2015 Ekonomisi ? Krizmi Değilmi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek
    erebos bunu yazdı

Benim fazladan merak ettiğim bir konu var, bu istanbul ne zaman patlıyacak?.D100 e yakın yerde ev soruyoruz 90 m2 yeni yapılmış satışa çıkan 8 10 katlı bir bina var meraktan aradım sordum fiyatları 675 milyardan başlıyomuş, civardaki ev kiralarına bakınca o evin kirasının 1500 ü geçmiyeceği anlaşılıyor.

Şimdi merak ettiğim ben neden oradan 675 milyara ev alıp aylık 1500 tl kazanayım?, 500 milyarım ve yerim varsa devlet bana 1 trilyona kadar kredi verebiliyor( ve bunun büyük bir kısmı hibe) ben de  besihane vb iş kurabilşyorum ve bu büyüklükte bir işden kafam arımadan cebime 10 milyar kalıyor. Yaptığım iş ise tekel işi gibi sıkıntısız.

Bu evler bu kiralar nereye kadar çıkacak, insanların alım gücü olmadığını ne zaman anlaşılıp fiyatlar ve evler birden pat kadanak yerlere çakılacak, tahmininiz var mı?

İstanbulda 4,5 tl ye tavuk döneri büfede yiyoruz, Diğer kenterde tavuğun kilosu 7 tl. Bizimkiler marketten hindiyi 9 tl ye alıyor ben hindi budu 20 tl nin aşağısında bulamadım.Bu nereye kadar devam eder ?

Hocam anlattığın ayrı bir konu. Devletin verdiği besihanede kal o zaman derler adama =)))

Ev ayrı bir ihtiyaç. Şu an heryerde ev yapılıyor. Nereler kazandıracak söyleyeyim. Eski yerleşim yerleri yani nişantaşı, beşiktaş, kadikoy vs gibi yerler kazanacak. Gerisi bi anda dibe vuracak fiyatları. çünkü bir kaynak sınırlı olunca değeri artar. devlette arazi sonsuz. ama düzgün insanların eskiden beri yaşadığı araziler büyümüyor. Ben bu tarihlerde kriz olacagini dusunmustum. Şu an kriz falan yok. Beklediğim şey şu anki ekonomiden çok daha kötüsü. ama o da olacak.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı
    erebos bunu yazdı

Benim fazladan merak ettiğim bir konu var, bu istanbul ne zaman patlıyacak?.D100 e yakın yerde ev soruyoruz 90 m2 yeni yapılmış satışa çıkan 8 10 katlı bir bina var meraktan aradım sordum fiyatları 675 milyardan başlıyomuş, civardaki ev kiralarına bakınca o evin kirasının 1500 ü geçmiyeceği anlaşılıyor.

Şimdi merak ettiğim ben neden oradan 675 milyara ev alıp aylık 1500 tl kazanayım?, 500 milyarım ve yerim varsa devlet bana 1 trilyona kadar kredi verebiliyor( ve bunun büyük bir kısmı hibe) ben de  besihane vb iş kurabilşyorum ve bu büyüklükte bir işden kafam arımadan cebime 10 milyar kalıyor. Yaptığım iş ise tekel işi gibi sıkıntısız.

Bu evler bu kiralar nereye kadar çıkacak, insanların alım gücü olmadığını ne zaman anlaşılıp fiyatlar ve evler birden pat kadanak yerlere çakılacak, tahmininiz var mı?

İstanbulda 4,5 tl ye tavuk döneri büfede yiyoruz, Diğer kenterde tavuğun kilosu 7 tl. Bizimkiler marketten hindiyi 9 tl ye alıyor ben hindi budu 20 tl nin aşağısında bulamadım.Bu nereye kadar devam eder ?

Hocam anlattığın ayrı bir konu. Devletin verdiği besihanede kal o zaman derler adama =)))

Ev ayrı bir ihtiyaç. Şu an heryerde ev yapılıyor. Nereler kazandıracak söyleyeyim. Eski yerleşim yerleri yani nişantaşı, beşiktaş, kadikoy vs gibi yerler kazanacak. Gerisi bi anda dibe vuracak fiyatları. çünkü bir kaynak sınırlı olunca değeri artar. devlette arazi sonsuz. ama düzgün insanların eskiden beri yaşadığı araziler büyümüyor. Ben bu tarihlerde kriz olacagini dusunmustum. Şu an kriz falan yok. Beklediğim şey şu anki ekonomiden çok daha kötüsü. ama o da olacak.

:D Yok hocam ben evi kıyaslarken yatırım amaçlı kıyasladım, yani yatırım amaçlı asla ama asla ev alınmaz gibi. 

Yani söylermisin bana  bu ne kadar daha çıkacak 90m2 eve kim 1 tirilyon verebilecek ileride? kimin bukadar parası var? yani işe 1 saatte gidebileceği bir eve 1 trilyon verebilecek adam var mı? 

Tabi bunlar soru değil asıl sorduğum insanlar bunun ne zaman farkına varacak, ne zaman bu emlak fiyatlarının gerçekten güç kaldırmayacak ve akıllıca olmayan bir yatırım olduğunu anlıyacak. Yani Kayışdağından 500 milyarlık 3 tane ev alacağına git şilede 3 katlı 1 dönüm arazili lüks villa al sabahları evden 20 dakka erken çık :DYanlışmıyım? 

Yani bir orantısızlık var ve boyle durumlarda hep birden çöküş olurmuş herşey oluruna oturur sonra yaaş yavaş tekrar bozulmaya başlarmış felan  diye anlatılır hep istanbul da da doyum noktasına ulaşmış.

Gebzede oturup üsküdar da işe gidenler var sizcede saçma değil mi?

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    griffin
    griffin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Issizlik var diyen faiktir . Sigortasiz iscileri dus is begenmeyenleri dus %0.1 kalir

Türkiye, kendisine din olarak Kemalizmi almış, başka hiçbir dine hayat hakkı tanımayarak kitlelere zorla dikte ettirmiştir. Oysa en üst belirleyici İslam'ın ilkeleridir. Her şey ona göre belirlenir." -Recep Tayyip Erdoğan
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    griffin bunu yazdı

Issizlik var diyen faiktir . Sigortasiz iscileri dus is begenmeyenleri dus %0.1 kalir

saydın mı?

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehlikeyif
    ehlikeyif's avatar
    Erkek
    erebos bunu yazdı
    HolyOne bunu yazdı
    erebos bunu yazdı

:D Yok hocam ben evi kıyaslarken yatırım amaçlı kıyasladım, yani yatırım amaçlı asla ama asla ev alınmaz gibi. 

Yani söylermisin bana  bu ne kadar daha çıkacak 90m2 eve kim 1 tirilyon verebilecek ileride? kimin bukadar parası var? yani işe 1 saatte gidebileceği bir eve 1 trilyon verebilecek adam var mı? 

Tabi bunlar soru değil asıl sorduğum insanlar bunun ne zaman farkına varacak, ne zaman bu emlak fiyatlarının gerçekten güç kaldırmayacak ve akıllıca olmayan bir yatırım olduğunu anlıyacak. Yani Kayışdağından 500 milyarlık 3 tane ev alacağına git şilede 3 katlı 1 dönüm arazili lüks villa al sabahları evden 20 dakka erken çık :DYanlışmıyım? 

Yani bir orantısızlık var ve boyle durumlarda hep birden çöküş olurmuş herşey oluruna oturur sonra yaaş yavaş tekrar bozulmaya başlarmış felan  diye anlatılır hep istanbul da da doyum noktasına ulaşmış.

Gebzede oturup üsküdar da işe gidenler var sizcede saçma değil mi?

Bahsettiğin şehir İstanbul. İstanbul şeyhin dediği gibi doymaz. hele ki kadıköy, şişli, beşiktaş, sur içi buralar mümkün değil doymaz. İnsanlar merkezi yerde oturmayı tercih ediyorlar seviyorlar. Eskiden Bahçeşehir çok uzak gelirdi, şimdi şehrin merkezi konumuna geldi.

İstanbul'daki insanlar alışmış trafiğe, işe 2 saatte gidip gelmeye o yüzden yakın olsun ama trafik sıkışıkken 1 saat yol sürsün umrunda olmuyor.

Konuda ilk yazdığım mesajda kriz konusunu açıkladım dilim döndüğünce. Türkiye küçük bir ülke değil, Osmanlı'nın verdiği bir yükte var üzerinde. Bu sebeple etrafında olan bitenler ve yaşananlar ülkemizi çok yakından ilgilendiriyor.

Son süreci farklı bir açıdan değerlendirirsek, eskiden batıya dönük olan yönümüz çıkarlarımızdan dolayı doğuya ve rusyaya dönmüş durumda. Enerji politikasında dışa bağımlı olmak her zaman eksi bir durumdur ve ülkemiz malesef bu durumdadır.

Kimine göre kriz olan bu durumdan korunmanın en kolay yolu alınan maaşa göre harcamaya biraz daha dikkat edip, yatırım yapacaksanız (ev-altın-dolar) riskleri de gözönünde bulundurarak yapmak.

Ben Sana Mecburum Bilemezsin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    griffin
    griffin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı
    griffin bunu yazdı

saydın mı?

Is yapiyorum sistemin icindeyim senin gibi bos bos yasayip atip tutmuyorum

Türkiye, kendisine din olarak Kemalizmi almış, başka hiçbir dine hayat hakkı tanımayarak kitlelere zorla dikte ettirmiştir. Oysa en üst belirleyici İslam'ın ilkeleridir. Her şey ona göre belirlenir." -Recep Tayyip Erdoğan
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tereke34
    tereke34's avatar
    Erkek
    ProBilisim bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı
    ProBilisim bunu yazdı

Krizin pek fazla etki ettiği söylenemez. Yapat mutluluk günleri içerisindeyiz. Fakat kılıçdaroğlu veya mhp gelirse bugunler mumla aranır gençler. Tekrar 2001 yılı bütçe krizleri ve Hoop tekrar IMF nin kucağı, Boğazlardaki Hastalıklı adam aşağılamasına kadar işler devam eder.. Zaten böyle yapacaklarını şimdiden belli ettiler. Elde para olmadan ha bire dağitiyor adamlar. herkese ev, emekliye çift maaş, mazot 1.20 TL olacak.(Bknz:Chp seçim beyannamesi) ; sonra imf nin kucağı tabiki. Bazen düşünüyorum, Bunlar Tayyip gibi amerikanın uşağı olmaz, resmen kuçu kuçusu olur. gel kemal git kemal. Sonra başa dönüyoruz, Bağımsız Türkiye hayalleri, DevSol, emperyalistler kahrolsun, işçiler kardeş patron kalleş... bi 20 sene daha böyle oyalarlar...

anlamanız için her seferinde yazacakmıyız amk, al bi daha yazıyorum

ankaradaki sarayı 5 milyar lira

istanbuldaki sarayı 300 milyon lira

makam arabaları 15 milyon lira

uçaklar 1.5 milyar lira

sarayın masrafı 252 milyon lira

örtülü ödenek 7.1 milyar lira

al sana kaynak.bu kadar gösterişe yada saltanata düşmesen zaten bu işleri yaparsın. gelelim imf kucağı muhabbetine.imf borcunun nasıl bitirildiğini biliomusun ? imf borcu fln bitmedi.adı değişti.özel şirket ve bankalardan para alınıp imf kapatıldı, özel sektöre borçlanıldı.imf kucağıymış.bilmion yazıon amk

2001 bütçe krizleri... şu anda cumhuriyet tarihinin en büyük açığı ve işsizliği var.düşün ki 2001 fıs kalmış yanında.

türkiyenin yaptıgını ben sana anlayacagın dilde anlatim.elinde paran yok ve para lazım.neyin var tarlan var sat gitsin.naptın bu gelen parayla tatile gittin.az paraya sıkıştın yine bişiler sattın naaptın.evet yine tatil.kazandıgından çok harcadın.bu şekilde eline para geçti sende dedin ki olm zengin olduk refahımız arttı.ne ürettin  ? hiç.nası zengin oldun ? olmayan parayla zengin oldun.bide elinde olan malları sattın.

ülke götünü kaybetti.tabiki akp dışında biri gelirse çok kötü günler yaşayacaz.yaşamazsak zaten sıkıntı var.aklın alıo mu ? hiçbişi üretmeden satmadan yaşamaya çalışıyorsun.olması gereken zaten baya bi göçmemiz.yine akp gelsin bi 5 yıl daha rahat yaşa sonrasında %100 batacak ülke ve bu sefer kurtarışı olmayacak.

yine anlamayacaksın git akp ye ver aga sen

Hocam yanlış anlama sen biraz saf kalmış gariban aklıyla düşünüyon, onlar birer çerez. onlar para değil. Vaadleri sunan kılıçdaroğlu bile senin dediklerini ileri sürmüyor. Adam deseki onlarla bi bok olmaz, sizler inanın yok böyle olur sen böyle der dersiniz.Bak kılıçdaroğlu kendi ağzından:

http://www.cnnturk.com/video/turkiye/kilicdaroglundan-mehmet-simseke-yanit

akp kaç milyar dolar harcadı demekki Türkiyede kaynak var diyor. önceden borç vardi Akp kurtardı diye hiç o konulara değinmiyor bile. Fırsat bulursan programın tamamını izle.Hatta Moderator diyorki: Kılıçdaroğlu'na vermiş olduğunuz vaad'ler için kaynak nedir diye soruyor?idi.
    Kılıçdaroğlu: 12 yıldır elde edilen kaynak diyor...!

Adamların kaynak oluştudugunu kabul etmeyi bir kenara bırak, onuda gözüne kestirmiş yani yiyip bitirecek.Bi anda sevindirecek ama sonra türkiyeyi zoom yapacak bu adam. 1500 Tl alacağın maaş  enflasyondan dolayı bi müddet sonra pul olacak bi bok etmicek ona. yani tekrardan paranın sonlarına sıfır eklenmesi gibi düşün. CHP'nin içinde gizli ''Cem Uzan'' var. Tıpa tıp birebir.

Hocam nedense kendimde cevap verme isteği buldum. Bir kaç bilgine itirazım olacak.  

Kılıçtaroğlu yukarıda Ekerci müridin dediği bütün şeyleri gerek grup toplantılarında gerekse basın toplantılarında hep dile getirmektedir.

Türkiye' deki kaynaktan bahsedecek olursak; o kaynakları 12 yılda biz verdik, vergi ödedik, tasarruf yaptık, onların araplardan ya da dışardan aldığı sıcak paranın faizini biz ödedik. Ama biz de diyoruz yeter amk. 12 yılda, satmadığı yer ve kamu kuruluşu kalmadı.Biraz kendini sorgulasan bu sattıklarını bu ülkeye kim kazandırdı diye araştıman gerekirdi.  

Kılıçtaroğlunun vaatleri aslında çok uçuk vaatler değil; bütçeni kısarsan, ekonomiye soktuğun sıcak parayı veya aldığın borcu yatırama sokar ya da verimli harcarsan vaatlerin gerçekleşme şansı çok yüksek. Burada sorgulaması gereken yer, bu vaatler kimin işine gelmez, bu vaatleri uygulamaya koyduğundan piyasa aktörlerinin hamlesi ne olacak. Ve bunu halk kabullenecek mi ? 

Sıcak paranın kaynağının nereden geldiğini, bu kaynağın kullanımının ekonomide kimlerin elinde olduğunu az çok tahmin edebilirsin diye düşünüyorum. Peki, bu bütçe kısmayı, yada son günlerin tartışma konusu olan faiz hamlesini (faizleri yükseltip, kurları dizginlemek, enflasyonu kontrol altına almak) yaptıklarında, bu sıcak para sahipleri ülkede durur mu ? İşte sorun bundan sonra başlıyor. Onların yaptıkları bu bizim ekonomiyi üretmeden tüketerek dışa bağımlı hale getirmeleri, kim gelirse gelsin çözülmesi çok zor ve halka çok yük bindirecek bir problem olarak karşılarına çıkacaktır.

Aslında yazmak istediğim çok şey var fakat forum işte çok uzatmakta istemedim. 

Nova Vida !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tereke34
    tereke34's avatar
    Erkek
    griffin bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı
    griffin bunu yazdı

saydın mı?

Is yapiyorum sistemin icindeyim senin gibi bos bos yasayip atip tutmuyorum

hocam bana işsizliğin nasıl hesaplandığını söylebilir misin ? Tuik işsizlik rakamını nasıl hesaplıyor, hangi yöntemi kullanıyor ?

Nova Vida !
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adeleks
    adeleks's avatar
    Erkek

40 krş olan ekmeğe dün itibariyle 25 krş zam geldi ( Ankara )

edit: bugün markete gidersem resim eklerim

adeleks tarafından 25/Nis/15 13:24 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cupofcoffee
    Cupofcoffee's avatar
    Erkek
    ehlikeyif bunu yazdı

Kriz ekonomilerin dar boğazdan çıkması için çaba göstermesi, bazı kısıtlamaların olması (işten çıkarımlar, alım gücünün dibe vurması, inşaat sektörünün durması gibi...) anlamına gelir.

Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor, gerçi ne zaman zor süreçten geçmedi de neyse. Kriz en çok işsiz kesimi vurur, düzenli bir geliri olan ülkelerde kriz kolay atlatılır. Krizin geneli dünya ekonomisinde paranın çevrilememsi tek elde tutulmasıyla meydana gelir.

Bugünlerdeki doların yükselişi, altının yükselişi, petrolün ülke içindeki yükselişi iç kaynaklı değil dış kaynaklıdır.

Ülke içerisinde sıcak para akışı gayet yerinde ve her zamanki olağan hızıyla devam etmekte. Bunu nerden çıkartıyorsunuz derseniz? Lüks tüketimde değişen bir şey yok.

Baştan da dediğim gibi kriz en çok işsiz kesimi etkiler, borçlar ödenemez, geçim derdi başlar, kira ödenemez, evin ihtiyaçları karşılanamaz, alınan borçlar ödenemez. Kişisel bazda bu şekilde belli eder. Ama sabit geliri olan sadece giderini ayarladı mı krizden en az zararla çıkar.

Kriz ülke ekonomisini etkiler, ABD'de meydana gelen mortgage krizi 2008 yılında kendini feci şekilde hissettirdi. Tüm dünyayı da etkiledi, hatta hatırlarsanız o zaman ülkemizde teğet geçecek denildi de herkes öyle şey mi olur dedi. Evet öyle oldu. Teğet geçti, çünkü ekonomik veriler iyi takip edildi. Gerekli tedbirler alındı ve geçti gitti. Türkiye o kriz zamanıında çıkartığı kanunla bankalara verdikleri kredilerin karşılığını yükseltti.

Abd'deki en büyük sıkıntı buydu. Evet emlak sektörü canlıydı, para dolaşıyordu ama bi yerde kitlendi. Çünkü bankalar ellerindekilerini tüketicilere verdi kendileri sıkıntıya girdi. Ülkede kriz bankaların durumu ile çok yakından ilgilidir.

Krizin bir başka göstergesi de ülke içindeki faizlerin aşırı yükselmesi dizginlenemesidir.

Türkiye'de altın son 4 yıla göre değerlendirildiğinde aynı seviyede,

benzin fiyatları evet 5 tl ama son 3 yıldır aynı seviyede,

Dolar 2012 de 1,9 civarında iken şu an 2,7 civarında, en fazla artış dolarda olmuş.

2006 da istanbul bahçelievlerde bir kira 650 tl iken şu an 800-900 civarında.

Pazar alışverişlerine gelince, mevsim geçişlerinde sürekli bir fiyat dengesizliği olur. Bu birazda tüketiciden kaynaklanıyor, kış aylarında ne biberin ne domatesin ne de yaz sebze meyveleirinin zamanıdır, ama tüketilmeye devam edilir. Eski alışkanlıklarımız değiştiği için de üreticiden uygun fiyata alan toptancılar fiyatlarda istedikleri gibi oynuyorlar.

Geçtiğimiz seneleri hatırlayın, domatesi 11 tl den, soğanı 9-10 tl den az mı aldık. Bu sene de benzer oyun patateste oynanıyor.

Bu ülkemizin tarımdan uzaklaşarak "sanayileşme" çerçevesinde hareket ettiğinin de göstergesidir. Dolayısıyla üretici olmayı sevmiyor, sanayileşme yolunda ilerliyoruz. Tarım arazilerine inşaat yapıyoruz olan arazide tarım ürünlerini de pahalı alıyoruz.

Sözün özü, kriz var evet ama kredi kartları ve çekilen kredilerden dolayı pek hissedilmiyor. Domatesin, patatesin yüksek fiyatla satılmasından ziyade yukarıda bahsettiğim noktalara dikkat edin. Aldğınız maaşa göre harcama yapın, dikkat ederseniz en az seviye etkilenirsiniz.

Not: Aktrol gibi bir yakıştırma yapmayın lütfen kimseyle bağım yoktur. Sadece görmeniz için bu şekilde açıkladım.Selamlar.

Pollyanna görse yazdıklarını utanır kendinden, iyimserlikte pozitif bakmakta nirvanaya varmışsın hocam  saygılar.

Gerçek bir akıl, yalanlar ve yanılsamaların arasından kaybolmadan yolunu bulur. Gerçek bir kalp ise zehir dolu nefrete zarar görmeden dokunabilir. Bu zamanın içinde karanlık büyümeye devam etse de, her zaman aydınlığın etrafı arıtması için eğilmeyi de bilir.
Toplam Hit: 9748 Toplam Mesaj: 110