folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Alevi - Sünni Ayrımı

Alevi - Sünni Ayrımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naps
    Naps's avatar
    Erkek

darkblood bunu yazdı:
    -----------------------------

Allah şahittir ki bu dünyada alevi-sünni ayrımını Alevilerden öğrendim. yani ben onlara göre sünnimişim :D neyse yani aleviler böle bi ayrıma neden gerenk duyuyo anlamış değilim. Özellikle osmanlı padişahlarıyla, hacı hoca kesimiyle bariz bi sorunları var ama böyle bir sorunun nasıl oluştuğuda belli değil. yani onları öyle kabul ediyom ama onlar benim bu kabulümü bile kabullenmezler :D :D

Sadece şunu söylüyorum zamanında Allahü Ekber diyerek insanları yakanlar Aleviler değildi. Ayrımı çok iyi gösteriyorlar

Hayat Ölüme Giden Yolda Bir Düştür...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkblood
    darkblood's avatar
    Erkek
    Naps bunu yazdı:
    darkblood bunu yazdı:

Allah şahittir ki bu dünyada alevi-sünni ayrımını Alevilerden öğrendim. yani ben onlara göre sünnimişim :D neyse yani aleviler böle bi ayrıma neden gerenk duyuyo anlamış değilim. Özellikle osmanlı padişahlarıyla, hacı hoca kesimiyle bariz bi sorunları var ama böyle bir sorunun nasıl oluştuğuda belli değil. yani onları öyle kabul ediyom ama onlar benim bu kabulümü bile kabullenmezler :D :D

Sadece şunu söylüyorum zamanında Allahü Ekber diyerek insanları yakanlar Aleviler değildi. Ayrımı çok iyi gösteriyorlar

Allahü Ekber diyerek insanları yakanların hangi dine mensup olduğunu nereden biliyon?

Allahü Ekber diyerek insanların yakılacağını zamanın hükümeti, içişleri bakanı, emniyeti ve istihbaratçıları bilmiyorlar mıydı?

maraş olayları patlak verneden 1,5 ay önce valiliğin yardım istedlerine neden zamanın hükümeti cevap vermedi?

zamanında Kıbrıs'a 30 dakikada müdahale eden askeri güç ?!?!?!?!?  neden maraşa ve sivasa çoruma saatler ve günler sonra müdahale etti?????????  

hadi kolay gelsin.

bilenle bilmeyen bir olur mu?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sky
    Sky's avatar
    Erkek

discoteam_487 bunu yazdı:
    dünyada ne kadar hacı hoca varsa hepsinni taa A.Q. alevi olaraktan...
    ---------------------------

zihniyete bakarmisin. Simdi birinin ciksa ayni cumleyi senin icin kurmasina tesvik edioyosun. Simdi senin yazdigin msj i görup ego larini 2 ye katyalan IQ seviyeleri 0-9 arasinda olanlarda görmezlikten geldigi kelimelere iyi bakma firsati bulur. Birde forumda kufur yasakmiydi yada göreceli olarakmi yasak?

Ona aşık olmak, cehennemde çakmaklara gaz doldurmak gibi bir şeydi...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek

yaw yanlıs konular bunlar gırın alttakı konuya

http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?folderid=97203

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Potansiyel_Virus
    Potansiyel_Virus's avatar
    Dişi
    darkblood bunu yazdı:

bende bir alevi olarak ayrimciligi sunnilerden ogrendim..hadi bakalim nereye varir bunun sonu benim babam senin babani dover olayi gibi bisey cikar bundan anca :) alevilerin haci hoca takimiyla sorunlari var demissin yok oyle birsey alevilerin yozlukla yobazlikla sorunlari var cagdasliktan yana ilerici bir kesim.genel anlamda boyle simdi cikip iki uc alevi ornegi veren olur belki ama bu her iki kesim icinde oyledir curuk elmalar illaki olur.ayrimcilik konusuna gelince nekadar kinasakda eski nesillere oranla az olsada yapiliyor.sagda solda esitlikden dem vuran entel tipler,hepimiz allahin yarattigi kullariz ayrim olmaz diyen dindar tipler,oglu yada kizi evlenmeye kalktimi sovenist kesilirler.yani bu ayrimi,ayrimlari,yapanda biziz sikayet edende.

Ucurtmalar ruzgar gucuyle degil,o guce karsi ciktiklari icin yukselirler.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkblood
    darkblood's avatar
    Erkek

alevi bir arkadaşım(kız arkadaşımdır kendisi) 7sene önce bana  "sen sünnisin" dedi. sünni nedir? diye sordum. Oda başlattı anlatmaya aleviyi-sünniyi saatlerce.  neyse benim anlatmak istediğim toplumun beynindeki alevi sünni zehiri!! daha çok içi boş kavramlar! mesela ilerici, çağdaş, gerici, yobaz, laik hatta aşk kavramının içi bile boşaltılmıştır.

benim gözümde insanlar sadece insandır. sünniyi aleviyi tanımam. insan bu sünnisi alevisi olmaz. Her yanlışı yapmaya hazır bir varlıktır bu. İradesini kullanırsa meleklerden âlâ olabilir, isterse dört ayaklıdan daha aşağı zihniyette olabilir.

insanların ne olduğunu nerden bilebiliriz ki?!?!? açıp ta kalbine mi baktık ne olduğunu?!?!  özellikle şu zamanda insanlar parayı görünce nasılda değişiyor! ne alevi görüyor gözü ne de sünni!?!?!

samimi olsun, saygılı olsun yeter!!!!!!!

bilenle bilmeyen bir olur mu?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    sevgili arkadaşlar bu bir ayrımcılık değildir. sadece tercihtir. insan kendisinden sorumludur, aynı zamanda tercihlerinden. insanların tercihlerini sorgulamaya kalksak dünya kadar işimiz var demektir. tercihler nasıl oluşuyor derseniz bi milyon tane kriter saymak lazım.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ToR5
    ToR5's avatar
    Erkek

Aslında her Sünni biraz Alevi dir. Her Alevi de biraz Sünni dir. İki tarafta Hz Muhammedi (sav) ve Hz. Ali (ra) sever. Köklü yorumlar yapan radikaller yüzünden insanlar böyle biraz birbirine düşüyorlar. Misal Hz Ali ye peygamber diyenler radikallerdir. Hz. Muhammed e de ayrımcılık yaptı Hz. Ebu Bekir i halife yaptı diyenler radikallerdir. Sünnilerden de yok mum söndü saçmalamasını yapanlar veya Emevileri aşırı savunanlar radikallerdir.

Ama ailevi ayrımların sebebi son derece cahilane. Zaten akıllı adam ebeveynleriyle sevgilisinin arasını bulur. Zor işmi biraz politika işte.

Her türlü çek senet tahsilatı yapılır. Zenginden alınıp fakire verilir. Fakirin topuklarına sıkılır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek
    ben aleviyim kız arkadasım sünni, ailesi neler çektiriyo tahmin edemezsiniz. ama umrumuzda değil haliyle. eski nesil bu konularda daha katı şimdikiler daha ılımlılar. tek sebebi cahillik başka bişey değil

le le le sakine
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hackworm
    hackworm's avatar
    Erkek

neden bugun bu konular tartışılıyor biliyormusunuz ?

çünkü herkes 2-3şeyin genellemesini yapıyor adam diyor ki aleviler çok içiyor sunniler namaz kılıyor biri diyor ki yok sünniler içiyor aleviler içmiyor biri diyor ki içende var içmeyende var 

sonra biri diyor ki ben ayrımı alevilerden öğrendim sonra biri daha diyorki bende sünnilerden öğrendim sonra ben diyorum ki kimden öğrendiysen öğrendin sonucu değiştirecek mi?

yaw sadece oyuna gelmekten başka bişe yapmıyorsunuz aleviler camide namaz kılıyor mumsöndü die bişe yok aq kim uydurduysa ...

ayrıca bu tartışmalarla emin olun bi sonuca varamıyacaksınız 1 kişi geliyor karıştırıyor ortalığı..

şeyh saiti kışkırttılar kürtlere düşman ettiler bizi alevileri sünnileri palavralarıyla ayırdılar mezhepleri çatıştırmak istyiorlar bugun afrikadaki iç savaşların nedenide dışardan insanların inancına müdahaledir ama siz gelmiş burada durmadan aleviler şunu yapar bunu yapar yok sünniler bunu yapar e kardeşim sorunu çözeceğinize ( ki çözemiyecewksiniz) üstüne üstüne gidiyorsunuz herkes atıp tutuyor 3 ayyaş alevi görmüş mahlukat tüm alevileri sövmüş beğenmmiş kafir yapmış hey allahım akıl ver cahillere şu ayırımı yapanlara..

Toplam Hit: 20194 Toplam Mesaj: 115