz Monoksit gazı),
  Nikotin ve 3.885 toksik madde.
  Sonuç olarak ciğerlerimizde oluşan Katran (asfalt).

  Sigaranın Vücuda Zararları Nelerdir?
  Genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır.
  Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar.
  Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları baş gösterecektir.
  Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar.
  Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.
  Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.
  Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.
  Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.
  Burunda koku alma duygusu azalır.
  Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
  Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.
  Pankreas kanseri riski artar.
  Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.
  Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.
  İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.
  Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür.
  Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.
  Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur.
  Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.
  Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur.
  Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür.

  Sigara Organlarımıza Nasıl Etki Eder?

  İltihap
  Sigara içindeki yabancı maddeler dokularda irritasyon ve hasar oluşturur. Buna karşı savunma amacıyla kandan çekilen hücreler iltihap alanına toplanır.
  Kanser
  Sigara içindeki kanserojenlerin en yoğun ve uzun etki ettikleri organlar başta olmak üzere tüm kanserlerin oluşma riski yükselir.
  (Kanser: Anormal hücre çoğalması)
  Damar Çeperinde Kırılma ve Tıkanma
  Damarların zamanla daralması ile tüm dokulara gelen kan ve oksijen miktarı azalır. Dokunun beslenememesi sonucunda zamanla hasar ve çürüme gelişir.

  Sigaranın Vücutta izlediği yol
  * Ağız ve burun
  * Nefes borusu
  * Yemek borusu
  * Mide(Tükürükle)
  * Hava yolları (Bronşlar)
  * Akciğerle (Hava kesecikleri)
  (Burada kılcal damarlardan kana emilir)
  * Sağ kalbe gelir ve sol kalpten tüm vücuda pompalanır.
  * Damar sistemiyle tüm vücudu dolaşır.

  -------------------------Bırakma yolları-----------------

  Bırakma Yolları:

  • Marka değiştirin, tadını kötü bulduğunuz bir markaya ge­çin.
  • Hedeflediğiniz bırakma gününden 2 hafta önce, katran ve nikotin içeriği düşük bir markaya geçin. Bu, sigara içme davranışınızı değiştirmenize yardımcı olacakür. Ancak, da­ha fazla sigara içmeyin, içinize daha sık ya da daha derin çekmeyin, parmağınızla filtrenin deliklerin! kapatmayın. Bunların hepsi aldığınız nikotin miktanni arttırır; oysa amaç vücudunuzu yavaş yavaş nikotinsizliğe hazırlamaktır.
  • Sigarayı Bırakmak İçin İpuçları
  • Her bir sigaranın sadece yarısını için.
  • Her gün ilk sigaranızı yakmayı bir saat geciktirin.
  • Günün yalnızca tek ya da çift saatlerinde içme kararı alın.
  • Önceden, o gün kaç sigara içeceğinize karar verin. Bu sayının üstündeki her sigara için istediğiniz bir yere para bağışlayın.
  • Yeme alışkanlığınızı, sigarayı azaltmanıza yardımcı ola­cak şekilde değiştirin. Örneğin süt için (çoğu kimse sütün sigarayla gitmediğin! düşünür).
  • Yemeklerinizi, sizi sigaraya yöneltmeyecek şeylerle bitirin.
  • "Kafanızı toplamak" istediğinizde sigara yerine bir bar­dak meyve suyu için.
  • Unutmayın ki sigarayı azaltmak bırakmanıza yardımcı olur, ama bunun yerini tutmaz. Günde yedi sigaraya ka­dar indiyseniz bırakma tarihini belirleme ve ona bağlı kalma zamanı gelmiş demektir.
  • "Otomatik Olarak" Sigara içmeyin
  • Gerçekten istediğiniz zaman için. Sırf alışkanlıktan dola­yı sigara yakmaya kalktığınızda, kendinizi yakalayın.
  • Kül tablalarınızı boşaltmayın. Bu, her gün kaç sigara içtiğinizi size hatırlatacak, izmaritlerin görüntü ve kokular. hoş olmayacaktır.
  • içtiğiniz her bir sigaranın farkına varın. Ters elinizi kullanarak, sigarayı farklı bir cebinize ya da her zaman koyduğunuzdan başka yerlere koyarak otomatik olarak siga-raya uzanma davranışınızı kırın.
  • Gün boyu birçok kere, hiç düşünmeden sigara içiyorsanız, her sefer bir sigara yakarken aynaya bakmaya çalı­şın. Bunu istemediğinize karar verebilirsiniz.

  Sigara İçmeyi Uygunsuz Hale Getirin:

  • Sigarayı kartonla almayı bırakın. Bir paket bitmeden diğerini almayın.
  • Evde ya da işte, yanınızda sigara taşımayı bırakın. Sigaraya ulaşmanızı zorlaştırın.

  Sigara İçmeyi Hoş Olmayan Bir Hale Getirin:

  • Sizin için özellikle zevk verici olmayan şartlarda sigara için. Örneğin başkalarıyla birlikte içmekten hoşlanıyorsanız bunu yalnız yapın. Sandalyenizi boş bir köşeye doğ­ru çevirin ve sadece içtiğiniz sigarayla onun olumsuz et-kilerine konsantre olun.
  • Bütün izmaritlerinizi büyük bir cam kavanoz içinde top­layarak, sigaranın pisliğini hatırlamak için saklayın.

  Bırakmadan Hemen Önce:

  • Sigarasız olma egzersizleri yapın.
  • Bir daha asla sigara içmeyeceğinizi 'düşünmeyin.' Her seferinde, o günü de sigarasız geçirmeyi düşünerek bırakın.
  • Kendinize bugün sigara içmeyeceğinizi söyleyin ve içmeyin.
  • Uzun süre kalan sigara kokusundan kurtulmak için elbi­selerinizi! temizleyin.

  Bıraktığınız Gün:

  • Bütün sigara ve kibritleri atın. Çakmakları ve kül tablala­rını saklayın.
  • Diş hekimine gidip dişlerinizi! temizleterek sigara lekelerinden kurtulun. Dişlerinizin bu şekilde ne kadar güzel gözüktüğüne dikkat edin ve onları öyle tutmayı hedefleyin.
  • Kendiniz ya da bir başkası için almak istediğiniz şeylerin listesini yapın. Maliyetlerin! sigara paket fiyatı üzerinden hesaplayın ve bu hediyeleri almak için parayı bir kenara koyun.
  • O büyük günde kendinizi çok meşgul edin. Sinemaya, spor yapmaya gidin; uzun yürüyüşler yapın ya da bisiklete binin.
  • Ailenize ve arkadaşları niza o günün sigarayı bırakma gü­nünüz olduğunu hatırlatın.
  • Onlardan ilk haftalarda yaşayacağınız zorluklarda size yardımcı olmalarım rica edin.
  • Kendinize bir mükafat ya da kutlama niyetiyle özel bir şey verin.

  Bıraktıktan Hemen Sonra:

  • Evde, iş yerinde ve çevrenizde temiz, taze, sigarasız bir ortam oluşturun. Kendiniz için çiçekler alın.
  • Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç gün kütüphane, müze, tiyatro, ibadethane gibi sigara içilmesine izin veril­meyen yerlerde mümkün olduğunca çok vakit geçirin.
  • Bol su ve meyve suyu için. (Ama kafein içeren meşrubat­ta sakının)
  • Alkol ve kahve gibi sigara ile bağlantı kurduğunuz içeceklerden sakının
  • Elinizde sigara bulunmasını özlüyorsanız, anahtarlık, tespih, kalem gibi bir şeyle oynayın

  -----------------------------Son sözlerim---------------

  Bir kaç siteden bulup yapıştırdım.Arkadaşlar bir kaç kişi destek verip denesin.Bırakmayı deneyelim.Benle mi dünya kurtulcak demeyin.Hem kendinize hem çevrenize zararı var.Bugun siz bırakırsınız.Yarın arkadaşınız size bakıp bırakır.Böyle zincirleme olabilir.

  Haydi bi kampanyayla daha başlayalım...

 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  BiGGest
  BiGGest's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Ağustos/2005
  Erkek
  hoca iyi olur aslında...dedin gibi zincirleme olabilir..arkadasın biri bırakmamı bekliyo ztn bırakıyım hemen oda baslıcak cabalamaya... çünki onun yanında içince dayanamıyo :) hayırlısı olsun..maddi acıdan ve sağlık açısından herkeze yararı olucagı kesin..

  BiGGest was here! [ C.r {YesileV GrandMaster} ]
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Lupin
  Lupin's avatar
  Kayıt Tarihi: 10/Nisan/2006
  Erkek
  Yeşil değil nan gri :@

  :) Bende [Gri Tahribat] adı altında böyle birşey yaptım :) geL birleştirelim ama Gri olsun :)
  Neden gri olsun açıklamasına gelince
  http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?folderid=40153
  açıklamamı konuda yaptın ;)
  Eğer anlaşırsak beraber yürütürüz bu işi ^.^

  Rus ile aldatmayanı etmeli takdir,tek biri ile uslanmayanın hakkı köçektir.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Kahraman
  Kahraman's avatar
  Kayıt Tarihi: 05/Eylül/2005
  Erkek
  Tugrulbaba hep senin basının altından cıktı sana kim dedi digarayı bırak :)

  Bir tek gece vardır insanın hayatında. Ömür boyu sürer nöbeti... Bu da öyleydi. İyi ol... Sağ ol.. Uzak ol... Ama bir daha görme beni!
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  RemotE
  RemotE's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 16/Temmuz/2005
  Erkek
  sigarayı bırakın ama alkölü bırakmayın çarpılırsınız :)

  Bizi Satanı Biz Bedavaya Veririz..! http://www.intikal.org - http://www.ohbea.com
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  SuBTeRaNo
  SuBTeRaNo's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Ekim/2005
  Erkek

  Sigarada içcem içkide içcem her boku yapcam

   

  kdmn hayatı..ne o beni bırakıyor ne de ben onu..:D...


  163gün,20 Saattir giris yapmadiniz.
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  samurai
  samurai's avatar
  Kayıt Tarihi: 07/Ekim/2005
  Erkek
  tahribatın bir de yesili diyodum :)) tam ......valla sigara icerim :)) bırakmayada niyetim yok :)

  Mart 31 cekiyorsa Tahribat napsin...
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  tosun
  tosun's avatar
  Kayıt Tarihi: 31/Ağustos/2005
  Erkek
  bende bugünden itibaren bırakıyorum
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Lupin
  Lupin's avatar
  Kayıt Tarihi: 10/Nisan/2006
  Erkek

  RemotE bunu yazdı:
  -----------------------------
  sigarayı bırakın ama alkölü bırakmayın çarpılırsınız :)
  -----------------------------
  :))) AlkoL başka yahu..
  Arada bir içilir ama öyle ayyaş gibi de değil :)


  Bu arada madalyan hayırlı olsun kardeşim ;)
  Yakışmış doğrusu..


  Rus ile aldatmayanı etmeli takdir,tek biri ile uslanmayanın hakkı köçektir.
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Connection
  Connection's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Temmuz/2005
  Erkek
  olm tahribat zaten yeşil :D

  "Çevrelerine uymak için kendini yontanlar,tükenip giderler" Connection® MSN: koray@maviates.org
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  lekton
  lekton's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Ekim/2005
  Erkek

  de get...

  Sana açılmamış rus bulucaz deseler yine sigarayı bırakmam..sukseler bırakmam..dünya senin deseler bırakmam.....

   


  Dikkat: Hazine Ceyhan ırmağının kıyısında iki köprü arasında... kuru ağacın Dibinde...
Toplam Hit: 4450 Toplam Mesaj: 38