folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Yurt Dışına Çıkış Yapmış Gözüküyorum

Yurt Dışına Çıkış Yapmış Gözüküyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

konu madem neticelenmiş, başka bir mevzudan dem vurayım,

üstad "görünmek" gibi akıcı, hoş, kibar bir fiil varken neden kastırmasyon icat edilmiş "gözükmek" fiilini kullanıyoruz?

bu ara sanki kimse görünmek demiyor, herkes gözükmek diyor gibi, ya da bende algıda seçicilik oluştu, muazzam kulağımı tırmalıyor.

öyle ki anlatılan konudan kopup gözükmek'te takılı kalıyorum.

gözmek fiili olmadığına göre gözükmek ne ola ki, var mı lan acaba böyle bir fiil diye google ettim, kimileri yok demiş kimiler var demiş, gözetlemek mantalitesi gibi demiş.

bende mi anormallik var acaba diye de düşündüm, mevzu başkalarınca da tartışıldığına göre, yalnız değilim demektir.

bir yaptırım gücüm olamaz tabi ama rica edeyim, gözünüzü seveyim gözükmek yerine görünmek kullanın

örnekler:

güzel gözüküyor - güzel görünüyor

Yurt Dışına Çıkış Yapmış Gözüküyorum - Yurt Dışına Çıkış Yapmış Görünüyorum

abi sokağı döndüm bir kız gözüktü gözüme aman yarabbi.. - abi sokağı döndüm bir kız göründü gözüme aman yarabbi.. 

@muaythaist konu akışı ne güzel gözüküyordu saçma sapan takıntılı bir mesaj ile p*ç etmişsin - @muaythaist konu akışı ne güzel görünüyordu saçma sapan takıntılı bir mesaj ile p*ç etmişsin

gözüme görükmezsen sorun yok ama bu saatten sonra gözüme gözükürsen, gördüğüm yerde görenlerle gözetleyenler arasında görünmene görük ya da gözük diyenlerle üst üste koyar, gözmek, gözükmek, görükmek, gözüktrülüp gitmek fiillerinin çekimlerine çalıştırırım. ya da bana pskiyatrist parası toplayalım, çevremde herkes gözükmek desin ama ben hiç rahatsız olmayayım. görünmek şeklinde bir fiilin varlığından bihaber yaşayayım. tedavi olayım.

edit: söyleyeceklerim bu kadardı. konu sahibinin affına sığınıyorum, bir birikmişliğin patlamasını yaşadım, şahsına bir itham ya da saygısızlık niyetim kesinlikle yok, böyle bir sebepten mütevellit olması da söz konusu değil (:

muaythaist tarafından 15/Tem/19 13:25 tarihinde düzenlenmiştir

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Damat
    A_REX
    A_REX's avatar
    Erkek
    muaythaist bunu yazdı

üstad "görünmek" gibi akıcı, hoş, kibar bir fiil varken neden kastırmasyon icat edilmiş "gözükmek" fiilini kullanıyoruz?

bu ara sanki kimse görünmek demiyor, herkes gözükmek diyor gibi, ya da bende algıda seçicilik oluştu, muazzam kulağımı tırmalıyor.

gözmek fiili olmadığına göre gözükmek ne ola ki, var mı lan acaba böyle bir fiil diye google ettim, kimileri yok demiş kimiler var demiş, gözetlemek mantalitesi gibi demiş.

bende mi anormallik var acaba diye de düşündüm, mevzu başkalarınca da tartışıldığına göre, yalnız değilim demektir.

bir yaptırım gücüm olamaz tabi ama rica edeyim, gözünüzü seveyim gözükmek yerine görünmek kullanın

örnekler:

abi sokağı döndüm bir kız gözüktü gözüme aman yarabbi.. - abi sokağı döndüm bir kız göründü gözüme aman yarabbi.. 

@muaythaist konu akışı ne güzel gözüküyordu saçma sapan takıntılı bir mesaj ile p*ç etmişsin - @muaythaist konu akışı ne güzel görünüyordu saçma sapan takıntılı bir mesaj ile p*ç etmişsin

gözüme görükmezsen sorun yok ama bu saatten sonra gözüme gözükürsen, gördüğüm yerde görenlerle gözetleyenler arasında görünmene görük ya da gözük diyenlerle üst üste koyar, gözmek, gözükmek, görükmek, gözüktrülüp gitmek fiillerinin çekimlerine çalıştırırım. ya da bana pskiyatrist parası toplayalım, çevremde herkes gözükmek desin ama ben hiç rahatsız olmayayım. görünmek şeklinde bir fiilin varlığından bihaber yaşayayım. tedavi olayım.

edit: söyleyeceklerim bu kadardı. konu sahibinin affına sığınıyorum, bir birikmişliğin patlamasını yaşadım, şahsına bir itham ya da saygısızlık niyetim kesinlikle yok, böyle bir sebepten mütevellit olması da söz konusu değil (:

başkan bunları sana yazdıracak ne yaşadın ya :D Çok düşünüyorsun düşünme kanser olursun allah korusun..

Dur be kadınnnn....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Everelim arkadaşı...

Tabi bu biraz da bilmemekten kaynaklanan bir durum..

Bir dili konuşmak ile bilmek farklı şeylerdir..

Bildiğiniz (umarım) üzere resmi Türkçe, İstanbul Ağzını temel alır.. Fakat Türkiye Türkçesi bununla sınırlı değildir ve epeyce de geniştir...

Ha İstanbul Türkçe'sini biliyor muyuz ki?!.. 

Hayır..  200 kelime kullanarak hayatını idame ettiren bir toplumuz.. Goriller bile daha fazla kavramla konuşabiliyorlar..

Görünmek ile gözükmek arasında benim anlayışıma göre önemli bir nüans [ince anlam ayrımı] var

gözükmek durumunda 3.kişiler gözünden görünme durumu anlamı daha baskın..  görünme durumunda ise görünen kişi/şey nin eylemi söz konusu

Ete kemiğe büründüm

Yunus diye göründüm

Zifri karanlıkta binalar bile gözükmüyor

ltcelik tarafından 15/Tem/19 17:29 tarihinde düzenlenmiştir

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek

1-2 gün önce şöyle bir haber okumuştum. Aslında ben bu olaydan şüphelenmiştim. Nihayetinde savcılıkta suç duyurum var her ihtimale karşı

https://m.star.com.tr/guncel/fetoye-sahte-kimlik-cikaran-ceteye-operasyon-18i-nufus-mudurlugu-personeli-haber-1470207/ 

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

Everelim arkadaşı...

Bildiğiniz (umarım) üzere resmi Türkçe, İstanbul Ağzını temel alır.. Fakat Türkiye Türkçesi bununla sınırlı değildir ve epeyce de geniştir...

Hayır..  200 kelime kullanarak hayatını idame ettiren bir toplumuz.. Goriller bile daha fazla kavramla konuşabiliyorlar..

Görünmek ile gözükmek arasında benim anlayışıma göre önemli bir nüans [ince anlam ayrımı] var

gözükmek durumunda 3.kişiler gözünden görünme durumu anlamı daha baskın..  görünme durumunda ise görünen kişi/şey nin eylemi söz konusu

Ete kemiğe büründüm

Yunus diye göründüm

Hocam bende Türkçenin doğrusu ne ise onun kullanılmasından yanayım. Kaldı ki bundan 50-100 sene sonra Türkçe den eser kalmayacak böyle giderse. Uzun lafın kısası yorumunda  "200 kelime kullanarak hayatını idame ettiren bir toplumuz.." kısmını beğendim. Sadece bunu belirtmek için konuya girdim. Sanırım toplum olarak en büyük sorunumuz bu. Yanlışı bile bile savunan ve o bildiği 200 kelimenin haricinde kelimeyi öğrenmeye tenezzül bile etmeyen bir toplum olduk. Bir başka olay da her konuda doğru da olsa yanlış da olsa mutlaka bir fikrimiz var. Bilmiyorum demeyi bir türlü öğrenemedik. Kendimden örnek vermek gerekirse, bilmiyorum dediğim zaman aşırı tepki alıyorum "nasıl bilmiyorsun ya" şeklinde. Kötü olan bilmemek değil. Kötü olan öğrenmemek, öğrenme ihtiyacı hissetmemek.   

watervay tarafından 28/Tem/19 15:40 tarihinde düzenlenmiştir

Syntax error..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek
    watervay bunu yazdı
    ltcelik bunu yazdı

Everelim arkadaşı...

Ete kemiğe büründüm

Yunus diye göründüm

Hocam bende Türkçenin doğrusu ne ise onun kullanılmasından yanayım. Kaldı ki bundan 50-100 sene sonra Türkçe den eser kalmayacak böyle giderse. Uzun lafın kısası yorumunda  "200 kelime kullanarak hayatını idame ettiren bir toplumuz.." kısmını beğendim. Sadece bunu belirtmek için konuya girdim. Sanırım toplum olarak en büyük sorunumuz bu. Yanlışı bile bile savunan ve o bildiği 200 kelimenin haricinde kelimeyi öğrenmeye tenezzül bile etmeyen bir toplum olduk. Bir başka olay da her konuda doğru da olsa yanlış da olsa mutlaka bir fikrimiz var. Bilmiyorum demeyi bir türlü öğrenemedik. Kendimden örnek vermek gerekirse, bilmiyorum dediğim zaman aşırı tepki alıyorum "nasıl bilmiyorsun ya" şeklinde. Kötü olan bilmemek değil. Kötü olan öğrenmemek, öğrenme ihtiyacı hissetmemek.   

Bir soruya "bilmiyorum" cevabı vermemiz "bilgisiz" olduğumuzu değil "bilmediğimizi bilen" bir kişi olduğumuzu gösterir. Bir tür bilgeliktir. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KasiRGamsi
    KasiRGamsi's avatar
    Erkek

show haber whatsap ihbar hattına yolla hocam konuyu

sana gelince.. ne ben sezar'ım,ne de sen brütüs'sün ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün artık seninle biz, düşman bile değiliz"
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek
    KasiRGamsi bunu yazdı

show haber whatsap ihbar hattına yolla hocam konuyu

Savcılık olayı bi netleşsin de hocam bakarız

...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    muaythaist bunu yazdı

örnekler:

Eksiden alintiliyorum

türkçe'de "gözmek" fiili olmaması dolayısıyla gözükmek kelimesinin de dilbilgisi kurallarına aykırı olduğunu ısrarla iddia eden kimselere dr sermet sami uysal'ın cevabı aynen şöyledir;

"türkçe'de -le,-la eki getirilerek fiiller türetilebilir. hemen her "ad"a bu ek getirilerek son derece fazla sözcük türetilebilir. baş-la-mak, taş-la-mak, su-la-mak vb... bu ek "göz" adına da getirilerek göz-le-mek fiili türetildiği gibi göz-et-mek, göz-et-le-mek de türetilebilir. nitekim gözetleme kulesi bu türetmeden kaynaklanmaktadır.

ayrıca türkçe'de "-ik" ekiyle de "ad"dan fiil türetilebilir. "geç"den gec-ik-mek, "göz"den göz-ük-mek gibi. sanıldığı gibi dilimizde yalnızca "görmek" fiili yoktur, "göz" isminden -le yapım ekiyle türetilmiş (ve bundan da daha başka fiil çatıları türetilebilen) "göz-le-mek" ve dilimizde "gör-ün-mek"le anlamdaş olarak kullanılan "göz-ük-mek" de bulunmaktadır. elbette dilimizde "göz-mek" diye bir fiil yoktur.

şunu da unutmamak gerekir ki, dilci olmak için her şeyden önce dilbilgisi kurallarını çok iyi bilmek gerekir"

(26 mayıs 2003 tarihli hürriyet gazetesinden alıntıdır)

Ayrica bunun yaninda tdk'ya da bir göz atarsak

gözükmek
    nesnesiz

Görünmek:
          "Bazen hareketleriyle pek makul, bazen âdetleriyle garip ve gülünç gözükürmüş." - Abdülhak Şinasi Hisar

Geçmiş Zaman Fıkraları (1958, antoloji) içerisinde geçmekte yukarıdaki cümle. Kelimenin en az 60 senelik olduğunu varsayabiliriz. Çok kastırmasyon bi durumu yok yani :))

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nuMan01
    nuMan01's avatar
    Erkek

konuyla ilgisiz ise kusuruma bakmayın 

geçen haftalarda antalyadan başlayıp muğlada biten bir kamp maceramız oldu 

patara plajının oralarda telefonuma sms geldi yurtdışında sağlık hizmeti felan yunanistana hoşgeldiniz konusu altında 

bende pasaportum olmadığı halde yurtdışına kaçmış gözükmem değil mi :D

Öldü aşk biter sigortası; senle ben siyah beyaz kadar netiz ; yok ortamız - Allame.
Toplam Hit: 11627 Toplam Mesaj: 74
yurt çıkış edevlet