folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Yüksek Lisans Uzaktan Egitim Bilgisayar Müh.

Yüksek Lisans Uzaktan Egitim Bilgisayar Müh.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    futurist bunu yazdı
    Roark bunu yazdı

Alan dışı yüksek lisans nasıl oluyor? 

yönetim bilişim sistemleri okuyan birisi bilgisayar mühendisliğinde tezsiz yüksek lisans yapabilir mi? 

ya da hangi alanlarda yapması mantıklı olur?

ooo simdi disiplinler arası diye birşey var çok alakasız bölümlerden bile gidip yaparsın.

akdeniz Üniv. veri bilimine hemşire bile gelmişti.

hatta tezsiz olduktan sonra yildiz teknik haberleşme müh. iktisat alıyordu

sayamayacagim kadar cok

Mühendisin iktisat, işletme yüksek yapması tamam da, kamu yönetimi okuyan biri mühendislik yüksek yapması pek normal gelmiyor bana.

öyle demeyin.

ben insanların kısıtlanmasına karşıyım.

yeteneği varsa ki kisiler  istedigi yerde okusun.

su ürünleri bitiren  gitsin mimarlık okusun

kamu yönetimi gitsin ziraata.

dersleri verdikten sonra ne önemi var ... 

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    futurist bunu yazdı
    Roark bunu yazdı

yönetim bilişim sistemleri okuyan birisi bilgisayar mühendisliğinde tezsiz yüksek lisans yapabilir mi? 

ooo simdi disiplinler arası diye birşey var çok alakasız bölümlerden bile gidip yaparsın.

sayamayacagim kadar cok

Mühendisin iktisat, işletme yüksek yapması tamam da, kamu yönetimi okuyan biri mühendislik yüksek yapması pek normal gelmiyor bana.

öyle demeyin.

ben insanların kısıtlanmasına karşıyım.

yeteneği varsa ki kisiler  istedigi yerde okusun.

su ürünleri bitiren  gitsin mimarlık okusun

kamu yönetimi gitsin ziraata.

dersleri verdikten sonra ne önemi var ... 

lisans ile yüksek lisans dersleri çok farklı, lisansta alınan eğitimi 2 yıllık yüksek lisansta alamazsınız.

yüksek lisans, konu üzerinde derin bilgiye sahip olduktan sonra üzerine kendi bakış açınızı geliştirmek üzere yapılır. lisanstaki gibi derslerin temelleri işlenmez, mevcut bilgi ve birikimler kullanılarak kendi teorilerinizi geliştirirsiniz.

o yüzden alakasız bölümlerde bunu yapmak çok zor ve anlamsız. ancak dediğim gibi mühendis veya mimar olduktan sonra kendi dükkanını açmak isteyenler için işletme ve iktisat gibi ticarette işine yarayabilecek türde bölümlerde yüksek lisans eğitimi alınması bana normal gelirken, tam tersi ise pek normal gelmiyor. çünkü işletme okuyan biri gidip de inşaat mühendisliği yüksek lisansı yaptıktan sonra müteaahhitlik mi yapacak?

mevzu sadece dersleri vermek ise, apartmandan bozma üniversitelere parasını ödedikten sonra her türlü diploma alınır. ama asıl amaç bu olmamalı bence. ülkede katma değer oluşturacak bireyler lazım.

goo.gl/qBNZmW
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

https://akademikadro.net/lisansustu-ogrenci-ilanlari/

Bu adresten butun universitelerin ilanlarini takip edebilirsin. Güz ve bahar donemlerinden once burada her ilan yayinlaniyor ama aof den bilg muh olur mu bilemeyecegim.

Duzenleme:

1. Olarak asla muhendis unvani alamazsin. Sen oyle kafana gore evet yazmissin birinci sayfada ama o is oyle olmuyor. Muhendis unvani lisans egitimi ile verilir. Yuksek muhendis unvani ise lisans ve yuksek lisansini ayni alanda yapmis kisiye verilir. imo nun 2019 yilinda yazdigi bir yazi var. Bilg muhendisi olmak icin once bilg muh okuman ya da dgs den bilg muh gecmen gerekir.

Hatta guzel bir ornegi var, lisans in jeoloji (yerbilimleri) muhendisligi ve sen insaat muh. Geoteknik (zemin ve yapi iliskisi inceleyen bilimdali) anabilim dalimda yuksek tamamlarsin ama adinin onune jeoloji muh ve geoteknik muhendisi yazmaktan oteye gecemezsin. Ne jeo yük muhendisi olabilirsin ne de insaat yuksek muh olabilirsin. Proje cizemezsin aslinda cizersin ama imza yetkin olmadigi icin bir anlam ifade etmez. Cunku projeleri cizen kisilerin illa insaat muhendisi olmasi gerekir. Ama bir insaat muh, geoteknik ABD.da yksek yaparsa insaat yuk muhendisi ve geoteknik muh olur.

2. Alan disi yapilan yuksek lisansda yeterlilik program var ona girilir. Branslar arasi, ara programlar olarak verilen disiplinler arasi diye de tabir edilen bolumler...

3. Tezsiz yapilan yuksek lisansin yapmis olmak ve ikinci bir unvana sahip olmak disinda bir anlami yok. 

Mesela maden muhendisi oldugunu farz edelim ve sen insaatta tezli yuksek lisans yapmak istiyorsun. Bu yeterlilik programina girip tamamladin. Ne maden yuksek muhendisi oluyorsun ne de insaat yuksek muhendisi olabiliyorsun. Sadece yapmis oluyorsun. Ayni sekilde lisans da maden muh mezunusun ve gidip patlayici muh. (Sadece yl programi olan bir alan) Tezsiz yuksek yapiyorsun boyle bir durumda ise hem maden muhendisi hem de patlayici muhendisi oluyorsun yüksek muhendis vs olunmuyor.

Doktora programlarina girmen ise bildigin sana ozel ilan acmalari gerekiyor. Atiyorum herhangi bir lisans dan mezun yuksek lisansi insaat muh. Yapmis olmak gibi bir ilan acacaklar ki doktora programina girebilesin. 

Konu ile alakali mevzuatlar ve ayni zamanda muhendislik odalarinin resmi yazilari vardir.

blackhammer tarafından 26/Nis/22 07:17 tarihinde düzenlenmiştir

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    futurist bunu yazdı
    Roark bunu yazdı

sayamayacagim kadar cok

ülkedeki saçma sistemden dolayı teknik lise bilgisayar mezunu olup, sınava girip ön lisansn bilgisayar programcılığı kazanıp bitiren ve her yerde adı 4 yıllık diploma olan aöf işletme bitirmek zorunda kalan bir genç elbetyte ki bilgisayar üzerine yüksek yapacak..

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek
    dcpromo bunu yazdı
    bychaos bunu yazdı
    C10H15N bunu yazdı
    bychaos bunu yazdı
    C10H15N bunu yazdı

Bu şekilde tüm mühendislik yetkilerini kazanabiliyor musun?

Ewet 

Oluyorsa bende yapayım o zaman

Parasını verdikden sonra her diploma senin :| senin lisans neydi hocam

Parasını vereyim hocam, ön lisans bil. prog.  mezunuyum, bil. müh. e yükseltmek istiyorum nereye başvuracaz? Ahmet Yesevi dgs den güzel puan istiyor mq

Bende bilgisayar prog. Mezunuyum DGS puanı yüksekmiş fiyatı da uygun bi sınav yolu görüldü. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hatayi
    hatayi's avatar
    Erkek

Alan dışı okunan yüksek lisans mühendis unvanı vermez. Sadece o bölümünden mezun olmuş olursunuz. Zaten haksızlık olur bu yol. Ama teknik eğitim fakültesi mezunu olan öğretmenler farklı, onlar bu unvanı alabiliyorlar.

Tarikat-ı Aliyyeyi Tahribadiyye
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek

Arkadaşlar ben şimdi 2 yıl önlisans mezunuyum ve aof dan işletme 3 sınıfım tekrar DGS girme hakkım var mı. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    JuMaN bunu yazdı

Arkadaşlar ben şimdi 2 yıl önlisans mezunuyum ve aof dan işletme 3 sınıfım tekrar DGS girme hakkım var mı. 

evet var

next next next install
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

hazır konusu açılmışken

2 yıllık organik tarım mezunuyum

üstüne aöf kamu yönetimi okudum

2016 yılında aöf tarım ekonomisi bölümü kapatmış yani uzaktan ziraat müh bölümünü

ben şuanda tekniker gözüküyorum ve bunu ziraat mühendisliğine çevirmek istiyorum 

çalıştığım için özelden uzaktan bilen varmı yolu yordamı varsa 

ziraat müh ün gördüğü çoğu dersi gördüğümüz için bize yani tüm tarım tekniklerlerine yükseltme yolunun açık olması gerekir ama ben bulamadım bir yol

Toplam Hit: 2046 Toplam Mesaj: 30
yüksek lisans